b

Nėštumo kalendorius

  >  Nėštumas   >  ŠEŠTASIS NĖŠTUMO MĖNUO
Šeštasis nėštumo mėnuo

ŠEŠTASIS NĖŠTUMO MĖNUO

Šeštasis nėštumo mėnuo – tai laikotarpis nuo 23 iki 27 nėštumo savaitės. Šiuo metu mažylis sparčiai auga, kiekvieną savaitę jausite vis stiprėjančius vaisiaus judesius. Juos gali pajausti ir būsimas tėtis, uždėjęs rankas ant jūsų pilvo. Vaisiaus judesių jutimas labai ramina. Pasibaigus šiam mėnesiui, įžengsite į paskutinį nėštumo trimestrą, taigi pasimatymo su vaikeliu data sparčiai artėja!

Organizmo pokyčiai

  • Gimda jau pasiekia bambą, pilvas toliau apvalėja. Nuo nėštumo pradžios galite būti priaugus 4 – 6 kg. Didžioji dalis priaugto svorio reikalinga besivystančiam mažyliui, tačiau piktnaudžiavimas saldumynais gali padidinti svorio augimą, kurio bus sunku atsikratyti, kai gims vaikelis;
  • Padidėjusi gimda ištempia raiščius ir raumenis pilvo plote, todėl kai kurias moteris kamuoja pilvo skausmai;
  • Dėl pilvo ir krūtų odos tempimo galite jausti niežėjimą, o ypač jei Jūsų oda sausa;
  • Kai kurioms būsimoms mamytėms padidėja akių jautrumas šviesai;
  • Šį mėnesį galite pastebėti atsiradusias strijas. Nesijaudinkite, jei tinkamai rūpinsitės oda, tai po gimdymo palaipsniui jos išbluks ir taps sunkiai pastebimomis;
  • Galimas kūno plaukuotumo padidėjimas: virš lūpų, ant skruostų, smakro, nugaros ar žemiau bambos.

Šiuo laikotarpiu ypatingų vizitų pas gydytoją dažniausiai nenumatoma. Jūs ruošiatės antrajam tyrimų etapui, kuris būna 24-tą nėštumo savaitę. Vizito metu būsimai mamai yra atliekami tyrimai dėl nėščiųjų diabeto, bendras kraujo ir  šlapimo tyrimai. 

Visa informacija apie nėščiųjų priežiūrą Lietuvoje

Šeštasis nėštumo mėnuo. Emocijų pasaulis

Didėjantis fizinis krūvis ir atsirandantis nuovargis pradeda vis labiau „dalyvauti“ gyvenime. Tampa vis sunkiau dirbti, pradeda kilti noras sumažinti dienos intensyvumą, stimuliaciją. Gali varginti prekybos centrai, kompiuterio ir telefono ekrane besimainantys vaizdai. 

Dažnai pradeda lėtėti tiek fizinis, tiek vidinis tempas. Jei gyvenimas iki nėštumo buvo labai įtemptas, aktyvus ir savo vertybes bei save pačią moteris sieja su aktyvumu, gali kilti erzulys, pyktis, noras, kad ši būsena greičiau „baigtųsi“, kartais gali būti sunku priimti save ir tai, kas vyksta viduje. 

Pradeda keistis interesai. Tai, kas anksčiau domino, gali nebedžiuginti ir nebedominti. Dėl to kartais kyla nerimas ir klausimas „kas aš esu?“ Kartais kyla noras iš paskutiniųjų laikytis senojo savo gyvenimo ir savęs vaizdo, bandyti riboti savo kūno svorį, išlaikyti buvusį tempą, gyvenimo stilių ir taip išlikti kontrolėje.

Kaip padėti sau?

Šeštasis nėštumo mėnuo yra ypač svarbus. Kuriasi unikalus mamos ir mažylio santykis, kokio pasaulyje daugiau nėra. Į tai, kaip keičiasi mūsų gyvenimas, galime reaguoti su baime ir bandymu susigrąžinti praeitį, arba išnaudoti tai kaip galimybę paleisti kažką savo gyvenime.

Pažinti save ir savo kūną naujai, būti atvirai savo pokyčiams ir leisti jiems vykti, mokytis priimti pokyčius.

