b

Nėštumo kalendorius

  >  Kūdikis   >  Žindymo pradžiamokslis: 10 taisyklių ir “Žindymo ABC” su specialiste Ieva Girdvainiene
zindymo_taisykles

Žindymo pradžiamokslis: 10 taisyklių ir “Žindymo ABC” su specialiste Ieva Girdvainiene

Laukiantis kyla natūralus poreikis domėtis besikeičiančiu savo kūnu, vaisiaus augimu ir vystimusi, taip pat ieškoti informacijos apie gimdymą ir laikotarpį po gimdymo. Įvairių kursų, seminarų ir literatūros tiek daug, kad neretai sunku įvertinti tikruosius poreikius, kokios temos iš tikrųjų yra reikalingos besilaukiančiai šeimai ir ar apskritai reikia ruoštis šiam virsmui, o gal pasitikėti savo kūnu? Iš tikrųjų, tai yra šeimos sprendimas, bet turėti tinkamą informaciją ir žinoti, kur, esant reikalui, galite kreiptis, yra ypač svarbu.

SVARBIAUSI LAKTACIJOS KONSULTANTĖS PATARIMAI BŪSIMAI ŽINDYVEI?

Daugelis su gimdymu susijusių procesų iš tiesų yra natūralūs, tačiau kūdikio žindymas yra technika, kurios reikia išmokti, todėl labai svarbu šalia savęs turėti gerą mokytoją!

Mes negimstame mokėdamos žindyti. Visko būna – ir nesiseka, ir stebina, ir šimtai klausimų kyla. Tačiau ieškant randami visi atsakymai, visko išmokstama ir viskas išsprendžiama.

Kūnas žino, kaip išnešioti ir kada bei kaip pagimdyti kūdikį, lygiai taip pat žino, ką reikia daryti, kad kūnas, užauginęs kūdikį, turėtų maisto jam išmaitinti. Taigi, iš tiesų galima būtų nieko nežinoti nei apie nėštumą, nei apie gimdymą, nei apie žindymą ir visa tai išgyventi bei patirti spontaniškai.

Tačiau mūsų protas neretai viską sujaukia, o informacijos – naujos ir jau pasenusios – gausa gali supainioti ir paklaidinti ne vieną mamą ar net tėtį. Tad čia trumpai apie tai, ką kiekviena nėščioji turėtų žinoti apie žindymą.

Žindymo pradžiamokslis – 10 taisyklių

Naujagimio pieno poreikis ir jo mamos gebėjimas pagaminti pieno būtent tiek, kiek reikia, yra puikus paklausos ir pasiūlos dėsnio pavyzdis iš gamtos. Žinodama pagrindinius principus ir pasitikėdama savimi galite užtikrinti sklandžią žindymo pradžią.

  1. Žindyti reikia pradėti kuo anksčiau,padėtas mamai ant krūtinės naujagimis pats ima ieškoti spenelio. Mamai, kuri pradeda žindyti nepraėjus ilgiau nei valandai po naujagimio gimimo ir žindo dažnai, tarp maitinimų nenustatydama griežtų pertraukų, yra paprasta užtikrinti pakankamą pieno gamybą.
  2. Maitinimas krūtimi bus lengvesnis, jeigu reaguosite į kūdikio alkio požymius.Nelaukite reikalavimų ar verksmo, krūtį galima pasiūlyti kada tik norite, taip pat pažadinkite naujagimį ir pamaitinkite, jeigu pajutote, kad krūtys prisipildė pieno. Taip užtikrinsite ir savo mažylio sotumą, ir pieno gamybos procesą.
  3. Naujagimiai dažniausiai žinda kas vieną dvi valandas arba ne mažiau kaip 10–12 kartų per parą. Žinoma, žiūrėkite ne į laikrodį, o į kūdikį.
  4. Skaičiuokite sauskelnes ir žinosite, ar kūdikis valgo pakankamai. Jeigu kūdikis prišlapina 6–8 sauskelnes ir pasituština 2–5 kartus per parą (pradedant skaičiuoti nuo trečios paros po gimimo), galite būti tikra, kad maisto jam pakanka.
  5. Atsiminkite, kad naujagimiai žinda dėl įvairių priežaščių, ne vien dėl to, kad nori valgyti.
  6. Jeigu naujagimis tarp maitinimų miega ilgiau nei tris valandas, pažadinkite jį kas dvi valandas, kol susireguliuos pieno gamyba.
  7. Po gimdymo paprašykite akušerės ar žindymo konsultantės pagalbosir mokykitės taisyklingų žindymo padėčių. Pirmoji žindymo padėtis bus pusiau gulomis gimdykloje, kai kūdikis šliauš prie krūties ir pats susiradęs ją apžios. Taip galima žindyti ir toliau, palatoje, laikant kūdikį oda prie odos ir leidžiant dirbti pačiam. Jeigu gimdymo metu buvote kirpta ar plyšote, įsitikinkite, ar jums tikrai negalima sėdėti, nes gydytojai dažnai teigia, kad sėdėti negalima dvi savaites, tačiau visai gali būti, kad galite sėdėti iš karto. O sėdimos žindymo padėtys yra daug paprastesnės nei gulimos. Taigi, mokykitės, kaip pasiimti ir pasidėti kūdikį prie krūties. Ir nenusiminkite, jeigu iš pradžių nepavyksta pačiai. Pirmą parą pusei naujagimių pavyksta įvaldyti gerą krūties apžiojimą. Antrą parą keturi iš penkių jau moka taisyklingai apžioti krūtį. Jeigu jums nepavyko iki 7-os paros, ieškokite specialistų pagalbos.
  8. Atsiminkite, kad čiulptukas žindomam kūdikiui nėra pats geriausias draugas. Jis apgauna kūdikį, suteikia nusiraminimą, bet nenumalšina alkio, nesuteikia žmogiško prisilietimo ir neskatina pieno gamybos. Jeigu prisireikia maitinti kūdikį ne krūtimi, turi būti naudojamas šaukštelis, taurelė ar kitos pagalbinės žindymui palankesnės nei buteliukas priemonės.
  9. Sugrįžus namo taip pat ieškokite pagalbos, jei iškils klausimų. Padėti „susidraugauti“ su žindymu jums gali kūdikio gydytojas, slaugytoja ar sertifikuoti žindymo specialistai.
  10. Taip pat nepamirškite susirasti žindymo aistruolių ar mamų savitarpio pagalbos grupę, nes palaikymas yra svarbus kiekvienai maitinančiai mamai.

Taip pat skaitykite “TAISYKLINGA ŽINDYMO TECHNIKA. 4 ŽINGSNIAI”

Žindymo ABC

Video pokalbis su laktacijos konsultante Ieva Girdvainiene. Aptariame dažniausiai pateikiamus mamų klausimus apie kūdikio maitinimą krūtimi.

Sklandaus žindymo ir nepamirškite pasitikėti savo kūnu bei naujagimiu!

Akušerė – laktacijos konsultantė Ieva Gidrvainienė. www.gandrolizdas.lt, @Nestumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, © naudoti tik gavus raštišką sutikimą.

Komentarai