MOTINYSTĖ IR GELEŽIES STOKA

MOTINYSTĖ IR GELEŽIES STOKA

Kalbant apie tam tikrų vitaminų trūkumą, dažniausiai pasaulyje žmonėms trūksta geležies. Tai ypač aktualu ir nėščiosioms, ir moterims po gimdymo. Toliau aptarsime rizikos veiksnius, simptomus ir ką galėtumėte padaryti, siekdama išvengti geležies trūkumo. 

 

Didesnė anemijos išsivystymo rizika pasireiškia, jeigu: 

– tarp kelių nėštumų turėjote trumpą pertrauką; 

– laukiatės daugiau nei vieno kūdikio; 

– kamuoja rytinis pykinimas; 

– vartojate nepakankamai geležies; 

– prieš nėštumą jūsų mėnesinės būdavo labai gausios; 

– iki nėštumo jau esate turėjusi anemiją. 

 

Galima įtarti anemiją, jei: 

– nuolat jaučiatės pavargusi; 

– nuolat silpna; 

– jūsų oda blyškios spalvos; 

– skundžiatės nereguliariu širdies plakimu; 

– sunku kvėpuoti; 

– svaigsta galva ar ją skauda; 

– krūtinės ląstos srityje jaučiate sunkumo jausmą; 

– šąla galūnės. 

 

Retesni anemijos simptomai, į kuriuos būtinai turėtumėte atkreipti dėmesį: 

– nenumaldomas noras valgyti neįprastus dalykus – kreidą, ledą ar kt.; 

– skonio pokyčiai; 

– spengimas ausyse; 

– žaizdelės ant liežuvio; 

– galvos skausmas; 

– niežtinti oda. 

SVARBU! Atkreipkite dėmesį, kad anemijos simptomai dažnai būna panašūs į bendruosius nėštumo pojūčius, todėl esamą situaciją geriausiai įvertins. Atlikus reikiamus kraujo tyrimus ir nustačius priežastis bus lengviausia parinkti gydymą. 

 

BESILAUKIANČIOMS DIDESNĖ RIZIKA  

 

 

Geležies stoka ir anemija (mažakraujystė) yra labai susiję dalykai, tačiau tai ne tas pats. Paprastai tariant, pirmiausia organizme trūkstant geležies imamos naudoti sukauptos atsargos ir tik išnaudojus šias atsargas diagnozuojama anemija (mažakraujystė). Geležies stoką galima nustatyti iš bendrojo kraujo tyrimo, o anemija diagnozuojama remiantis baltymo feritino kiekio kraujyje tyrimu. 

Besilaukianti moteris labiau rizikuoja susirgti geležies stokos anemija dėl kelių priežasčių – santykinai padidėja skysčių kiekis kraujagyslėse ir dėl to santykinai sumažėja hemoglobino (baltymo, įeinančio į eritrocitų sudėtį) kiekis. Kaip žinome, daugiausia geležies yra hemoglobine, kuris padeda išnešioti deguonį po visą kūną. Dėl padidėjusio kraujo kiekio sunkiau užtikrinti pakankamą deguonies pernešimą į visus audinius. Geležis stiprina ir imuninės sistemos veiklą, o tai nėštumo metu ypač svarbu. Neturint pakankamai geležies atsargų arba negaunant jos iš maisto papildų, gali išsivystyti geležies stokos anemija. 

Pirmajame nėštumo trimestre geležies gali pakakti iš sukauptų atsargų, nes moteriai nutrūksta menstruacijos. Vėliau moters geležies atsargų ir iš maisto gaunamos geležies jau nepakanka, nes vaisius ima kaupti geležį savo organizme, todėl jos reikia vis daugiau. Kūdikiui geležies reikės pirmuosius 6 gyvenimo mėnesius, jei nepakaks gaunamo kiekio su motinos pienu. 

Per nėštumą organizmui reikia apie 1000 mg – 1500 mg geležies (I trimestre – 1,5–2 mg per parą, II trimestre – 3–5 mg; III trimestre – 5–7 mg). Jeigu geležies atsargos yra išnaudotos, mažėja mamos hemoglobino koncentracija, prastėja audinių aprūpinimas deguonimi. Tačiau Hb gamyba vaisiuje nepablogėja, nes placentos dėka geležis iš moters paimama netgi sunkios anemijos atveju. 

Sunki anemija padidina ankstyvojo gimdymo riziką, gali gimti mažesnio gimimo svorio kūdikis, didesnė depresijos po gimdymo tikimybė. Kai kurie tyrimai rodo net padidėjusią kūdikių mirčių riziką iki gimimo arba iš karto po jo. 

