Ką ŽINOTI apie žindymą? Su specialiste Rasa Siudikiene
Dar nėštumo metu motina turėtų būti apsisprendusi dėl žindymo, žinoti nuo ko priklauso žindymo sėkmė, kur kreiptis iškilus sunkumams.
SVARBŪS FAKTAI APIE ŽINDYMO SVARBĄ PIRMĄ PARĄ
- Žindymas pirmąją parą po gimdymo stimuliuoja naujagimio ieškojimo, čiulpimo ir rijimo refleksus. Jei pirmas maitinimas neįvyko pirmąją valandą po gimimo, tikimybė, kad maitinimas krūtimi bus sėkmingas, mažėja. Žindymas per pirmąsias 24 val. po gimdymo įtvirtina maitinimą krūtimi.
- Tuojau po gimdymo pridėtų prie krūties naujagimių net ir silpnas žindimas skatina hormono oksitocino išsiskyrimą, kuris skatina gimdos raumenų susitraukimą, t. y. pagerina ir pagreitina placentos atsiskyrimą ir sumažina kraujavimo pavojų bei apsaugo nuo geležies netekimo.
- Žindymas pirmomis paromis arba pieno ištraukimas, jei naujagimis negali žįsti, padeda laktacijos pagrindus, t. y. kontroliuoja prolaktino gamybą, oksitocino refleksą ir inhibitoriaus veikimą. Pastarasis stabdytų pieno gamybą ląstelėse, jei krūtyse pasiliktų daug pieno.
- Tik ką gimusiam kūdikiui motinos organizmas pagamina nedaug, bet labai tiršto, kaloringo, su daug baltymų ir antikūnų pieno, vadinamo krekenomis, kuris patenkina visus naujagimio maisto ir gėrimo poreikius. Nenustatinėkite sau diagnozės, kad neturite pieno. Pienas pradeda gamintis tik per 2–5 paras po gimdymo.
SVARBŪS FAKTAI APIE ŽINDYMĄ
- Motinos pienas yra biologiškai specifinis, jo sudėtis kinta pagal mažylio poreikius. Neišnešiotą naujagimį maitinančios motinos pieno sudėtis gerokai skiriasi nuo maitinančios išnešiotą kūdikį. Motinos pieno sudėtis kinta žindymo metu ir paros metu.
- Net 98 proc. traumuotų spenelių priežastis žindant kūdikį – netaisyklingas jų apžiojimas ir netinkama žindymo padėtis. Norint to išvengti, reikia žinoti, kaip glausti naujagimį prie krūties, kokios žindymo padėtys yra taisyklingos, kokių reikėtų vengti.
- Taisyklingas maitinimas – svarbiausias sėkmingo žindymo veiksnys. Daugiausia žindymo problemų atsiranda dėl mamos nepatyrimo žindyti ir kūdikio žįsti.
- Motinos piene yra 400 medžiagų, kurių nėra jokiame pieno pakaitale. Motinos pienas yra tinkamiausias maistas kūdikiui.
- Žindymas turi teigiamą poveikį motinos ir naujagimio psichikai. Maitindama krūtimi naujagimį, motina užmezga gilų, artimu fiziniu kontaktu ir emociniu pasitenkinimu paremtą ryšį. Jei ryšys užmezgamas iš karto po gimdymo, jis vystosi greičiau, naujagimiai mažiau verkia, jų vystymasis pagreitėja.
- Dažnas bei artimas motinos ir vaiko kontaktas žindant raminamai veikia abu. Maitinimas krūtimi turi įtakos vaiko ugdymui, motinai padeda geriau suprasti savo kūdikį, pajusti jo poreikius.
- Kartais motinos rūpinasi, ar jų pienas nėra „liesas“. Motinos pienas niekuomet nebūna „liesas“. Pieno sudėtis kinta kiekvieno maitinimo metu. Maitinimo pradžioje kūdikis gauna pirminį pieną, iš kurio gauna reikalingą skysčių kiekį. Todėl kūdikiams iki 6 mėnesių nereikia duoti papildomai gerti net karštą vasaros dieną, jei jie maitinasi tik iš krūties. Maitinimo pabaigoje pienas tampa tirštesnis, riebesnis ir, be abejo, sotesnis. Todėl ir negalima atitraukti kūdikio nuo vienos krūties viduryje maitinimo ir glausti prie kitos krūties, nes tada kūdikis du kartus gaus skystesnį pieną ir bus alkanas.
- Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijos, kaip tinkamai maitinti kūdikius, grindžiamos trimis punktais: naujagimį reikia pradėti žindyti per pirmą parą nuo gimimo; žindyti išimtinai šešis mėnesius (neduoti kito gėrimo ir maisto); papildomai maitinti pradėti tik pilnai sulaukus šešių mėnesių, toliau jį žindant iki dvejų metų arba kiek abu to nori.