MAMA MUMS RŪPI

Mama_mums_rupi

MAMA MUMS RŪPI

Paslaugų pasiūla nėščiosioms ir tėvams Lietuvoje tikrai plati. Jau ilgiau nei 10 metų rengdama informacinį leidinį nėščiosioms, stebiu vis didėjančias specialistų gretas. Tai leidžia tinkamai pasiruošti gimdymui bei naujagimio priežiūrai. Tačiau kartais turimos informacijos nepakanka lengvai išgyventi jautrų ir emociškai sudėtingą periodą – pirmąsias savaites po gimdymo. Supratinga aplinka, į kurią sugrįžtama po gimdymo, yra labai svarbi. Tai leidžia moteriai saugiai jaustis ir priimti besikeičiančias emocijas bei pirmuosius motinystės iššūkius.

 

MAMA MUMS RŪPI – visuomeninis pogimdyminės depresijos prevencijos projektas

Nors apie pogimdyminę depresiją kalbama vis daugiau, tikslus su šia liga susiduriančių moterų skaičius iki šiol nėra žinomas. Manoma, jog net apie 70 proc. moterų, gimus kūdikiui, išgyvena laikinus nevilties ir apatijos periodus, o 10–15 proc. jaunų mamų patiria pogimdyminę depresiją.

 

Deja, vis dar vyrauja stereotipas, kad pogimdyminė depresija „iš piršto laužta“.

 

Vis dėlto tie, kurie taip galvoja, klysta ir todėl galbūt nė nepastebi, jog visai šalia jų šiuo metu kenčia jauna mama. Ir ne tik ji. Kartu su ja kenčia ir visa šeima.

 

Tačiau reikia pasidžiaugti tuo, kad mūsų visuomenė tampa neabejinga svetimam skausmui ir kitų žmonių rūpesčiams. Gyvas to pavyzdys yra dvi puikios moterys – profesionali fotografė, studijos „Asta foto“ įkūrėja Asta ir „Nėštumo kalendoriaus“ siela Nida – likimo suvestos tam, kad sukurtų unikalų pagalbos moterims projektą „Mama mums rūpi“. Tai vienintelis toks Lietuvoje socialinis projektas, skirtas besilaukiančioms ir jau pagimdžiusioms moterims. Ir ne tik joms. Prie projekto prisijungė ir informacinis partneris – psichologai iš Depresijos gydymo centro, kuriems moterų ir visos šeimos skausmas susidūrus su pogimdymine depresija gerai pažįstamas.

 

MAMA MUMS RŪPI – visuomeninis pogimdyminės depresijos prevencijos projektas www.mamamumsrupis.lt

Kaip gimė projektas?

Ši iniciatyva gimė iš poreikio paskatinti besilaukiančią ar neseniai pagimdžiusią moterį supančius artimus žmones – vyrą, mamą, sesę, anytą, draugus – jai padėti, palaikyti, pavaduoti buityje ar tiesiog nuoširdžiai paklausti „Kaip tu jautiesi?“

„Fotografuodama naujagimius, beveik kasdien bendrauju su neseniai pagimdžiusiomis mamomis. Joms dažnai kyla klausimų apie maitinimą ir kitas specifines problemas. Per fotosesiją visada pasakoju apie naujagimį, jo raminimo būdus, nuoširdžiai norėdama, kad tėveliai naudotųsi tomis žiniomis ir jaustųsi ramiau suprasdami kūdikio poreikius bei labiau pasitikėtų savimi. Mielai mamas išklausau ir patariu, tačiau kartais mano turimos patirties ir žinių neužtenka.“, – apie užgimstančią projekto idėją pasakoja Asta.

Tačiau viską nulėmė susitikimas su Nida. Jos paskatinta pažiūrėjau į visa tai plačiau ir giliau. Ir užsidegiau mamoms skirtu palaikymo projektu. Tai patvirtino dauguma prie projekto prisidėti pakviestų partnerių“, – džiaugiasi Asta.

Jai antrina projekto bendraautorė ir ambasadorė Nida: „Elementari žmonių parama ir supratimas kuria palaikančią aplinką, kurioje mama gali jaustis rami, žinodama, kad nebus pasmerkta, atsitikus neįprastiems, nemaloniems bei nesuprantamiems dalykams.

 

Tam, kad moteris neliktų viena ir psichologiškai nepalūžtų, ypač tais momentais, kai jai tampa sunku, svarbu palaikti ir kurti jai saugią aplinką .

