b

Nėštumo kalendorius

  >  Kraitelis   >  Ekologija – prabanga ar būtinybė?

Ekologija – prabanga ar būtinybė?

Ne paslaptis, kad kūdikio kraitelis gali būti beribis. Taip lengva pasiklysti pasirinkimų gausoje ir pasiduoti impulsui pirkti. O noras kūdikiui suteikti viską, kas geriausia, kelia klausimą – ekologiški kūdikio drabužiai yra prabanga ar būtinybė? 

Iš rankų į rankas

Ekologija – tai nebūtinai skambios eco, bio ar organic etiketės. Nuostabu, kai į tvarumo sąvoką telpa ir iš antrų rankųmada. Juk nebūtinai kiekvienam gimusiam kūdikiui turi būti sukurtas vis naujas drabužis. Miela, kai panašiu metu vaikų susilaukę draugai ar giminaičiai noriai dalijasi išaugtais rūbeliais. Tai tarsi gerų emocijų ir kelionės laiku ratas. Juk gera matyti pasipuošusį artimųjų kūdikį ir prisiminti, koks mažas buvo tavo vaikas. O kai tie patys drabužiai grįžta šildyti dar vieno šeimos kūdikio, jausmas neapsakomas.

Būna, kad kūdikio daiktai keliauja netgi iš kartos į kartą. Kūdikio kraitelis, kadaise priklausęs mamai, vėliau puošia dukrą ar anūkę. Taip ne tik prisidedama prie ekologijos, elgiamasi ekonomiškai, bet ir kuriamas nostalgijos kupinas ryšys. 

Aukščiausia kokybė

Žinoma, tam, kad drabužis dar būtų tinkamas ir anūkui ar anūkei, būtina rinktis kokybę. Čia kompromisų nėra – natūrali tekstilė visada laimės prieš sintetines medžiagas. O ekologiškai užauginta medvilnė ar linas tikrai tarnaus ilgiau nei chemikalų ir toksiškų medžiagų paveikti audiniai. Rekomenduojama rinktis GOTS ar OEKO-TEX sertifikuotus gaminius, kurie užtikrina audinio kokybę ir patvarumą. 

Minimalizmo banga

Kūdikio kraitelis vadovaujantis minimalizmo principais – sveikintina idėja. Kartais sunku suvokti, kad vienas kokybiškas drabužis yra geriau nei dešimt prastesnių. Deja, greitieji prekės ženklai dažniausiai pasižymi labai trumpalaike prekine išvaizda. Kaip nesmagu, kai po kelių skalbimų kūdikio rūbelis praranda formą, nublunka ir tampa nebepatrauklus. O kur dar sugaištas laikas nuolat atnaujinant, rūšiuojant ir pertvarkant kūdikio spintą. Pasirinkę kelis, tačiau kokybiškus drabužius sutaupome. Vietos kūdikio spintoje daugiau, o neigiamų emocijų mažiau. Juk tikrai ne kartą girdėtas pasakymas, kad kūdikis išaugo drabužį jo nespėjus nė karto apvilkti.

Jautriai kūdikio odelei

Puiku, kad tėvai vis dažniau renkasi ekologiškas kūdikio odos nedirginančias skalbimo priemones. Tačiau neretai nutylima apie toksinių medžiagų žalą, kurios atkeliauja kartu su prastos kokybės drabužiais. Auginant ir apdorojant medvilnę pramoniniu būdu gali būti panaudojama net iki 8000 skirtingų rūšių chemikalų, kurių dalelių lieka ir audiniuose. 

Kad drabužiai būtų spalvingi, puošnūs, nesilamdytų, nesitrauktų, lengvai neužsiliepsnotų, naudojamos įvairios cheminės medžiagos. Šie priedai audiniuose gali neigiamai veikti imunitetą, besivystančių kūdikių ir vaikų nervų sistemą, kauptis organizmuose ir veikti jų hormonų sistemą, o patekę į aplinką analogiškai veikia ir gyvūnus. Nors šių medžiagų kiekiai nėra dideli, jie po truputį skverbiasi pro odą ir kvėpavimo takus į mūsų organizmą, kaupiasi jame ir atlieka savo neigiamą darbą. Kūdikiai labai jautrūs bet kokiam išorės poveikiui ir lengvai pažeidžiami. Jų imunitetas nėra visiškai susiformavęs, o oda jautresnė ir pralaidesnė nei suaugusiojo.

Norint išvengti cheminių medžiagų poveikio, rekomenduojama rinktis būtent ekologiškai užaugintą medvilnę, liną ar kanapių pluoštą. Todėl šiuo atveju jau geriau pataupyti kūdikio žaislų, nebūtinų interjero detalių pertekliaus (bet ne kokybės) sąskaita, o ne tam, kas tiesiogiai liečiasi prie kūdikio odos.

Atsakomybė – mūsų rankose

Ekologiški kūdikio drabužiai yra pritaikyti ne tik jautriai kūdikio odelei, bet ir šviesiai kūdikio ateičiai. Tai tarsi tėvų sprendimas investuoti į geresnį mažylio rytojų. Juk nė vienas tėtis ar mama nelinki, kad vaikui užaugus trūktų geriamojo vandens. Ekologiška tekstilė yra užauginama natūraliu būdu, nenaudojant sintetinių chemikalų, teršiančių vandenį ir žalojančių gamtą bei augmeniją. Be to, nenaudojami ir GMO, kurie išskiria toksinus ir prisideda prie globalinio atšilimo. Taigi, kiekvieną kartą renkantis ekologišką prekę, paklauskite savęs, ar būtinybė tai ar prabanga.

Tekstus parengė LeMilky komanda https://lemilky.com

@Nestumokalendorius , VŠĮ „Mediapressa“, naudoti tik gavus raštišką sutikimą. Nuotrauka @Canva

Komentarai