AŠTUNTASIS NĖŠTUMO MĖNUO
Aštuntasis nėštumo mėnuo. Nuo šio mėnesio pabaigos, jūsų kūdikis sveria tarp 1,3 kg ir toliau sparčiai didės jo svoris, nes jo organizmas pradeda kaupti riebalų sankaupas. Vaisius jau puikiai gali matyti ir girdėti. Dauguma organizmo sistemų yra jau puikiai susiformavę. Jis gali pasukti į galvą žemyn ir po truputi jau keisti savo poziciją ir rengtis gimdymui. Jūsų mažylis dabar miega reguliariais laikotarpiais todėl turėtumėte pajusti jo judrumo ir ramybės laikus.
Šio mėnesio pabaigoje kūdikis apsisuks aukštyn galva ir palengva prisiglaus prie jūsų dubenio. Tada jums bus daug lengviau kvėpuoti, tačiau dažniau varys į tualetą šlapintis.
Organizmo pokyčiai. Aštuntasis nėštumo mėnuo
Šiuo metu nėščiosios širdis plaka du kartus intensyviau nei iki nėštumo. Kraujo tūris padidėja 2,5 litro.
Gimdos dugnas pakyla virš bambos 7-8 cm., moteris gali jausti gimdos sukietėjimus. Iki 25 – osios nėštumo savaitės normalu, jei gimda susitraukia 2 kartus per valandą, iki 31 – osios – 4 kartus per valandą ir ne daugiau 7 kartų iki 37 – osios nėštumo savaitės.
- Gimdos susitraukimai, nestiprūs sukietėjimai;
- Maudimas pilvo apačioje, strėnose;
- Padidėjusios krūtys, o jų oda plonėja, matosi venų tinklas;
- Patinę viso kūno audiniai;
- Kraujuojančios,paburkusios dantenos.
Pas gydytoją
- Aptarsite tyrimų rezultatus;
- Pamatuos kraujospūdį;
- Paprašys pasisverti;
- Paskirs šlapimo tyrimą;
- Pamatuos gimdos dugno aukštį;
- Įvertins vaisiaus širdies tonus;
- Nusiųs ginekologo konsultacijai, jei nėštumą prižiūri kitas specialistas;
- Patars stebėti vaisiaus judesius.
Aštuntasis nėštumo mėnuo. Emocijų pasaulis
Artėjant gimdymui, kyla įvairiausių su juo susijusių jausmų. Dažniausiai gimdymo laukiama su nerimu, baime, kad skaudės, kad situacija bus nevaldoma. Kyla minčių apie tai, kaip gimdymas pakeis poros santykius, jei kita poros pusė dalyvaus gimdyme. Kartais kyla baimių dėl priešlaikinio gimdymo.
Dažnai gali aplankyti mintis apie laikotarpį po gimdymo, kurio galima laukti nusiteikiant gražiam laikui, arba kyla įvairių baimių dėl emocijų ir buities po gimdymo. „Ar aš susitvarkysiu?“, „Kas vyks su mano jausmais?“, „Ar aš būsiu gera mama?“
Dažnai moteris ima galvoti, jog vyras, kad ir kaip ją palaiko, vis tiek iš esmės negali pajausti ir patirti to, ką patiria ji. Tai gali gąsdinti, kelti nesaugumo jausmą, „kaip pasikeis mūsų santykiai?“, „ar sugebėsiu skirti dėmesio vyrui?“, „ar jis mane mylės, kai būsiu mama?“ Atsirandantis atstumas gali gąsdinti. Svarbu stengtis išlaikyti gebėjimą matyti savo skirtingumą kaip vienam kito papildymą.
Šiuo metu dažnai vėl suintensyvėja emocijų bangavimai, jautrumas, pažeidžiamumas. Tai natūralus vidinis pasiruošimas vaikelio atėjimui. Psichika ir kūnas ruošiasi tam, kad užgimus vaikeliui jūs žinotumėte, ką daryti, ir užsimegztų intuityvus ryšys. Padidėjęs jautrumas padės po gimdymo taip pat jautriai ir intuityviai (o ne išmoktai) reaguoti į individualius mažo žmogaus poreikius.
Kaip padėti sau?
