b

Nėštumo kalendorius

  >  Gimdymo laikotarpis   >  „ODA prie ODOS“ – BŪTINASIS KONTAKTAS
odos kontaktas

„ODA prie ODOS“ – BŪTINASIS KONTAKTAS

 Oda prie odos kontaktas tarp mamos ar tėčio ir kūdikio, siekiant padėti per anksti gimusiems kūdikiams, buvo pradėtas taikyti Kolumbijoje, nes šalyje nebuvo pakankamai inkubatorių. Šis kontaktas kartais dar vadinamas kengūros metodu, nes yra panašus į tai, kaip kengūros savo vaikus nešioja kuo arčiau savęs, sterblėse. Be to, Pietų Amerikos mamos indėnės iki šiol nuo pat gimimo kūdikius nešiojasi kartu. Jie patiria nuolatinį fizinį kontaktą 24 val. per parą. Tokie vaikai retai verkia, jų nekamuoja pilvo diegliai, jie yra ramūs ir atsipalaidavę. Dar daugiau, mamos, nešiojančios mažylius ant rankų ar ant nugaros, visada žino, kada jie nori šlapintis ar tuštintis. Taigi, kokie yra odos prie odos kontakto, kurį Vakarų šalių tėvai dar per mažai naudoja, pranašumai? 

 

 

1. SUMAŽINA STRESĄ, SUTEIKIA PSICHOLOGINĮ STABILUMĄ 

Dar negimęs vaisius auga motinos įsčiose. Po gimimo gimdos ir placentos funkcijas perima mamos kūnas ir krūtys ir taip suteikia kūdikiui šilumą, apsaugą ir maitinimą. Kūdikio ir mamos kontaktas oda prie odos yra būtent ta vieta, kur vienoje vietoje patenkinami visi naujagimio poreikiai. Tai galioja visiems žinduoliams. Tokią praktiką galime išvysti gyvūnų pasaulyje, kuriame vos gimę jaunikliai visuomet yra kuo arčiau motinos oda prie odos ar kailis prie kailio. Odos kontakto su motina neturėjimas, pasak dr. Nilso Bergmano (oda prie odos kontakto tyrinėtojo, kangaroomothercare.com), lemia ne tik neigiamą kūdikio elgesį, bet ir jo patiriamą patologinę psichologinio streso būklę. Kaip ir kitų žinduolių jaunikliai, savo natūralios aplinkos netekę žmogaus kūdikiai reaguoja protestu ir neviltimi. Protestuodamas – verkdamas – kūdikis intensyviai bando susigrąžinti sau tinkamą aplinką – mamą. Jei nepavyksta, pervargęs kūdikis liaujasi verkęs. Jis nugrimzta į neviltį – nurimsta, siekdamas tausoti energijos likučius, ir susikoncentruoja į išlikimą. Dėl to krinta jo kūno temperatūra, sulėtėja širdies ritmas, sulėtėja medžiagų apykaita, be to, išsiskiria didelis streso hormonų kiekis, nes atskirtas nuo motinos kūdikis išgyvena stresą. Jei mažylis grąžinamas į jam tinkamą aplinką, paguldomas oda prie odos ant motinos krūtinės, jo temperatūra ir širdies ritmas greitai normalizuojasi. 

 

“Mažasis žmogutis pirmą kartą kontaktuoja su aplinka per odą. Per ją jis gauna pirmuosius svarbius savo gyvenimo įspūdžius: pajunta šilumą ir šaltį, minkštumą ir kietumą. Sveiką naujagimį ramina prisilietimas prie odos: jis nurimsta paimtas ant rankų ir galėdamas priglusti prie šilto mamos kūno. Jei šitaip nepavyksta kūdikio nuraminti, tai jis, ko gero, yra alkanas arba jam ką nors skauda.”, neurologė Vitalija Gresevičienė “NAUJAGIMIO REFLEKSAI IR RAIDA”

 

2. SUŠILDO KŪDIKĮ, REGULIUOJA JO KVĖPAVIMĄ, IŠLAIKO AUKŠTĄ GLIUKOZĖS KIEKĮ KŪDIKIO KRAUJYJE 

Ištirta, kad artimas fizinis kontaktas su mama gali padėti stabilizuoti prieš laiką gimusio kūdikio širdies ritmą, temperatūrą, kvėpavimą, nes tokiems naujagimiams neretai sunku patiems koordinuoti kvėpavimą ir širdies ritmą. Dėl uždaros erdvės, kuria kvėpuodami dalijasi motina ir kūdikis, mažylis gauna daugiau anglies dioksido, taip pat skatinančio kvėpavimą (nesiokles.lt). 

Nors oda prie odos kontakto privalumai pastebimi ir sveikiems išnešiotiems kūdikiams, ir neišnešiotiems mažo svorio mažyliams, anot tyrimų, buvimas odos kontakte greičiau pakelia ir geriau palaiko optimalią kūno temperatūrą nei buvimas inkubatoriuje (www.zindymas.lt). 

Motinos krūtinės sritis yra šiltesnė nei kitos kūno vietos, ji saugo kūdikį nuo atvėsimo. Įdomu tai, kad motinos krūtinės srities temperatūra gali labai greitai pakilti, o kūdikiui sušilus, atvėsti. Mažyliui atvėsus, krūtinės temperatūra vėl pradeda kilti. Temperatūra per 2 min. gali pakilti net 2 °C (mommypotamus.com). Be to, mamai kvėpuojant, kūdikis pradeda sinchroniškai su ja kvėpuoti, taip pat sinchroniškai su motinos širdimi plaka ir kūdikio širdis (midwiferytoday.com). 

