
Pirmieji kūdikio dantukai: ką reikėtų žinoti?
Pagaliau, po kelių savaičių suintensyvėjusio pirštukų čiulpimo ir neaiškaus irzlumo, kūdikio burnytėje pamatėte pro dantenas prasikalusią mažytę balzganą pirmojo dantuko viršūnėlę! Maždaug per dvejus ateinančius metus jūsų mažylio bedantė šypsena pasikeis į dviem mažučių baltų dantukų eilėmis šviečiančią burnytę. Beje, ar žinote, kad vienas iš 2000 naujagimių gimsta turėdamas dantuką!
Dantų dygimo ypatumai
Dažniausiai dantukai pradeda dygti 4–7 mėnesį. Pirmieji pasirodo du apatiniai priekiniai dantukai, tačiau tiek amžius, tiek dantukų dygimo tvarka gali skirtis. Visi dantukai išdygsta maždaug per dvejus metus. Tai gali būti išbandymų laikas ir jums, ir jūsų mažyliui. Retam kūdikiui dantys dygsta be jokių papildomų varginančių pojūčių. Dažniausiai, deja, tai nėra malonus procesas. Todėl nenustebkite, kad kūdikis daug verkia ir, rodos, be aiškesnės priežasties būna irzlus kelias dienas ar net savaites iki pasirodant kiekvienam dantukui. Procesas prieš pat praplyštant dantenai ir išlendant dantukui yra pats nemaloniausias.
Galite pastebėti ir kitus požymius, rodančius, kad tuoj tuoj prasikals dantukas:
* padidėjęs seilėjimasis;
* patinusios dantenos;
* šiek tiek aukštesnė už normalią kūno temperatūra;
* apetito sumažėjimas;
* suprastėjęs miegas;
* noras dažniau žįsti nusiraminimui, ypač naktimis.
Pasinaudokite šiais patarimais, kurie turėtų sumažinti mažylio patiriamą nepatogumą:
* Specialūs žiedai-kramtukai. Leiskite kūdikiui čiulpti švarų, vėsų guminį žiedą – kramtuką arba tiesiog drėgną rankšluostuko kraštą. Niekuomet neduokite tokių priemonių, kurios yra mažos ir jomis mažylis gali užspringti. Taip pat reikėtų vengti žaisliukų kramtukų, kurių viduje yra skysčio, kadangi pažeidus žaislo paviršių šis gali ištekėti.
* Dantenų trynimas. Švariu pirštu trinkite ir masažuokite kūdikio dantenas.
* Skausmo palengvinimas. Yra įvairių vaistų, kurie palengvina dantų dygimo skausmą. Jais reikia tepti pačias dantenas. Tačiau kadangi tai yra rimti vaistai su cheminėmis veikliosiomis medžiagomis, pirmiausia reikėtų kreiptis į savo gydytoją.
Jei mažylis netipiškai irzlus ir nenuraminamas, stipriai karščiuoja, tai gali rodyti kitus susirgimus, todėl nedelsdama skambinkite gydytojui.
Pasirodyti gydytojui reikėtų ir tuomet, jei sulaukus vienerių metų dar neišdygo nė vienas dantukas arba iki trejų metų išdygi ne visi pieniniai dantys (iš viso 20 dantų).
Eiliškumas
Pieninių dantukų dygimo eiliškumas parodytas schemoje. Pirmosios pasirodo centrinės kandžių poros apačioje ir viršuje, vėliau šoniniai kandžiai, iltys ir krūminiai. Žinoma, tai nėra taisyklė be išimčių. Dantukai kiekvienam vaikui gali išdygti skirtingu metu. Tai priklauso ir nuo vaiko kaulų struktūros, ir nuo genetikos. Kartais dygimą stabdo persirgtos ligos ar paveldimumas.

Dantuko pavadinimas | Kada dygsta | Kada krenta |
Viršutiniai | ||
Centrinis kandis | 8–12 mėnesių | 6– 7 metų |
Šoninis kandis | 9–13 mėnesių | 7–8 metų |
Iltinis | 16–22 mėnesių | 10–12 metų |
Pirmasis krūminis | 13–19 mėnesių | 9–11 metų |
Antrasis krūminis | 25–33 mėnesių | 10–12 metų |
Apatiniai | ||
Centrinis kandis | 6–10 mėnesių | 6–7 metų |
Šoninis kandis | 10–13 mėnesių | 7–8 metų |
Iltinis | 16–23 mėnesių | 9–12 metų |
Pirmasis krūminis | 14–19 mėnesių | 9–11 metų |
Antrasis krūminis | 23–32 mėnesių | 10–12 metų |
Prevencija nuo karieso
Dantukų priežiūra – tai ir jų saugojimas nuo sugedimo. Jei jūsų mažylis geria iš buteliuko, į jį pilkite tik paprastą vandenį, mamos pieną arba pieno mišinį. Tos pačios taisyklės laikykitės ir kai kūdikis pradeda gerti iš puodelio su snapeliu. Tai įvyksta maždaug apie šeštąjį mėnesį. Pirmaisiais kartais būkite kantri – kūdikiui gėrimas iš puodelio yra naujas įgūdis, kurio jis mokosi po žingsnelį. Jei mokymasis užtruko, nesijaudinkite – atpratinti kūdikį nuo gėrimo iš buteliuko ir pereiti prie puodelio su snapeliu pasistenkite per pusmetį, maždaug iki pirmojo gimtadienio.
