
Užsiėmimai mamoms, naudojant dailės terapijos metodus. Nuo spalio18 d. su specialiste Monika Tekutiene
Tam, kad atsakyčiau į šį klausimą, visų pirma noriu supažindinti su dailės terapija apskritai.
Visų pirma, pateiksiu Europos dailės terapijos federacijos apibrėžtus tokios terapijos tikslus: nerimo, depresijos simptomatikos sumažėjimas, traumuojančių patirčių įsisąmoninimas ir ‘’perdirbimas”, konfliktinių situacijų išsprendimas, tarsasmeninių santykių pagerėjimas, savirefleksijos, sąmoningumo skatinimas, pasitikėjimo savo jėgomis didėjimas [1].
Užsiėmimai mamoms, naudojant dailės terapijos metodus
Nepaslaptis, kad moterys, pirmą kartą tapusios mamomis, patiria įvairių emocijų ir nuotaikų. Ir tai yra visiškai natūralu, kadangi toks virsmas yra nepaprastas, visapusiškai pakeičiantis gyvenimą. Vis dėlto, pogimdyvine depresija suserga maždaug 10–15% mamų, gyvenančių išsivysčiusiose šalyse [2,3,4]. Akivaizdu, kad depresija nesusergama per vieną dieną.
Sudėtingi dalykai, su kuriais pasiliekame vieni, kaupiasi, slegia, galiausiai, darosi nebepakeliami, todėl jaučiamės užstrigę. Ne kiekviena moteris sunkiomis savo patirtimis gali pasidalinti su artimaisiais.
Dėl to, šiuo adaptacijos periodu ypač svarbu turėti saugią erdvę, kurioje galima būtų leisti sau pasidalinti ne tik nuostabiomis akimirkomis iš mažylio auginimo, bet ir išveikti sunkias emocijas, gauti panašių moterų palaikymą, peržvelgti savo kasdienybę, atrasti resursų, ritualų, kurie padėtų sustiprinti savastį, prisipildyti ir nebūti tik ta, kuri nuolat duoda, eikvoja savo energiją. Dailės terapija puikiai tinka šiems tikslams pasiekti.
Ši terapijos rūšis padeda sustiprinti savivertę
Visų pirma, moksliniuose straipsniuose randu patvirtinimų, kad ši terapijos rūšis padeda sustiprinti savivertę. [5]. Manau, kad visoms moterims tai yra aktualu, ypač tuomet, kai jaučiame bejėgiškumą, strigimą tam tikroje būsenoje. Šiuo atveju, dirbadamos su sukurtais vaizdiniais bei juos reflektuodamos, galime padėti sau labiau įsisąmoninti ir įvardinti savo jauseną, paskatinant suvokimą, kad esame pajėgios kontroliuoti situaciją.
Įvairios piešinio transformacijos suteikia galimybę pamatyti daugiau sprendimo variantų, orientuoja mus į konkrečius sprendimus, suteikia realios vilties ir pasitikėjimo savimi.
Dailės terapijos nauda
Šios terapijos procese pirmoji dalis yra kūrybinė, leidžianti išveikti klientui savo jausmus, išpiešiant, išlipdant tai, kas slegia.
Apskritai, kūryba padeda į popierių, molį ar kitą priemonę perkelti pasąmonės srautą, įsižeminti, pajausti savo kūną, išgirsti mintis, pajausti emocijas, patirti sąmoningo buvimo čia ir dabar jausmą, atsipalaiduoti. Toliau sekanti kūrinio interpretavimo, reflektavimo, verbalizavimo dalis tarsi nutiesia tiltą tarp sąmonės ir pasąmonės, kadangi kalbėdamas, sąmoningai suteikdamas prasmę ir reikšmę tam tikriems kūrinio simboliams žmogus supranta, geriau pažįsta save, turi galimybę pažiūrėti į sudėtingas savo situacijas kitu kampu, galiausiai, prisiėmus atsakomybę už savo pasirinkimus, kurti savo gyvenimo naratyvą. Ką tuo metu veikia terapeutas? Visų pirma, jis nėra aiškiaregys, žinantis atsakymus. Jo užduotis savo klausimais padėti klientui geriau suprasti bei išgirsti save, atsakymus, kuriuos tik jis vienas gali atsakyti.
Meno terapija gali keisti žmonių požiūrį, emocines, fizines būsenas, suvokimą, net skatinti organizmą sveikti
Na, ir pabaigai, norėčiau pasidalinti keletu mokslininkų atradimų apie meno terapinį poveikį. Kūrybinio proceso metu, tam tikros smegenų sritys išskiria endorfinus ir kitus neuromediatorius, kurie veikia smegenų ir imuninės sistemos ląsteles, malšina skausmą ir skatina visa mūsų imuninę sistemą veikti efektyviau. Endorfinai yra kaip opiatai, sukuriantys atsipalaidavimo, nuskausminimo pojūtį. Vadinasi, galima daryti prielaidą, kad meno terapija gali keisti žmonių požiūrį, emocines, fizines būsenas, suvokimą, net skatinti organizmą sveikti.
