b

Nėštumo kalendorius

  >  Kūdikis   >  Kūdikių ir vaikų apsauga nuo saulės
saules-kremas-vaikui

Kūdikių ir vaikų apsauga nuo saulės

Nereikia būti tėčiu ar mama, kad suprastum, kokia trapi yra nauja gyvybė ir kiek daug dėmesio jai reikia. Kūdikio odelė – ne išimtis. Kaip elgtis, jei vaikui dar nėra 6 mėnesių?

Nuo ko tiksliai apsaugo priemonės nuo saulės?

Saugodamiesi nuo saulės dažniausiai saugomės nuo ultravioletinės (UV) spinduliuotės. UV spinduliuotė – tik maža dalis spindulių spektro, pasiekianti mus iš saulės, tačiau kenksmingiausia žmogaus odai.

UV spinduliai pagal bangos ilgį yra skirstomi į UVA, UVB ir UVC. Pavojingiausi žmogui – UVB spinduliai, kurie gali būti ne tik vėžio priežastis, bet ir veikia augalų, gyvūnų DNR. UVC spinduliai žemės paviršiaus nepasiekia, nes juos išskaido ozono sluoksnis, o didžioji dalis žemę pasiekiančios spinduliuotės yra UVA tipo. Ilgą laiką manyta, kad ši spinduliuotė kenksmingo poveikio žmogaus odai neturi, tačiau naujausi tyrimai rodo, kad UVA spinduliuotė gali prasiskverbti į gilesnius odos sluoksnius nei UVB ir, priešingai nei UVB, UVA spinduliuotė nepriklauso nei nuo metų, nei nuo paros laiko ar oro sąlygų.

Norintiesiems daugiau sužinoti apie saulės spinduliuotę ir kaip tinkamai pasirinkti apsaugą suaugusiesiems, rekomenduojame apsilankyti Lietuvos hidrometeorologijos puslapyje.

UV spinduliuotė ir kūdikiai

Visų pirma reikia žinoti, kad kūdikiams ir labai mažiems vaikams nerekomenduojama degintis, nes tai gali sukelti ne tik visą gyvenimą neišnyksiančių odos problemų, bet ir momentinių neigiamų pasekmių – karščiavimą, dehidrataciją, silpnumą ir blogą savijautą. Dėl šios priežasties naujagimiams iki 6 mėn. amžiaus apskritai nerekomenduojama būti saulėje, o vyresniems kūdikiams ir vaikams – riboti laiką tiesioginėje saulėje, pratinti laikytis šešėlio ir būtinai naudoti apsaugos priemones.

Net lengvai paraudusi, perštinti, šiltesnė nei įprasta naujagimio odelė laikoma nudegusia saulėje ir ja reikėtų pasirūpinti. Jeigu nudegimas nežymus, griežtai venkite saulės, kol jis praeis, ir stebėkite, ar nėra tinimo požymių, odelė nešerpetoja.

Kaip ir kremo nuo saulės, taip ir priemonių nuo nudegimo kūdikiams naudoti negalima, nes gali dar labiau sudirginti odą – tai galioja tiek vaistinėje parduodamies preparatams, tiek natūraliems aliejams, uogų ar vaisių išspaudoms ar kitoms priemonėms. Tačiau galite kūdikiui duoti vaistų nuo skausmo ir uždegimo, kuriuos iš anksto patvirtino šeimos gydytas kaip saugius vartoti esant įvairioms situacijoms ir nurodė mažyliui saugią dozę.

Jeigu kūkiui kyla temperatūra, jį pykina, jam akivaizdžiai skauda ir paprasti vaistai nepadeda, odelė sutino, pradėjo gausiai pleiskanoti, išbėrė pūslėmis ar pasireiškė kiti simptomai, būtinai pasitarkite su gydydoju.

Kai kurie tėvai nerimauja, kad vengiant saulės gali pasireikšti vitamino D trūkumas, tačiau kūdikiui ar mažam vaikui užtenka vos poros minučių saulėje, kad gautų pakankamai šio vitamino. Taip pat svarbu žinoti, kad žindomas naujagimis vitamino D gauna su mamos pienu, tad kol mama šiek tiek pasimėgauja saulės spinduliais, kūdikiui šio vitamino nepritrūks. Be to, daugeliui naujagimių yra skiriami vitamino D lašiukai, o per didelis jo kiekis kūdikiui gali būti toksiškas, tad jeigu baiminatės, kad jūsų vaikas jo gauna per mažai, visų pirma pasikonsultuokite su šeimos gydydoju.

