STEBĖTI VAISIAUS JUDESIUS – TAI JAUSTI UNIKALŲ RITMĄ

vaisiaus_judesiu_skaiciavimas

STEBĖTI VAISIAUS JUDESIUS – TAI JAUSTI UNIKALŲ RITMĄ

KIEK JUDA VAIKELIS?

 

Nėra jokių griežtų normų ar lentelių, kiek ir kaip intensyviai turėtų judėti vaikelis, nes kiekvienas vaisius turi savitą ramybės ir budrumo ciklą, kuris gali keistis skirtingais nėštumo tarpsniais. Paprastai sakoma, kad vaikelis turėtų judėti taip pat dažnai, kaip judėjo paskutines kelias savaites. Kol jaučiate, kad vaikelio judesių dažnumas ir intensyvumas iš esmės nepasikeitė, galite manyti, kad jam viskas gerai. Nuo 32–33 sav. judesiai pasidaro retesni, bet jų skaičius yra pakankamas iki gimdymo.

 

VAISIAUS JUDESIŲ SKAIČIAVIMAS IR REGISTRAVIMAS – tai paprasčiausias vaisiaus būklės tyrimo metodas, kurį nuolat turi atlikti pati nėščioji. Pagal vaisiaus judesių dažnį, pobūdį ir pokyčius galima spręsti, kaip vaikutis jaučiasi gimdoje, ir laiku sužinoti, ar jam netrūksta deguonies.

 

 JUDESIŲ POBŪDIS

 

  • Nuo 18–20 nėštumo savaitės pradedami jausti vaisiaus judesiai.
  • Iki 30-osios nėštumo savaitės pakanka kasdien atkreipti dėmesį, ar jaučiate vaikelio judesius. Nei judesių kiekis, nei jų pobūdis šiuo laikotarpiu neparodo vaisiaus būklės. Jei kurį laiką judesių nepajutote, galite atsigulti ir jų palaukti.
  •  Nuo 31-osios nėštumo savaitės judesiai tampa šiek tiek retesni. Gydytojai pataria nėščiosioms stebėti judesius trečiąjį trimestrą tam, kad suvoktų vaikelio ritmą, jo ramius ir aktyvius periodus, judėjimo dažnį, intensyvumą. Tada nėščioji lengviau pajus, jei judesių pobūdis pakis.

 

Silpni lyg silpni atskirų galūnių judesiai.
Stiprūs lyg vaisius stipriai spirtų kojytėmis ar staiga krūptelėtų
Sukimosi lyg vaisius visu kūneliu vartytųsi gimdoje
Žagsėjimas tai ritmiškas žagsėjimas. Tačiau tai nėra judesys.

 

 

DĖMESIO!

Esant didesnės rizikos nėštumui vaisiaus judesius skaičiuoti ir registruoti reikėtų kiekvieną dieną ar taip, kaip nurodo gydytojas

Būtina kreiptis konsultacijos įtarus, jog:

  • vaisius nejuda;
  • vaisiaus judesiai dienos metu ar per kelias dienas tolygiai silpnėja arba jų mažėja.

 

 

KAIP SKAIČIUOTI AR STEBĖTI VAISIAUS JUDESIUS?

 

1 BŪDAS. Judesių serijų stebėjimas. Norma yra apie 10 grupinių judesių (serijų) / 12 val., juos kasdien stebėkite. Kai vaikutis sujuda be pertraukos kelis kartus iš eilės, tai reikia vertinti kaip vieną judesių seriją. Pavyzdžiui, pradedate 8 val. ryto, gyvenate įprastu ritmu ir skaičiuojate judesius. Kai suskaičiuojate 10 grupinių judesių, tą dieną galite daugiau nebeskaičiuoti.

 

 2 BŪDAS. Registravimas lentelėje. Pasirinkite Jums patogų laiką, tik pageidautina, kad kasdien tai darytumėte panašiu laiku ir ne trumpiau kaip 30 minučių. Kuriuo paros metu skaičiuoti vaisiaus judesius – nėra svarbu. Vaisiaus judesius stebėkite atsipalaidavusi, gulėdama ant kairiojo šono, nes būtent taip gulint pagerėja vaikelio kraujo apykaita. Norma yra 5 krust./30 min. Jei pajutote 5 ar daugiau judesių, tą dieną galite daugiau nebeskaičiuoti, tačiau jeigu mažiau nei 5, tyrimą pratęskite dar vienu pusvalandžiu papildomai. Vėl neužregistravus penkių judesių, skaičiuoti reikia dar valandą. Skaičiavimo pavyzdys pateikiamas lentelėje.

 

Judesių skaičiavimo lentelė.

Atsispausdinti VAISIAUS JUDESIŲ STEBĖJIMO LENTELĘ. Daugiau PRINT puslapių rasite čia.  Visi spausdinimui parengti failai yra A4 format, tinkami atsispausdinti paprastu spausdintuvu. Nukirpus informacinę juostelę, atspausdintas puslapis tiks įsidėti ar įsiklijuoti į jūsų asmeninį „Nėštumo kalendorių“ ar „Kūdikio dienoraštį“.

 

 

Tekstas Nidos Vildžiūnaitės@Nėštumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, © naudoti tik gavus raštišką sutikimą.
 Viršelio nuotrauka ©Garon Piceli, @PEXELS.

 

Rašyti komentarą