Tinkamiausias gėrimas – vanduo
Nuo 6 mėn. amžiaus, kai kūdikis pradeda ragauti kietą maistą, geriausias gėrimas yra vanduo ir tik vanduo. Dienos metu siūlykite jo kūdikiui kuo dažniau. Kūdikiams iki metų reikėtų duoti virintą ir atvėsintą vandenį. Jei naudojate pirktinį vandenį, atkreipkite dėmesį į jo kokybę ir rinkitės su žyme, kad tinkamas kūdikiams.
Neduokite mažyliui vaisių sulčių, taip pat cukrumi ar medumi pasaldintų bei gazuotų gėrimų. Jie nerekomenduotini kūdikiams iki 12 mėn. amžiaus. Net sultys, ant kurių pakuočių nurodyta, jog jos neturi pridėtinio cukraus, savyje turi natūralių cukrų, kurie lygiai taip pat gali sukelti dantų kariesą, dar vadinamą „buteliuko kariesu“. Burnos bakterijos minta cukrumi ir išskiria rūgštį, kuri gadina pieninius dantukus. Nesusigundykite tokiais gėrimais kaip „kūdikių arbatėlės“ ar „sulčių gėrimai“. Jie visi taip pat turi cukraus! Dietiniais vadinami gėrimai savyje turi tam tikrų rūgščių, kurios taip pat kenkia dantims.
Jei jūsų mažylis prieš užmigdamas geria iš buteliuko ar puodelio su snapeliu, paimkite buteliuką iš karto, kai tik jis baigs gerti. Niekuomet nepalikite kūdikio užmigti apsižiojusio buteliuką ar puodelį, nes keli kūdikio burnytėje likę pieno lašai išskiria kenksmingas medžiagas ir ima vystytis dantų kariesas. Užmigimas su buteliuku burnoje horizontalioje padėtyje pavojingas ne tik dantukams – jis didina užspringimo riziką, taip pat gali sukelti ausies infekciją. Todėl, jei jūsų mažylis valgo naktimis, atminkite šias saugumo taisykles:
* norėdama pamaitinti ar pagirdyti vandeniu, visuomet iškelkite kūdikį iš lovelės;
* laikykite kūdikį rankose, maitindama jį iš buteliuko ar puodelio;
* nepalikite kūdikio gerti iš buteliuko be suaugusiojo priežiūros.
Kai mažylis pradės vaikščioti, neleiskite jam įprasti gerti iš puodelio su snapeliu vaikštant, bėgiojant ar žaidžiant, kadangi jis gali užspringti.
Pieniniai dantukai
Pieniniai dantys yra maži, bet labai svarbūs. Jų paskirtis – ruošti vietą nuolatiniams dantims. Visi reikiamoje vietoje išdygę ir sveiki dantys užtikrina taisyklingą sąkandį, leidžia patogiai kramtyti, aiškiai tarti garsus, o vėliau ir žodžius. Jie taip pat turi įtakos žandikaulio vystymuisi.
Taigi, pakankamai daug priežasčių skirti šiai sričiai dėmesio, ar ne? Toliau aptarsime, kaip išugdyti teisingus burnos higienos įpročius kūdikiui nuo mažų dienų. Laikant ant rankų pirmagimį kartais sunku net įsivaizduoti, kad jūsų atliekami kasdieniai higienos ritualai kaip nors paveiks jo veiksmus ateityje, tačiau būkite tikri, kad darote didžiulį darbą, o dantų priežiūros įpročiai susiformuoja būtent iš to, ką matome savo šeimoje.
Rūpinkitės kūdikio dantenomis
Pradėti galite tiesiog dabar. Pačioje pradžioje šiai priežiūrai neprireiks nei dantų šepetėlio, nei dantų pastos. Laikykitės šių žingsnelių:
* paimkite švelnų sudrėkintą rankšluostėlį arba gabalėlį marlės;
* švelniai nuvalykite mažylio dantenas mažiausiai porą kartų per dieną;
* ypač svarbu nuvalyti dantenas po maitinimo ir ruošiantis miegoti. Taip bakterijos neliks prikibusios prie dantenų, nes priešingu atveju jos sudaro nematomą sluoksnį ir gali pažeisti būsimus dar neišdygusius dantukus.