Kūdikių apsauga nuo saulės

Kadangi kūdikiams iki 6 mėn. amžiaus nerekomenduojama naudoti apsauginių kremų, siūlome laikytis šių taisyklių:

 • Eidami į lauką tinkamai aprenkite mažylį – plono audinio drabužėliai turėtų visiškai dengti kūnelį, o kepurėlė būti su snapeliu ar kraštu, metančiu šešėlį ant veido.
 • Kuo tankesnis rūbelio audinys – tuo geresnė apsauga nuo saulės, tačiau ne mažiau svarbu ir tai, kad kūdikis neperkaistų, tad patariame rinktis natūralių audinių (lininius, medvilninius), laisvai krintančius drabužėlius.
 • Būdami lauke, laikykitės šešėlio – už tai padėkos ne tik vaiko, bet ir jūsų pačių oda.

PRIEMONĖS KŪDIKIAMS IKI 6 MĖN. AMŽIAUS. Jeigu vis dėlto nusprendėte naudoti kremą nuo saulės jaunesniems negu 6 mėn. amžiaus kūdikiams, įsitikinkite, kad jis yra tinkamas jaunesniems, nei 6 mėn. amžiaus vaikams (papildomi nurodymai ant pakuotės). Naudokite kuo mažesnį kiekį ir būkite labai atsargūs, kad priemonės nepatektų į akytes ar burnytę, – taip nutikti gali ne tik tepant kūdikį kremu, bet ir kremu pateptu delniuku pasikasius akytę ar kremuotą pirštuką įkišus į burnytę.

PRIEMONĖS KŪDIKIAMS VIRŠ 6 MĖN. AMŽIAUS. Vyresniems negu 6 mėn. amžiaus kūdikiams naudoti priemones nuo saulės yra pakankamai saugu, tačiau visų pirma jas reikia išbandyti ant nedidelio odos ploto (geriausia truputį patepti ant nugarytės) tam, kad įsitikintumėte, jog priemonė nesukelia alerginės reakcijos ir tinka jūsų vaiko odai. Parinkus tinkamą, saugią ir nealergizuojančią priemonę, skirtą kūdikiui, ją reikėtų tepti pakankamai storu sluoksniu ir, lauke būnant ilgesnį laiką ar maudantis vandens telkiniuose, nepamiršti reguliariai užtepti pakartotinai.

PRIEMONĖS VAIKAMS. Priemonės nuo saulės, kurios yra skirtos vaikams (ant pakuotės nurodoma “Kids”), yra tinkamos naudoti vyresniems, nei 2 metų vaikams.

NATŪRALIOS PRIEMONĖS nuo saulės, pavyzdžiui, aliejai ar augalų esktratai, nėra tokie efektyvūs kaip kremai arba purškalai nuo saulės, o tam tikrais atvejais gali turėti ir priešingą poveikį bei paskatinti odos nudegimus. Kūdikių ir mažų vaikų odelė itin jautri, tad geriau naudoti tik patikimas, patikrintas ir išbandytas priemones. Norintieji natūralios ir ekologiškos apsaugos, turėtų rinktis etiškų gamintojų priemones, kurie dalijasi informacija apie gamybos procesą, sudėtį bei naudojamų produktų kilmę ir vykdydami savo veiklą laikosi pagrindinių etikos principų.

kremas-nuo-saules-vaikams

Renkamės priemonę nuo saulės: SPF

Renkantis priemonę nuo saulės, svarbiausias yra SPF rodiklis. SPF (Sun Protection Factor –apsaugos nuo saulės faktorius) trumpinys indikuoja apsaugos nuo saulės lygį. Būtina paminėti, kad dauguma SPF saugo tik nuo UVB spindulių, kurie yra pavojingiausi žmogaus odai, tačiau UVA spinduliuotė, sudaranti didžiąją dalį žemę pasiekiančių spindulių srauto, taip pat gali turėti neigiamos įtakos mūsų odai.

