SEPTINTASIS NĖŠTUMO MĖNUO
Septintasis nėštumo mėnuo trunka nuo 28 – tos iki 32 – tos savaitės. Per šį periodą būsimos mamytės po truputi atsipalaiduoja, nes liko ne tiek ir daug.
Paskutiniai mėnesiai yra itin svarbūs Jūsų mažyliui. Su kiekviena diena jis darosi stipresnis ir ruošiasi susitikimui su pasauliu. Šiuo metu jis jau mažas žmogutis, turintis ne tik savitus veido bruožus, bet ir charakterį. Plaučiuose vystosi struktūros, kurios vėliau leis vaikučiui laisvai kvėpuoti. Pradeda funkcionuoti kaulų čiulpai, o tai pagrindinis kraujo gamybos organas. Vaikutis šį mėnesi pasiekia 900 g ir gali būti didesnis nei 40 cm.
Organizmo pokyčiai. Septintasis nėštumo mėnuo
- Gimda pradeda dar labiau spausti šlapimo pūslę, todėl padažnės šlapinimasis;
Nėštumo metu augantis kūno svoris apkrauna dubens dugną, todėl jis ypač greitai nusilpsta. Labai svarbu, kad dubens dugnas būtų elastingas ir stiprus, tačiau ne pertemptas. Galite tuo pasirūpinti, nes jį stiprinti padeda reguliariai atliekami specialūs Kėgelio pratimai, kurių esmė – įtempti ir atpalaiduoti tarpvietės raumenis. Šis suvokimas ypač praverčia gimdant, kai reikia maksimaliai atpalaiduoti tarpvietės raumenis.
- Kai kurioms nėštukėms pasireiškia dusulys, nes padidėjusi gimda pradeda spausti diafragmą;
Vis augantis vaisius, o taip pat ir placenta, vaisiaus vandenys, išsiplėtusi gimda spaudžia diafragmą ir plaučius, sumažėja jų tūris, todėl tampa sunkiau kvėpuoti. Vaisiaus augimo nesustabdysite, todėl nėštumo pabaigoje teks prisitaikyti ir sulėtinti tempą. Visada klausykite savo kūno. Pasistenkite daugiau ilsėtis, nepervarkite. Palengvinti kvėpavimą padės: gera laikysena, kvėpavimo pratimai, gera atrama sėdint ar gulint.
- Iš krūtų gali pasirodyti gelsvos spalvos išskyrų, bet tai visiškai normalu, nes kūnas ruošiasi žindymui.
Išskyrų atsiradimas yra normali, hormonų koncentracjos pokyčių nulemta nėštumo dalis. Viskas, ką galite padaryti, yra įsigyti liemenėlių įklotus (jų yra pirkti visose didesnėse vaistinėse). Šių įklotų būna įvairių – vienkartinių ir skalbiamų daugkartinių. Įdėti į liemenėlę, jie yra visiškai nepastebimi ir patikimai sugeria krūtų išskyras.
Pas gydytoją
- Išduos nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą;
- Paskirs kraujo tyrimą;
- Aptarsite tyrimų rezultatus;
- Pamatuos kraujospūdį;
- Paprašys pasisverti;
- Paskirs šlapimo tyrimą;
- Pamatuos gimdos dugno aukštį;
- Įvertins vaisiaus širdies tonus.
Šis mėnuo yra išskirtinis tuo, kad gydytojai nuo 28-tos nėštumo savaitės gali paprašyti pradėti skaičiuoti mažylio judesius (plačiau skaitykite ČIA). Kiekvieno vaikelio aktyvumas būna skirtingas, tad mažylis turėtų judėti taip dažnai ir intensyviai, kaip judėjo paskutines kelias savaites.
Trečiame nėštumo trimestre didžiausias pavojus – priešlaikinis gimdymas. Šio reiškinio priežastys įvairios, kartais jos taip ir lieka neaiškios. Šiuo metu gimęs mažylis jau gali išgyventi, tačiau jį tektų kurį laiką palaikyti specialiame inkubatoriuje.
