Apžvalga: Nėštumo užrašai, šeimos albumai, dienoraščiai ir kitos terapinės knygos
Jau seniai tyrinėju čiupinėju įvairiausias užrašams skirtas knygas: pradedant nuo elementarių sąsiuvinių, populiariųjų planuoklių, terapinių leidinių, kalendorių, darbo knygų, baigiant specifinėmis, pavyzdžiui, konkrečiam projektui išleidžiamomis užrašų knygomis, kurios dažniai išsiskiria įdomiu dizainu, originaliomis autorinėmis iliustracijomis, popieriaus faktūra ar formatu. Mano dėmesį, be abejo, patraukia ir specialiai nėščiosioms, šeimoms, mamos skirto knygos bei albumai. Šį kartą apžvelgiu lietuvių autorių arba lietuviškai išleistas į mano akiratį pakliuvusias tokio tipo knygas ir nusprendžiau išskirti po 3 man labiausiai patikusius dalykus kiekvienoje iš jų. Pastebiu, kad rašymas vėl tampa madingu, todėl tikiuosi, kad ši apžvalga pakvies jus artimiau išbandyti įvairesnes rašymo formas.
Senelių prisiminimų knyga
- 2021
- PUSLAPIAI 96
- Renata Ebenezer, Vaida Jackson, Rūta Laureckytė
- Išleido Terra Publica
1. Šūkis! „Užrašykite anūkams“.
Tai labai aiškus kvietimas ir priminimas, kad esame pamiršę kažką tikrai savrbaus. Duokite proseneliams, seneliams ir kitiems artimiems giminaičiams, jų prisiminimai įdomūs mums. Juk net neįsivaizduojame kaip dar keisis kartos ir kokie skirtumai (ar panašumai) bus tarp kartų ir kaip įdomsu ir svarbu tai gali būti ateityje. Tikrai gera dovana šeimos nariams. Tegul pildo seneliai, tegul pildo tėvai. Jei mėgstate šeimos puoselėti istoriją, galima pačiai tokią knygą pildyti, pvz. interviu forma iš abiejų pusių senelių ar net savo atsiminimus rašyti ir perduoti gimus anūkui. Na, gal per toli fantazija nunešė, bet jei taip įvyktų, kad taptumėt močiute, ilgą laiką pildomas dienoraštis būtų labai vertinga dovana gimimo, krikštynų, gimtadienio proga.
2. Smagūs klausimai.
Visame istorijos apraše be tų tradicinių (bet svarbių) puslapių, skirtų šeimai, istorijai, tradicijoms, mokslui, santuokai, pomėgiams ir kt., yra ir žaismingų, ir gilių klausimų. Manau, kad gan įdomu rašyti, o po to – skaityti. Štai keletas jų:
- Kaip priimate sudėtingus sprendimus?
- Ko jums niekada nebūna gana?
- Koks išradimas ar naujovė buityje pakeitė jūsų gyvenimą?
- Ar turite paslapčių, kuriomis norėtumėt pasidalinti?
- Ką manote apie savo amžių?
- Šeimos receptai.
3. Kartų bendrystė.
Dialogas tarp tėvų ir jau savo vaikų susilaukusių vaikų, yra tai, ką mes projekte „Mama mums rūpi“ skatiname ir jau esame sukūrę paskaitų ciklą seneliams. Kartų dialogas ir iššūkiai, su kuriais susiduria dauguma šiuolaikinių žmonių, tokie sudėtingi! Kaip netapti savo užaugusio vaiko auklėtoju, o patirti santykį su anūku. Darnūs kartų santykiai gali būti iš tiesų didelė parama, pagalba jaunoms šeimoms, palaikymas mamoms ir didelė artumo dovana visai šeimai.
Nėštukės užrašai
- 2020
- PUSLAPIAI 88
- Išleido Maketonas
Apžiūrėjau knygą pirmiausia kaip knygą: kokie lapai, kas sukūrė, kas atspausdino, kas redagavo, maketavo. Na, žinot, profesinis smalsumas! O turinio aš nevertinau, bet pasidžiaugiau, kad jis autorinis ir yra nuorodos į naudotus šaltinius.
1. Tai knyga, skirta būtent nėščiai moteriai
Pirmiausia, man patinka, kad ji tokia gimė, yra skirta nėštumo metui, kad ją gali lietuviškai įsigyti. Užrašų knyga nėščiai moteriai, jos nėštumo metui stebėti. Rašymas visada šiokia tokia terapija ir džiaugiuosi už moteris, kurios rašys, pildys – stebės save ir pokyčius. Ir tai, tikiu, dovanos įžvalgų.