Valykite dantukus šepetėliu
Vos tik pro dantenas prasikala pirmojo dantuko viršūnėlė, padovanokite savo mažyliui dantų šepetėlį. Suprantama, jis šios dovanos dar neįvertins, bet nauda bus akivaizdi. Rinkdamasi šepetėlį atkreipkite dėmesį, kad jis būtų:
* minkštais šereliais;
* maža galvute;
* ilgu storu koteliu.
Pirmais kartais valykite dantuką tik vandeniu sudrėkintu šepetėliu. Kai tik dantukas išdygs visas, pradėkite naudoti dantų pastą – ne daugiau kaip ryžio grūdo dydžio rutuliuką. Mažyliui sulaukus trejų metukų, dantų pastos kiekį padidinkite iki žirnio dydžio gumulėlio. Rinkitės saugios sudėties, mažyliui malonaus skonio dantų pastą. Vaikams iki trejų metų odontologai pataria naudoti dantų pastą, kurioje yra 500 ppm fluoro, stiprinančio dantų emalį. Jei vaiko dantukai jau pažeisti, fluoro kiekis gali siekti 1000 ppm. Švelniai trinkite visus išdygusius pieninius dantukus judesiais pirmyn ir atgal, nuvalydama visą jų paviršių. Nuo mažų dienų reikėtų naudoti ir dantų siūlą – su juo išvalykite tarpus tarp dantukų.
Jei mažylis neturi kantrybės, kruopščiai valydama jam dantukus dainuokite daineles arba kartu valykite dantukus mylimam žaisliukui. Mama ar kitas suaugęs asmuo turėtų mažyliui valyti dantis tol, kol šis išmoksta pats išlaikyti rankose dantų šepetėlį. Nuo to laiko dantų valymo procese dalyvaukite tik kaip stebėtoja, kol mažylis išmoks išsiskalauti burną bei išspjauti pats. Tai dažniausiai nutinka maždaug apie šeštuosius metus. Yra sakoma, kad tikrai teisingai išsivalyti dantis vaikas pats sugeba sulaukęs 7–8 metų amžiaus, kai ranka įgunda gerai rašyti.
Visada stebėkite, ar nėra dantukų pažeidimo žymės – tai gali būti rudos ar baltos dėmelės, taškeliai, įdubimai ant danties paviršiaus. Jei įtariate gedimą, būtinai pasirodykite dantų gydytojui.
Ženklai, rodantys, kad dantys išvalyti nepakankamai gerai:
* raudonos ir patinusios dantenos;
* baltos, grublėtos apnašos ant dantukų.
Dantų šepetėlį mažyliui keiskite kas 3–4 mėnesius arba dažniau, jei matote, kad jis pažeistas. Nepamirškite, kad ta pati taisyklė galioja ir jums!
Profilaktinė apžiūra pas dantų gydytoją.
Net jei visi išdygę dantukai gražūs ir sveiki, pas odontologą rekomenduojame apsilankyti išdygus pirmajam dantukui, bet ne vėliau, nei vaikui sueis vieni. Pirmasis susitikimas visuomet būna žaidybinės formos, o tėvai su odontologu gali aptarti žindymo, maitinimo ir dantų priežiūros klausimus. Kreipkitės į specializuotą vaikų dantų gydytoją, pasiteiraukite kitų mamų rekomendacijų, kuris iš specialistų moka šiltai bendrauti su vaikais, yra kantrus ir supratingas. Tikėtina, kad tokia apžiūra mažyliui suformuos teigiamas asociacijas ir kitą kartą dantų gydytojo kabineto duris praversite be problemų. Iš dantų gydytojo gausite patarimų apie:
* pieninių dantų priežiūrą;
* dantų dygimo ypatumus;
* rekomenduojamą fluoro kiekį dantų pastoje;
* nykščio čiulpimo įprotį ir kaip nuo to atprasti.
Čiulptuko ar nykščio čiulpimas
Dažnai tėvai klausia, ar gali čiulptukas ir piršto čiulpimas pakenkti vaiko sąkandžiui ateityje? Kaip tai vertina odontologai? Pasiteriavome Raimundo Golubevo burnos, veido ir žandikaulių chirurgijos klinikos „RG clinic“ specialistų– burnos, veido ir žandikaulių chirurgas Raimundo Golubevo ir gydytojos odontologės Gabrielės Petrauskaitės.