 

 

KAIP UŽTIKRINTI REIKIAMĄ GELEŽIES KIEKĮ PO GIMDYMO 

 

 

* Kad jums trūksta geležies, pirmiausia gali rodyti nuovargis ir bendras silpnumas. Bėda tik, kad pagimdžiusios moterys dažnai jaučiasi pavargusios dėl nuotaikų kaitos ar tiesiog dėl užgriuvusių naujų iššūkių, susijusių su rūpinimusi naujagimiu. 

* Nedidelis geležies kiekio sumažėjimas po gimdymo yra visiškai normalus reiškinys, kadangi kraujo netenkate gimdydama ir po gimdymo valantis gimdai. 

* Svarbu žinoti, kad moterims, kurios gimdymo metu neteko >500 ml kraujo, ir toms, kurioms nėštumo metu buvo diagnozuota, bet negydyta anemija, per 48 val. nuo gimdymo reikia atlikti kraujo tyrimą hemoglobino (baltymo, įeinančio į eritrocitų sudėtį) koncentracijai kraujyje nustatyti. 

* Organizmui atsigavus ir vartojant pakankamai geležies turinčių maisto produktų kraujo rodikliai ilgainiui turėtų pagerėti. Labai svarbu nuolat užtikrinti reikiamą geležies kiekį, nes geležis reikalinga hemoglobino gamybai, kuris padeda išnešioti deguonį po visą kūną. 

* Geležis stiprina ir imuninės sistemos veiklą, o tai po gimdymo, ypač žindyvei, yra ypač svarbu. 

Neturint pakankamai geležies atsargų arba negaunant jos iš maisto papildų, gali išsivystyti geležies stokos anemija. Geležies trūkumas po gimdymo gali sukelti prastą nuotaiką, ūmius dirglumo protrūkius, didina depresijos po gimdymo riziką ir netgi sunkina saugaus ryšio su naujagimiu užmezgimą. Nuolatinis geležies stokos sukeltas nuovargis sunkina ir maitinimą krūtimi. 

Nėštumo metu vaisiaus organizmas sukaupia geležies atsargų, bet sparčiai augdamas jas išnaudoja per pirmuosius 5–6 gyvenimo mėnesius, todėl nuo 6 mėnesių amžiaus rekomenduojama papildomai primaitinti kūdikį. Reikia stengtis kūdikius kuo ilgiau maitinti mamos pienu, nes mamos piene esanti geležis labai gerai pasisavinama – net 50 proc., nors jos piene nėra daug. 

 

 

Kaip išvengti geležies stokos anemijos? 

  1. Visavertė mitybagali užkirsti kelią anemijai. Renkantis tinkamus maisto produktus svarbu žinoti, kokio tipo geležies šie turi ir kaip padėti organizmui geležį įsisavinti:  

– raudonoje mėsoje, žuvyje ir paukštienoje gausu hemo geležies, kurią organizmas lengvai įsisavina.  

– ankštinės daržovės, džiovinti vaisiai, sėlenos, grūdai ir tamsiai žalios daržovės turi ne hemo geležies, kuri įsisavinama sunkiau. Vitaminas C padeda įsisavinti ne hemo tipo geležį iš augalinių maisto produktų. Todėl kartu su jais gerkite apelsinų sultis, valgykite paprikas, kivius ar kitus vitamino C turinčius vaisius bei daržoves. 

Idėja! Susiplak ypač žalią „geležinį“ kokteilį! 

 

 

 

 

Lentelė, kuri nurodo geležies kiekį produktuose. 

 

Maisto produktai    Fe kiekis (mg/100g) 
Mėsa  Jautiena 

Aviena 

Kalakutiena 

Vištiena 

Inkstai 

Liežuvis 

Kepenys* 

Ikrai (raudonieji irjuodieji) 