Šiuo laikotarpiu dažniausiai pakanka vieno apsilankymo pas Jus prižiūrintį specialistą.Taip pat, patartina turėti paruoštą krepšį, kurį turėsite su savimi, kai vyksite į gimdymo namus, nes nuo šio momento nėštumas yra nenuspėjamas. (plačiau ČIA)
Septintasis nėštumo mėnuo. Emocijų pasaulis
Stiprėjantis ryšys su mažyliu, vis didesnis suvokimas jo, kaip atskiro žmogaus, paskatina galvoti apie gimdymą ir sukelia tiek laukimo jausmą, tiek baimę ir nerimą.
Nėštumo suteiktos atostogos gali būti puiki erdvė pasilepinti ir pasibūti su savimi. O kartu tai gali būti nesaugumo ir nerimo šaltinis – kai nebėra darbo, nebėra to gyvenimo, kuris teikė pasitikėjimą savimi, iškyla vidinio nesaugumo būsena.
Vis ryškėjantis pilvukas, apvalėjančios formos, priaugti kilogramai kartais kelia nesaugumo jausmą ir savo moteriško identiteto bei savivertės klausimą: „Ar aš patraukli kaip moteris?“.
Kaip padėti sau?
- Pabūkite su savimi, mokykitės atpažinti, ką jaučiate, kad apie tai galėtumėte pasakyti savo artimiesiems;
- Skirkite laiko bendravimui su jums artimais žmonėmis, su kitomis moterimis, kurios gali padėti įsivardyti ir pasidalyti tuo, kas vyksta;
- Pasirūpinkite tuo, kas jums gyvenime teikia saugumą: malonia veikla, kūrybiniais užsiėmimais.
- Atsipalaiduokite, pasilepinkite masažu, spa dienomis namuose ir t.t.
Kad jaustumėtės geriau, stenkitės kuo daugiau laiko praleisti gryname ore ir nepersivalgykite.
Septintasis nėštumo mėnuo. Kaip vystosi vaikelis?
SVORIS APIE 1000–1200 G, ILGIS APIE 36 CM, BEVEIK KAIP KUKURŪZAS!
Vaisius dabar daug miega, tačiau kas 20–40 min. dieną ir naktį keičiasi ramaus ir aktyvaus miego fazės. Jis jau turi blakstienas, akys gali gaminti ašaras, reaguoja į šviesą, mirksi. Jau kelios savaitės iki šio periodo vaikelio veide galima stebėti liūdesio ar juoko išraiškas. Per paskutines savaites kūnas augo greičiau negu galva, todėl dabar ji labiau proporcingesnė kūno atžvilgiu.
SVORIS APIE 1250–1300 G, ILGIS APIE 37 CM, BEVEIK KAIP DIDYSIS GREIPFRUTAS „POMELO“! Akių tinklainėje susidaro šviesai jautrių ląstelių sluoksniai, nuo dabar ryšių (sinapsių) skaičius tarp nervinių ląstelių toje smegenų dalyje, kuri atsakinga už regimųjų vaizdų interpretaciją, augs labai sparčiai. Vaisiaus kaulai toliau kietėja. Tai reikalauja apie 200 mg kalcio kiekvieną dieną. Kūno ilgis ir svoris didėja, kūdikiui gimdoje jau tampa ankšta.
SVORIS APIE 1300–1600 G, ILGIS APIE 38–40 CM, BEVEIK KAIP ŽALIASIS MELIONAS!
Smegenų paviršiuje susidaro smulkios, daug gilesnės vagelės bei vingiai. Tai reiškia, jog jose būti
ir sudaryti ryšius galės žymiai daugiau ląstelių. Smegenų audinys auga 100 000 ląstelių per minutę greičiu! Šis greitis sumažės, kai prasidės nereikalingų ląstelių pašalinimo procesas, tačiau smegenys augs ir toliau sudarydamos vis naujus mielinius apvalkalus.
SVORIS APIE 1600–1800 G, ILGIS APIE 39–41 CM, BEVEIK KAIP ŽIEDINIS KOPŪSTAS!
