Nėštumas ir COVID-19 liga. Rekomendacijos žindymui
Lietuvoje pradėjus skiepijimą nuo COVID-19 infekcijos, Lietuvos akušerių ginekologų draugija LAGD pateikia ir papildo rekomendacijas apie šių vakcinų saugumą planuojančioms pastoti, nėščiosioms ir žindančioms moterims.
2021 m. gegužės 7 d. ATNAUJINTAS LAGD KREIPIMASIS DĖL NĖŠČIŲJŲ IR ŽINDANČIŲ MOTERŲ SKIEPIJIMO NUOCOVID-19 INFEKCIJOS (pilnas LADG kreipimasis https://www.lagd.lt/nauj…/atnaujintas-lagd-kreipimasis/249)
Planuojančioms pastoti skiepytis vakcina nuo COVID-19 ligos yra saugu, atidėti nėštumo planavimo nerekomenduojama. Nėra jokių mokslinių duomenų, jog vakcina galėtų turėti neigiamos įtakos vaisingumui.
Planuojančioms vaisingumo gydymo procedūras, skiepytis vakcina nuo COVID-19 yra saugu. Dėl kartais vakcinos sukeliamo imuninio atsako, vaisingumo gydymo procedūros gali būti atidedamostam tikram laikui ir aptariamos su vaisingumo specialistu.
Visuotinis nėščiųjų skiepijimas nerekomenduojamas dėl teberenkamų žinių apie vakcinų nuo COVID-19 infekcijos veiksmingumą ir saugumą vaisiui ir naujagimiui. Šiuo metu turimi moksliniai duomenys ir paskiepytų nėščiųjų rezultatai rodo tokį pat vakcinos efektyvumą nėščiosioms kaip ir bendrai populiacijai, nepastebėtas joks galimas tiesioginis ar netiesioginis neigiamas poveikis besivystančiam vaisiui ar nėštumo eigai.
Nėščiąsias, turinčias didesnę riziką užsikrėsti COVID-19 infekcija bei gretutinių ligų rekomenduojama skiepyti COVID-19 mRNR vakcina.
Žindyves rekomenduojama skiepyti COVID-19 mRNR vakcina.
Nėščiosioms rekomenduojami skiepai nuo gripo (bet kuriuo nėštumo trečdaliu) bei stabligės, difterijos ir kokliušo (Tdap ar dTpa vakcina, 27+0 – 36+0 nėštumo savaitę). Nuo skiepijimo vienaiš šių vakcinų ir skiepijimo nuo COVID-19 infekcijos laiko tarpas turėtų būti ne mažesnis nei 14 dienų.
Net ir pasiskiepijus būtina laikytis bendrųjų asmens apsaugos priemonių naudojimo, kosėjimo irčiaudėjimo etiketo, socialinio atstumo išlaikymo, asmens higienos bei patalpų vėdinimo ir higienosreikalavimų.
Žindymas svarbus
Atliktų nedidelės imties tyrimų duomenimis, SARS -CoV -2 viruso dalelių buvo aptikta 10 proc. pieno mėginių, bet dokumentuotų atvejų, kai kūdikis užsikrėtė infekcija per motinos pieną, iki šiol nėra.
Žindydama laikykitės higienos Jeigu Jums patvirtinta COVID -19 liga arba įtariate, kad galėjote ja užsikrėsti, laikykitės visų asmens higienos rekomendacijų:
● būdama šalia vaiko dėvėkite medicininę kaukę,
● kruopščiai nusiplaukite rankas su muilu (lėtai skaičiuodamos iki 20) prieš ir po bet kokio kontakto su vaiku,
● laikykitės čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo,
● reguliariai valykite ir dezinfekuokite aplinkos paviršius (pvz., pervystymo stalą, durų ranken as ir kt.) .
Kreipkitės pagalbos
Jeigu sunkiai susirgote ir negalite pasirūpinti savo vaiku bei jo žindyti, rekomenduojama:
· išsitraukti pieno taip dažnai, kaip žindytumėte savo vaiką,
· paprašyti, kad jis būtų saugiai sugirdytas vaikui laikantis higienos, ištraukto motinos pieno laikymo taisyklių;
· ištraukto pieno pasterizuoti nereikia;
· pieną sugirdyti pasirenkant žindymui draugiškas priemones (pvz., šaukšteliu, iš puodelio, taurelės),
· gerti daug skysčių ir ilsėtis.
Nepagrįstas žindymo nutraukimas ir/ar motinos pieno pakeitimas pieno mišiniu, neapsaugo vaiko nuo infekcijos, bet gali turėti neigiamą poveikį vaiko mitybai, vystymuisi, mamos ir vaiko santykiams, mamos sveikatai.
*Standartinės kūdikių maitinimo rekomendacijos:
· priglauskite naujagimį oda prie odos kontaktui iš karto po gimimo ir būkite kartu iki jis susiras krūtį ir pažįs;
· nepaisant kokiu būdu gimė kūdikis, pradėkite žindyti ar išsitraukti priešpienį per pirmąją valandą po gimimo;
· kūdikį maitinkite vien tik savo pienu iki 6 mėn. amžiaus;
· pradėjus papildomą maitinimą tęskite žindymą iki 2 metų ir ilgiau, kol to pageidaujate Jūs ir Jūsų vaikas.
Platesnė atmintinės apie žindymą – Žindymo komiteto atmintinė kiekvienai mamai.
Floridoje gimė pirmasis kūdikis, kurio virkštelės kraujyje rasti antikūnai prieš COVID-19, perduoti iš paskiepytos mamos per placentą.Kūdikio mama paskiepyta 1 Moderna vakcinos doze 36 nėštumo savaitę.
Nuotrauka https://pixabay.com/. @Sveikatos apsaugos ministerijos Žindymo skatinimo komitetas 2020 m., pagal PSO rekomendacijas parengė Audronė Mulevičienė (IBCLC) Daiva Šniukaitė (IBCLC).