b

Nėštumo kalendorius

  >  Kūdikis   >  NAUJAGIMIO REFLEKSAI IR RAIDA su specialiste neurologe Vitalija Gresevičiene
naujagimio-refleksai

NAUJAGIMIO REFLEKSAI IR RAIDA su specialiste neurologe Vitalija Gresevičiene

Pirmosios 7 naujagimystės dienos po gimimo – tai tarsi adaptacinis periodas po ilgų mėnesių motinos įsčiose, padedantis mažyliui priprasti prie naujų gyvenimo sąlygų. Trumpai aptarsime pagrindinius naujagimio refleksus ir raidos ypatumus.

 

ROPOJIMAS

Fleksinė poza (susirietimas)

Naujagimiui būdinga fleksinė kūnelio padėtis. Visos galūnės nuo rankų iki kojų pirštų suriestos. Galva pakreipta į šoną. Tokią laikyseną vaikutis įgijo dar būdamas motinos gimdoje, kurioje vietos itin maža. Lenkiamieji raumenys, ištisus mėnesius buvę įtempti, dar ir po gimimo keletą savaičių neatsipalaiduoja.

Refleksiniai šliaužimo judesiai

Sveikas naujagimis, kai nemiega, dažniausiai įnirtingai spardosi. Gulėdamas ant pilvo jis pakaitomis tiesia tai vieną, tai kitą koją ir kelia rankas prie veido. Pajutęs, kad padui yra į ką atsispirti, trukčiojančiais judesiais ant slidaus pagrindo šliaužia į priekį, o galvą netvirtai kilsteli ir didelėmis pastangomis pakreipia į kitą pusę.

 

SĖDĖJIMAS

Galva ant šono

Naujagimis dar nemoka sėdėti. Net ir galvos tiesiai laikyti jis neįstengia. Kai guli aukštielninkas, galvos tiesiai neišlaiko, ji tolydžio virsta į vieną ar į kitą pusę.

 

VAIKŠČIOJIMAS

Automatiški žingsniavimo judesiai

Pirmosiomis savaitėmis galima stebėti įdomų kūdikio refleksą: palietus jo padą, toji koja išsitiesia, o antroji koja tuo pačiu metu linksta. Jei laikysime kūdikį stačią ant kieto pagrindo ir prisitaikysime prie jo judėjimo, tai jis „nužygiuos“ kad ir per visą stalą. (Per 2 mėnesius šis refleksas išnyksta, kad galėtų toliau vystytis valingas vaikščiojimas.)

Tekstas: Kurie naujagimio refleksai dažniausiai tiriami ir kaip jie atrodo rasite straipsnyje “KODĖL NAUJAGIMIS KITOKS?”

GRIEBIMAS

Griebimo refleksas

Kūdikis ne tik ropoja ar žingsniuoja, bet ir griebia grynai refleksiškai. Kam nors palietus delną, nykštys ir kiti pirštai tuoj pat susigniaužia ir keletą sekundžių tvirtai laiko „grobį“ saujoje.

 

Sveikam nemiegančiam naujagimiui būdinga sugniaužta plaštaka, apimanti sulenktą nykštį – tai bendros jo fleksinės padėties dalis.

 

SUVOKIMAS

Reakcija į stiprią šviesą ir triukšmą

Naujagimis jau reaguoja į stiprią šviesą ir triukšmą. Jis raukia kaktą, mirkčioja, skėsčioja rankomis (tai vadinamoji baimės reakcija) arba net suklinka. Net ir vienos iš šių reakcijų pakanka įsitikinti, kad kūdikis jutimo organais suvokia šviesą ir garsų triukšmą.

 

SOCIALUMAS

Mažasis žmogutis pirmą kartą kontaktuoja su aplinka per odą. Per ją jis gauna pirmuosius svarbius savo gyvenimo įspūdžius: pajunta šilumą ir šaltį, minkštumą ir kietumą. Sveiką naujagimį ramina prisilietimas prie odos: jis nurimsta paimtas ant rankų ir galėdamas priglusti prie šilto mamos kūno. Jei šitaip nepavyksta kūdikio nuraminti, tai jis, ko gero, yra alkanas arba jam ką nors skauda.

 

Odos kontaktas ypač intensyvus žindant. Neramus naujagimis, pajutęs šiltą, minkštą krūties odą, aprimsta. Šitaip kūdikis žįsdamas pirmą kartą pajunta pasitenkinimą dėl sąlyčio su kitu žmogumi.

Garsinė saviraiška

Gal atrodytų ir juokinga, bet žmogus pradeda mokytis kalbėti nuo smarkaus riksmo. Sveikas naujagimis bet kokį nepasitenkinimą reiškia visu garsumu ir iš pradžių dėl visų priežasčių vienodai.

 

Tekstas neurologės Vitalija Grecevičienė @Nestumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“,

© naudoti tik gavus raštišką sutikimą. Nuotrauka @Pexels

 

Panašūs  straipsniai

PIRMASIS ĮVERTINIMAS PAGAL APGAR

PIRMŲJŲ VAIKO METŲ MOTORINĖ RAIDA su specialiste Skaiste Marcinkute