Dauguma pirkėjų parduotuvių lentynose yra linkę tiesti ranką link priemonės, turinčios didžiausią SPF, tačiau tai ne visada teisingas pasirinkimas.

 • SPF 2 blokuoja iki 50 % UVB spinduliuotės.
 • SPF 10 blokuoja 90 % UVB spinduliuotės.
 • SPF 15 blokuoja 93 % UVB spinduliuotės.
 • SPF 30 blokuoja 97 % UVB spinduliuotės.
 • SPF 50 blokuoja 98 % UVB spinduliuotės.

Kaip matote, apsauga nuo saulės nedidėja kartu su SPF, o tarp SPF 15 ir SPF 50 yra vos 1 % skirtumas kalbant apie apsaugos intensyvumą. Vis dėlto vaistinių ir parduotuvių lentynose galima įsigyti ir SPF 75 ar SPF 100. Ar tai reiškia, kad šios priemonės suteikia 100 % apsaugą? Tikrai ne.

Tam, kad priemonė būtų išties veiksminga, ji turi saugoti ne tik nuo UVB, bet ir nuo UVA spinduliuotės. Kitaip tariant, tai turi būti plataus spektro apsauga nuo saulės. Siekiant tinkamos apsaugos nuo saulės, UVA apsauga turėtų būti lygi mažiausiai 1/3 UVB apsaugos. SPF 100 apsaugos faktorius yra maždaug 99 % (prisiminkite – SPF 50 suteikia 98 % apsaugą), tačiau tuo pat metu daugelis gamintojų, pardavinėjančių itin aukšto lygio SPF produktus, neišlaiko tinkamos pusiausvyros tarp UVB ir UVA apsaugos.

Taigi, ieškodami geriausios apsaugos, rinkitės kremą, kuris būtų nuo SPF 15 iki SPF 50 ir saugotų nuo UVA bei UVB spinduliuotės. Norėdami įsitikinti, kad priemonė saugo ir nuo UVA spinduliuotės, atidžiai perskaitykite etiketę – joje turi būti nurodyta, kad apsauga yra plataus spektro arba plataus veikimo ir kad saugo nuo UVA bei UVB spinduliuotės.

Tinkama priemonė mažyliams

Rindamiesi apsaugą nuo saulės nepamirškite atidžiau perskaityti priemonės sudėties ir tam, kad išvengtumėte odą erzinančių ar alergizuoti galinčių priedų. Štai vos keletas, kurių vengti rekomenduojame:

 • Phenoxyethanol – galimai toksiškas konservantas, netinkamas naudoti aplink burną, erzinantis odą ir galintis sukelti alerginę reakciją.
 • Benzyl alcohol – konservantas, ardantis odą, pažeidžiantis lipidinį barjerą, pasižymintis aukštu potencialu erzinti odą ar net sukelti alergiją.
 • Ethylhexyl methoxycinnamate – UV filtras gali ne tik sukelti alergiją, negana to, jo poveikis organizmui nėra visiškai ištirtas, kyla įtarimų dėl neigiamo šios medžiagos poveikio endokrininei sistemai.
 • Tocopherol – vitamino E forma, kemšanti poras, galinti stipriai erzinti odą, sukelti alergiją ir būti su pavojingomis priemaišomis.
 • Alpha-isomethyl ionone – kvapusis ingredientas, kurio naudojimas yra ribojamas EU, nors tam tikruose gaminiuose gali pasitaikyti; ši medžiaga erzina odą, gali sukelti alergiją ir yra galimai toksiška.
 • Butylphenyl methylpropional – kvapusis ingredientas, kurio naudojimas yra ribojamas EU, gali sukelti alergiją, yra toksiškas ir kenkia endokrininei sistemai.

Kaip matote, apsaugos priemonėse galima rasti pačių įvairiausių pridėtinių medžiagų – nuo UV filtrų iki kvapiklių, kurios turi potencialą sukelti nepageidautinų šalutinių poveikių. Saulės kremų, skirtų būtent vaikams, sudėtis dažniausiai būna švelnesnė, ingredientai atrenkami kruopščiau, tačiau siekiant, kad priemonė labiau patiktų vaikams, į ją vis tiek gali būti pridėta kvapiųjų medžiagų ir kitų odą dirginančių ar alergiją sukelti galinčių priedų.

