VAISIAUS JUDESIAI. Kaip stebėti, ar skaičiuoti?
KIEK JUDA VAIKELIS?
Nėra jokių griežtų normų ar lentelių, kiek ir kaip intensyviai turėtų judėti vaikelis, nes kiekvienas vaisius turi savitą ramybės ir budrumo ciklą, kuris gali keistis skirtingais nėštumo tarpsniais. Paprastai sakoma, kad vaikelis turėtų judėti taip pat dažnai, kaip judėjo paskutines kelias savaites. Kol jaučiate, kad vaikelio judesių dažnumas ir intensyvumas iš esmės nepasikeitė, galite manyti, kad jam viskas gerai. Nėščia moteris pradeda jausti vaisiaus judesius nuo 18 – 20 nėštumo savaitės, o nuo 24 savaitės judesiai tampa reguliarūs.
Pagal vaisiaus judesių dažnį ir pobūdį bei pokyčius galima spręsti apie tai, kaip vaikutis jaučiasi gimdoje, ar neiškilo pavojus jo gyvybei. Pakankami judesiai rodo, kad vaisius pakankamai aprūpinta krauju. „Kūdikio judesių skaičiavimo tikslas – laiku nustayti vaisiaus hipoksiją, t.y. laiku sužinoti, ar jam netrūksta deguonies.“ @ginekologė-akušerė Lina Rudaitienė .
VAISIAUS JUDESIŲ SKAIČIAVIMAS IR REGISTRAVIMAS – tai paprasčiausias vaisiaus būklės tyrimo metodas, kurį nuolat turi atlikti pati nėščioji. Pagal vaisiaus judesių dažnį, pobūdį ir pokyčius galima spręsti, kaip vaikutis jaučiasi gimdoje, ir laiku sužinoti, ar jam netrūksta deguonies.
KAIP STEBIMI VAISIAUS JUDESIAI?
- ANKSTYVIEJI JUDESIAI. 18-20 nėštumo savaitės – tai laikotarpis, nuo kurio būsima mamytė turėtų judesius pajusti jau kasdien.
- IKI 8-OJO MĖNESIO – ATKREIPTI DĖMESĮ. Iki 30 nėštumo savaitės nėščiosioms tik atkreipti dėmesį į vaikučio judesius kasdien. To pakanka. „Nėščioji turi kreipti dėmesį į vaisiaus judesius – jo aktyvumas kasdien turėtų būti panašus.“ @ dr. Tomas Biržietis
- PASKUTINĮ TRIMESTRĄ. Gydytojai pataria (tačiau tai nėra būtina) nėščiosioms skaičiuoti judesius trečiąjį trimestrą tam, kad suvoktų vaikelio ritmą, jo ramius ir aktyvius periodus, judėjimo dažnį, intensyvumą. Tada lengviau pajus, jei judesių pobūdis pakis.
- ESANT DIDESNĖS RIZIKOS NĖŠTUMUI. Esant didesnės rizikos nėštumui vaisiaus judesius skaičiuoti ir registruoti reikėtų kiekvieną dieną ar taip, kaip nurodo gydytojas.
- UŽSITĘSUS NĖŠTUMUI JUDESIUS SKAIČIUOJA IR GYDYTOJAI. “Nuo 41 savaitės moters būklė turi būti intensyviai stebima stacionare: du kartus per dieną matuojami vaisiaus širdies tonai, skaičiuojami judesiai, atliekami specialūs vaisiaus galvutės tyrimai“ @VGN
JUDESIŲ POBŪDIS
- Nuo 18–20 nėštumo savaitės pradedami jausti vaisiaus judesiai panašūs į vos juntamą plekštelėjimą.
- Iki 30-osios nėštumo savaitės pakanka kasdien atkreipti dėmesį, ar jaučiate vaikelio judesius. Nei judesių kiekis, nei jų pobūdis šiuo laikotarpiu neparodo vaisiaus būklės. Jei kurį laiką judesių nepajutote, galite atsigulti ir jų palaukti.
- Nuo 30 nėštumo savaičių galima aiškiai išskirti vaisiaus ramaus miego, aktyvaus miego ir pabudimo (būdravimo) būsenas, kurios nepriklauso nuo motinos aktyvumo. Ramus vaisiaus miegas trunka 20 – 40 min., išnešioto vaisiaus – 50 – 75 min., tačiau retai būna ilgesnis nei 90 min. Dienos metu vaisiaus judesių daugėja, o pikas dažniausiai būna vakare.
