b

Nėštumo kalendorius

  >  Kūdikystės metai   >  Burnos ertmės sveikata nėštumo metu. Priežiūros plano pavyzdys
odontologas_nestumas

Burnos ertmės sveikata nėštumo metu. Priežiūros plano pavyzdys

Nėštumo metu organizme vyksta įvairūs fiziologiniai ir hormoniniai visą kūną veikiantys pokyčiai, ne išimtis ir burnos ertmė. Pasirūpinti burnos ertmės sveikata yra labai svarbu, o negydomi atvejai gali turėti įtakos ir nėščiosios, ir kūdikio sveikatai. Tad kokios yra burnos priežiūros rekomendacijos nėštumo metu? Kaip prižiūrėti dantis, jei dažnai pykina? Ką reikėtų žinoti apie galimas nėščiųjų dantų ir dantenų ligas? Konsultuoja Raimundo Golubevo burnos, veido ir žandikaulių chirurgijos klinikos „RG clinic“ specialistai – burnos, veido ir žandikaulių chirurgas Raimundas Golubevas ir gydytoja odontologė Gabrielė Petrauskaitė.

Kaip turėtų atrodyti kasdienė nėščiosios dantų priežiūra? Ar reikėtų įvesti pokyčių?

Pagrindiniai burnos ertmės priežiūros principai išlieka tie patys: valyti dantis du kartus per dieną, naudoti pastą su fluoru, nepamiršti tarpdančių ir liežuvio higienos. Dėl burnos skalavimo skysčių naudojimo pasikonsultuoti su odontologu: jis įvertins nėščiosios burnos ertmės būklę ir patars, kaip dažnai ir kiek ilgai juos naudoti. Jaučiant diskomfortą, dantis galima valyti ir skalauti dažniau.

Reikia nepamiršti, kad dėl hormonų disbalanso, sukeliančio stipresnę organizmo reakciją į tą patį apnašų kiekį, dėl pakitusio pH burnoje, dėl polinkio į saldų maistą bei dažną užkandžiavimą, nėščiosios rizikuoja susirgti dantų ėduonimi ir uždegimus skatinančiomis dantenų ligomis. Be to, nėštumo pradžioje gali varginti pykinimas ir vėmimas, o paskutiniame trimestre, vaisiui spaudžiant motinos vidaus organus, ir refliuksas, todėl į burną gali patekti skrandžio rūgščių, kurių ilgalaikis poveikis yra dantų emalio erozija. Taigi po vėmimo ar atpylimo rekomenduojame išskalauti burną vandeniu ar skalavimo skysčiu su fluoru, o dantis išsivalyti po valandos.

Pasitaiko, kad dėl padidėjusio jautrumo kvapams nėščiąją gali pykinti dantų pasta, pykinimą gali sukelti krūminių dantų valymas. Tuomet siūlytume ieškoti situaciją palengvinančių būdų: rinktis kitą dantų pastą, keisti šepetėlį į minkštesnį, dantims valyti skirti daugiau laiko, neskubėti.

„Visada rekomenduojame drąsiai klausti ir konsultuotis su savo odontologu visais jums rūpimais klausimais, nes interneto platybėse galima rasti labai daug klaidingos informacijos.“,– chirurgas Raimundas Golubevas

Kokias odontologines procedūras galima atlikti nėštumo metu?

Jei nėra būtinybės, odontologines procedūras rekomenduojame atidėti antrajam ir trečiajam nėštumo trimestrui. Kviečiame pasirodyti pirmojo nėštumo trimestro metu, kad odontologas galėtų įvertinti burnos ertmės būklę ir suplanuoti apsilankymus. Jei reikės gydymo, jis bus paskirtas antrojo trimestro pradžioje ar saugiausiu motinai bei vaisiui laiku ir neuždelsiant iki trečiojo nėštumo trimestro. Žinoma, geriausia yra iki pastojant susitvarkyti dantis. Bet, suprantama, ne viską gyvenime suplanuosi. Tačiau norime pabrėžti, kad esant būtinybei saugiau yra gydyti nedelsiant, o ne laukti.

