b

Nėštumo kalendorius

  >  Kraitelis   >  AROMATERAPIJA NĖŠČIOSIOMS, GIMDYVĖMS BEI ŽINDANČIOMS MAMOMS
b

AROMATERAPIJA NĖŠČIOSIOMS, GIMDYVĖMS BEI ŽINDANČIOMS MAMOMS

Aromaterapiją plačiąja prasme galime apibrėžti kaip fizinių bei psichologinių problemų gydymą, naudojant natūralius augalinės kilmės gamtos aromatus. Aromaterapijoje naudojami augaliniai aliejai ir eteriniai aliejai. Augaliniai aliejai gaunami šalto spaudimo būdu. Eteriniai aliejai – tai koncentruoti, biologiškai aktyvūs augalo fitoorganiniai junginiai, išgaunami specialiu būdu.

                      Unikalu, kad aromaterapija jungia liaudies medicinos tradicijas ir naujausius mokslo pasiekimus. Tai natūrali gydymo ir, svarbiausia, – profilaktikos sistema. Eterinių ir augalinių aliejų naudojimas veikia visą žmogų, o ne atskirą simptomą, todėl atkuria natūralią organizmo pusiausvyrą.

Kiekvienas eterinis aliejus savyje turi daug komponentų ir dėl to – daugybę gydančiųjų savybių, visai priešingai nei sintetiniai vaistai ar iš augalo išskirtos aktyviosios dalys, kurios yra skirtos vienam simptomui gydyti. Kiekvienas eterinis aliejus turi daugybę komponentų ir veikia labai visapusiškai, priešingai nei dažni sintetiniai vaistai, kurie neretai skirti tik vienam simptomui gydyti.

                      Toks natūralus ir kartu kompleksinis gydymo bei profilaktikos būdas ypač aktualus moteriai tampa jautriausiais gyvenimo periodais – laukiantis kūdikio ir jį auginant.

 

 

Straipsnyje apžvelgsime eterinių aliejų naudojimo galimybes ir rekomendacijas nėštumo metu, gimdant bei žindymo laikotarpiu.

Eterinius aliejus naudoti galima labai įvairiai – masažams, vonioms, kompresams, odos tepimui. Naudojantis visais šiais būdais mes juos įkvepiame. Sakoma, kad aromatas per protą paveikia ir kūną. Įkvėpus, aliejai kūną veikia tiesiogiai, nes per plaučius įsiskverbia į kraują. Būtent dėl šios priežasties svarbu suprasti, kad eterinių aliejų, kaip ir augalų, yra visokių, netgi labai nuodingų toksiškų, todėl lengvabūdiškai ir nepasidomėjus išsamiai, gydytis ar ekspermentuoti su menkai žinomais eteriniais  aliejais griežtai  negalima!

 

 

NĖŠTUMO METU

Dėl eterinių aliejų vartojimo nėštumo metu, gimdant bei pogimdyviniu laikotarpiu, vieningos nuomonės nėra. Vienas egzistuojantis požiūris – šiuo jautriu periodu nevartoti eterinių aliejų apskritai, kitas gi – rekomenduojama nuosaikiai ir atsargiai vartoti tik kai kurias medžiagas, kurios yra ne tik saugios, bet ir labai naudingos.

Gaila, kad Lietuvoje kol kas dar sunku rasti gydytojo aromaterapeuto profesijos atstovų, kurie teiktų asmenines konsultacijas ir galėtų nubrėžti aiškias ir individualias eterinių aliejų naudojimo gaires nėštumo metu. Tačiau džiugina tai, kad yra įsikūrusi Lietuvos aromaterapeutų asociacija, Lietuvoje atsiranda vis daugiau kvalifikuotų specialistų, kurie stažavosi užsienyje, todėl kokybiškos informacijos galima rasti tiek internetiniuose puslapiuose, tiek į lietuvių kalbą išverstoje profesionalų užsienio aromaterapeutų literatūroje.

                      Nėštumo metu svarbu paisyti taisyklių ir apribojimų, kad eterinių aliejų naudojimas būtų saugus ir atneštų tik malonių ir naudingų potyrių, bet ne žalos.

