MAMA MUMS RŪPI – pogimdyminės depresijos prevencijai 2019-2023 m.
Paslaugų pasiūla nėščiosioms ir tėvams Lietuvoje tikrai plati. Jau ilgiau nei 10 metų rengdami informacinį leidinį nėščiosioms, stebime vis didėjančias specialistų gretas. Tai leidžia tinkamai pasiruošti gimdymui bei naujagimio priežiūrai. Tačiau kartais turimos informacijos nepakanka lengvai išgyventi jautrų ir emociškai sudėtingą periodą – pirmąsias savaites po gimdymo. Supratinga aplinka, į kurią sugrįžtama po gimdymo, yra labai svarbi. Tai leidžia moteriai saugiai jaustis ir priimti besikeičiančias emocijas bei pirmuosius motinystės iššūkius.
MAMA MUMS RŪPI – visuomeninis pogimdyminės depresijos prevencijos projektas www.mamamumsrupi.lt
Nors apie pogimdyminę depresiją kalbama vis daugiau, tikslus su šia liga susiduriančių moterų skaičius iki šiol nėra žinomas. Manoma, jog net apie 70 proc. moterų, gimus kūdikiui, išgyvena laikinus nevilties ir apatijos periodus, o 10–15 proc. jaunų mamų patiria pogimdyminę depresiją. Deja, vis dar vyrauja stereotipas, kad pogimdyminė depresija „iš piršto laužta“.
Vis dėlto tie, kurie taip galvoja, klysta ir todėl galbūt nė nepastebi, jog visai šalia jų šiuo metu kenčia jauna mama. Ir ne tik ji. Kartu su ja kenčia ir visa šeima.
Kaip gimė projektas?
Profesionali fotografė, studijos „Asta foto“ įkūrėja Asta ir „Nėštumo kalendoriaus“ siela Nida – likimo suvestos tam, kad sukurtų unikalų pagalbos moterims projektą „Mama mums rūpi“. Tai vienintelis toks Lietuvoje socialinis projektas, skirtas besilaukiančioms ir jau pagimdžiusioms moterims. Ir ne tik joms. Prie projekto prisijungė ir informacinis partneris – psichologai iš Depresijos gydymo centro, kuriems moterų ir visos šeimos skausmas susidūrus su pogimdymine depresija gerai pažįstamas.
Ši iniciatyva gimė iš poreikio paskatinti besilaukiančią ar neseniai pagimdžiusią moterį supančius artimus žmones – vyrą, mamą, sesę, anytą, draugus – jai padėti, palaikyti, pavaduoti buityje ar tiesiog nuoširdžiai paklausti „Kaip tu jautiesi?“
„Fotografuodama naujagimius, beveik kasdien bendrauju su neseniai pagimdžiusiomis mamomis. Joms dažnai kyla klausimų apie maitinimą ir kitas specifines problemas. Per fotosesiją visada pasakoju apie naujagimį, jo raminimo būdus, nuoširdžiai norėdama, kad tėveliai naudotųsi tomis žiniomis ir jaustųsi ramiau suprasdami kūdikio poreikius bei labiau pasitikėtų savimi. Mielai mamas išklausau ir patariu, tačiau kartais mano turimos patirties ir žinių neužtenka.“, – apie užgimstančią projekto idėją pasakoja Asta.
Tačiau viską nulėmė susitikimas su Nida. Jos paskatinta pažiūrėjau į visa tai plačiau ir giliau. Ir užsidegiau mamoms skirtu palaikymo projektu. Tai patvirtino dauguma prie projekto prisidėti pakviestų partnerių“, – džiaugiasi Asta.
Jai antrina projekto bendraautorė ir ambasadorė Nida: „Elementari žmonių parama ir supratimas kuria palaikančią aplinką, kurioje mama gali jaustis rami, žinodama, kad nebus pasmerkta, atsitikus neįprastiems, nemaloniems bei nesuprantamiems dalykams. Tam, kad moteris neliktų viena ir psichologiškai nepalūžtų, ypač tais momentais, kai jai tampa sunku, svarbu palaikti ir kurti jai saugią aplinką .
Kartais pakanka, kad elementarios paslaugos tiekėjas (pvz., kūdikio masažistė, paskaitų lektorė, žindymo konsultantė, ginekologė) būtų atidus ką tik pagimdžiusiai moteriai, paklaustų jos „O kaip tu laikaisi?“ Parodę rūpestį tampame atsakinga, glaudžia bendruomene, kurioje mama nėra viena. Tokiu būdu padrąsiname kreiptis pagalbos, rodome pasitikėjimą ir demonstruojame supratimą bei pagarbą mamoms ir jų sprendimams apskritai. To dar tikrai trūksta Lietuvos visuomenėje.“
Melancholija ir depresija po gimdymo: kada ieškoti pagalbos?