 

Kartais pakanka, kad elementarios paslaugos tiekėjas (pvz., kūdikio masažistė, paskaitų lektorė, žindymo konsultantė, ginekologė) būtų atidus ką tik pagimdžiusiai moteriai, paklaustų jos „O kaip tu laikaisi?“ Parodę rūpestį tampame atsakinga, glaudžia bendruomene, kurioje mama nėra viena. Tokiu būdu padrąsiname kreiptis pagalbos, rodome pasitikėjimą ir demonstruojame supratimą bei pagarbą mamoms ir jų sprendimams apskritai. To dar tikrai trūksta Lietuvos visuomenėje.“

 

Pogimdyvine_depresija

Melancholija ir depresija po gimdymo: kada ieškoti pagalbos?

„Visada gera matyti iniciatyvas, kylančias „iš apačios“, iš tikro gyvo poreikio, o ne nuleistas „iš viršaus“ ir privalomas. Kaip visuomenė, esame labiau įpratę laukti, kad kas nors ateitų ir pasirūpintų ar ką nors duotų. Mane įkvepia šios jautrios ir neabejingos šalia esančių skausmui moterys. Jos pasiryžo savo jėgomis burti paramos tinklą, kuriuo atlieptų didžiulį pogimdymine depresija sergančių moterų informacijos ir paramos stygių. Džiaugiamės galėdami prisijungti“, – sako Depresijos gydymo centro įkūrėja ir psichologė Aušra Mockuvienė.

 

Kokia „Mama mums rūpi“ pagrindinė misija?

Projektu siekiama, kad tiek pati moteris, tiek jos artimieji žinotų ir suprastų, jog tokia liga kaip pogimdyminė depresija egzistuoja, ir kiek įmanoma pasistengtų moteriai padėti: ją išklausytų, perimtų sunkiuosius buities darbus, padėtų prižiūrėti naujagimį, nekritikuotų ir neprikaišiotų trūkumų bei nesėkmių.

 

Tikslas suprasti, palaikyti moterį po gimdymo, paskatinti kreiptis pagalbos, užkirsti kelią depresijai.

Unikalūs metodai, kylantys iš realaus poreikio: suburtas atidžių, jautrių, mamą saugančių specialistų ratas ir sukurtas svarbus įrankis – klausimynas su paramos kontaktais AR MAN DEPRESIJA?

Misija: Suburti Vilniaus miesto visuomenę bendram tikslui ir pakviesti prisijungti kitus Lietuvos miestus.

 

Taip pat labai svarbu paskatinti ne tik artimos aplinkos žmones, bet ir specialistus bei paslaugų teikėjus būti atidesniems ir supratingesniems besilaukiančiai ar neseniai pagimdžiusiai moteriai.

Tekstas rengtas pagal „Tekstas jūsų sėkmei“ straipsnį.

 

MAMA MUMS RŪPI 

www.mamamumsrupi.lt

https://www.facebook.com/mamamumsrupi/

Projekto iniciatyva ir autorystė: Asta Petraitienė, www.astafoto.lt

„Nėštumo kalendoriaus“ (Nida Vildžiūnaitė) dalyvavimas projekte „Mama mums rūpi“:

2019 05 01-2019 10 10

  • projekto kūrimas, vizija ir tikslų išgrynimas;
  • projekto koordinavimas,
  • projekto startinio renginio organizavimas,
  • spaudos konferencijos moderavimas,
  • projekto plėtros planas.

 

PROJEKTO SKLAIDA

Lietuvos radijas RYTO GARSAI spalio 10-osios  mediatekos įraše reportažas MMR 1:28-2:05 anonsas, 1:52:47- 1:58:20

DELFI/VAIKAI „Kaip elgtis po gimdymo normalu, o kas jau laikoma sutrikimu?“

BERNARDINAI „Psichologai apie depresiją po gimdymo: niekas nėra apsaugotas

TV3/GYVENIMAS „Kristinos vaiko gimimą aptemdė juodi debesys: man tai buvo kažkas baisaus

MAMOS ŽURNALAS „Mama mums rūpi“ – socialinis projektas, skirtas pogimdyminės depresijos prevencijai

LRYTAS/GYVENIMO BŪDAS  „Psichologai apie depresiją po gimdymo: niekas nėra apsaugotas
TV3.LT/ GYVENIMAS „Depresija po gimdymo serga ir vyrai: pastebekite ją laiku“

PSICHIKA.EU „Psichologai apie depresiją po gimdymo: niekas nėra apsaugotas

Foto akimirkos iš projekto pristatymo renginio Vilniaus miestoklinikinėje ligoninėje 2019 spalio 10-ąjądieną, mininsPasaulinės psichikos sveikatos dieną.

@PhotographyTOO

Rašyti komentarą