b

Nėštumo kalendorius

  >  Nėštumas   >  MANO KETVIRTASIS NĖŠTUMO MĖNUO

MANO KETVIRTASIS NĖŠTUMO MĖNUO

Ketvirtasis nėštumo mėnuo skelbia pirmojo nėštumo trimestro pabaigą! Praėjus svarbiausiam vaisiaus raidos etapui, nėštumas tampa vis labiau matomas. Šiomis savaitėmis vaisius yra jau susiformavęs, tačiau savarankiškai išgyventi dar nepasirengęs.

Ketvirtasis nėštumo mėnuo – pats geriausias laikas, kai jūs, mielosios, jaučiatės geriausiai per visą nėštumo laikotarpį. Dingsta irzlumas, pykinimas, nuovargis, krūtų jautrumas, normalizuojasi kraujospūdis, todėl galima sugrįžti į sporto sales, nėščiųjų mankštas. 

Ketvirtasis nėštumo mėnuo. Kaip jaučiasi būsima mama?

Psichologiniai pakitimai

  • Sumažėja emocinės bangos, tačiau jautrumas išlieka;
  • Mažiau nerimo dėl galimo persileidimo;
  • Jautrumas replikoms, reakcijom;
  • Keičiasi santykis su kitais, gali erzinti klausimai ir kt.;
  • Nekantrumas laukiant vaikelio judesių;
  • Vis daugiau fantazijų ir įsivaizdavimų apie vaikelį;
  • Norisi palaikymo, rūpesčio, paguodos;
  • Sunku, kai partneris negali suvokti ir išjausti to, kas darosi moters viduje;
  • Gali imti kankinti atstumo, nesupratimo jausmas;
  • Nerimaujama, kaip nėštumas ir vaikelis pakeis poros santykius.

16 – ąją savaitę dažniausiai organizme visiškai atsistato energetinis balansas. Būsima mama nusiramina, dažniau šypsosi, nuotaika pagerėja. Kai kurios moterys tampa užmaršios, galvoje vyrauja chaosas.

Kaip padėti sau?

  • Stebėkite savo jausmus atidžiau bent savaitę ar dvi;
  • Pasikalbėkite su specialistais iš „Tėvų linijos“;
  • Suplanuokite apsilankyti pas psichologą, jei neramu ir trūksta aiškumo savo jausmuose;
  • Kreipkitės nemokamos pagalbos kitais krizių atvejais internetinėmis ar telefono linijomis;
  • Jei užsitęsia nerimas, nesaugumo jausmas, kankina beviltiškumas, pasimetimas, persekioja liūdesys, nemiga, atsiranda valgymo sutrikimai, tai gali rodyti depresijos simptomus ir kreiptis į psichologą būtina;
  • Į aplinkinių įkyrius patarimus reaguokite su humoru, nesijaudinkite;
  • Bendraukite ir tarkitės su mamomis, kurios turi mažų vaikų.

Ketvirtasis nėštumo mėnuo. Kaip keičiasi mano kūnas ?

  • Padidėja gimda. Jos aukštis pasiekia vidurį tarp sąvaržos ir bambos;
  • Gali varginti vidurių užkietėjimas ir vadinamoji „nėštukių sloga“;
  • Gali pradėti tinti rankos ir kojos, labiausiai pastebima delnuose ir kulkšnyse;
  • Gali pasireikšti nugaros skausmai (apie tinkamą nė
  • Pamažu pradeda augti svoris, per savaitę jis turėtų padidėti po 250 g.;

Kas gali neraminti?

  • Cukrus šlapime;

Cukrus šlapime gali būti nemaloni žinia, jei kiekis nedidelis nepulkite panikuoti, organizmas gali sukaupti daugiau cukraus atsargų, kad vaisių aprūpintų gliukoze. Kadangi  insulinas reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje ir laiduoja, kad organizmo ląstelės pakankamai jo pasiimtų, nėštumas sužadina organizmą sukaupti cukraus tiek, kad užtektų vaisiui aprūpinti. Žinoma, kartais organizmas ir sutrinka, taip sukeldamas cukraligės riziką. Organizmas gali pasisavinti daug daugiau cukraus nei to reikia jūsų ir vaiko organizmui ir inkstai nesugeba jo viso perdirbti. Perteklius „išliejamas“ į šlapimą. Atskirais atvejais gydytojas gali skirti tyrimą nustatyti, ar neturite paslėptos cukraligės.

  • Mažakraujystė;

Nėštumo metu nuolat reikalinga geležis, kad gamintųsi raudonieji kraujo kūneliai. Kadangi mažakraujystė atsiranda dėl geležies trūkumo tai nėra taip baisu.  Daugumai padeda papildomi vitaminai su geležimi ir tinkamo maisto pasirinkimas.

Kadangi tai dažnas reiškinys besilaukiančiai moteriai, jūsų gydytojas turėtų padaryti kraujo tyrimus, kad nustatytų ar geležies kiekis jūsų organizme yra pakankamas.

Plačiau apie geležies trūkumą ČIA

Plačiau apie nėščiųjų anemiją skaitykite ČIA

  • Dusulys;

Dėl hormoninių pakitimų daugeliui moterų antram nėštumo trimestre atsiranda lengvas dusulys. Tam įtakos turi padidėjusios gimdos spaudimas į diafragmą, todėl gilus kvėpavimas tampa vis sunkesnis. Tačiau tokia būsena normali nėščiai moteriai – nerimauti nereiktų.