2. Vertinu, kad knyga tvarkingai sukurta
Pasirinktas popierius, ant kurio lengva įvairiomis rašymo priemonėmis rašyti (būna visko, žinokit), vientiso dizaino, įdomus albumo formatas, standus viršelis, spiralinis įrišimas. Tikiu, kad žmonės tai vertina, kai knyga pasilieka prisiminimui. Aš, pavyzdžiui, turiu savo trijų nėštumų knygas, jos nėra nei gražios, nei ypatingos (pirmoji – tiesiog surišti A4 spausdinimo lapai), net ne tvarkingos. Bet sudėtos visos atminimų dėžutėje su kitais brangiais man brangiais vaikų iš kūdikystės likusiomis smulkmenėlėmis.
3. Nuorodos į šaltinius
Literatūros sąrašas ir panaudotų paveikslėlių nuorodos. Netgi paminėti informacijos šaltiniai – straipsniai internete! Kiek varčiau albumo tipo knygų, nesu to aptikusi, todėl maloniai nudžiugino atsakingas požiūris.
6 minutės 365 dienos
- 2021
- PUSLAPIAI 400
- Sanda Krasta, Viktorija Bērziņa
Didelis džiaugsmas apžiūrinėti knygą, kuri, sako, sveria net 800 g. 365 puslapiai skirti trumposioms praktikoms, ir kiekvienjų – kitoks! Pažiūrėkit, bent 5 puslapiai matosi knygos apraše čia.
1. Autorės
Iš tiesų man labai patinka pats projektas. Pasidomėjau apie autores ir kitas moteris, dirbusias prie knygos. Kokia komanda! Kūrėjos pasakoja, kad į šiuos puslapius sudėjo savo gerąsias patirtis, padedančias atrasti atsakymus bei galimybes. Būčiau norėjusi ir aš kurti drauge, dalyvauti procese nuo-iki, kalbėtis, svarstyti, čiupinėti atspaudus, braukti ir kurti iš naujo, tartis, ieškoti. Užsukus į knygai skirtą Instagramo paskyrą, pasitiko akiai malonus vaizdas, pastelinės spalvos, šilti tekstai, dėmesys detalėms. Tai yra malonu, sukuria šilumos, draugiškumo ir bendrumo jausmą.
2. Netikėtumai kiekviename puslapyje
Lakstyti po puslapius, pasirodo, smagu. Žaismingai pabarstytos iliustracijos, paveikslėliai, įvairiausi šriftai, pabraukymai, intarpai, nuotraukos, elementai ir detalės sukuria tiek daug smagios dinamikos! Norisi šėlioti ir žaisti. O palikus rimtumą nuošalyje, lengviau būna išlaisvinti mintis, nes knygos idėja, mano manymu, kviesti į pokalbį su savimi, geriau save pažinti ir priimti.
3. Čia galima piešti!
Spalvinimo knygų bumas visame pasaulyje priminė, kad pieštukai skirti ne tik vaikams! Efektyvi užsimiršimo terapija, saldus lengvumas. Ši knyga taip pat mane kviečia pasiimti pieštukus arba flomasterius ir dar kokių lipdukų dekoravimui. O galbūt net klijuoti iškarpas čia pat, į lapus, kurti vizualizacijas? Manau, paversčiau tikrai spalvingu dienoraščiu!
6 minučių dienoraštis
- 2020
- PUSLAPIAI 288
- Dominik Spenst
- Išleido Mijalba
Šią knygą testavau sudėtingu man metu. Jau praėjo metai ir dabar prisimenu tą jausmą pradžioje – tiesiog dirbau, rašiau, priešinausi. Kol pakeičiau požiūrį į procesą ir tapau smalsute, pažiūrėjau į save tarsi iš šalies: „O ką gi aš šiandien parašysiu?“ arba, pavyzdžiui dėl pozityvios afirmacijos, kurią prašoma įrašyti ryte. Man sunkiai sekėsi sukuti nusiteikimą visai dienai diktuojančią (taip maniau) frazę, kol pradėjau ieškoti internete angliškų afirmacijų ir radau be galo gražių, sujaudinusių arba trumpučių, bet labai taiklių. Praėjus kiek laiko matau, kad noriu grįžti į šios knygos puslapius.
1. Įvadinė dalis – lyg atskira knyga
Tikrai didelė dalis knygos – net 65 p. skirta apžvalgai apie tai, kaip geriausiai naudotis šia knyga, beveik instrukcija. Tai atskira knyga, sakyčiau, labai vykusi. Dienoraščio rašymas, dėkingumas, pozityvus požiūris gali skambėti lyg tušti svaičiojimai. Praktikų nauda aiškėja, kai geriau pažįsti savo psichiką, mūsų visų elgseną iš evoliucijos perspektyvos, supranti, kaip naudinga yra suprasti protą veikimo mechanizmus, kurių vedamos „smegenys išmoko greitai reaguoti į blogas patirtis, o lėtai – į geras“. Įžangoje – neuromoksliniais ir psichologiniais tyrimais, senąja išmintimi bei tikra patirtimi bei įrodymais paremtos praktikos. Knygos gale – dar viena staigmena! Net 67 nuorodos į knygas, straipsnius, video įrašus dar gilesniam tyrinėjimui.
