b

Nėštumo kalendorius

  >  Nėštumas   >  PENKTASIS NĖŠTUMO MĖNUO
Penktasis nėštumo mėnuo

PENKTASIS NĖŠTUMO MĖNUO

Penktasis nėštumo mėnuo – tai laikotarpis nuo 17-tos iki 20-tos nėštumo savaitės, pats nėštumo viduriukas. Vis dažniau glostote savo pilvuką – tai visiškai normalu, nes toks gestas rodo prisirišimą.

Šis laikotarpis bene geriausias metas džiaugtis nėštumu – galite fiziškai aktyviai judėti, keliauti, daugiau laiko skirti savo antrajai pusei.  Šis mėnuo svarbus tuo, kad pirmą kartą pajausite vaisiaus judesius, tai vyksta apie 18-20- tą nėštumo savaitę.

Organizmo pokyčiai

Būsimos mamos pilvukas padidėja ir darosi jau gerai matomas. Toks pasikeitimas gali sukelti nepatogumų: prastesnis miegas (nepatogi pozicija) ir kartais prarandama pusiausvyra (pakitės svorio centras). Kaip to išvengti ar palengvinti šiuos nepatogumus – specialistės Viktorijos Aleknavičienės patarimai ČIA.

  • Kadangi pilvo oda sparčiai plečiasi, gali atsirasti strijų (daugiau informacijos ČIA)
  • Kraujospūdis dažniausiai būna stabilus ir dėl jo svyravimų nėra jokių nemalonių pojūčių;
  • Smarkūs hormoniniai pakitimai gali sukelti intensyvų plaukų ir nagų augimą. Nagai gali tapti nelygūs, labai kieti arba priešingai – minkšti. Plaukų būklė gali pasikeisti ir į gerąją, ir į blogąją pusę;
  • Sujautrėja pilvo ir sėdmenų sritys;
  • Traukia kojų mėšlungis, atsiranda tinimas;
  • Padidėja apetitas;
  • Gali pasireikšti galvos skausmai, kraujavimas iš nosies;
  • Dėl nėštumo hormonų ar kalcio trūkumo, kurį organizmas pasisavina naudodamas vaiko augimui, gali nukentėti dantys.

Be viso to, šis mėnuo yra svarbus tuo, kad Jūs antrą kartą apsilankote pas gydytoją, ultragarsiniam  vaisiaus ištyrimui. Dažniausiai, tai įvyksta po ilgos, dviejų mėnesių, pertraukos. Šis momentas labai svarbus ir laukiamas.

Visa informacija apie nėščiųjų priežiūrą Lietuvoje

Penktasis nėštumo mėnuo. Emocijų pasaulis

Penktas nėštumo mėnuo – vienas ramiausių. Moteris gydytojų ištirta, vaikelis juda, mamos savijauta gera. Pats metas pramogoms.

Būdingos mintys ir jausmai

  • Pagerėjusi fizinė savijauta;
  • Jėgų ir emocijų antplūdis;
  • Palengvėjimo jausmas;
  • Tikėjimas savimi, savo kūnu;
  • Suintensyvėja ryšys su vaikeliu, tai suteikia tvirtumo jausmą;
  • Mama vis aiškiau įsisąmonina augantį vaikutį, jį norisi kalbinti, paglostyti, jam kalbėti, reaguoti į jo judėjimą;
  • Pradedantis ryškėti pilvukas sukelia dvejopus jausmus. Kartais moteris gali imti didžiuotis, o kartais jaustis nesaugiai, kad visi kiti gali pamatyti tai, kas intymu;
  • Gali kilti noras slėpti, saugoti, neleisti liestis.

Penktasis nėštumo mėnuo. Kaip padėti sau?

  • Tai labai geras laikas stebėti, kas jums patinka, kas traukia, domina;
  • Ieškokite būdų kaip pailsėti ir kada geriausias laikas tai padaryti;
  • Raskite žmones su kuriais atsigaunate, tai resursai, kurių jums labai reikės.

Penktasis nėštumo mėnuo. Paprasti dalykai, kurie padės jaustis geriau

  • Gaminu sau svajonių pusryčius;
  • Turiu pasiruošusi patinkančios įkvepiančios muzikos sąrašą grojaraštyje;
  • Skatinu save atsisakyti nemalonių dalykų, jei iki šiol nedrįsau;
  • Atrandu nėščiųjų aprangos stiliaus pavyzdžių, nusifotografuoju ir peržiūriu garderobą;
  • Išsirenku knygą, kuri nuteikia optimistiškai ar pralinksmina;
  • Išmokstu kelias mindfulness praktikas. Jos nuostabiai sustiprina ir labai padės motinystėje (daugiau informacijos ČIA)

Kaip vystosi vaikelis?

