Keturi požymiai, kurie jums padės suprasti, kada laikas važiuoti į gimdymo namus. Jais vadovautis rekomenduoja Lietuvos akušerių ginekologų draugija (LAGD):

  • nutekėjo vaisiaus vandenys;
  • prasidėjo reguliarūs sąrėmiai;
  • pasirodė kraujas;
  • susilpnėjo vaisiaus judesiai.

1. NUTEKĖJO VAISIAUS VANDENYS

Nors vaisiaus vandenų pūslės dangalai turėtų plyšti gimdymo metu, kartais (iki penktadalio gimdymų) jie plyšta dar neprasidėjus sąrėmiams. Dangalų plyšimas yra signalas organizmui išskirti prostaglandinų – medžiagų, skatinančių sąrėmius. Vaisiaus vandenys paprastai būna skaidrūs ar balkšvi ir bekvapiai, retais atvejais žalsvi. Pradėjus tekėti vaisiaus vandenims jie po truputį teka nuolatos ir tai matyti ant kelnaičių. Nubėgus vaisiaus vandenims Lietuvoje rekomenduojama laukti reguliarių sąrėmių ne ilgiau kaip 6 valandas. Iš viso vaisiaus vandenų yra apie 1,5 l. Pažymėkite, kiek jų išbėgo, likę išbėgs gimus kūdikiui.

! Jeigu vaisiaus galvutė jau įsistačiusi, ir vandenys nutekėjo, baimintis nereikėtų. Tačiau jeigu vandenys nutekėjo dar galvutei neįsistačius, reikėtų vykti į ligoninę.

! Taip pat nedelsdama kreipkitės į gydytoją, jei vaisiaus vandenys geltoni, žali ar rudi. Vadinasi, juose yra mekonijaus – pirmųjų vaisiaus išmatų. Galbūt vaikučiui trūksta deguonies ar kamuoja kitos problemos, mat pirmą kartą pasituštinti jis turėtų gimęs.

2. PRASIDĖJO REGULIARŪS SĄRĖMIAI

Tikrosios gimdymo veiklos pradžios ženklas – nuolat atsiveriantis gimdos kaklelis ir reguliarūs tikrieji sąrėmiai. Tarpai tarp sąrėmių vienodi ir pamažu trumpėja, intensyvumas didėja, skausmas apima visą pilvą ir plinta į strėnas. Sąrėmiams kartojantis kas 10–15 min., jeigu jaučiatės neblogai, galite likti namuose, pažįstamoje aplinkoje, stenkitės kuo daugiau judėti. Taip greičiau atsivers gimdos kaklelis. Apytiksliai 1 cm gimdos kaklelio atsiveria per valandą. Iš viso jis turi atsiverti iki 10 cm. Esant normaliai būsenai, į ligoninę patariama vykti tada, kai sąrėmiai kartojasi kas 5–3 min. Jei nesate tikra, tai tikras ar tariamas gimdymas, nesivaržydama važiuokite į gimdymo namus, kad jus apžiūrėtų akušerė.

! Gimdos kaklelis pusantro karto greičiau atsiveria važiuojant automobiliu.

! Jeigu jaučiatės prastai, visada geriau vykti į ligoninę.

3. PASIRODĖ KRAUJAS

Pasirodžius bet kokiam kraujavimui iš makšties iki gimdymo, būtina kreiptis į gydytoją. Kraujavimas gali būti vienkartinis ar pasikartojantis, šviežio kraujo spalvos ar gausus, tamsaus kraujo spalvos.

! Kraujavimas dažniausiai vyksta dėl placentos atsiskyrimo, kuris gali būti pavojingas, todėl nedelsdama kreipkitės į gydytoją.

 

4. SUSILPNĖJO VAISIAUS JUDESIAI

Vaisiaus judesių skaičiavimas ir registravimas – tai paprasčiausias vaisiaus būklės tyrimo metodas, kurį gali atlikti pati nėščioji. Pagal vaisiaus judesių dažnį ir pobūdį galima spręsti, kaip vaikutis jaučiasi gimdoje, ar neiškilo pavojus jo gyvybei. Norma yra 5 krust. / 30 min.

Pasirinkite jums patogų laiką, tik pageidautina, kad kasdien tai darytumėte panašiu laiku ir kad tai truktų ne mažiau nei 30 min. Vaikelio judesius stebėkite atsipalaidavusi, gulėdama ant kairiojo šono, nes būtent taip gulint pagerėja vaikelio kraujo apykaita.

! Jei per dvi valandas neužregistravote nė vieno vaisiaus judesio, kreipkitės į gydytoją.

! Kreipkitės ir tada, kai jaučiate vien silpnus krustelėjimus arba pastebite, jog per kelias paras vaisiaus judesių skaičius žymiai (dvigubai ar daugiau) sumažėjo.

 

Viršelio nuotrauka www.theglow.com

Skaitykite daugiau