- Vaisiaus judesių daugėja iki 32 nėštumo savaitės, vėliau išlieka panašus skaičius.
- Gydytojai pataria nėščiosioms stebėti judesius trečiąjį trimestrą tam, kad suvoktų vaikelio ritmą, jo ramius ir aktyvius periodus, judėjimo dažnį, intensyvumą. Tada nėščioji lengviau pajus, jei judesių pobūdis pakis.
- Judesiai būna labai įvairūs: vaisius spardosi, verčiasi, sukasi, rąžosi, žagsi ir kt. Tyrimai rodo, kad
nėščiosios junta nuo 37 iki 88 proc. ultragarsiniu tyrimu nustatomų vaisiaus judesių.
Silpni | lyg silpni atskirų galūnių judesiai. |
Stiprūs | lyg vaisius stipriai spirtų kojytėmis ar staiga krūptelėtų |
Sukimosi | lyg vaisius visu kūneliu vartytųsi gimdoje |
Žagsėjimas | tai ritmiškas žagsėjimas. Tačiau tai nėra judesys. |
KAIP SKAIČIUOTI SAVO VAIKUČIO JUDESIUS?
1 BŪDAS. Judesių serijų stebėjimas. Vaisiaus būklė gera, jei būdama aktyvi, nėščioji pajunta ne mažiau kaip 10 judesių per 12 val. (2019 m. SAM Metodinės rekomendacijos https://bit.ly/2IRciri). Kai vaikutis sujuda be pertraukos kelis kartus iš eilės, tai reikia vertinti kaip vieną judesių seriją. Pavyzdžiui, pradedate 8 val. ryto, gyvenate įprastu ritmu ir stebite judesius. Kai suskaičiuojate 10 grupinių judesių, tą dieną galite daugiau nebeskaičiuoti.
2 BŪDAS. Registravimas lentelėje. Pasirinkite Jums patogų laiką, tik pageidautina, kad kasdien tai darytumėte panašiu laiku ir ne trumpiau kaip 30 minučių. Optimalus vaisiaus judesių skaičiavimo metas – popietė ir vakaras. Vaisiaus judesius stebėkite atsipalaidavusi, gulėdama ant kairiojo šono, nes būtent taip gulint pagerėja vaikelio kraujo apykaita. Vaisiaus būklė gera, kai vaisius sujuda ne mažiau kaip 4 kartus per valandą arba 10 kartų per 2 val. (2019 m. SAM Metodinės rekomendacijos https://bit.ly/2IRciri, 8 p.). Jei pajutote 4 ar daugiau judesių, tą dieną galite daugiau nebeskaičiuoti, tačiau jeigu mažiau nei 4, tyrimą pratęskite papildomai. Vėl neužregistravus penkių judesių, skaičiuoti reikia dar valandą.
DĖMESIO! Esant didesnės rizikos nėštumui vaisiaus judesius skaičiuoti ir registruoti reikėtų kiekvieną dieną nuo 26–32 savaitės ar taip, kaip nurodo gydytojas.
Kasdienis vaisiaus judesių skaičiavimas lemia padidėjusį nėščiosios nerimą!
Būtina kreiptis konsultacijos įtarus, jog:
- vaisius juda mažiau nei 4 kartus per valandą;
- vaisius nejuda;
- vaisiaus judesiai dienos metu ar per kelias dienas tolygiai silpnėja arba jų mažėja.
Judesių skaičiavimo lentelė
Atsispausdinti VAISIAUS JUDESIŲ STEBĖJIMO LENTELĘ ar užsisakyti ją į namus iš e. parduotuvės. Daugiau PRINT puslapių rasite čia. Visi spausdinimui parengti failai yra A4 formatu, tinkami atsispausdinti paprastu spausdintuvu. Nukirpus informacinę juostelę, atspausdintas puslapis tiks įsidėti ar įsiklijuoti į jūsų asmeninį “Nėštumo kalendorių” ar “Kūdikio dienoraštį”.
Tekstas Nidos Vildžiūnaitės, @Nėštumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, © naudoti tik gavus raštišką sutikimą. Viršelio nuotrauka ©taylorcole, @PEXELS.