2. Struktūra
Ji aiški, net nenuobodi! Įtraukia į dienos, savaitės ir mėnesio ritualus ir labai palengva ir švelniai pradeda pastebėti dienos pilnumą bei – man tai tikrai svarbu – savo paties atsakomybę kaip pats vertini savo laiką, ką renkiesi pastebėti bei koks didis smulkmenų grožis!
- Dienos puslapyje: 3 min. ryte: Ryto dėkingumas + Kaip paverčiu savo dieną puikia + Pozityvi afirmacija; Citata; 3 min. vakare: Jūsų geras poelgis šiandien + Kaip aš tobulėsiu + Geri dalykai, kuriuos patyriau šiandien.
- Savaitės puslapyje – klausimai (visų savaičių skirtingi!) ir užrašai.
- Mėnesio puslapyje – įsivertinimas, žymėjimas skalėje.
3. Citatos
Įvairios, ne tos pačios, kaip visur, įnešė naujumo į mano mintis. Pasidalinsiu keletu jų, galbūt patiks ir jums:
- Vienintelis jautrus žmogus yra mano siuvėjas; jis išmatuoja mane kiekvieną kartą, kai susitinkame. Likusieji mane matuoja pagal senus matmenis ir tikisi, kad į juos tilpsiu. George Bernard Shaw
- Nebūtina daryti neįprastų dalykų, kad pasiektum neįprastų rezultatų. Warren Buffet
- Tik tie, kurie surizikuos nueiti per toli, sužinos, kiek toli jie gali nueiti. T.S. Eliot
- Nebijokite atsisakyti gerų dalykų, kad gautumės dar geresnių. John D. Rockfeller
- Atmink, kad kartais negauti to, ko nori, yra didžiulė sėkmė. Dalai Lama
Taip pat noriu paminėti dar šias lietuvių autorių rašytas ir kurtas knygas, kurias rekomenduoju, jei jus domina saviterapija per rašymą. Pastebėjau, kad kituose knygynuose ir pas leidėjas tiražai jau išpirkti, o štai www.vaga.lt knygyne dar yra.
Evos Tombak užrašinė „Atia, kaukės“
Rašytojos Evos Tombak kūrybos kelią stebiu ir žaviuosi šia moterimi. Esu dalyvavusi jos vedamame srautinio rašymo užsiėmime, kuriame pasiduodi minčių srautui ir nesijaudini dėl turinio, formos, kalbos grožio, klaidų. Tokių netikėtumų iš rašymo nebuvau sutikusi iki šiol. Stebina, bet kartu ir kviečia peržengti savo įsivaizduojamas ribas, išlaisvina. Kviečiu ir jus išbandyti, užrašinėje rasite net 33 rašymo užduotis.
Rūta Ignatės „Laimės dienoraštis“
Kasdien kelios minutės keičia gyvenimus. Jau ne pirmoje knygoje primenama įpročių svarba. Aš, pabandžiusi įvairiais aspektais savo įpročius išplėsti, pakeisti, apriboti, prisijaukinti, galiu sakyti, kad procesas yra auginantis ir keičiantis. Aš buvau gerokai užstrigusi dėl išankstinius šabloninio supratimo apie patį žodį įprotis. Jis man kėlė vertinimo baimę, kaltės ir atsiskaitymo neišvengiamybės jausmą. Iki tol, kol supratau, kad šiame procese esu aš viena ir neturiu ko bijoti. Kita vertus, jei akistata su savimi yra nejauki, dėl to verta padaryti kažką kitaip, nei iki šiol. „Laimės dienoraščio“ apraše randu tvirtinimą apie tai, kad užduotys kurtos remiantis “įvairiomis psichologinėmis teorijomis ir moksliniais tyrimais, kurių veiksmingumas įrodytas realiame gyvenime.” Ir tai jau antrasis „Žmogaus studijų centro“ ir „Psichologija tau“ leidimas, jo įdomiuosius puslapius galite pavartyti čia.
Ir pabaigai tai, ką ir sau dažnai primenu: viena yra skaityti apie praktikas, o visai kitas – jas atlikti, pritaikyti gyvenime. Linkiu jums švelnumo ir kantrybės sau, lyg per šias praktikas už rankos vestumėte vaiką ir kantriai klausytumėt, bandydami numanyti jo nusiteikimą, nuotaiką, o savo elgesiu paskatintumėte smalsumui ir drąsai.
Su meile, Nida.