KODĖL PYKINA IR KĄ DARYTI?

KODĖL PYKINA IR KĄ DARYTI?

Net iki 70–80 % besilaukiančių moterų kenčia nuo pykinimo. Paprastai pykinimą galima pajusti jau pirmąjį nėštumo mėnesį ir jis gali trukti iki šešioliktos nėštumo savaitės ar net ilgiau. Dažniausiai šis simptomas pasireiškia rytais, tačiau iš esmės pykinti gali bet kuriuo paros metu. 

 

PRIEŽASTYS 

Galima išskirti dažniausias pykinimo priežastis, nors tiksliai pasakyti, dėl ko jis kyla, vis dėlto negalima. 

 • Besilaukiant dvynukų ar trynukų hormonų kiekis organizme padidėja daugiau kartų nei laukiantis vieno kūdikio – ypač HCG (žmogaus chorioninio gonadotropinio hormono). Jo koncentracija kraujyje auga labai greitai – paprastai per pirmąsias šešias savaites hormono kiekis padvigubėja kas 1–3 dienas ir maždaug 12 nėštumo savaitę jo būna daugiausia. Bręstant daugiau nei vienam vaisiui hormono kiekio augimas dar intensyvesnis, kaip ir pykinimo rizika. 
 • Dažniau pykinimą jaučia moterys, besilaukiančios pirmojo kūdikio. 
 • Pykinimo nėštumo metu gali tikėtis ir tos moterys, kurias paprastai jis kamuoja kelionių metu. 
 • Taip pat tos, kurioms nustatytas virškinamojo trakto sutrikimas, sukeltas helicobacter pylori Dėl jo atsiranda skrandžio problemų, padidėja rūgštingumas, išsivysto opaligė. Tiesa, šią problemą nesunku identifikuoti atliekant kraujo tyrimą ir nuslopinti nėštumui pavojaus nekeliančiais vaistais. (Plačiau apie infekciją galima paskaityti LSMU profesoriaus L. Jonaičio straipsnyje „Su Helicobacter pylori infekcija susijusios virškinamojo trakto ligos“.) 
 • Pykinimo gali tikėtis tos, kurios vemdavo vartodamos sudėtines kontraceptines tabletes. 
 • Polinkis į pykinimą nėštumo metu gali būti ir paveldėtas. Jei besilaukiančios moters šeimoje yra kentėjusių nuo to, rizika taip pat didesnė. 
 • Jei anamnezėje yra migrenos priepuoliai. 
 • Žinoma, pykinimui įtakos turi emocinė bei fizinė būsenos. Stresas, nuovargis ar alkis gali tapti pykinimo ar stipresnių jo priepuolių priežastimi. 
 • Nutukimas – vienas iš rizikos veiksnių. 

Apžvelgus Lietuvoje vyraujančias medikų nuomones apie nėščiųjų pykinimą, į sąrašą būtų galima įtraukti dar keletą veiksnių, galinčių jį sukelti. 

 • 10. Valgymo sutrikimai, dietų laikymasis, anoreksija, mažas moters svoris. 
 • 11. Nusilpusi imuninė sistema. 
 • 12. Mažas suvartojamų skysčių kiekis. 

 

Kaip įveikti pykinimą 

Vaistų nėštumo metu stengiamasi išvengti. Todėl apžvelgsime keletą būdų, kaip išsiversti be jų. 

 1. Maisto kiekis. Patariama valgyti mažesniais kiekiais, bet dažnai, reguliariai, vidutiniškai kas dvi tris valandas. Išvengti pykinimo paūmėjimo galima valgant atvėsusį maistą, kuris nedirgina organizmo kvapais. Ypač svarbu – pusryčiai. Juos geriausia pasiruošti dar vakare, o ryte pusryčiauti lovoje. Esant vertikalioje pozicijoje maistas greičiau sukrenta, organizmas pradeda jį virškinti, todėl valgant ir kurį laiką po valgio geriausia sėdėti ar stovėti. 
 1. Imbieras. Atlikti tyrimai parodė, kad vartojant imbierą, jo tabletes ar sirupą pykinimas gali sumažėti, nes augalas slopina skrandžio motoriką ir aktyvina žarnyno veiklą.  
 1. Skysčiai. Organizmui trūkstant skysčių prasideda dehitratacija, kuri paūmina pykinimą ar vėmimą. To išvengti galima per dieną išgeriant bent du litrus vandens. 
 1. Griežtas dienos ritmas, tinkamas poilsio ir kokybiško miego kiekis, ypač pirmaisiais nėštumo mėnesiais, gerina bendrą moters savijautą, medžiagų apykaitą organizme, todėl padeda kovoti ir su pykinimu. 
 1. Akupresūra. Tai tradicinė kinų medicinos technika. Jos metu, pirštu judesiais spaudžiant aktyvius kūno taškus, aktyvinama kraujotaka, malšinamas skausmas, gerinama bendra žmogaus savijauta. Ši procedūra nėščiosioms rekomenduojama net ir nejaučiant pykinimo požymių.                                          

Nesiliaujantis, intensyvus pykinimas gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų, pavojų ir besilaukiančiajai, ir vaisiui. Siekiant to išvengti paprastai medikų skiriami preparatai palengvina simptomus. Visuomet reikia prisiminti, kad bet kokių vaistų vartojimas nėštumo metu turi būti apgalvotas, o nauda,  kurios tikimasi, turi būti didesnė už galimą žalą. Todėl medikamentinį gydymą turėtų skirti tik gydytojas. 