Reikėtų stebėti, ar kūdikis neturi tokių įpročių: nuolatinis kvėpavimas pro burną, lūpų kramtymas, liežuvio kišimas tarp dantų ar piršto čiulpimas. Pastebėję netipinius reiškinius, pasikonsultuokite su pediatru. „Ir čiulptuko, ir piršto čiulpimo padariniai turi būti koreguojami pieninio sąkandžio formavimosi etapu, todėl jokio chirurginio įsikišimo nereikia.“, – paaiškina gydytoja odontologė Gabrielė Petrauskaitė. Jei vaikas nustos čiulpti pirštą ar čiulptuką iki 5–5,5 m., sąkandžio pokyčiai bus grįžtami ir dantys dygs tvarkingai.
Jei kūdikiui sunku žįsti dėl trumpo liežuvio pasaitėlio.
Dažnai šią problemą jau gimdymo namuose pastebi akušerės ir nukreipia pas specialistus. Ne visais atvejais problemą būtina spręsti chirurginiu būdu, kartais trumpas pasaitėlis žįsti netrukdo. Kitais atvejais, kai reikia chirurginio įsikišimo, atliekama vos kelių minučių trukmės chirurginė procedūra. Procedūrą atliekama ir klinikoje „RG clinic“, kurioje chirurgas Raimundas Golubevas priima naujagimius nuo pirmųjų gyvenimo dienų. Iškilus klausimų, kviečiame kreiptis ir nepamiršti, kad šalia jūsų yra didelė visada pasiruošusi padėti palaikymo komanda.
Burnos higiena – visos šeimos reikalas. Kūdikiai gimsta burnoje neturėdami kariesą sukeliančių bakterijų. Ir, deja, tik tėvai (ar kiti prižiūrintys asmenys) padaro taip, kad tokių bakterijų jo burnytėje atsirastų. Todėl laikykitės šių prevencijos priemonių ir išmokykite to visus šeimos narius:
* kiekvienas šeimos narys valosi dantis du kartus per dieną su asmeniniu dantų šepetėliu;
* kiekvienas šeimos narys (nėštumo metu taip pat) reguliariai lankosi pas dantų gydytoją ir gydosi sugedusius dantis;
* kiekvienas šeimos narys nededa kūdikiui į burną bet ko, kas buvo jo burnoje (pavyzdžiui, nesidalija tuo pačiu šaukštu pusryčiaujant, „nevalo“ kūdikio čiulptuko jį nulaižydamas ir pan.).
Sveiki patiekalai ir užkandžiai = sveiki dantys
Kūdikį kietu maistu pradėkite primaitinti nuo 6 mėn. amžiaus. Atminkite, kad mažylis iš prigimties tikrai neteikia pirmenybės saldumynams ir saldiems gėrimams. Šių produktų vaikas paragauja tik jūsų dėka. Todėl atsakingai žiūrėkite į tai, ką valgote šeimoje patys, – tai kūdikiui didžiausia ir vienintelė patirtis jo valgymo įgūdžių formavimuisi.
Atkreipkite dėmesį, kad dauguma parduotuvėse esančių užkandžių savyje turi cukraus, o produktų su dideliu cukraus kiekiu vartojimas sukelia ne tik kariesą, bet ir kitus rimtus sveikatos sutrikimus.
Sulaukusiam metų savo mažyliui drąsiai duokite ragauti visų sveikų patiekalų nuo šeimos stalo. Vaikai išmoksta valgyti stebėdami savo tėvus ir kitus šeimos narius. Taigi, tik nuo jūsų ir kitų suaugusiųjų priklauso, kokius patiekalus ant šeimos stalo matys augantis kūdikis. Kūdikio primaitinimo etapas neretai tampa gera paskata visai šeimai pradėti maitintis sveikiau. Taigi, skirkite laiko ir pasidomėkite sveikais produktais bei kokius patiekalus iš jų galėtumėte pagaminti. Susiplanuoti meniu ir pasisemti gerų idėjų galite iš maisto gaminimo tinklaraščių. Žmonės, atradę sveikos mitybos teikiamą naudą ir įvaldę tokių patiekalų gaminimo įpročius, noriai tuo dalijasi su kitais! Pamatysite, kaip bus lengva prisiminti datą, nuo kada šeimoje pradėjote skirti daugiau dėmesio sveikai mitybai.
Vos išdygus pirmajam dantukui, reikia pradėti jį valyti. Šiam tikslui rekomenduojama įsigyti specialų antpirštį su šereliais, skirtą kūdikių dantims valyti. Jis puikiai tiks ne tik pirmiesiems dantukams valyti, bet ir dantenoms masažuoti bei dantų dygimo metu atsirandantiems nemaloniems pojūčiams mažinti.
@Nestumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, naudoti tik gavus raštišką sutikimą. Nuotrauka @Pexels