Penktajį nėštumo mėnesį Jūsų viduje gyvena maždaug 25 cm vaisius, kurio svoris gali siekti 300 gramų. Jau galite pajusti kaip vaikutis judina savo kojytes ir rankytes, tai vyksta 4-8 kartus per valandą. Jeigu būsima mamytė nepakankamai valgo, vaisius juda kur kas dažniau.

Penktąjį nėštumo mėnesį vystosi kūdikio skonio ir klausos pojūčiai, smegenų ląstelės sparčiai dauginasi ir auga smegenų apimtis. Būsimo mažylio oda storėja ir pradeda vystytis apsauginis sluoksnis, kuris apsaugo nuo amonio rūgščių.

Vaisiaus akys dar vis užmerktos, tačiau jis gerai orientuojasi gimdoje. Pavyzdžiui, dvyniai sugeba surasti vienas kitą ir susikibti už rankyčių.

Rekomendacijos asmeniniam tobulėjimui

Muzikinis ugdymas ir bendravimas su vaikeliu

Moksliniais tyrimais jau seniai įrodyta (Odent 1984, Tomatis 1992, Brewer 1998, Logan 1986, Whitwell 1999 ir kt.), kad nėščiųjų muzikavimas, kai moteris dainuodama, klausydama reikiamą muziką bei grodama specialiais muzikos instrumentais daro kryptingą poveikį savo būsimam kūdikiui ir savo sveikatai, yra labai naudingas. Ir ypač šiandien, gyvenant itin sparčiu tempu, užterštoje aplinkoje, patiriant stresą bei įtampą. Tad nėščiosios muzikavimas gali tapti nemenka pagalba jai pačiai ir laukiamam vaikeliui.

Daugiau skaitykite ČIA

Aromaterapija

Dėl eterinių aliejų vartojimo nėštumo metu, gimdant bei pogimdyviniu laikotarpiu, vieningos nuomonės nėra. Vienas egzistuojantis požiūris – šiuo jautriu periodu nevartoti eterinių aliejų apskritai, kitas gi – rekomenduojama nuosaikiai ir atsargiai vartoti tik kai kurias medžiagas, kurios yra ne tik saugios, bet ir labai naudingos.

Gaila, kad Lietuvoje kol kas dar sunku rasti gydytojo aromaterapeuto profesijos atstovų, kurie teiktų asmenines konsultacijas ir galėtų nubrėžti aiškias ir individualias eterinių aliejų naudojimo gaires nėštumo metu. Tačiau džiugina tai, kad yra įsikūrusi Lietuvos aromaterapeutų asociacija, Lietuvoje atsiranda vis daugiau kvalifikuotų specialistų, kurie stažavosi užsienyje, todėl kokybiškos informacijos galima rasti tiek internetiniuose puslapiuose, tiek į lietuvių kalbą išverstoje profesionalų užsienio aromaterapeutų literatūroje.

Plačiau skaitykite ČIA

Santykiai ir partnerystė

Įsitraukęs tėtis

Tėčio vaidmuo, gimus kūdikiui, irgi labai svarbus, nors vyrams kartais atrodo, kad jie nemoka, nežino, kad mamos gali geriau. Svarbu suprasti, kad jums abiem ši patirtis nauja ir kupina stiprių išgyvenimų bei streso. Juk viskas dar nepažinta. O mokytis rūpintis vaikeliu galima kartu. Tėčių įsitraukimas yra tiesiog būtina sklandžios tėvystės ir motinystės dalis. Jei dviese auginti vaiką yra sunki užduotis, tai vienai mamai dar sunkiau. Taip pat ir vaikučiui tėtis yra labai svarbus.

Galiausiai pačiam tėčiui įsitraukimas suteikia didesnį pasitenkinimą, įgalinimo jausmą ir tapsmo tėčiu procesas yra sklandesnis. Ryšys, kurį sukursite su savo vaiku nuo pirmųjų dienų, yra nepakeičiamas. Svarbu tai aptarti ir pasitikėti! Tiek tėčiams, tiek mamoms. Suvokti, kad nebūtinai tėtis leis laiką su vaikučiu identiškai kaip mama. O ir nereikia! Jie ras savų būdų ir kurs savo unikalų ryšį. O mama tuo metu gali skirti laiko sau ir savo poreikiams ar pomėgiams.

Jei laukiasi draugė

Būk atidi ir supratinga, primygtinai nebruk savo patarimų – net jei visas prasidedančios motinystės patirtis esi jau išgyvenusi, tavo draugei viskas gali atrodyti visai kitaip.

Užsakyk atmintines jau dabar!

@Nestumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, naudoti tik gavus raštišką sutikimą.

Komentarai