3,1 

1,0 

1,8 

1,6 

6,0 

4,0 

8,0–13,0 

11,0 

Žuvis, jūsų gėrybės  Menkė 

Sardinė 

Silkė 

Moliuskai, midijos 

Austrės 

Sraigės 

1,4 

2,9 

1,3 

26,0 

7,0 

40,4 

Kiaušinis  Visas 

Kiaušinio trynys 

2,5 

6,1 

Grūdinės kultūros  Balta duona 

Juoda duona 

Čia sėklos 

Kanapių sėklos 

Lęšiai 

Ryžiai 

Kukurūzų dribsniai 

Avižinės krupos 

Miežinės kruopos 

Grikių kruopos 

Perlinės kruopos 

1,6 

2,7 

6,4 

7,9 

3,3 

1,2 

6,7 

4,0 

2,1 

1,8 

2,1 

Daržovės ir vaisiai  Pupelės 

Datulės 

Špinatai 

Kale kopūstai 

Burokėliai 

Ridikai 

Juodieji serbentai 

Šviežios slyvos 

Trešnės 

Arbūzai 

Džiovinti abrikosai 

Džiovintos slyvos 

Džiovinti obuoliai 

Petražolės 

1,4 

6,0 

1,6 

1,5 

1,4 

1,0 

1,3 

1,9 

1,8 

1,0 

4,0 

2,2 

11,0 

6,2 

Kiti maisto produktai  Ridikėliai, morkos, salotos, mėlynės, braškės, vyšnios, citrinos, spanguolės, mandarinai, apelsinai, rabarbarai, bananai, agurkai, kopūstai, avokadai, žirneliai, svogūnai, pomidorai, bulvės, pienas, kefyras, varškė, grietinė  Fe kiekis mažas (<1 mg/100g) 

 

SVARBU! Nėščioji turėtų vengti kepenų produktų dėl juose esančio labai didelio vitamino A kiekio, nes jo perdozavimas kenksmingas vaisiui 

 

2. Valgydama venkite gerti kavą ir arbatą, kadangi jose gausu polifenolio, trukdančio įsisavinti geležį. Atkreipkite dėmesį, kad kiti vaistai ar maisto papildai (skrandžio rūgštingumą mažinantys vaistai, antibiotikai, kalcio preparatai) turi būti vartojami bent po poros valandų pi maisto. 

 

  1. Vartokite vitaminus, kuriuose yra geležies, arba specialius geležies preparatus. Per dieną nėštumo metu reikėtų gauti 27 mg geležies. Svarbu žinoti, kad geležį įsisavinti padeda vitaminai C, B6, B12, folio rūgštis, varis, todėl tikslinga vartoti kombinuotus preparatus, kuriuose yra geležies ir minėtų medžiagų. Jei maitinate krūtimi, galite įsigyti vitaminų, kurių sudėtyje yra geležies. Nereikėtų nuogąstauti, jei nepastebite greitų rezultatų. Geležies preparatus reikia vartoti ilgai, nes pakankamas geležies kiekis organizme susikaupia tik per 2–3 mėnesius.

 

  1. Svarbu suprasti, kad geležies įsisavinimui labai svarbios ir kitos medžiagos ir tokiu būdu sureguliuosti mitybą.

VITAMINAS C. Geležis geriausiai įsisavinama iš gyvūninės kilmės maisto produktų. Vartodama augalinius geležies turinčius produktus kartu vartokite ir vitaminą C – jis užtikrins geresnį geležies įsisavinimą. Gerkite apelsinų, pomidorų sultis, valgykite braškes. Šiuose produktuose gausu vitamino C. 

FOLIO RŪGŠTIS. Folio rūgštis, kaip ir geležis, yra susijusi su žmogaus kraujodara ir būtina kokybiškai kraujo būklei užtikrinti. Folio rūgštis palaiko normalią kraujodarą, padeda susiformuoti normaliems, sveikiems eritrocitams. Reikėtų atkreipti dėmesį, jog folio rūgštis organizme nekaupiama, todėl šio vitamino būtina gauti su maistu kasdien. Praturtinkite mitybą kviečių gemalais ir sėleniomis, špinatais, pupelėmis ir kitais produktais, kuriuose yra pakankamai folio rūgšties. 

VARIS. Gyvybiškai svarbus organizmui yra ir varis. Jis būtinas geležiai transportuoti į kaulų čiulpus, raudonųjų kraujo kūnelių gamybai. Dėl vario trūkumo taip pat gali pasireikšti anemija, panaši į tą, kurią sukelia geležies stoka. Varis svarbus nervinių impulsų perdavimui užtikrinti. Be to, kartu su vitaminu C jis padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinio pažeidimo. Vario yra daugelyje maisto produktų: pupelėse, grikių ir avižų kruopose, mėsoje, burokėliuose, bulvėse, žuvyje, riešutuose. 

Jei laikotės rekomendacijų, vartojate geležies papildus, tačiau kraujo rodikliai negerėja, būtina pasikonsultuoti su gydytoju hematologu. 

 

 

 

Tekstas Elzės Gerdvilienės, Dovilės Kalinauskaitės @Nėštumokalendorius 

Nuotraukos @livinglifesmoments, @stylemepretty, @100layercake 

 

Rašyti komentarą