DEVINTASIS NĖŠTUMO MĖNUO
Nėštumo pabaigoje streso hormonų lygis moters smegenyse yra toks aukštas, lyg per įtemptas pratybas. Jie nesukelia nepakeliamo emocinės įtampos, jų poveikis yra kitoks – jie skatina besilaukiančią moterį būti budrią dėl savo saugos, mitybos ir aplinkos. Moteris gali jaustis išsiblasškiusi, užmarši, pasinėrusi į asmeninisu reikalus. Žinoma, kiekvienos moters reakcija į aplinką priklauso nuo jos psichologinės būklės ir gyvenimo įvykių, tačiau per nėštumą pakitusios tikrovės priežastys yra biologinės.
Organizmo pokyčiai. Devintasis nėštumo mėnuo
Norisi mažiau valgyti nei prieš keletą savaičių. Gali būti, kad jausitės išsiblaškiusi, sutrikusi atmintis — normalus dalykas trečiajame nėštumo trimestre.
- Pilve mažiau vietos judėjimui, tad kūdikio judesiai yra retesni ir stipresni, gimdos susitraukimai dažnėja;
- Kūnas ruošiasi gimdymui, tad sąnariai ir raiščiai tampa elastingesni;
- Dėl didelio pilvelio gali skaudėti nugarą. Lankykite baseiną, mankštas, kad sumažintumėte skausmą;
- Vis dar tinsta rankos ir pėdos, tad gerkite daug vandens, kad tai palengvintumėte;
- Kraujuojančios dantenos, kurios pabrinksta, parausta, jas skauda. Tai dažniausiai pasireiškia antrą ir trečią nėštumo trimestrais ir pasibaigia tik pagimdžius.
Pas gydytoją
Šiuo laikotarpiu būtina apsilankyti pas jus prižiūrintį gydytoją, vieną arba du kartus, priklausomai nuo Jūsų nėštumo eigos. Šis mėnuo ypatingas tuo, kad visoms nėščiosioms atliekamas privalomas tyrimas dėl B grupės streptokoko, jo rezultatas yra reikalingas gimdymo metu. Nustačius B grupės streptokoką, gimdymo metu, kiekviena gimdyvė gauna specialius antibiotikus tam, kad apsaugoti būsimą naujagimį. Jeigu tyrimas neigiamas — jus apie tai informuos ir jokia profilaktika gimdymo metu nebus reikalinga. Mielos, būsimos mamos, nepamirškite vieno arba dviejų vizitų pas jus prižiūrintį specialistą tam, kad būtų laiku įvertinta akušerinė situacija ir priešlaikinio gimdymo grėsmė.
- Aptarsite tyrimų rezultatus;
- Pamatuos kraujospūdį;
- Paprašys pasisverti;
- Paskirs šlapimo tyrimą;
- Pamatuos gimdos dugno aukštį;
- Įvertins vaisiaus širdies tonus;
- Įvertins vaisiaus padėtį gimdoje.
Emocijų pasaulis
Jums baisu? Tai visiškai normalu — baimė kyla dėl nežinojimo. Kuo daugiau žinių įgausite, tuo bus ramiau.
Lizdo sukimo sindromas praneša, kad gimdymas jau nebetoli. Norisi tylos, ramybės, susikaupimo, atsiribojimo nuo pasaulio, atsiranda noras tvarkytis, valyti namus, lankstyti drabužėlius ir ruoštis vaikelio atėjimui.
Fiziškai darosi sudėtinga, dėl to baimę gimdyti dažnai pakeičia nekantrumas. Šiame etape kai kada nėra paprasta išlaukti „tos dienos“, atlaikyti aplinkos klausimus „kada?!“
Jei vaikelis neskuba atkeliauti, gali atsirasti nuovargis nuolat laukiant ir kartu kilti nerimas „ar viskas gerai?“, „ar nereikės gimdymo skatinti?“, „ar viskas vyks be komplikacijų?“
Devintasis nėštumo mėnuo. Kaip padėti sau?