„Visada gera matyti iniciatyvas, kylančias „iš apačios“, iš tikro gyvo poreikio, o ne nuleistas „iš viršaus“ ir privalomas. Kaip visuomenė, esame labiau įpratę laukti, kad kas nors ateitų ir pasirūpintų ar ką nors duotų. Mane įkvepia šios jautrios ir neabejingos šalia esančių skausmui moterys. Jos pasiryžo savo jėgomis burti paramos tinklą, kuriuo atlieptų didžiulį pogimdymine depresija sergančių moterų informacijos ir paramos stygių. Džiaugiamės galėdami prisijungti“, – sako “Depresijos gydymo centro” įkūrėja ir psichologė Aušra Mockuvienė.
Kokia „Mama mums rūpi“ pagrindinė misija?
Projektu siekiama, kad tiek pati moteris, tiek jos artimieji žinotų ir suprastų, jog tokia liga kaip pogimdyminė depresija egzistuoja, ir kiek įmanoma pasistengtų moteriai padėti: ją išklausytų, perimtų sunkiuosius buities darbus, padėtų prižiūrėti naujagimį, nekritikuotų ir neprikaišiotų trūkumų bei nesėkmių.
Tikslas suprasti, palaikyti moterį po gimdymo, paskatinti kreiptis pagalbos, užkirsti kelią depresijai.
Unikalūs metodai, kylantys iš realaus poreikio: suburtas atidžių, jautrių, mamą saugančių specialistų ratas ir sukurtas svarbus įrankis – KLAUSIMYNAS su paramos kontaktais AR MAN DEPRESIJA?
Misija: Suburti Vilniaus miesto visuomenę bendram tikslui ir pakviesti prisijungti kitus Lietuvos miestus.
Taip pat labai svarbu paskatinti ne tik artimos aplinkos žmones, bet ir specialistus bei paslaugų teikėjus būti atidesniems ir supratingesniems besilaukiančiai ar neseniai pagimdžiusiai moteriai.
MAMA MUMS RŪPI
Projekto partneriai:
Nida Vildžiūnaitė, www.nestumokalendorius.lt,
Asta Petraitienė, www.astafoto.lt,
projekto partneriai psichologai iš „Depresijos gydymo centro“,
komunikacijos ir viešinimo darbus atliko Emilija Pečiulytė.
PROJEKTO PROBLEMATIKOS SKLAIDA
Podkasto laida „Kalba mamos” tinklalaidėje „Nida ir Asta: Būkime atidesni mamai po gimdymo”
15MIN.LT „Pogimdyvinės depresijos prevencijos projekto autorės: kartais užtenka paklausti – kaip jautiesi?”
Dalyvavimas LRT pokalbių laidoje „Aktualijų studija” https://bit.ly/3nvgjF7
MAMOS ŽURNALAS „Mama mums rūpi“ – socialinis projektas, skirtas pogimdyminės depresijos prevencijai“
Lietuvos radijas RYTO GARSAI spalio 10-osios mediatekos įraše reportažas MMR 1:28-2:05 anonsas, 1:52:47- 1:58:20
DELFI/VAIKAI „Kaip elgtis po gimdymo normalu, o kas jau laikoma sutrikimu?“
„Psichologai apie depresiją po gimdymo: niekas nėra apsaugotas“ portaluose BERNARDINAI, LRYTAS/GYVENIMO BŪDAS, PSICHIKA.EU, ALFA.LT,
TV3/GYVENIMAS „Kristinos vaiko gimimą aptemdė juodi debesys: man tai buvo kažkas baisaus“
TV3.LT/ GYVENIMAS „Depresija po gimdymo serga ir vyrai: pastebekite ją laiku“
15MIN.LT „Psichologas A.Mockus apie pogimdyvinę vyrų depresiją ir amžiaus vidurio krizę: dėl ko jie išgyvena?“
LRT.LT “Motinystės pradžios stereotipai laukia kaip šunys – tik tampi mama ir tave visi pradeda vertinti”
Savanorystė MAMA MUMS RŪPI projekte
Socialinuose tinkluose sekite kvietimus jungtis į projekto savanorystę ir savanoriškai prisidėti prie pirmųjų pogimdyminės depresijos prevencijos žingsnių Lietuvoje!
@PhotographyTOO, Tekstas rengtas pagal “Tekstas jūsų sėkmei” informaciją.
Foto akimirkos iš projekto kūrimo, bei pristatymo renginio Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje 2019 spalio 10-ąją dieną, minint Pasaulinės psichikos sveikatos dieną.