Pateikiame keletą bendrų patarimų dėl eterinių aliejų naudojimo nėštumo ir žindymo laikotarpiu:

 • naudokite eterinių aliejų dozes dvigubai mažesnes, nei naudodavote įprastai;
 • naudokite tik stipriai atskiestus eterinius aliejus, t. y. sumaišytus su didele dalimi bazinio (t. y. augalinio) aliejaus;
 • nevartokite eterinių aliejų į vidų, t. y. negerkite jų, net ir atskiestų;
 • kai kurie šaltiniai nėštumo metu nerekomenduoja maudytis vonioje, todėl šiuo laikotarpiu netiks ir vonia su eteriniais aliejais;
 • pirmuosius tris nėštumo mėnesius daugumos eterinių aliejų nereikėtų naudoti apskritai, kadangi nėra atlikta išsamių toksikologinių tyrimų.

 

Daugelis profesionalų sutaria dėl eterinių aliejų, kuriuos griežtai draudžiama naudoti nėštumo metu. Tai paprastųjų kraujažolių, paprastųjų pankolių, kvapiųjų muskatmedžių, sėjamųjų anyžių sėklų, vaistinių šalavijų, vaistinių rozmarinų, taip pat kamparo, vaistinių juozažolių, varpinių levandų, vakarinių tujų, kvapiųjų beržų, girmėčių, morkų sėklų, petražolių, vaistinių kiečių, skaistminų, ceiloninių ir kininių cinamonų žievės, indinių krapų, anyžinių mirtų, paprastųjų raudonėlių, taškuotųjų mėtų, bitkrėslių, kvapiųjų bruknuolių eteriniai aliejai.

Nėštumo metu tinkami naudoti eteriniai aliejai (toliau – ea).

Apelsinų;

Bergamočių (po masažo patariama nebūti saulėje bent keletą valandų bent 12 valandų);

Citrinų;

Didramunių (romaniškųjų ramunėlių);

Frankincenso (smilkalinių bosvelijų);

Greipfrutų;

Imbierų;

Ylang ylang;

Kadagio vaisių (jei neturite inkstų problemų ir padidėjusio kraujospūdžio);

Kiparisų;

Tikrųjų levandų (nerekomenduojama pirmuosius tris nėštumo mėnesius);

Mairūnų;

Mandarinų;

Pelargonijų;

Petitgreinų (aitriųjų apelsinų lapų);

Pipirmėčių (nerekomenduojamas nėštumo pradžioje);

Pražangialapių mirtenių (arbatmedžio);

Santalų;

Slėninių eukaliptų.

 

Iš aukščiau išvardintų, nėštumo metu tinkamų naudoti eterinių aliejų (toliau – ea) galima daryti be galo daug mišinių variantų. Pateikiame keletą iš jų.

Sritis, kurią sureguliuoja Trumpas receptas Naudojimo būdas
Nuo rėmens ir nevirškinimo 1) Apelsinų 2 lašai

Didramunių 2 lašai

Mandarinų 2 lašai

Petitgreinų 2 lašai

Pipirmėčių 1 lašas

 

2) Didramunių 4 lašai

Imbierų 3 lašai

 

Šiuos ea sumaišyti su 50 ml bazinio aliejaus* ir tepti skrandžio zoną.

 

 

 

Šiuos ea sumaišyti su 50 ml bazinio aliejaus ir tepti skrandžio zoną.

Mažina vidurių užkietėjimą Apelsinų 3 lašai

Levandų 3 lašai

Didramunių 2 lašai

Šiuos ea sumaišyti su 50 ml bazinio aliejaus ir masažuoti pilvą.
Nuo nemigos 1) Bergamočių 1 – 2 lašai

 

 

 

2) Santalų 2 lašai

Ylang ylang 1 lašas

Bergamočių 2 lašai

Užlašinti šiuos ea ant pagalvės arba pagarinti kambaryje prieš miegą.

 

Šiuo ea mišiniu pakvėpinti naktinius rūbus, pagalvę, pagarinti miegamajame.

