12-os mėnesių miego atmintinė
1 mėnesis
Būdravimo laikas: 45–60 min.; paros miegas 15–18 val.; poguliai 4+. Ankstyvaisiais mėnesiais natūralu, jei mažylis nori būti fiziškai prisiglaudęs prie mamos, geriausiai jaučiasi migdomas ant rankų. Kol formuojasi dienos ir nakties ritmas (maždaug iki 2 mėn. vidurio), būdravimo laiką leiskite dienos šviesoje, poguliams migdykite taip pat šviesiame kambaryje. Nenustebkite, jei mažylio naktis prasidės gana vėlai, apie 23–24 val. Tai gana įprasta formuojantis dienos ir nakties ritmui. Šiuo metu mažylio miego ciklą sudaro tik 2 fazės: gilaus ir negilaus miego. Negilaus miego fazėje mažyliai gali raukytis, judėti, leisti įvairius garsus, šypsotis ar net prasimerkti. Tai yra visiškai natūralu ir dėl to nereikia nerimauti. Jei pastebite, kad mažylis rankų judesiais save pažadina, verta išmėginti kūdikio vystymą, kai rankos yra prispaudžiamos prie kūno.
2 mėnesiai
Būdravimo laikas: 60–80 min.; paros miegas 14,5–18 val.; poguliai 4+. Pamažu vis anksčiau migdykite nakčiai. Geriau pažindami savo mažylį, pastebėsite ankstyvuosius nuovargio ženklus, rodančius, kad mažyliui laikas ilsėtis. Būdingiausi nuovargio ženklai:
- dingęs susidomėjimas veikla ar bendravimu;
- lėtesni judesiai, tarsi „išplaukęs“ žvilgsnis;
- paraudimas aplink akis, antakius;
- žvilgsnio vengimas kalbinant;
- veido dengimas antklodėle ar rankomis.
Palengva pradėkite kurti vakaro miego ritualą. Jis neturi būti sudėtingas. Tai pasikartojanti vaikui malonių veiksmų seka, informuojanti mažylį, kad artėja poilsio metas.
3 mėnesiai
Būdravimo laikas: 60–90 min.; paros miegas 14,5–18 val.; poguliai 4+. Tikėtina, kad pastebėsite nusistovint preliminarią dienotvarkę, kuri prasideda nuo pastovesnio rytinio kėlimosi laiko. Įprastai šiame amžiuje nuspėjama ir pogulių trukmė. Kai kuriems mažyliams vis dar sunku sujungti miego ciklus ir jų poguliai trumpi – 20–30 min., šiame amžiuje tai gana įprasta, todėl nerimauti nereikia. Vadovaukitės mažyliui tinkamu būdravimo laiku ir migdykite dažniau. Mažylis vis labiau domisi įvairiomis veiklomis, tačiau dar labai greitai pervargsta, todėl turime atidžiai stebėti nuovargio ženklus. Nusistovėjus dienos ir nakties ritmui, poguliams pradėkite migdyti pritemdytame kambaryje. Jei migdydami nakčiai mažylį vystėte ir dabar jis jau ima verstis, tai ženklas, kad laikas atsisakyti vystymo.
4 mėnesiai
Būdravimo laikas: 1,25–2 val.; paros miegas 14,5–16 val.; poguliai 3–4. Tėvai neretai nerimauja dėl šį mėnesį vykstančios miego regresijos. Svarbu prisiminti, kad šie miego pokyčiai rodo, jog jūsų mažylis tiesiog auga ir pasiekė būtiną raidos etapą – jo metu pasikeičia miego ciklo struktūra. Dėl šio pokyčio mažyliai sunkiau užmiega, gali dažniau prabusti naktį, gali sutrumpėti dienos miegas, todėl mažylis norės miegoti dažniau. Šiuo laikotarpiu neretai mažyliai išgyvena ir raidos šuolį – ima verstis, taip pat ir augimo šuolį. Todėl dažnai šis laikas pasižymi ir bendru padidėjusiu irzlumu. Jei tik turite galimybę, pasinaudokite pagalba prižiūrint kūdikį, kad galėtumėte skirti daugiau laiko savo poilsiui.
5 mėnesiai
Būdravimo laikas: 1,5–2,25 val.; paros miegas 14–16 val.; poguliai 3–4.Dažniausiai tai vienas ramesnių mėnesių miego prasme. Pasibaigus 4 mėn. miego regresijai, galima grįžti prie pastovesnės dienotvarkės. Priklausomai nuo pogulių trukmės, kai kurie mažyliai jau ima miegoti 3 kartus per dieną, tačiau vis dėlto dauguma dar miega 4 kartus. Daugelis mažylių vis dar dažnai pabunda naktį, nes nori valgyti.
6 mėnesiai
Būdravimo laikas: 2–2,5 val.; paros miegas 14–15,5 val.; poguliai 3. Šį mėnesį nusistovėjusį mažylių miegą neretai sutrikdo raidos šuolis bei pradedamas primaitinimas. Dėl pasikeitusios mitybos kartais gali neraminti pilvelio skausmai, kietėjantys ar laisvesni viduriai. Gana dažnai šiuo laikotarpiu mažyliai ima tuštintis paryčiais, o tuomet nebegali užmigti. Įprastai tai laikina ir praeina organizmui prisitaikius prie pakitusios mitybos. Taip pat dažnai ši mėnesį pasirodo pirmieji dantukai, todėl mažylis gali būti neramus, iš miego pabusti verkdamas. Apie dygstančius dantukus įprastai signalizuoja ir didesnis irzlumas dienos metu.