Kaip pasireiškia nėščiųjų burnos ertmės ligos?

Dažniausiai pasitaikančios nėščiųjų burnos ertmės ligos yra dantų ėduonis ir gingvitas. Gingivitą išduoda paraudusios, paburkusios dantenos, valantis dantis pasireiškiantis kraujavimas. Gingivitą nėštumo metu gydyti yra saugu. Tiesa, paraudusios dantenos ne visada gali reikšti pirmuosius rimtos ligos simptomus – dantenos parausti gali ir dėl nekokybiškai išvalomų dantų. Jeigu bet kuris simptomas kelia nerimą, visada rekomenduojame kreiptis į savo odontologą ir neatidėlioti vizito.

Ar yra kokių nors nėščiųjų padėti lengvinančių odontologinių naujovių?

Kalbant apie naujoves, norisi akcentuoti diagnostines galimybes. Tarkime, dažnai nėščiosios vengia daryti rentgeno nuotrauką, nes yra įsitikinusios, kad gaunama apšvitos dozė gali pakenkti vaisiui. Tačiau šiandieninė įranga, kurią naudojame ir „RG clinic“, yra saugi dėl itin menkos apšvitos dozės ir labai trumpo ekspozicijos laiko. Naudojame ir apsauginę liemenę, bet rentgeno spinduliai yra koncentruoti tik į tiriamą sritį, todėl vaisiaus neveikia. Taigi labai greitai galime atlikti tikslias, aukštos raiškos 3D ir panoramines nuotraukas, be to, procesas pacientės visiškai nevargina. Jei reikalinga sudėtingesnė intervencija, visuomet konsultuojamės su akušeriais-ginekologais. Prireikus į kliniką galima atvykti tik pasidaryti rentgeno nuotrauką, nes tokį aparatą šiuo metu turime vieninteliai Lietuvoje. Taip pat, jeigu nėštumo metu yra padidėjęs pykinimo refleksas, tačiau reikia atlikti odontologinę procedūrą, „RG clinic“ atliekame biostimuliaciją diodiniu lazeriu pykinimo refleksui sumažinti.

Kuo skiriasi dantų priežiūra nėštumo metu ir laikotarpiu po gimdymo?

Abiem laikotarpiais dantų priežiūra yra ta pati: rekomenduojame atidžiai stebėti savo burnos ertmės būklę ir kreiptis, jei kyla klausimų ar dantenos stipriai kraujuoja. Jei kūdikis yra žindomas, reikėtų atkreipti dėmesį į mamos vartojamus vaistus ir pasitarti su gydytoju. Svarbu pažymėti, kad atliekant tam tikras procedūras (pvz., burnos higienos, danties plombavimo) nejautros taikyti nebūtina. Jeigu vis dėlto reikia taikyti nejautrą, odontologai įvertina situaciją ir parenka greitai iš organizmo pasišalinančius anestetikus. Visada rekomenduojame drąsiai klausti ir konsultuotis su savo odontologu visais jums rūpimais klausimais, nes interneto platybėse galima rasti labai daug klaidingos informacijos. Iškilus klausimų, į kliniką skatiname atvykti su kūdikiu ir vyresniais vaikais, kuriuos mielai užimsime, kol apžiūrėsime mamą. Apžiūra trunka tik 15 min.: įvertiname situaciją ir patariame dėl gydymo. „Iškilus klausimų, kviečiame kreiptis ir nepamiršti, kad šalia jūsų yra didelė visada pasiruošusi padėti palaikymo komanda.“, nuramina chirurgas Raimundas Golubevas.

Taigi, atminkime.

Priežiūra nėštumo metu:

  • valyti dantis 2 kartus per dieną;
  • naudoti pastą su fluoru;
  • nepamiršti tarpdančių ir liežuvio higienos;
  • dėl skalavimo skysčio naudojimo pasikonsultuoti su odontologu;
  • riboti užkandžiavimą ir saldumynus;
  • po vėmimo ar atpylimo išskalauti burną vandeniu arba skalavimo skysčiu su fluoru, o dantis išsivalyti po valandos.

