Saugaus miego kraitelis – kiek mažai reikia!
Laukiant kūdikėlio, taip norisi, kad viskas būtų gražu, miela ir minkšta. Visgi, kalbant apie jo miegą, daugelis populiarių pirkinių yra ne tik nereikalingi, bet netgi pavojingi, nes didina SKMS (Staigios kūdikių mirties sindromo) riziką.
SKMS rizika
SKMS – tai staigi kūdikio iki vienų metų amžiaus mirtis, kurios priežasties nustatyti nepavyksta. Ji ištinka staiga, iš pažiūros sveikus kūdikius, dažniausiai miego metu. Mokslininkai šios mirties atvejus sieja su sutrikusia deguonies apykaita, todėl ypač svarbu pasirūpinti, kad kūdikio miego vietoje vengtume daiktų, galinčių sutrikdyti kvėpavimą ar sukelti perkaitimą.
- 2022 m. JAV uždrausta gaminti ir prekiauti kūdikių lovelių apsaugėlėmis ir minkštais gultukai-lovelėmis dėl uždusimo rizikos.
- Didžiausia SKMS rizika yra iki 6 kūdikio gyvenimo mėnesio ir išlieka visus pirmuosius metus.
- Remiantis statistikos duomenimis, per metus Lietuvoje fiksuojama 0,3 SKMS atvejų / 1000 gimusių vaikų.
Taip pat būtina laikytis pagrindinių saugaus miego taisyklių:
- Migdyti kūdikį išvėdintame kambaryje
- Visuomet guldyti ant nugaros.
NEMOKAMAS SEMINARAS. Mylu.lt DOVANA “Nėštumo kalendoriaus” skaitytojoms – nemokama seminaro peržiūra -> „Kaip saugiai migdyti ir miegoti su kūdikiu“.
Saugaus miego kraitelis
O dabar apžvelkime populiariausius kraitelio daiktus, kuriuos tėvai įsigyja kūdikio miegui:
Čiužinukas
Kūdikiui tinkamiausias tvirtas čiužinukas, kad net mažyliui apsivertus jo nosytė neįsispaustų. Labai svarbu įvertinti savo čiužinio tvirtumą, jei su kūdikiu miegate kartu. Minkšti, prie kūno formų prisitaikantys čiužiniai nerekomenduojami dėl didesnės SKMS rizikos, atsiranda didesnė perkaitimo rizika.
Paklodė
Rinkitės natūralaus pluošto paklodę su guma, tampriai priglundančią prie čiužinuko. Tokia paklodė mažyliui bus saugi, nesusidarys nepatogumą galinčių sukelti raukšlių.
Pagalvė
Sveikam kūdikiui pagalvė visiškai nereikalinga ir netgi nerekomenduotina. Kol formuojasi stuburo linkiai, anatomiškai kūdikiui tinkamiausias plokščias miego paviršius. Juolab kad pagalvėlė, kaip ir kiti minkšti daiktai kūdikio miego vietoje, didina SKMS riziką.
Antklodė
Dėl galimybės užsitraukti ant galvos ir taip apsunkinti kvėpavimą antklodė nerekomenduojama.
Lovelių apsaugėlės
Dėl SKMS rizikos, mat mažylis gali nosyte į jas įsikniaubti ir taip pasunkės kvėpavimas, apsaugėlių nerekomenduojama naudoti bent iki 10–12 mėn. amžiaus. JAV draudžiama gaminti ir prekiauti lovelių apsaugėlėmis.
Miegmaišis
Jei kambaryje yra vėsu, tai puikus ir saugus pasirinkimas. Kūdikiui bus ne tik šilta, bet ir būsite tikri, kad jis yra saugus. Atsižvelgdami į kambario temperatūrą parinkite papildomą kūdikio aprangą jam miegant miegmaišyje.
Vystyklas (kokonas)
Vystyklai, kuriais sutvirtinamos kūdikio rankytės, suteikia kūdikiui saugumo jausmą. Vis dėlto vystyti pravartu tik tuos kūdikius, kuriems miegoti trukdo naujagimystės refleksai – kai mažylis staigiais judesiais save pažadina. Todėl tik stebėdami jau gimusį kūdikį įvertinsite, ar vystyklo jam tikrai reikia. Tad iš anksto jo pirkti neverta.
SVARBU: dėl perkaitimo rizikos suvystyto kūdikio nemigdykite savo lovoje! Miegant šalia tėvų didėja perkaitimo rizika, kurią sunkiau pastebėti, jei mažylis suvystytas.
Lizdeliai
Pastaraisiais metais itin populiarėjantys lizdeliai puikiai tinka kūdikio būdravimo metu. Tačiau specialistai perspėja, kad lizdelyje palikti miegoti kūdikį be priežiūros yra pavojinga dėl minkštų lizdelio kraštų! Pasivertęs kūdikis gali įsikniaubti į jį nosyte ir taip gali pasunkėti jo kvėpavimas.
Migdukai, minkšti žaislai
Mielai atrodantys minkšti miego žaisliukai, deja, gali būti pavojingi, jei mažylis juos prispaus prie veido ar minkštą kampą giliau įkiš į burnytę. Migdukai puikiai tiks didesniam nei 9 mėn. kūdikiui, kuris jau savarankiškesnis. Tas pats perspėjimas galioja ir vadinamiesiems marliukams, kurie gali uždengti kūdikio nosytę.
Baltojo triukšmo aparatai
Pastovus garsas kūdikio miego metu padeda nusiraminti, primena gimdą, kurioje gyvendamas kūdikis girdėjo visų mamos organų darbą, ir blokuoja išorės garsus, galinčius neraminti mažylį. Svarbu prisiminti, kad saugus baltojo triukšmo lygis yra 50 dB (pamatuoti galima parsisiuntus mobiliąją programėlę, pvz., dBMeter arba Sound Meter).
Karuselės virš lovelės, projektoriai
Besisukantys garsus skleidžiantys objektai virš mažylio galvos yra gana stipri stimuliacija. Puikiai tinkama būdravimo metu, tačiau galinti sukelti pervargimą, jei naudojame prieš miegą. Dienos pogulių metu, pereinant iš vieno miego ciklo į kitą, spalvoti žaisliukai gali patraukti kūdikio dėmesį ir taip išbudinti mažylį.
Neretai tėvai nustemba, kiek mažai daiktų reikia mažylio miegui. Kaip matote, kai kurie nerekomenduojami ar netgi yra pavojingi. Siekdami, kad mažylis miegotų kuo ramiau, apgaubkite jį dėmesiu, meile ir ramybe.
Tekstas miego konsultantės Dovilės Šafranauskės, @NėštumoKalendorius, negalima platinti be raštiško sutikimo. Viršelio nuotrauka @pexel.
Panašūs straipsniai:
GULTUKAS, ŠOKLIUKAS, VAIKŠTYNĖ. AR JIE SAUGŪS? Su specialiste Laura Staubergaite