Informacija gali padėti, nuraminti, tačiau gali ir dar labiau sudirginti. DOMĖKITĖS ATSAKINGAI. Išsirinkite jums tinkamus mokymus, kursus, informacijos šaltinius, tačiau neapsikraukite informacijos gausa. Domėkitės kartu su vyru (jei tai pavyksta) – tai padės vyrui geriau suprasti, kas vyksta su jumis, ir kartu suteiks daugiau bendrumo.
POILSIS. Darykite pertraukėles, lengvus kūno tempimus, atsipalaiduokite. Jei jūsų darbas sėdimas, ilgai nebūkite vienoje padėtyje, nekryžiuokite kojų. Taip pat nepatartina ilgai stovėti. Jei norisi prigulti, dabar pats geriausias laikas tai padaryti. Dabar jūsų organizmas dirba didesnės apkrovos režimu, tad turite pakankamai ilsėtis dieną ir išsimiegoti naktį.
APRANGA. Trečiajame nėštumo trimestre sparčiai didėjant pilvukui tenka ieškoti naujų aprangos sprendimų. Puikus pasirinkimas – sujuosiamos suknelės, nes dirželį galėsite užsirišti vis aukščiau, atsižvelgdama į pilvuko dydį. Stenkitės vengti stambiais raštais išmargintų audinių ir labai uždarų kaklo linijų, nes jos vizualiai didina kūną. Ilga suknelė padeda išlaikyti eisenos grakštumą, ypač paskutiniais mėne- siais, kai eisena būna pakitusi. Rinkitės neutralias ir tamsesnes spalvas: juodą, tamsiai mėlyną, smaragdinę, vyšninę. Keisdama aksesuarus suknelę pritaikysite vis kitai progai.
Atminkite, kad laukiantis galioja visos aprangos taisyklės: batai iki kauliukų trumpina kojas, tamsios spalvos optiškai šiek tiek lieknina, blizgūs, labai šviesūs, permatomi audiniai prideda apimties ir t. t
Aštuntasis nėštumo mėnuo. Kaip vystosi vaikelis?
SVORIS APIE 2000–2200 G, ILGIS APIE 42-44 CM, BEVEIK KAIP GŪŽINĖ SALOTA „ICEBERG“! Smegenys ir nervų sistema jau išsivysčiusios, vaisius ima kurti savo imuninę sistemą. Oda tampa vis mažiau raukšlėta dėl po oda esančių baltųjų riebalų. Veido oda nebe tokia raudona, vis dar apaugusi gyvaplaukiais. Vaisiaus smegenys apsuptos plokščiais kaukolės kaulais, kurie dar nesuaugę. Šie kaulai minkšti ir lankstūs, gali keisti formą bei užslinkti vienas ant kito, kad galva lengviau prisitaikytų prie gimdymo kanalo ir lengvai pereitų gimdymo takais.
SVORIS APIE 2300–2500 G, ILGIS APIE 44,5 CM, BEVEIK KAIP GELTONASIS MELIONAS!
Šiuo metu organizmas jau visiškai susiformavęs ir galva, palyginti su kūnu, yra proporcinga. Vaisius toliau pilnėja, riebalų sluoksnis gimus padės reguliuoti kūno temperatūrą. Dabar vaisius gyvena pagal keturias aktyvumo fazes: ramus miegas, aktyvus sapnas, ramus būdravimas ir aktyvus būdravimas. Ausies dalis (sraigė), kuri siunčia signalą į smegenis, labiau subrendusi, todėl vaikutis jau atpažįsta mamos balsą, geba skirti lopšines ar dainas.
SVORIS APIE 2400–2700 G, ILGIS APIE 43-46 CM, BEVEIK KAIP PAPAJA!
Dabar rankų ir kojų raumenys susiję su nervų sistema ir gali veikti koordinuotai. Vaikutis paprastai guli, pritraukęs kojas bei rankas po savimi, ir gali atlikti čiuopimo judesius. Esant ritmingai muzikai vaikutis gali net linguoti į taktą. Tokiu būdu jis stiprina savo raumenis. Amniono vandenų natūraliai mažėja, placenta jau visiškai subrendo ir pasiekė didžiausią savo veiklos efektyvumą. Toliau jos augimas baigsis ir prasidės senėjimas.