  • Skaičiuokite vaikelio judesius;
  • Glostykite pilvuką ir kalbėkitės su vaikeliu;
  • Pasilepinkite masažu ar atpalaiduojančia vonia;
  • Jeigu jau žinote būsimo vaikelio lytį, tada puikus metas pradėti galvoti apie vardą;
  • Planuokite ir pradėkite pildyti kūdikio kraitelį;
  • Išbandykite naujus, dar neragautus sveiko maisto receptus.

Šeštasis nėštumo mėnuo. Kaip vystosi vaikelis?

SVORIS APIE 450 G, ILGIS APIE 28–30 CM, BEVEIK KAIP GREIPFRUTAS!
Širdies rimtas sumažėjo maždaug iki 140–150 dūžių per minutę. Toliau vystosi visi organai ir pradeda funkcionuoti, išskyrus plaučius, kadangi dar nesusidariusios alveolės (plaučių pūslelės oro apykaitai). Vaisiaus kaulų čiulpai ima gaminti kraujo ląsteles, iki šiol šį darbą atliko kepenys ir blužnis. Vaisius tampa jautresnis garsams, netgi gali reaguoti į tam tikrą garsą judesiu gimdoje.

SVORIS APIE 550–700 G, ILGIS APIE 32 CM, BEVEIK KAIP KOKOSO RIEŠUTAS!
Mažylio plaučiai augina vamzdelinius išsišakojimus, kurie sudarys ištisą kvėpavimo medį.
Jis, kilnodamas antakius, gali daryti įvairias veido mimikas. Miego ir būdravimo režimas tampa vis aiškesnis, nuolat reaguoja į prisilietimus ir garsus, galimas „šokis“ pagal girdimą muziką. Šiuo metu gimę vaikučiai jau turi galimybę išgyventi.

SVORIS APIE 650–800 G, ILGIS APIE 33 CM, BEVEIK KAIP BROKOLIS!
Kūnas iš lieso tampa putlus, nes ryškėja poodinis riebalinis sluoksnis. Šie riebalai padės palaikyti kūno temperatūrą po gimimo. Plaukai turi spalvą ir tekstūrą, bet tai po gimimo gali pasikeisti. Vaisiaus pojūčiai tampa vis sudėtingesni: akyse atsiranda ląstelių, kurios leidžia reaguoti į šviesą, vystosi refleksai, į garsą gali reaguoti šokčiojimu arba spardymusi.

SVORIS APIE 801–950 G, ILGIS APIE 34 CM, BEVEIK KAIP MORKA!
Plaučiuose esantys oro burbulėliai (alveolės) beveik visiškai susiformavę, tačiau dar nefunkcionuoja
ir yra užpildyti skysčiu, kvėpavimo judesiai atliekami įkvepiant ir iškvepiant nedidelį kiekį amniono vandenų, kurie būtini plaučiams vystytis. Vaisiaus skonio svogūnėliai dabar jau visiškai išsivystę, šnervės ima atsiverti, burna ir lūpos tampa jautresnės. Užsimezga nuolatiniai dantys: iltiniai ir kandys.

SVORIS APIE 950–1100 G, ILGIS APIE 35 CM, BEVEIK KAIP BAKLAŽANAS!
Galvos smegenų paviršius padidėja, tačiau vis dar atrodo lygus. Šią savaitę vaisius pirmą kartą atveria akis. Jis turi reguliarias miego ir būdravimo fazes, kurių metu nuo šiol atmerkia ir užmerkia akis. Šios fazės metu jo kūnas gali trūkčioti, būsimoji mama tai gali netgi pajausti. Taip pat vaisių gali kamuoti žagsulys: jaučiami ritmiški judesiai.

Rekomendacijos asmeniniam tobulėjimui

Juokitės

Kartais gali būti tikrai sunku, tačiau nunuleiskite galvos ir su humoru žiūrėkite į iškilusius momentinius sunkumus. Juk ne Jūs viena esate tokioje pat situacijoje!