 

 Patirtys 

Nėščiosios nevengia dalytis patirtimi, receptais, išbandytomis priemonėmis, aptarti jų efektyvumą. Šiuos klausimus pamėginsime apžvelgti remdamiesi besilaukiančiųjų pasisakymais, publikuojamais internetinėje erdvėje. 

Deja, apžvelgus tinklalapius matyti, jog ne kiekviena moteris atranda gelbstinčią formulę. Išbandžius natūralius produktus ir medikamentus pykinimas nė kiek nesumažėja. Pasitaiko atvejų, kai moterys nebegali gerti netgi vandens, nepajėgia rūpintis jau augančiomis atžalomis, dirbti ar net suabejoja noru tapti motinomis. Paprastai toks periodas trunka iki trečiojo nėštumo mėnesio, tačiau kai kurioms užsitęsia ir ilgiau ar lydi visą nėštumo periodą. Moterys, kurioms kovoti su pykinimu nepadėjo jokios priemonės, skundžiasi praradusios daug svorio, ilgą laiką praleidusios ligoninėse, tačiau labiausiai nerimaujama dėl vaikelio būklės. Peržiūrėjus svetainių įrašus, nerasta atsiliepimo, kad intensyvus ir nenuslopinamas pykinimas būtų pakenkęs vaisiui. Net tais atvejais, kai jis trunka visą nėštumo laiką, kūdikis gimsta žvalus ir sveikas. 

 ! Pykinimas besilaukiančioms neturėtų sukelti galvos ar pilvo skausmų, temperatūros, taip pat vemiant neturėtų pasirodyti kraujas. 

 

 Populiariausi besilaukiančiųjų patarimai  

 

 • Imbieras, imbiero tabletės, saldainiukai ar imbierinis alus (tai nealkoholinis gėrimas). 
 • Atsibudus ryte šio to užkrimsti (tai gali būti sumuštinis, obuolys ar kitas mėgstamas produktas) ir tik tuomet keltis. Taip pat visą dieną nuolat užkandžiauti, ypač rekomenduojami džiūvėsėliai, nes alkio pojūtis gali išprovokuoti pykinimą. 
 • Prieš pusryčius, tebegulint lovoje, išgerti puodelį vandens ir dar kurį laiką nesikelti. 
 • Homeopatiniai lašiukai Nux Vomica. 
 • Pelyno arbata. Pelynas, arba kartusis kietis, ypač padeda esant intensyviam pykinimui. Išgėrus keletą gurkšnių pelyno arbatos po vėmimo savijauta pagerėja bent tiek, kad nėščioji galėtų užmigti. 
 • Stiklinė šaltų apelsinų sulčių arba šalto vandens su citrina ir ledukais. 
 • Išgerti apie tris litrus vandens per dieną, bet mažais kiekiais. (Vieną stiklinę ištuštinti per tris kartus.) 
 • Jei pykinimas nėra toks stiprus, kad besilaukiančioji nepajėgtų atsikelti iš lovos, patariama išbandyti plaukimą ar specialius nėščiųjų užsiėmimus vandenyje. 
 • Riešinės (Sea Bands). Tai specialios juostelės, dedamos ant riešų. Jos pagamintos iš elastingos medžiagos, dėl kurios veikia akupresūros principu. Tokiu būdu riešinės gerina kraujotaką ir slopina pykinimą. Parduodamos ir Lietuvoje.  
 • Ledinukai. Juos rekomenduojama čiulpti tada, kai „pabosta“ kramsnoti. Teigiama, jog ypač veiksmingos mėtinės ir imbierinės pastilės. 
 •  Pajutus pykinimą suvalgyti obuolį ar slyvą. Ypač tais atvejais, jei pykinimas yra reguliarus ir nuspėjamas. 
 •  Šviežia citrina su cukrumi. Palengvina vėmimą ir sumažina pykinimo pojūtį. 
 •  Riešutai. Ypač migdolai arba riešutų mišinys su jais. 
 •  Lašelinės. Ko gero, labiausiai rekomenduojamas būdas kovoti su prasta savijauta. Daugumai nėščiųjų, kenčiančių nuo pykinimo, neišvengiamai prasideda dehidratacija, todėl lašelinės, kuriomis atstatomas skysčių kiekis organizme, yra ypač veiksmingas būdas. 

 Tekstas Enrika Paulauskienė 

 

Rašyti komentarą