SVORIS APIE 2600–3100 G, ILGIS APIE 44–48 CM, BEVEIK KAIP ANANASAS!
Šio mėnesio pabaigoje vaisius galutinai subręsta. Galutinai susiformuoja svarbiausios fiziologinės funkcijos: kvėpavimo ir temperatūros reguliavimo centras, fermentinės sistemos, medžiagų apykaita. Aktyviai didėja kūno svoris, slenka gyvaplaukiai, varškinės masės lieka tik raukšlėse, lenkiamųjų galūnių paviršiuje. Jau susidariusios standžios ausų kremzlės. Ryškėja padų raukšlės.
Vaisiaus padėtis
Dauguma kūdikių įsitaiso galva žemyn jau nuo 32-36 savaitės, bet gali jis žemyn galva pasisukti ir likus porai savaičių iki gimdymo. Pasisukę žemyn galva kūdikio padėties gali daugiau ir nekeisti. Ši padėtis vadinama galvinė pirmeigė, bet yra ir kita padėtis, kuri vadinama kojinė pirmeigė.
Kai artėjant gimdymui vaisius vis dar yra kojinėje pirmeigėjė padėtyje, gydytojas gali bandyti iš išorės apsukti kūdikį galva į priekį. Jis laiko rankas ant motinos pilvo ir, vadovaudamasis ultragarso vaizdu, stengiasi švelniai pakeisti vaisiaus padėtį. Vaisiaus būklė nuolat stebima, kad nebūtų užspausta virkštelė ar paliesta placenta. Procedūra atliekama prieš sąrėmius arba vos tik jiems pradidėjus. Dauguma vaisių taip ir lieka apsisukę galvyte žemyn, bet kai kurie ima vėl apsisuka į kojinę pirmeigę padėtį. Vaisiau padėtis galvytė žemyn sumažina tikimybę, jog reikės atlikti cezario pjūvį. Tačiau apversti kūdikį turėtų tik geri specialistai, kurie kilus komplikacijoms būtų pasirengę atlikti cezario pjūvį.
Santykiai ir partnerystė
Už tarpusavio santykius yra atsakingi abu partneriai, nors kartais nutinka taip, kad vienam atrodo, jog viską gadina kitas, ir kad problemų nebūtų, jei jis (ji) kitaip elgtųsi. Svarbu suprasti, kad esate lygiaverčiai partneriai. Už bet kurį konfliktą, nesvarbu, kuris jį išprovokavo, kuris pratrūko, o kuris inicijavo paliaubas, esate atsakingi abu. Jūs veikiate kaip sistema, nuolat darydami vienas kitam tiek teigiamą, tiek neigiamą įtaką.
Net ir iškilus sudėtingiausioms problemoms prisiminkite, kad lengviau tada, kai veikiate kaip komanda, o ne kaip priešininkai. Nors, iškilus sunkumų, įprasta eiti į kovą, pati kova dar labiau viską apsunkina, pareikalauja daugiau vidinių išteklių, o tai ilgainiui išeikvoja visus resursus.
Net ir iškilus sudėtingiausioms problemoms prisiminkite, kad lengviau tada, kai veikiate kaip komanda, o ne kaip priešininkai. Nors, iškilus sunkumų, įprasta eiti į kovą, pati kova dar labiau viską apsunkina, pareikalauja daugiau vidinių išteklių, o tai ilgainiui išeikvoja visus resursus.
Jūsų namuose atsiradęs naujagimis viską apverčia aukštyn kojomis. Dažniausiai aukštyn kojomis verčiasi ir partnerių tarpusavio santykiai. Šiuo metu išgyvenate vieną didžiausių pokyčių savo gyvenime. Abiem tai nauja ir intensyvi patirtis. Kas gi vyksta? Plačiau skaitykite ČIA.
Jei laukiasi draugė
Būk jos papildomomis rankomis – gal reikia apsipirkti parduotuvėje, paimti vyresnį vaiką iš darželio ar mokyklos, ką nors kur nors nuvežti? Pasiteiravusi tikrai nustebinsi draugę, o ji paprašys tokios pagalbos, apie kurią pati galbūt nebūtum sugalvojusi.
Užsakyk atmintines jau dabar!
@Nestumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, naudoti tik gavus raštišką sutikimą.