Nėštumo metu numatyti, kiek padidės krūtys po gimdymo – neįmanoma, todėl rekomenduojama įsigyti tik 1–2 liemenėles iš anksto, o vėliau papildomai įsigyti reikiamo modelio ir dydžio.

Po gimdymo gaminasi priešpienis, nuo 2–8 paros prasideda pieno gamyba. Krūtys didėja, keičiasi yra minkštos. Tinkamai parinkta liemenėlė žindymo pradžiai moterims padeda jaustis geriau, o kartais – net išvengti nemalonių pojūčių, netrukdo ugdyti tinkamų laktacijos pagrindų.

 

1. NEVARŽANTI KRŪTŲ POKYČIŲ

Pirmas dvi savaites po gimdymo rekomenduojama nevaržyti krūtų, nes jose vyksta aktyvūs procesai, dydis gali kisti intensyviai.

Yra rizika, jog dėvint netinkamą liemenėlę bus užspaustos pieno liaukos ir latakai. Gimdyvei šiuo laikotarpiu tinkama gali būti sportinio tipo liemenėlė, kuri prisitaiko prie besikeičinčių apimčių. Ši liemenėlė dažniausiai yra besiūlė, elastinga, bet tvirta. Jei renkatės įprastą, svarbu kad ji būtų tinkamos apimties, tačiau laisvesniais kaušeliais, platesnėmis petnešėlėmis. Audinys – natūralus (bent jau vidinių kaušelių), papuošimai nedirginantys.
 

2. PATOGI ŽINDYMUI

 
Pirmosiomis dienomis rekomenduojama kuo dažniau žindyti naujagimį, paisyti taisyklingo kūdikio pridėjimo prie krūties. Todėl neturėtų būti sudėtinga atlaisvinti visą krūtį, ne tik spenelį. Patrauktas liemenėlės kaušelis turi lengvai atidengti krūtį, nespausdamas krūties ir pieno latakų.
 
Jei liemenėlė jums nepatogi, petnešėlės per siauros, spaudžia, veržia, dirgina odą, tapo per maža, nedevėkite jos. Ji nėra būtina. Gimdymo namuose puikiai galite dėvėti tik apatinius marškinėlius. O Jei visą dieną dėvite liemenėlę, būtinai pailsėkite naktimis. Gulint krūtys įgauna kitą formą, o naktį dėvima liemenėlė krūtis papildomai suspaudžia, sutrikdoma limfotaka. Ši taisyklė galioja ne tik nėštumo ir žindymo metu, bet ir įprastais moters gyvenimo etapais.
 


3. LENGVAI PRIŽIŪRIMA

 
Dažnai žindyvę vargina didesnis ar mažesnis savaiminis pieno pratekėjimas. Liemenėlė, sulaistyta pieno lašeliais, tampa drėgna ir tinkama terpe bakterijoms.
 
Pagrindinė priežiūra – skalbimas. Dažnai skalbiamas bei džiovinamas drabužis neturėtų prarasti formos, tamprumo nei dydžio. Kokybiško audinio liemenėlės tarnaus ilgiau. Bakterijos lėčiau daugiasi, jei pluoštas yra natūralus, sausas.
 
 
  
Liemenėlių nuotraukos © www.9menesiai.lt