Pirmą kartą pažindyti kūdikį reikėtų per pirmą valandą po gimimo. Mama ir kūdikis turėtų būti kuo mažiau atskirti vienas nuo kito, kad kūdikis galėtų dažnai žįsti krūtį. Žindymas per pirmąsias 24 val. po gimdymo įtvirtina maitinimą krūtimi.

PIRMASIS PUSVALANDIS

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja, kad motinos, gimdžiusios savo vaikus pasitelkus cezario pjūvio operaciją, turėtų priglausti savo kūdikį ir pažindyti per 30 min. nuo to momento, kai gali reaguoti į aplinką. Tokiu atveju svarbu mamos nepalikti vienos, jai turėtų padėti personalas, naujagimio tėtis ar kitas artimas žmogus.

LAKTACIJOS PAGRINDAI

Žindymas pirmomis paromis arba pieno ištraukimas, jei naujagimis negali žįsti, padeda laktacijos pagrindus, t. y. kontroliuoja prolaktino gamybą, oksitocino refleksą ir inhibitoriaus veikimą. Pastarasis stabdytų pieno gamybą ląstelėse, jei krūtyse pasiliktų daug pieno, taip pat stimuliuojami naujagimio ieškojimo, čiulpimo ir rijimo refleksai. Nestimuliuojami refleksai silpnėja. Jei pirmas maitinimas neįvyko pirmą valandą po gimimo, tikimybė, kad maitinimas krūtimi bus sėkmingas, mažėja.

ODOS KONTAKTAS

Sėkmingam žindymui labai svarbu tai, kas vyksta su mama ir kūdikiu po gimdymo. Reikia siekti kiek galima ankstesnio oda prie odos kontakto. Ankstyvas oda prie odos kontaktas turi teigiamą poveikį pirmojo žindymo sėkmei, taip pat žindymo sėkmei 3-ią parą, 1–4 mėnesį po gimimo ir bendrai žindymo trukmei. Oda prie odos kontaktas tarp mamos ir kūdikio mažina kūdikio verkimo trukmę, pagerina mamos ir kūdikio bendravimą, palaiko aukštą gliukozės kiekį kūdikių kraujyje, padeda moterims sėkmingai žindyti bei didina mamos pasitenkinimo ir pasitikėjimo savimi jausmą.

 

Kas yra krekenos ir kaip skiriasi motinos pienas pirmąsias paras skaitykite "YPATINGAS MOTINOS PIENAS"

 

 Naujagimiui palanki ligoninė garantuoja, o kitoje jūs turite teisę prašyti pagalbos ir naujagimiui palankių veiksmų bei sprendimų:

1. Informacijos apie žindymo privalumus ir žindymo pirmąją parą naudą.

2. Mokymo taisyklingai žindyti. 

3. Paaiškinimų, ką daryti, kad pienas gamintųsi, jei esate atskirta nuo kūdikio, ir išmokymo rankomis ištraukti pieną. 

4. Galimybės būti kartu su kūdikiu 24 valandas per parą, žindyti kada nori ir kiek nori tiek dieną, tiek naktį. 

5. Išvykdama iš gimdymo namų turėtumėte mokėti žindyti, žinoti, kur kreiptis, iškilus sunkumams.

 

 

Konsultavo Vilniaus gimdymo namų žindymo konsultantė Ieva Girdvainienė
Viršelio nuotrauka @the daybook