7 mėnesiai
Būdravimo laikas: 2,25–2,75 val.; paros miegas 14–15,5 val.; poguliai 2–3. Kai kurie kūdikiai jau miega tik 2 kartus, tačiau vis dėlto dauguma dar miega 3 kartus. Gana įprasta, kad užmigti trečią kartą mažyliui yra sunkiau, reikia daugiau mūsų pagalbos. Trečio pogulio reikėtų atsisakyti tuomet, kai jis tampa gana vėlus ir pamiegojęs mažylis nakčiai užmiega gana vėlai ir miega mažiau nei 10,5 val. Vis dėlto svarbu, kad vakare mažylis nebūdrautų daugiau nei 3 val., nes tuomet jis pervargs, o vakarinis pervargimas laikomas viena pagrindinių ankstyvo kėlimosi priežasčių.
8 mėnesiai
Būdravimo laikas: 2,25–3 val.; paros miegas 14–15,5 val.; poguliai 2–3. Šį mėnesį galima miego regresija. Ji siejama su sparčia kūdikio neurologine ir fizine raida, taip pat su atsiskyrimo nerimo periodu. Neretai tėvai pastebi, kad dieną mažylis nori būti arčiau mamos, nuliūsta jai išėjus iš kambario. Taip pat gali dažniau prabusti naktį, norėti miegoti šalia mamos, net jei iki šiol miegojo lovelėje. Visi kūdikiai unikalūs, todėl atsiskyrimo nerimas gali pasireikšti skirtingu metu. Kai kuriems mažyliams šis etapas ateina 9 ar net 10 mėnesį.
9 mėnesiai
Būdravimo laikas: 2,5–3 val.; paros miegas 14–15 val.; poguliai 2. Sulaukę 9 mėn. dauguma kūdikių dieną miega 2 kartus, išskyrus tuos mažylius, kurie miega trumpai (30–40 min.). Tokie mažyliai dieną miega 3 kartus. Nusistovėjusį mažylio miegą gali sutrikdyti raidos šuoliai, nes šiame tarpsnyje vaikai aktyviai mokosi: ir ropoti, ir stotis. Nenustebkite, jei kūdikis naktį pabus ir ims ropoti ar stotis. Tai visiškai natūralu. Taip pat gali pasitaikyti būdravimų nakties metu, kurie siejami su aktyvia raida. Tačiau jei tokie būdravimai dažni ar tęsiasi ilgesnį laiką, verta peržiūrėti mažylio dienotvarkę.
10 mėnesiai
Būdravimo laikas: 3–3,5 val.; paros miegas 14–15 val.; poguliai 2. Miego požiūriu tai gana ramus laikotarpis. Dauguma mažylių turi nuspėjamą ir gana pastovią dienotvarkę. Stenkitės, kad bendra dienos pogulių trukmė neviršytų 3 val. Ilgas dienos miegas – viena dažnesnių neramaus nakties miego priežasčių. Mažyliui sulaukus 10 mėn., pamažu galima pradėti mokyti užmigti savarankiškai. Venkite staigių pokyčių, verčiau rinkitės švelnius, lėtus savarankiško užmigimo metodus, kuriuos taikant mažylis nepaliekamas vienas.
11 mėnesiai
Būdravimo laikas: 3–4 val.; paros miegas 14–15 val.; poguliai 2. Šiame amžiuje dienotvarkė nusistovi, tad dienos tampa vis nuspėjamesnės. Jei mažylis pakankamai valgo kieto maisto ir jo svoris auga, galima mažinti naktinio žindymo skaičių, pamažu jo atsisakant. Tačiau tai jokiu būdu nėra būtina. Jei nenorite atsisakyti naktinio maitinimo ar jaučiate, kad mažyliui jis reikalingas, nieko nekeiskite.
12 mėnesiai
Būdravimo laikas: 3–4 val.; paros miegas 13–14 val.; poguliai 1–2. Artėjant pirmajam gimtadieniui, neretai sulaukiame miego pokyčių, vadinamosios 12 mėn. miego regresijos. Dieną mažylis gali sunkiau užmigti arba miegoti labai trumpai. Vis dėlto tai gali būti laikina ir nebūtinai yra ženklas, jog laikas pereiti prie vieno pogulio. Stebėkite savo mažylio nuotaiką, jei jis dienos metu neužmiega antrą kartą. Didesnis nei įprasta irzlumas rodo, kad jam trūksta miego. Todėl bent kelias savaites bandykite užmigdyti mažylį ir antrą kartą, kad suprastumėte, ar jam tikrai to nereikia. Įprastai vaikai vieną kartą per dieną pradeda miegoti 14–15 gyvenimo mėnesį.
Autorius – Dovilė Šafranauskė, kūdikių ir vaikų miego specialistė @miegopelytes; @mylu.lt
@Nestumokalendorius , VŠĮ „Mediapressa“, naudoti tik gavus raštišką sutikimą. Nuotrauka @Canva