Kaip auga vaikelis?

SVORIS APIE 35 G, ILGIS APIE 9,5 CM, BEVEIK KAIP PERSIKAS!
Ant pirštų ima formuotis pirštų atspaudai. Vaisius atrado naują užsiėmimą: bandyti čiulpti savo nykštį ar kumštelį. Taip pat jis ima ryti amniono vandenis. Šiek tiek nurytų vandenų pasisavinama per virškinimo sistemą, o likęs skystis virsta šlapimu ir pasišalina į amniono vandenis. Šią savaitę pagal išorinius lytinius organus jau galima išsiaiškinti lytį.

SVORIS APIE 50 G, ILGIS APIE 10 CM, BEVEIK KAIP CITRINA!
Visi organai ir smegenys visiškai susiformavę, toliau augs ir vystysis iki pat gimimo ir po jo. Per tyrimą ultragarsu galima išvysti, kaip jis spardosi. Veido raumenys gauna impulsus iš smegenų, todėl vaisius gali daryti įvairias veido grimasas. Ant galvos ir kūno atsiranda lanūgas – švelnūs plaukeliai. Manoma, kad lanūgas padeda sureguliuoti vaisiaus kūno temperatūrą.

SVORIS APIE 55 G, ILGIS APIE 12 CM, BEVEIK KAIP OBUOLYS!
Vaisius naudoja amniono vandenis vystydamas savo rijimo, čiulpimo ir kvėpavimo gebėjimus. Tai savotiška praktika besivystantiems plaučiams. Jūsų vaikučio smegenys ne didesnės negu pupelė. 23-iąją savaitę jo galva sudarys apie trečdalį kūno ilgio, o gimstant – apie ketvirtadalį. Vystosi klausos gebėjimai. Savaitės pabaigoje vaisius jau gali girdėti savo širdies plakimą ir savo pilvo gargaliavimą.

SVORIS APIE 70 G, ILGIS APIE 13,5 CM, BEVEIK KAIP AVOKADAS!
Jūsų mažiukas gali daryti viską, ką daro naujagimiai: čiulpti nykštį, žagsėti ir judinti akis, taip pat jausti skonį ir lytėjimą. Akys tampa jautrios šviesai, nors jos vis dar uždengtos akių vokais. Vaikutis krūpčioja nuo staigių garsų, todėl venkite triukšmingos aplinkos, garsų, keliančių stresą. Beje, genitalijos jau yra visiškai išsivysčiusios, todėl ultragarsinio tyrimo metu galima pamatyti, kas auga pilvelyje: mergaitė ar berniukas.

SVORIS APIE 110 G, ILGIS APIE 14,5 CM, BEVEIK KAIP APELSINAS!
Kūnelis papilnėja, organizme jau kaupiasi riebalinis sluoksnis, labai svarbus organizmo šilumos bei medžiagų apykaitai. Virkštelė – gyvybinė jungtis su placenta – tvirtėja ir storėja. Baigia formuotis unikalūs pirštų atspaudai. Vaisiaus stuburo smegenis padengia mielinas. Jo paskirtis – pagreitinti siunčiamus signalus tarp vaisiaus smegenų ir nervų, esančių visame kūne, bei apsaugoti ir izoliuoti nervus.

Ką galiu padaryti jau dabar?

Pas gydytoją

  • Išduos nėščiosios kortelę
  • Aptarsite tyrimų rezultatus
  • Pamatuoskraujospūdį
  • Paprašys pasisverti
  • Paskirs šlapimo tyrimą

Daugiau apie nėščiųjų priežiūrą Lietuvoje ČIA

Gydytojų atmintinės nėščiosioms ČIA

Santykiai ir partnerystė

Iš buvimo dviese pereinate į buvimą trise – tai yra didžiulis pokytis, reiškiantis sudėtingą laikotarpį, kurį galime pavadinti krize. Krizė nėra neigiamas dalykas, kaip kartais mums atrodo, ji reiškia kismą, procesą, transformaciją.

Senieji tarpusavio santykių modeliai neveikia, reikia ieškoti naujų. Atrodo, kiekviename žingsnyje dėl ko nors nesutariate, tai erzina, sunku rasti kompromisą, negana to, dažnai kyla nusivylimo savo partneriu jausmas, nes jis tiesiog neatitinka jūsų vidinių įsivaizdavimų ir lūkesčių. Net 97 proc. tėvų pripažįsta, kad gimus kūdikiui jie pradėjo dažniau konfliktuoti, taigi galima teigti, jog tai normalu. Konfliktai tik rodo, kad esate skirtinguose taškuose, susiduriate su iššūkiais, kuriems išspręsti dar neturite įgūdžių.

Būtent dėl konfliktų mokotės puoselėti tarpusavio santykius. Išsiaiškinti, išspręsti ir atrasti naujus, efektyvesnius buvimo poroje būdus galima tik apie tai kalbantis. Štai iš kur toks konfliktų poreikis!

Jei laukiasi draugė

jjnojoe

Kartais, ypač kai nėščios draugės vyrui tenka užtrukti darbe, ateik pas ją į svečius su karšta vakariene arba gaminkite ją kartu. Pradžiuginsi dvigubai – šilta draugyste ir naminiu maistu.

lj

jkdcak

Keliauk nėštumo kelionę kartu su “Nėštumo kalendoriumi” – užsakyk!

@Nestumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, naudoti tik gavus raštišką sutikimą.

Komentarai