b

Nėštumo kalendorius

  >  Kūdikis   >  Kokie turi būti pirmieji batukai

Kokie turi būti pirmieji batukai

Vos tik vaikutis pradeda stotis ir vaikščioti, tėvai pradeda nerimauti, ar vaikučio pėdos sveikos, ar nėra plokščios. Daugumos kūdikių ir vaikų pėdos putlios, kadangi padą dengia riebalinis sluoksnis. Vaikui augant vystosi raumenynas ir pėdos kaulai, todėl pamažu tas riebalinis sluoksnis mažėja. Skirtingų autorių duomenimis, pėdos skliautas formuojasi  iki 4–6 metų, o iki 10 metų turi visiškai susiformuoti. Tuomet pėda toliau auga ir vystosi normaliai. Pradėjusiam stotis, savarankiškai vaikštančiam vaikui namuose avalynė nereikalinga.

Basa koja – plokščiapėdystės prevencija

Mokslininkų seniai įrodyta, kad plokščiapėdystės prevencija – basa koja. Todėl avalynė būtina, tik einant į lauką vėsiuoju metų laiku. Vasarą rekomenduojama neriboti vaikučio avalyne ir leisti basomis vaikščioti per žolę, smėlį, gruntą, važiuoti basomis su dviračiu, paspirtuku. Namuose taip pat galima padaryti skirtingus paviršius, pasitelkus kilimus, baldus, žaislus, kamuoliukus ir pan. Vaikščiojimas įvairiais nelygiais paviršiais stimuliuoja ir stiprina pėdų bei blauzdų raumenis.

Jūsų kūdikio pėdos vystymąsi stebi šeimos gydytojas, prireikus – siunčia konsultacijai pas ortopedą. Jei vaikas skundžiasi pėdų, blauzdų nuovargiu ar skausmu, tuomet rekomenduojama kreiptis į kineziterapeutą, kuris įvertins pėdos skliautą, pėdų ir blauzdų raumenų tonusą bei jėgą, laikyseną, eiseną ir atsižvelgdamas į esamą padėtį sudarys pratimų programą problemai koreguoti bei išspręsti. Paskutinių tyrimų duomenimis, norint pašalinti plokščiapėdystės padarinius, t. y. nusileidusį vidinį pėdos skliautą, nuovargį ir skausmą pėdose, tikslinga stiprinti pėdų ir blauzdų raumenis.

Pirmieji batukai

Taip pat tėveliai mano, kad pirmieji batukai padės išvengti kritimų. Priešingai, batai tik pradėjusiam stotis kūdikiui riboja čiurnos sąnario ir Achilo sausgyslės paslankumą. Kūdikis stodamasis ir krisdamas ant užpakaliuko didina užpakalinių blauzdos raumenų, Achilo sausgyslės paslankumą, tokiu būdu išvengiama ėjimo ant pirštų. Batai riboja pėdos funkcijas, todėl ji pradeda prisitaikyti prie avalynės. Todėl vaiko pėdos formuosis priklausomai nuo to, kokia bus vaikučio avalynė. Norint, kad vaikučio pėdos būtų sveikos, ir ateityje siekiant išvengti laikysenos bei pėdų problemų, svarbu pasirinkti tinkamą avalynę ir situacijas, kada ją dėvėti (dėl higienos, saugumo, šalčio).

Ar vaikučio pėdos ne plokščios?

Higienos instituto statistikos duomenimis, septyniems iš dešimties gyventojų nustatyta plokščiapėdystė. 95 proc. atvejų plokščiapėdystė yra įgyta. Kaip žinoti, kada vaiko pėdos jau plokščios? Tėvai ar kiti šeimos nariai dažnai pastebi, kad vaiko pėdos skliautas yra per žemas arba jo apskritai nėra. Kadangi vaikų kaulai ir sąnariai yra paslankūs, jų pėdos skliautas stovint būna nusileidęs.

Jei kūdikiui pasistiebus pėdų skliautas atsiranda, tuomet nereikėtų nerimauti. Pėda gali taip pat pasisukti į išorę per čiurnos sąnarį, kadangi vidiniame pėdos krašte padidėja kūno svoris. Dauguma vaikų galiausiai išauga šią problemą. Simptomai, į kuriuos turėtų atkreipti dėmesį tėvai bei gydytojai ir kreiptis į specialistą:

  • jei kūdikio pėda yra sustingusi: riboti šoniniai pėdos judesiai ar riboti pėdos judesiai per čiurnos sąnarį aukštyn ir žemyn;
  • jei vaikutis skundžiasi pėdos skausmais ir nuovargiu.

Kokia avalynė tinkama?

Renkantis avalynę, svarbu, kad ji leistų pėdai augti ir vystytis. Sveikas pėdas turinčiam vaikučiui nerekomenduojama pirkti ortopedinės avalynės, kadangi ji skirta tik vaikams, turintiems rimtų sveikatos sutrikimų.

  • Visada reikėtų vadovautis „piršto“ taisykle: nuo vaikučio kojos nykščio iki batuko priekio turi likti apie 1,5 cm (jei perkate basutes). Perkant uždarus batukus, pirštas lengvai turėtų tilpti už vaikučio kulno. Nei per dideli, nei per maži, nei per siauri, nei per platūs  batai leis pėdai jaustis komfortiškai ir netrukdys augti.
  • Užkulnis turi būti tvirtas, kad stabilizuotų čiurnos sąnarį. Jei viduje yra supinatorius (atrama išilginiam skliautui), tai jis turi būti minkštas ir nedidelis.
  • Vidurinė pado dalis turi būti gana lanksti, kad neapsunkintų vaikučio žingsnio ir jis galėtų kokybiškai atsispirti priekine pėdos dalimi žingsnio fazėje.
  • Batuko padas turi būti lygus, neslidus, be pakulnės

Rekomenduojama bet kokią avalynę pirkti kartu su vaikučiu, leisti jam pavaikščioti, pabėgioti. Avalynė neturi riboti vaiko eisenos bei judesių ir turi būti patogi. Tai leis įvertinti, ar batukai tinkami vaikui.

Tekstas kineziterapeutė dr. Laura Straubergaitė, www.vsic.lt,

©Nėštumo kalendorius, VŠĮ „Mediapressa“. Naudoti tik gavus raštišką sutikimą. 

Nuotrauka Designed by rawpixel.com / Freepik

Komentarai