Literatūros sąrašas:
- European Federation of Art Therapy (EFAT 2019): What is art therapy? Retrieved on 30 Spetember 2021 from https://www.arttherapyfederation.eu/art-therapy.html.
- Kroska EB, Stowe ZN. Postpartum Depression: Identification and Treatment in the Clinic Setting. Obstet Gynecol Clin North Am. United States; 2020;47:409–19. 2.
- Brummelte S, Galea LAM. Postpartum depression: Etiology, treatment and consequences for maternal care. Horm Behav [Internet]. Academic Press Inc.; 2016 [cited 2021 Mar 31];77:153–66. Available from: https://pubmedncbi-nlm-nihgov.ezproxy.dbazes.lsmuni.lt/26319224/
- Pearlstein T, Howard M, Salisbury A, Zlotnick C. Postpartum depression [Internet]. Am. J. Obstet. Gynecol. Am J Obstet Gynecol; 2009. p. 357–64. Available from: https://pubmed-ncbi-nlm-nihgov.ezproxy.dbazes.lsmuni.lt/19318144/
- Haeyen, S. Effects of Art Therapy. The Case of Personality Disorders cluster B/C. (Dissertation manuscript). Nijmegen, the Netherlands: Proefschriftmaken.nl. 2018.
- Chambers, Claudia D., “Visual transformation-using Art as therapy” (2016). National Youth Advocacy and Resilience Conference.
- https://digitalcommons.georgiasouthern.edu/nyar_savannah/2016/2016/37/
KVIETIMAS Į SUSITIKIMUS naudojant Dailės terapijos metodus online
Jei esate išgyvenusi sunkius patyrimus: gimdymo trauma, gimdymo komplikacijos, anksčiau įvykę persileidimai, jus slegia sudėtingi jausmai ir išgyvenimai, nemiga, pervargimas, palaikymo iš aplinkos trūkumas, siūlome Jums, mielos moterys, susitikimus, skirtus moterims po gimdymo su dailės terapijos praktike Monika Tekutiene. Kviečiame į 10 grupinių užsiėmimų ciklą, kuriuose bus naudojami dailės terapijos metodai. Susitikimų tikslas – naujų dalykų tapus mama įsisąmoninimas, emocijų išveika, pasižiūrėjimas į savo gyvenimą kitu kampu, prioritetų susidėliojimas, poreikių išsigryninimas. Užsiėmimai tinkami tiek moterims, turėjusioms gimdymą per praėjusius kelis metus, tiek ir jau auginančioms ikimokyklinio amžiaus vaikus.
Užsiėmimų temos:
- Baimės, lūkesčiai, realybė;
- Mano poreikiai;
- Emocijų įsisąmoninimas ir išveika;
- Santykis su mano kūnu;
- Resursai;
- Ribos;
- Mano vaidmenys. Kaip nepasiklysti;
- Kontrolė ir pasitikėjimas.
Užsiėmimai vyks 1 kartą per savaitę, pirmadieniais 18:30 val. per Zoom platformą, tad galite jungtis kur bebūtumėt.
Užsiėmimų platforma
MAMA MUMS RŪPI – pogimdyminės depresijos prevencija ir pagalba, užsiėmimų ciklo aprašas ir kvietimas Dailės terapijos metodais paremtų užsiėmimų ciklas MAMOMS
Dailės terapija online pradžia:
2021 spalio 18 d. 18:30 val.
1 užsiėmimo kaina 10 eur, perkant visą kursą ir mokant iš karto už 10 užsiėmimų – kaina 90 eur.
Norinčias prašome registruotis parašant el.laišką monikatekutiene@gmail.com iki spalio 10 d. Registracija patvirtinama gavus mokėjimą už 1 užsiėmimą.
Grupėje numatoma iki 10 dalyvių.
Reikalingos priemonės:
A3 ir didesnio formato storesnių popieriaus lapų, rekomenduojame naudoti vyniojamą popierių, pvz tapetą; piešimo priemonių: labiausiai tinka dažai, ypač akriliniai, akvarelė, guašas, kreidelės, spalvoti pieštukai, flomasteriai.
Sąsiuvinis/užrašinė ir rašymo priemonė.
Rami vieta prie kompiuterio valandą, kurią galėsite skirti SAU ir savo resursų atstatymui.
Papildoma informacija:
Visos užsiregistravę gaus patvirtinimą el.paštu bei Zoom nuorodą su prisijungimu į užsiėmimą.
Jeigu kyla papildomų klausimų, drąsiai teiraukitės Monikos (FB/Sauja pastelių, el.paštu monikatekutiene@gmail.com arba tel. +370 600 35574
jkasp
skla
Tekstas Monikos Tekutienės, @Nestumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, © Naudoti tik gavus raštišką sutikimą.