b

Nėštumo kalendorius

  >  Kraitelis   >  GULTUKAS, ŠOKLIUKAS, VAIKŠTYNĖ. AR JIE SAUGŪS? Su specialiste Laura Staubergaite

GULTUKAS, ŠOKLIUKAS, VAIKŠTYNĖ. AR JIE SAUGŪS? Su specialiste Laura Staubergaite

“Suaugusieji neturėtų trikdyti kūdikio raidos ginčytinomis pagalbinėmis priemonėmis arba atgyvenusiais įpročiais, kaip reikia prižiūrėti vaikutį. Sveikam vaikui, kad galėtų pagal amžių ropoti, sėdėti ir stovėti, tereikia judėjimo laisvės ar žaidimų erdvės”, – tvirtina kineziterapeutė Laura Staubergaitė ir pasidalino patarimais tėvams apie populiarius judėjimo ir žaidimų įtaisus vaikams: gultuką, lavinamąjį kilimėlį, šokliuuką, muzikinį kilimėlį ir stumduką. Ar jie saugūs, ar jie naudingi vaikui?

Ankstyvas sodinimas

Kol kūdikis geba gulėti ant pilvo ir nesėdi savarankiškai, formuojasi kaklinės stuburo dalies linkis. Kai pradeda sėdėti, kūdikio nugarytė būna C raidės formos ir lavėjant sėdėjimo pusiausvyrai bei ilgėjant sėdėjimo trukmei formuojasi krūtininės stuburo dalies linkis. Kai kūdikis pradeda savarankiškai stovėti prie baldo, tik tuomet formuojasi juosmeninės stuburo dalies linkis. Per anksti skatindami vaiką sėdėti ar vaikščioti, stabdome stuburo linkių formavimąsi, o tai gali atsiliepti vyresniame amžiuje laikysenos sutrikimais, nugaros skausmais ir kt.

Dažniausiai kūdikiai ypač greitai išmoksta sėdėti tada, kai dažnai sėdėti tėvams ant kelių; „jodami“ sėdėjimo plokštuma juda, o tai normaliai ir sparčiai ugdo automatines pusiausvyros reakcijas ir kūno padėties išlaikymo refleksus.

Spyruoklinis „gultukas”

Spyruoklinis „gultukas“ gali neigiamai paveikti sėdėjimo raidą. Spyruokliavimas skatina suptis visu kūnu ir dėl to dažnai atsiranda labai stiprus spazmas – nugaros raumenų mėšlungis. Spyruokliniame „gultuke“ prisegtas kūdikis praranda galimybę patenkinti savo motorinius poreikius natūraliu būdu, neišvengiamai ima žaisti, naudodamasis ekstensoriniais spazmais. Ganai ilgai laikyti pritvirtinti prie tokio baldo vaikai, būdami 10–12 mėn. amžiaus ir jau turėdami sėdimos padėties pusiausvyros reakcijas, laisvai sėdėdami nuolat pradeda suptis ir pargriūna aukštielninki.

Lavinamasis kilimėlis

Jis pravers, kai kūdikis pradės fiksuoti žvilgsniu priešais save esančius daiktus. Maždaug nuo 1,5 mėn. jau galite kūdikį pratinti pabūti ant tokio kilimėlio. Iki to laiko dauguma jų nori būti mieliau sūpuojami ant rankų. Maždaug 2 mėn. amžiaus kūdikis jau turėtų bandyti liesti žaisliukus. Patariama sumažinti kabančių ant kilimėlio žaisliukų kiekį, kad nesukeltumėte hiperstimuliacijos.

Šokliukas

Į šokliuką dėti kūdikį rekomenduojama tada, kai kūdikis tvirtai savarankiškai sėdi, ropoja ir atsistoja. Iš esmės, ne anksčiau kaip 7 mėn. amžiaus. Tačiau prieš tai turite būti tikri, kad klubo sąnariai pagal amžių yra išsivystę taisyklingai. Jei buvo diagnozuota klubo sąnario displazija, tuomet į šokliuką dėti draudžiama.