Skaičiuokite mažylio judesius

VAISIAUS JUDESIŲ SKAIČIAVIMAS IR REGISTRAVIMAS – tai paprasčiausias vaisiaus būklės tyrimo metodas, kurį nuolat turi atlikti pati nėščioji. Pagal vaisiaus judesių dažnį, pobūdį ir pokyčius galima spręsti, kaip vaikutis jaučiasi gimdoje, ir laiku sužinoti, ar jam netrūksta deguonies.

  • Nuo 18–20 nėštumo savaitės pradedami jausti vaisiaus judesiai panašūs į vos juntamą plekštelėjimą.
  • Iki 30-osios nėštumo savaitės pakanka kasdien atkreipti dėmesį, ar jaučiate vaikelio judesius. Nei judesių kiekis, nei jų pobūdis šiuo laikotarpiu neparodo vaisiaus būklės. Jei kurį laiką judesių nepajutote, galite atsigulti ir jų palaukti.
  • Nuo 30 nėštumo savaičių galima aiškiai išskirti vaisiaus ramaus miego, aktyvaus miego ir pabudimo (būdravimo) būsenas, kurios nepriklauso nuo motinos aktyvumo. Ramus vaisiaus miegas trunka 20 – 40 min., išnešioto vaisiaus – 50 – 75 min., tačiau retai būna ilgesnis nei 90 min. Dienos metu vaisiaus judesių daugėja, o pikas dažniausiai būna vakare.
  • Vaisiaus judesių daugėja iki 32 nėštumo savaitės, vėliau išlieka panašus skaičius.
  • Gydytojai pataria nėščiosioms stebėti judesius trečiąjį trimestrą tam, kad suvoktų vaikelio ritmą, jo ramius ir aktyvius periodus, judėjimo dažnį, intensyvumą. Tada nėščioji lengviau pajus, jei judesių pobūdis pakis.
  • Judesiai būna labai įvairūs: vaisius spardosi, verčiasi, sukasi, rąžosi, žagsi ir kt. Tyrimai rodo, kad
    nėščiosios junta nuo 37 iki 88 proc. ultragarsiniu tyrimu nustatomų vaisiaus judesių.

Plačiau skaitykite ČIA

Santykiai ir partnerystė

Įsitraukęs tėtis

Dažniausiai esame linkę garsiai išsakyti tik nepasitenkinimą, o tai, kas patinka, pasiliekame sau, nutylime. Tad ilgainiui partneriai vienas apie kitą girdi tik neigiamas pastabas ir dar labiau skatina įtampą. Stenkitės pastebėti visus naujus laukimosi ir tėvystės kelionėje atsirandančius dalykus ir kalbėkitės apie juos. Išvardykite, ką pastebite, ir išsakykite, kokius jausmus jums tai kelia. Kalbėkitės apie iškylančius neigiamus mažus dalykus – taip sudarysite mažiau sąlygų rimtam konfliktui bręsti, kadangi neišsakyti jausmai dažniausiai kaupiasi ir tam tikru metu sprogsta. Mažus dalykus spręsti ir aptarti yra gerokai lengviau bei paprasčiau. Lygiai taip pat išsakykite ir visus naujus teigiamus dalykus. Gal kartais pagalvojate, kaip nuostabiai jūsų partneris atrodo glostydamas pilvuką, kokia ji nuostabi, kai mėgaujasi masažu, koks rūpestingas tėtis, kaip jai puikiai sekasi, kaip jis skaniai gamina… Pasakykite tai garsiai! 

Jei laukiasi draugė

Pasistenk nedalyti jokių patarimų, nebent matai draugę darant ką nors neginčijamai pavojingo sau ir būsimam kūdikiui. Jokių siaubingų gimdymo patirčių ir istorijų, kaip kam nors, kada nors nutiko! Tokios istorijos neduoda jokios naudos, o tik didina besilaukiančiosios nerimą. Kartok jai, kad kvalifikuoti gydytojai visuomet ras geriausią sprendimą esant bet kokiai situacijai.

Tiesiog klausykis, klausinėk, išreikšk susirūpinimą dėl ją gąsdinančių dalykų. 

Užsakyk atmintines jau dabar!

@Nestumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, naudoti tik gavus raštišką sutikimą.

Komentarai