Išklausytos paskaitos, medikų patarimai, perskaityta informacija apie gimdymą leis lengviau suprasti kas vyksta su jūsų kūnu gimdymo metu. Atpažinsite kūno ženklus, gimdymo eigą, suprasite medikų siūlymus ir galimus pasirinkimus. Sužinokite apie gimdyme naudojamas procedūras, priemones ir jų būtinumą / nebūtinumą bei pasekmes. Jei išsakysite savo nuomonę Gimdymo plane – medikai į ją atsižvelgs.

KAS YRA GIMDYMO PLANAS?

Gimdymo planas – tai gimdyvės pageidavimai dėl procedūrų, taikomų gimdymo metu. Tai prašymas pasitarti, atsiklausti, atsižvelgti į jos norus ar sprendimus, prieš atliekant tam tikras procedūras.

KAM REIKALINGAS GIMDYMO PLANAS?

Dažniausiai gimdymas yra sklandus fiziologinis procesas, kuriam nereikia daugelio įprastų (dar vadinamų rutininėmis) medicininių procedūrų, taikomų gimdymo namuose. Galimybė išsakyti savo nuomonę, pasitarti su medikais šeimai suteikia didesnį pasitikėjimą savo jėgomis, pašalina įtampą, vyraujančią tarp šeimos ir medicinos darbuotojų, suteikia gimdančiai daugiau jėgų, pakelia nuotaiką, sukuria gerokai šiltesnę ir jaukesnę aplinką gimdykloje.

KADA RAŠYTI GIMDYMO PLANĄ?

Po truputį pildykite savo Gimdymo planą, kai tik turėsite nuomonę vienu ar kitu klausimu. Remkitės medikų patarimais, savo žiniomis ir įsitikinimais. Jei išlieka neaiškumų, teiraukitės specialistų, kuriais pasitikite, kad galėtumėte pasirinksite tai, kas būtent jums yra geriau.

KADA PERDUOTI GIMDYMO PLANĄ?

Atvykus į gimdymo skyrių priėmimo skyriuje jus pasitiks ir palydės į gimdyklą. Čia Gimdymo planą kartu su nėščiosios kortele perduokite jus prižiūrėsiančiai akušerei ar gydytojui. Svarbu kiekvieną punktą aptarti iš karto atvykus į ligoninę, kad gimdyme dalyvaujantys medikai suprastų jūsų poreikius ir lūkesčius.

KADA IR KAIP APTARTI GIMDYMO PLANĄ?

Gimdymo planas turėtų būti aptartas, kai sąrėmiai dar nėra labai skausmingi.

1. Tik atvykusi į gimdyklą ir susipažinusi su jus prižiūrėsiančia akušere ar gydytoja parodykite savo Gimdymo planą.
2. Aptarkite kiekvieną punktą tuomet, kol sąrėmiai dar nėra ypač skausmingi.
3. Jei atvykote į gimdyklą jau esant reguliariai ir skausmingai gimdymo eigai, būkite susitarusi su lydinčiu asmeniu, kad jis supažindintų medikus su jūsų planu.
4. Jei gimdydama matote, kad kas nors daroma ne pagal jūsų prašymą, priminkite ir paprašykite žodžiu.

KĄ RAŠYTI GIMDYMO PLANE?

Kiekvienas kitas punktas – tai, kam turite teisę ir pasirinkimą. Šis sąrašas – geras klausimų „paruoštukas“, ką reikia žinoti apie gimdymą ir ligoninėse taikomas procedūras.

 • dėl vyro / kito žmogaus buvimo / pagalbos / dalyvavimo visame gimdyme, stūmimo metu;
  dėl pašalinių asmenų (studentų, kitų personalo darbuotojų) dalyvavimo gimdyme;
 • dėl dažno gimdos kaklelio tikrinimo (gimdos kaklelio tikrinimo pakanka tik atvykus į ligoninę ir prieš stumiant, arba ne dažniau kaip kas 4 valandas);
 • dėl judėjimo sąrėmių metu, procedūrų, neleidžiančių laisvai judėti: intraveninio kateterio rankoje, fiziologinio tirpalo infuzijos, kardiotokogramos rašymo. Tai yra rutininės nebūtinos procedūros, tačiau medikai jas atlieka iš anksto pasiruošdami kitoms intervencijoms (procedūroms);
 • dėl medikamentinio skausmo malšinimo;
 • dėl ultragarso tyrimo;
 • dėl vaikelio širdies tonų matavimo (kardiotokograma) (gali būti matuojami stetoskopu, moteriai stovint arba elektroniniais davikliais, kai moteris paguldoma, jai sunkiau);
 • dėl vaisiaus vandenų pūslės praplėšimo dirbtiniu būdu;
 • dėl gėrimų ir užkandžių;
 • dėl stūmimo padėties pasirinkimo;
 • dėl audinių kirpimo / natūralaus plyšimo;
 • dėl virkštelės nukirpimo;
 • dėl vaikelio svėrimo, matavimo, šluostymo, aprengimo tik po žindymo ir ne trumpesnio nei 2 val. oda į odą kontakto užtikrinimo su mama;
 • dėl vaikučio burnytėje esančių gleivių išsiurbimo iškart po gimimo;
 • dėl natūralaus placentos užgimimo be oksitocino injekcijos (nebent placenta neužgimtų per 30 min. po virkštelės nukirpimo);
 • dėl kateterio naudojimo gimdymo metu ir po gimdymo;
 • dėl vaikelio atskyrimo nuo mamos pirmą parą (net trumpam);
 • dėl maitinimo krūtimi užtikrinimo ir pamokymo, laikantis naujagimiui palankios ligoninės statuso.

KADA KEIČIAMAS GIMDYMO PLANAS?

Gimdydama galite pati arba jus lydintis asmuo atsisakyti jums nepriimtinų procedūrų arba pareikšti savo norus ar sprendimus žodžiu, kurių neįrašėte Gimdymo plane.

Kadangi nėra galimybės tiksliai žinoti, kaip vyks gimdymas, jūsų Gimdymo planas gali būti keičiamas bei koreguojamas, tačiau turi būti paaiškintos plano keitimo priežastys. Savaime suprantama, kad kai kurių dalykų suplanuoti neįmanoma, o kai kada gali prireikti leisti medikams nuspręsti ir paklusti jų autoritetui.

 

Konsultavo akušerė Ieva Girdvainienė, www.gandrolizdas.lt.
Viršelio nuotrauka Erin Hearts Court.