Šio ypatingo momento laukimas yra labai svarbus ir kartu reikalaujantis sąmoningumo bei išbuvimo. Leiskite sau būti namuose, atsiribokite nuo visko, ko šiuo metu nenorite, ir kartu stebėkite savo mintis, jausmus. Jei galvoje sukasi nerimastingos, gąsdinančios mintys ir fantazijos, pravartu prisiminti įvairius relaksacijos, meditacijos bei vizualizacijos metodus. Su vyru skirkite laiko vienas kitam, sutvirtinkite ryšius, pakalbėkite apie savo baimes ir lūkesčius vienas kitam. Poros santykiai yra pagrindas, nuo kurio priklauso jūsų psichologinė būsena po gimdymo.
Geresnei savijautai aš …
- Prigulu ant šono, kai tik pavargstu;
- Įsivaizduoju sklandų ir ramų savo gimdymą;
- Naktinius apmąstymus nuraminu giliu kvėpavimu;
- Nepamirštu, kad artėjantis gimdymas yra artėjantis susitikimas su vaikeliu;
- Lepinuosi priešpiečių ir pavakarių miegu!
Devintasis nėštumo mėnuo. Kaip vystosi vaikelis?
SVORIS APIE 2700–3200 G, ILGIS APIE 48 CM, BEVEIK KAIP CUKINIJA!
Veido raukšlės beveik išnyko, oda atrodo lygesnė. Nagučiai siekia pirštų galus. Kūdikis toliau treniruoja savo veido raumenis: suraukia antakius, patempia lūpą, raukosi, mirksi, daro įvairias grimasas, sukioja galvą, reaguoja į garsus, šviesą ir prisilietimus. Virškinimo sistema toliau vystosi ir vystysis dar keletą metų po gimimo, per pirmuosius metus plonoji žarna paaugs daugiau nei 100 cm. Vaisius nebe toks aktyvus, nes vietos gimdoje vis mažiau.
SVORIS APIE 2800–3400 G, ILGIS APIE 46–50 CM, BEVEIK KAIP KOPŪSTAS!
Šiuo metu placenta perduoda vaikui daugiausia deguonies, gliukozės ir kitų gyvybiškai svarbių maistinių medžiagų. Oda tampa tvirtesnė ir blyškesnė, nes senas odos ląsteles keičia naujos. Lanūgo plaukeliai, kurie dengė visą kūną, greičiausiai jau nukrito, bet vaisius dar gali turėti lanūgo lopelių ant žastų ir pečių. Kūdikio smegenyse yra dviem trimis kartais daugiau nervinių ląstelių negu jų bus jam suaugus. Akys pradėjo automatiškai mirkčioti ir jis gali per pilvo sienelę jausti šviesos pasikeitimą.
SVORIS APIE 2900–3600 G, ILGIS APIE 46–52 CM, BEVEIK KAIP ARBŪZAS!
Dabar jūsų kūdikis jau turi sąmonę ir koordinaciją. Kūno pūkeliai išnyko, nors ne visur. Po gimimo jie greitai išnyks. Kūnas dar padengtas varškine mase, kurios ypač daug odos raukšlėse, po pažastimis ir kirkšnyse. Ant galvos gali būti keletas plaukelių arba didžiulė šukuosena – 2–4 cm plaukai. Plaučiai gamina daugiau surfaktanto, vaisius yra pasirengęs pirmajam įkvėpimui. Iškart po gimimo naujagimis gali verkti arba burbuliuoti siekdamas išvalyti savo kvėpavimo takus.
SVORIS APIE 3000–4500 G, ILGIS APIE 50–55 CM, BEVEIK KAIP MOLIŪGAS!