Mokslininkai nustatė, kad nuolatinis oda prie odos kontaktas pirmosiosmis gyvenimo dienomis mažo svorio gimusių kūdikių mirtingumą gali sumažinti daugiau nei trečdaliu, palyginti su tradicine tokių naujagimių priežiūra (hsph.harvard.edu). 

 

 

3. PADEDA VYSTYTIS SMEGENIMS 

Kūdikio ir motinos kontaktas visą parą ir maitinimas pagal poreikį naudingiausias smegenų vystymuisi. Per pirmas aštuonias žmogaus gyvenimo savaites odos kontaktas yra svarbiausias smegenų vystymą stimuliuojantis veiksnys. Nuolatinis fizinis kontaktas yra būtina sąlyga norint, kad tinkamai susiformuotų esminės smegenų struktūros (medscape.com). Kiti svarbūs smegenis stimuliuojantys veiksniai yra akių kontaktas ir fizinis poreikis būti tėvų nešiojamam. Kartais kūdikiams tenka išgyventi skausmingas procedūras ar stresines situacijas. Tokiais atvejais odos kontaktas su motina tampa dar svarbesnis (geramama.lt). 

 

 

4. STIPRINA PRISIRIŠIMĄ 

Valanda po gimdymo dažnai vadinama „auksine valanda“, nes būtent šiuo laikotarpiu tarp mamos ir kūdikio lengviausiai užsimezga stiprus ryšys. Vienas svarbiausių veiksnių yra oksitocinas, dar vadinamas meilės hormonu. Uždėjus nuogą kūdikį ant motinos krūtinės šio hormono išsiskiria daugiau nei gimdymo metu. Štai kodėl mamos, kurios netrukdomos mėgavosi oda prie odos kontaktu, labiau prisiriša prie mažylių ir pasitiki savimi (medscape.com). 

Odoje esančios prakaito liaukos išskiria tirštą, riebų prakaitą – veikiant bakterijoms jis suteikia kūnui specifinį kvapą. Naujagimis, glausdamasis prie krūtinės, įsimena jį ir vėliau uosdamas gali atskirti mamą nuo kitų žmonių (pradzia.org). 

 

 

5. KŪDIKIS MAŽIAU VERKIA 

Tyrimais nustatyta, kad oda prie odos kontaktas mažiausiai tris valandas per dieną gali net 43 proc. sumažinti kūdikio verkimą (mommypotamus.com). 

 

 

6. GERIAU MIEGA 

Oda prie odos kontaktas kūdikiams padeda ne tik lengviau užmigti, bet ir ilgiau išmiegoti. Nustatyta, kad prieš laiką gimę kūdikiai, kuriems taikomas vadinamasis kengūros metodas, ilgiau miega, priauga daugiau svorio, tampa judresni ir greičiau išrašomi iš ligoninės. Apklausos rodo, kad 82 proc. visų kūdikių reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių JAV praktikuoja kengūros priežiūros metodą (nesiokles.lt). 

 

 

7. PADEDA VIRŠKINIMUI IR STIPRINA IMUNITETĄ 

Tinkamas kūdikio virškinimo procesas visiškai priklauso nuo jo buvimo kartu su motina. Oda prie odos kontaktas padeda subręsti mažylio virškinimo sistemai (scienceandsensibility.org). Jei vaikas po maitinimo atskiriamas nuo motinos, išauga jo išskiriamų streso hormonų lygis. Tai gali būti sutrikusio virškinimo ir kolikos (pilvo ertmės organų dieglių) priežastis. 

Motinos ir mažylio artumas kūdikiui padeda pasisavinti draugiškas mamos kūno bakterijas, kurios gali užkirsti kelią infekcijoms. 

 

 

8. UŽTIKRINA SĖKMINGESNĮ IR ILGESNĮ ŽINDYMĄ, PIENO GAUSĄ 

Kūdikiai, kurie tuoj po gimimo patiria oda prie odos kontaktą, linkę greičiau išmokti žįsti motinos pieną. Ištirta, kad mamos, naudojančios šį metodą, turi didesnę galimybę kūdikius maitinti krūtimi, jos turi daugiau pieno ir ilgiau maitina mažylius (nancymohrbacher.com). 

Sėkmingam žindymui svarbus kaip galima ankstesnis po gimdymo oda prie odos kontaktas (medscape.com). 

 

 

9. SUMAŽINA DEPRESIJOS PO GIMDYMO TIKIMYBĘ 

Tyrimais (psichika.eu) įrodyta, kad motinų stresą po gimdymo numalšinti padeda būtent odos kontaktas su kūdikiu. Galimybė tuoj po gimdymo apkabinti, sušildyti, užuosti, bučiuoti, maitinti savo kūdikį stimuliuoja hormonus, kurie sustiprina motinišką elgesį ir gerą mamos savijautą. Jeigu moteris to nepatiria, motinos kūnas suvokia, kad su gimdymu kažkas ne taip, tai mamai sukelia sielvartą ir stresą, o kartais ir depresiją. 

Pasak tyrėjų, vietoj medikamentų depresijos po gimdymo kamuojamai mamai kaip alternatyvi terapija galėtų būti taikomas oda prie odos kontaktas su savo kūdikiu. Nustatyta, kad mamos, kurios per pirmą savaitę kūdikį prisiglaudusios laikė šešias valandas, o kitą mėnesį – mažiausiai dvi valandas, patyrė mažiau depresinių simptomų (psychcentral.com). 

 

 

 

Tekstas akušerės Agnės Škudienės, @Nėštumokalendorius, © naudoti tik gavus raštišką sutikimą

 Viršelio nuotrauka © www.mommypotamus.com 

 

Komentarai