Amniono vandenų daugėjo kiekvieną savaitę, bet dabar tempas lėtėja, nes vaisius tampa vis didesnis. Per ateinančias kelias savaites amniono vandenų susikaups daugiausia (nuo 800 ml iki 1000 ml).
Iki gimdymo datos vandenų sumažės iki 600 ml. Smegenų ląstelės, kurios sudarė neteisingus ryšius bei tinklus arba negauna pakankamai stimuliacijos, pradeda žūti.
SVORIS APIE 1800–2000 G, ILGIS APIE 40–42 CM, BEVEIK KAIP ILGASIS AGURKAS!
Dauguma kūdikių jau pasivertė galvute žemyn ir taip pasiruošė gimti. Kai kurie apsiverčia tik 36–37 savaitę. Vaisius skiria šviesą ir tamsą. Rankų ir kojų nagai išauga iki pirštų galų. Plaukai tampa vis tankesni, nors po gimimo gali praretėti. Berniukų sėklidės gali būti nusileidusios arba būti kirkšniniame kanale, mergaičių didžiosios lūpos dar nedengia mažųjų.
Santykiai ir partnerystė
Rūpinkitės savimi visomis prasmėmis: pradedant fiziniais, psichologiniais poreikiais ir baigiant socialiniais, dvasiniais bei intelektiniais. Visi poreikiai yra svarbūs jūsų kaip asmenybės visavertiškam funkcionavimui ir buvimui mama (tėčiu). Būti gera mama (geru tėčiu) nereiškia ignoruoti savo poreikius ir tenkinti tik vaiko.
Ankstesni poros laisvalaikio leidimo būdai, tapus tėvais, dažniausiai neberealizuojami. Tam nebelieka laiko, galimybių, o kartais ir noro. Daugelis porų, tapusios tėvais, įvardija, kad stokoja laiko vienas kitam, o tai ilgainiui turi įtakos tarpusavio santykių kokybei. Galite imti ilgėtis savo partnerio kaip vyro (moters) – ne vien seksualine prasme, bet ir kaip žmogaus, su kuriuo anksčiau smagiai leisdavote laiką. Tai apibrėžė jus kaip porą, suartino, o dabar to tarsi nebėra. Gali užtekti ir paprastų dalykų: skirti laiko pasikalbėti, pabūti kartu, galite žiūrėti filmus, kalbėtis tomis temomis, kurios jus sieja kaip asmenybes, o ne vien kaip tėvus. Šį laiką kartu planuokite, nes atsiradus vaikučiui jo taip spontaniškai sau skirti nepavyks.
Pasiruošimas vaikeliui
Išnaudokite paskutinius nėštumo mėnesius bendram tobulėjimui, žinių kaupimui. Nėščiosioms skirti kursai – puiki vieta gauti atsakymus į visus rūpimus klausimus apie gimdymo eigą ir mažylio priežiūrą pirmosiomis dienomis. Čia neabejotinai susipažinsite ir su kitais pirmagimio laukiančiais tėčiais.
Ruoškitės gimdymui kartu su partneriu, nuo gimdymo patyrimo labai daug priklauso, kaip gyvensite vėliau. Žinokite, kad gimdymo metu jūs galite prisiimti atsakomybes už visus kitus reikalus ir leisti moteriai jaustis saugiai bei atsipalaiduoti.
Keletas naudingų informacinių straipsnių:
Kaip skaičiuoti vaikelio judesius? Visa informacija ČIA
Informacija apie pirmųjų vaiko metų motorinę raidą ČIA
Apie pirmąją avalynę informacijos rasi ČIA
Pirmuosius dantukus ir ką svarbu žinoti skaityk ČIA
Kaip išsirinkti automobilinę kėdutę? Skaityk ČIA
Daugiau straipsnių apie reikalingiausius pirkinius rasi ČIA
Jei laukiasi draugė
Pasiūlyk sukurti draugių tradiciją – kartą per mėnesį kartu nueiti į naują kavinę paskanauti gurmaniško maisto. Šiuo laikotarpiu verta daug kartų priminti besilaukiančiai draugei, kokia ji graži ir mylima.
Užsakyk atmintines jau dabar!
@Nestumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, naudoti tik gavus raštišką sutikimą.