Nuo strijų 1) Levandų 2 lašai

Didramunių 2 lašai

Mandarinų 2 lašai

 

2) Pelargonių 2 lašai

Frankincenso 3 lašai

Levandų 2 lašai

 

Šių ea mišinį sumaišyti su 2 valgomaisiais šaukštais sezamų ir sviestmedžių aliejaus. Masažuoti išilgai strijos, pirštais suimant striją ir suartinant jos kraštus. Masažuoti drėgną odą, tuomet greičiau ir geriau įsigers. Naudoti vieną mėnesį, tuomet daryti kelių savaičių pertrauką.

Rekomenduojama odą tepti prevenciškai, dar neatsiradus strijoms.

Nuo nugaros skausmų Frankincenso 2 lašai

Didramunių 2 lašai

Levandų 2 lašai

Eukalipto 2 lašai

Šių ea mišinį sumaišyti su 1 valgomuoju šaukštu bazinio aliejaus ir masažuoti nugarą.
Nuo nerimo, baimės, streso, kuris kyla dėl gręsiančio persileidimo ar netikėto kraujavimo nėštumo metu. Frankincenso 1 – 2 lašai Keletą kartų įkvėpti ea nuo nosinaitės arba pasitepti saulės rezginį. Įsilašinti į masažinį aliejų.
Nuo nuovargio Grepfrutų 3 lašai

Bergamočių 3 lašai

Pelargoniųjų 2 lašai

Keletą kartų įkvėpti ea nuo nosinaitės, pagarinti kambaryje.
Nuo mėšlungio Kiparisų 3 lašai

Mairūnų 3 lašai

Kojų ar kitų skaudančių raumenų masažui
Nuo galvos skausmo Levandų 2 lašai Pamasažuoti smilkinius arba užlašinti ant šalto kompreso.
Nuo streso ir nerimo prasidėjus gimdymui Levandų 2 lašai

Mairūnų 2 lašai

Ylag ylang 1 lašas

Keletą kartų įkvėpti mišinio nuo nosinaitės.
Nuo prislėgtos nuotaikos, nerimo, baimės, nuotaikų svyravimo Pelargonijų 1 lašas Keletą kartų įkvėpti mišinio nuo nosinaitės.
Nuo rytinio pykinimo ir vėmimo Petitgreinų 1 – 2 lašai Keletą kartų įkvėpti mišinio nuo nosinaitės.

*Baziniu aliejumi nėštumo, gimdymo bei žindymo metu rekomenduojama rinktis migdolų aliejų – jis universalus, bekvapis ir turtingas savo sudėtimi.

 

 

 

GIMDYMO METU

 

Eteriniai aliejai gali palengvinti pojūčius gimdymo metu. Kurią kūno dalį masažuoti (pilvą, apatinę stuburo dalį, pečių juostą) geriausiai jaučia ir pasirenka pati gimdyvė. Aliejus, kuriuos ketinate naudoti gimdymo metu, siūlome pasiruošti iš anksto, nes atėjus laikui gimdyti bus skubos, galite neteisingai sumaišyti proporcijas, išpilti ir pan.

 

Pateikiame keletą eterinių aliejų mišinių variantų, tinkamų naudoti gimdymo metu.

Sritis, kurią sureguliuoja Trumpas receptas Naudojimo būdas
Mažina skausmą ir atpalaiduoja sąrėmių metu, mažina kraujospūdį 1) Levandų 5 lašai

 

2) Mairūnų 5 lašai

Levandų 5 lašai

Keletą kartų įkvėpti ea nuo nosinaitės arba sumaišius su 20 ml bazinio aliejaus masažuoti pilvą, nugarą.
Gimdos ir sąrėmių stiprinimui Pankolių 2 lašai

Kvapniųjų šalavijų 2 lašai

Sumaišius su 20 ml bazinio aliejaus masažuoti pilvą, nugarą.
Lėtina pernelyg aktyvią gimdymo veiklą Pelargonijų 3 lašai

Levandų 3 lašai

Sumaišius su 20 ml bazinio aliejaus masažuoti pilvą, nugarą.
Mažina skausmą ir atpalaiduoja, ypač tinka per sąrėmius Kvapiųjų šalavijų 2 – 3 lašai Keletą kartų įkvėpti ea nuo nosinaitės.