Nervinės ląstelės smegenų pusrutuliuose sudaro 6 sluoksnius. Skirtingose smegenų dalyse neuronai pradeda specializuotis, keičiasi jų forma. Gimstant kūdikio smegenys sveria beveik 350 g. Tai yra apie 10 proc. visos kūno masės. Per pirmuosius metus smegenų masė padidėja 3 kartus ir pasiekia 1 kg. Nėštumo pabaigoje vaisiaus vandenų kiekis mažėja, dėl vietos stokos pats vaisius lenkiasi, jo galūnės prisispaudžia prie liemens, galva lenkiasi prie smakro. Jūsų vaikutis jau pasiruošęs ateiti į pasaulį.
Pasiruošimas vaikeliui. Devintasis nėštumo mėnuo
Išnaudokite paskutinius nėštumo mėnesius bendram tobulėjimui, žinių kaupimui. Nėščiosioms skirti kursai – puiki vieta gauti atsakymus į visus rūpimus klausimus apie gimdymo eigą ir mažylio priežiūrą pirmosiomis dienomis. Čia neabejotinai susipažinsite ir su kitais pirmagimio laukiančiais tėčiais.
Ruoškitės gimdymui kartu su partneriu, nuo gimdymo patyrimo labai daug priklauso, kaip gyvensite vėliau. Žinokite, kad gimdymo metu jūs galite prisiimti atsakomybes už visus kitus reikalus ir leisti moteriai jaustis saugiai bei atsipalaiduoti.
Keletas naudingų informacinių straipsnių:
Kaip skaičiuoti vaikelio judesius? Visa informacija ČIA
Informacija apie pirmųjų vaiko metų motorinę raidą ČIA
Apie pirmąją avalynę informacijos rasi ČIA
Pirmuosius dantukus ir ką svarbu žinoti skaityk ČIA
Kaip išsirinkti automobilinę kėdutę? Skaityk ČIA
Daugiau straipsnių apie reikalingiausius pirkinius rasi ČIA
Gimus kūdikiui reikės
- Paskambinti į polikliniką ir pranešti apie naujagimį;
- Įregistruoti vaiko gimimą metrikacijos skyriuje arba per e. valdžios vartus;
- Deklaruoti vaiko gyvenamąją vietą;
- Užpildyti prašymą vienkartinei išmokai už vaiką gauti;
- Pateikti prašymą vaiko pinigams gauti.
Santykiai ir partnerystė
Tai tik dar viena galimybė augti ir tobulėti kaip asmenybėms ir kaip porai. Nors kantrybės indai ne begaliniai, jos vis dėlto atsiranda daugiau, kai paleidžiame kontrolę. Kai nebesiekiame kontroliuoti savo partnerio veiksmų, pasirinkimų, elgesio, kai nustojame iš jo reikalauti, kad jis būtų toks, kokio mums reikia, o priimame ir leidžiame jam būti tokiam, koks yra. Su visais netobulumais, kurių šiame santykių etape galite įžvelgti dar daugiau nei anksčiau. Tad būkite kantrūs, jūs esate tapimo tėvais procese, kuris kupinas įvairiausių bangų, pakilimų ir nuosmukių, kaip ir visas mūsų gyvenimas. Tuo jis ir įdomus, taip jis mus ir augina. Aukite augindami kartu!
Jei laukiasi draugė
Gimus kūdikiui geriausia, ką gali padaryti – leisti naujai iškeptiems tėveliams būti kartu ir apsiprasti, neskubant pažindintis su mažuoju šeimos nariu. Dažnai neskambinėk ir nesisiūlyk tuojau pat aplankyti juos ligoninėje. Gali būti, kad lankytojų ir šnekų po gimdymo išvargusi draugė nori mažiausiai. Kitas reikalas, jei konkrečios pagalbos gimdyvė prašo pati. Situacijų būna visokių, todėl šiame draugystės etape nebijok atsitraukti ir mokėk išlaukti. Nuslūgus pirminei euforijai ir išryškėjus miego trūkumui bus daug sričių, kur tavo pagalba pasirodys neįkainojama
Atmintines užsakyk jau dabar!
.@Nestumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, naudoti tik gavus raštišką sutikimą.