Vaikštynė

Vaikštynė saugi ir galima kūdikiui tuomet, kai kūdikis pats vartosi, šliaužia, savarankiškai sėdi, ropoja, įsikibęs atsistoja ir eina šoniniu žingsniu prie baldų (o tai didžioji dalis kūdikių atlieka būdami ne jaunesni kaip 9 mėn. amžiaus). Tokiu būdu kūdikis jau pats moka perkelti kūno svorį, taisyklingai statyti pėdą, tad vaikštynė gali padėti kūdikiui išmokti eiti į priekį.

Kineziterapeutė teigia, kad visada supažindina tėvus su tokių priemonių įtaka: “Mano, kaip specialistės, nuomonė tokia. Ją visada pasakau tėvams, o tada jau jie sprendžia, trumpalaikę (bent trumpam pailsėti) ar ilgalaikę (galvoti apie būsimą vaiko sveikatą) naudą pasirinkti. Tuomet sulaukiu tėvų pasisakymų, kad tada kūdikiui, o tiksliau jiems (tėvams) kaip ir nėra poreikio jo dėti į vaikštynę, juo labiau į šokliuką, nes entuziazmu ir džiaugsmu vaikutis netrykšta dėl suvaržytos laisvės judėti. O kam tada vaikštynė skirta? Tai yra prekybininkų sukurtas produktas, o jau nuo tėvų sąmoningumo priklauso, ar reikalingas toks daiktas namuose, ar ne. ”

Stumdukas

Šis veiklos įtaisas dažniausiai namuose atsiranda tada, kai kūdikis jau eina šoniniu žingsniu palei baldus. Tačiau tikrai sėkmingai jis gali būti siūlomas kūdikiui jau nuo 4–5 mėnesio, kai kūdikis jau verčiasi ant šono, o gulėdamas ant pilvo tiesia į priekį rankutes. Būtent toks įtaisas skatins kūdikį verstis ant šono (pilvo), o gulint ant pilvo kelti galvą ir tiesti (kelti) rankas. Tai puikus viršutinės kūno dalies treniruoklis. Sėdinčiam kūdikiui (6–9 mėn.) padės lavinti pusiausvyrą, akių, rankų koordinaciją, šonines atramos ir pusiausvyros reakcijas. Vėliau, kai pradės ropoti ir stotis, paskatins kūno svorio perkėlimą einant pirmyn. Sėkmingai stumduko funkcijas gali atlikti ir tokie žaislai kaip mašina stumdukas ar žaislinis pirkinių vežimėlis.

Muzikinis veiklos staliukas

Tikslinga paankstinti muzikinio veiklos staliuko įsigijimą. Jį galima pasiūlyti vaikui jau nuo 4 ar 5 mėnesio, kai jau „išauga“ lavinamąjį kilimėlį ir jis tarnauja tik kaip paklotas ant žemės. Vėliau šis žaislas padės lavėti sėdinčio kūdikio pusiausvyros ir atramos reakcijoms, skatins pereiti ant kelių ir atsistoti. Lavinamasis kilimėlis tarnauja tik tol, kol kūdikis pradeda vartytis, o su stumduku ir muzikiniu staliuku žaidžia dar ir trimetis (jie vyresnėlės naudojami siužetinėse veiklose).

VAIKUI FIZIŠKAI, EMOCIŠKAI IR PSICHOLOGIŠKAI SAUGIAUSIA ANT TĖVŲ RANKŲ. Jokie daiktai nepakeis tėvų rankų šilumos ir skiriamo dėmesio.

 

Autorė Laura Staubergaitė, www.vsic.lt, nuotraukos @themerrythought.com

@Nėštumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, © naudoti tik gavus raštišką sutikimą.

Komentarai