Tam, kad nereikėtų prisiminti kiekvieno galimai pavojingo ingrediento, visų naudojamų kosmetikos priemonių sudėtį galite pasitikrinti tokiuose interneto tinklalapiuose kaip Kosmetikos DNR (lietuviškai) arba INCI decoder (angliškai).

„Sebamed Sun Baby“ apsauginė purškiama emulsija nuo saulės  vaikams „Multi Protect“ SPF50, 200 ml.

Kodėl verta rinktis „Sebamed“ emulsiją  nuo saulės „Multi Protect“? UVA/UVB filtrai ir vitaminas E apsaugo nuo žalingo saulės poveikio ir sudirgimo, Be parabenų ir alkoholio

Gaminio savybės:

– Triguba apsauga: UVA/UVB filtrai ir vitaminas E apsaugo nuo žalingo saulės poveikio ir sudirgimo

– Natūralūs inulinas ir leicitinas padeda intensyviai drėkinti odą

– Atsparus vandeniui

– Jautriai, ypač saulei, odai

– pH 5.5 padeda palaikyti natūralų odos hidrolipidinės mantijos barjerą

– Dermatologiškai ir kliniškai patikrintas, saugus kūdikiams.

Naudojimas: tepkite bent 20 min. prieš pasirodant saulėje. Pasitepkite vaiko odą pakartotinai, jei ilgiau būnate saulėje ar po maudynių. Tinkamas nuo pirmų dienų.

Tinkamas laikas su kūdikiu lauke

 • Tinkamai saugantis, saulės bijoti nereikėtų, nes ji – puikus vitamino D šaltinis. Vitaminas D yra svarbus mūsų kaulams, raumenims, imunitetui, nervinei sistemai, mažina vėžio riziką ir padeda organizmui įsisavinti kai kurias kitas reikalingas medžiagas. Tam, kad organizmas gautų pakankamai šio vitamino, užtenka vos keleto minučių per dieną suaugusiam žmogui, o žindomi naujagimiai jo užtektinai gauna su motinos pienu.
 • Prisiminkite, kad saulės spinduliai yra aktyviausi nuo 10 val. ryto iki 16 val. popiet, tad su vaiku pabūti lauke ir pasimėgauti saule geriausia anksti ryte arba vakare. Naudingiausia 10–15 min. pasivaikščioti nuo 7 iki 10 val. ryto naudojant apsaugos priemones.
 • Kenksmingi saulės UV spinduliai gali atsispindėti nuo smėlio, sniego ar betono, tad tokiose vietose būkite ypač atsargūs. Taip pat turėkite galvoje, kad UVA spinduliuotės nesulaiko stiklas, tad jeigu vaikas žaidžia patalpoje prie lango saulėtą dieną, taip pat rekomenduojama pasirūpinti apsauga.
 • Mitas, kad saugotis reikia tik saulei skaisčiai šviečiant, – dalis kenksmingų spindulių prasiskverbia ir pro debesis. Beje, nors žiemą nudegti nuo saulės negresia, UV apsauga taip pat rekomenduojama, nes UVA spinduliuotė neigiamai veikia odą ištisus metus, nepriklausomai nuo oro sąlygų ar metų laiko.
 • Kremas nuo saulės nepradeda veikti vos tik juo pasitepus – reikia maždaug 30 min., kol jis įsiskverbia į odą ir pradeda saugoti. Tad, planuodami pasivaikščiojimus lauke, iš anksto apsaugokite save ir savo mažuosius! Tiesa, yra ir tokių priemonių, kurios pradeda veikti gerokai greičiau, tad visada atidžiai skaitykite etiketes ir laikykitės nurodytų naudojimo instrukcijų.
 • Kremas nuo saulės veikia maždaug 2 val., tad rekomenduojama priemonę visada turėti su savimi ir reguliariai iš naujo patepti saulei atviras vietas.

Tekstas Jurgitos Raudonytės @Nestumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, naudoti tik gavus raštišką sutikimą. Nuotrauka @Pexels

Komentarai