 

 

 

ŽINDYMO METU

 

Eteriniai aliejai gali sumažinti problemas ir nepatogumus, atsiradusius žindymo metu:

 • Pieno gausinimui geriausiai tinka pankolių arbata. (Atkreipkite dėmesį, kad pankolių eterinis aliejus dėl savo fitoestrogeninių savybių, nėštumo ir žindymo laikotarpiu yra netinkamas naudoti!).
 • Sutrūkusius spenelius, kurie būna labai skausmingi ir sunkiai gyja, geriausiai gydo medetkų ekstraktas. Kremą su šia sudedamąja dalimi galima įsigyti ir Lietuvoje. Atkreiptinas dėmesys, kad tokį kremą (ar bet kokią kitą medžiagą, kuria gydote suskirdusius spenelius) būtina gerai nuplauti prieš kiekvieną kūdikio maitinimą. Po maitinimo reikėtų iš karto vėl pasitepti, kad speneliai kuo ilgiau būtų padengti ir naudingosios medetkų medžiagos galėtų įsigerti.
 • Pieno gamybą mažinantį poveikį turi pipirmėčių eterinis aliejus, todėl jo reikėtų ypač vengti.

 

 

KŪDIKIAMS

 

Kūdikiams iki trijų mėnesių eterinių aliejų naudoti nerekomenduojama. Vyresniems kūdikims eterinius aliejus naudoti galima, tačiau itin atsargiai. Saugiausias būdas – nestipriai pagarinti arba papurkšti eterinio aliejaus patalpoje. Tai daryti ypač tinka esant peršalimui, kosuliui ar norint užtikrinti ramų miegą.

Nerekomenduojama lašinti eterinių aliejų kūdikiams į vonią, nes jie dažnai čiulpia nykštį, visą ranką, trina akytes. Tokiu būdu eteriniai aliejai gali patekti į burną ir akis, o padariniai būtų labai pavojingi.

Jeigu ilgesnį laiką kūdikį vargina nuo vystyklų prasidėjęs bėrimas, teigiamą poveikį turės kremas su medetkų ar ramunėlių aliejumi. Esant rimtesniems negalavimams – užpakaliuko odos įtrūkimams –  gali pagelbėti kremas su miros aliejumi.

 

 

 

Primename ir keletą bendrų patarimų dėl eterinių aliejų naudojimo saugumo tiek vaikams, tiek suaugusiems:

 • Įsitikinkite, kad įsigyjate tik aukštos kokybės, natūralius eterinius aliejus;
 • Nerekomenduojama net ir skiestų eterinių aliejų tepti nosies ertmėje;
 • Grynų eterinių aliejų nereikia vartoti ant gleivinių (burnoje, nosyje), niekada nevartoti akyse;
 • Jei pradedate naudoti naują eterinį aliejų nepamirškite atlikti odos lopo testą (t. y. patepti vidinio alkūnės linkio odą vienu lašu eterinio aliejaus ir stebėti bent keletą valandų, ar nepasireiškia alerginė reakcija);
 • Visada prisiminkite eterinių aliejų naudojimo taisyklę – „daugiau yra mažiau“.

 

Linkime Jums ir Jūsų kūdikiui malonių potyrių tyrinėjant kvapų pasaulį!

Nuotrauka@pilgrimcollection.

Teksto autorė Elzė Gerdvilienė, @Nėštumokalendorius, ©naudoti tik gavus raštišką sutikimą.

 

 

—————————————————————–
Naudota literatūra:
Patricia Davis „Aromaterapija nuo A iki Ž“
Kurt Schnaubelt „Naujoji aromaterapija“
www.aromata.lt (Kvapų namai)
Wolfgang Goebel, Michaela Glockler „Padėkime augti“
FB Lietuvos aromaterapeutų asociacija
FB grupė Aromatinės diskusijos

Komentarai