Kas lemia pokyčius nėštumo metu?

  • Hormoniniai pokyčiai, sukeliantys stipresnę organizmo reakciją į tą patį apnašų kiekį.
  • Pasikeitęs burnos pH.
  • Polinkis į saldų maistą, dažnas užkandžiavimas.
  • Sukilusios skrandžio rūgštys pykinimo ar atpylimo metu.

Dažniausios nėščiųjų burnos ertmės būklės ir ligos:

  • dantų ėduonis: ankstyvą ėduonies pažeidimą signalizuoja ant danties matoma balta dėmė, dažniausiai pastebima prie dantenų;
  • gingvitas: paraudusios, paburkusios dantenos, kraujavimas valantis dantis.

KADA geriausia gydyti dantis?

Jei nėra būtinybės, antrajame ir trečiajame nėštumo trimestre. Pasirodyti rekomenduojama pirmojo nėštumo trimestro metu, kad odontologas galėtų įvertinti burnos ertmės būklę ir suplanuoti apsilankymus.

Priežiūros plano pavyzdys – burnos ertmės sveikatos programa nėščiosioms su „RG clinic

„RG clinic“ nėščiųjų burnos ertmės sveikatos programa yra orientuota į besilaukiančios moters efektyvią ir profesionalią burnos ertmės sveikatos priežiūrą.

Programą sudaro 3 vizitai: 2 burnos higienos procedūros, fluoro lako aplikacija ir reikalingų sveikatos dokumentų pildymas, paruošimas, išdavimas.

Klinikoje ypatingą dėmesį teikiame pacientės komfortui, saugumui ir jaukumui. Jūsų sveikata rūpinsis aukščiausią kvalifikaciją turintys specialistai. Karantino metu laikomės aukščiausių saugos reikalavimų: naudojame apsauginius skydelius, specialią aprangą, reguliuojame pacientų srautus, dezinfekuojame paviršius.

Burnos ertmės sveikatos programos etapai:

1 vizitas (iki 13 nėštumo savaitės)

Vizito metu gydytojas odontologas:

  • apžiūrės burnos ertmę, įvertins būklę ir, jei prireiks, sudarys gydymo planą;
  • pateiks rekomendacijas dėl dantų priežiūros nėštumo metu.

2 vizitas (13–29 nėštumo savaitė)

Vizito metu gydytojas odontologas:

  • sistemoje esveikata.lt užpildys nėščiosios pažymą (esant poreikiui, išduos popierinę pažymą);
  • jei bus būtina neatidėliotina pagalba, šio vizito metu galima pradėti gydyti dantis;
  • burnos higienistas atliks profesionalią burnos higienos procedūrą ir dantis padengs fluoro laku.

3 vizitas (29–41 nėštumo savaitė arba 3–6 mėnesiai po gimdymo)

Vizito metu gydytojas odontologas:

  • įvertins burnos ertmės būklę ir, jei bus būtina, suplanuos tolimesnį gydymą po gimdymo;
  • burnos higienistas atliks burnos higienos procedūrą (atliekama 3–6 mėnesį po gimdymo).

Visi vizitai yra derinami individualiai, atsižvelgiant į pacientės savijautą.

@Nestumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, naudoti tik gavus raštišką sutikimą. Nuotrauka @Pexels

Komentarai

  • Andrius
    2021-08-09

    Atliko sinuso pakelimo operacija ir isrove danti. sumokejau 850 euru. prasidejo sinuso uzdegimas. pasake reikia valyti sinusa. atliko sedacija kurios metu pasalino priauginta kaula, nors apie tai nei kalbos nebuvo. Sinuso uzdegimas tesesi. Paskambinus telefonu gydytojo sesele pasake, kad priimti gydytojas manes negali nes gydytojas Raimundas Goluybrvas dabar dirds kelias dienas kitoje klinikoje ir kad kreipciausi i Zalgirio klinikas. Zalgirio klinikose gulejau dvi savaites, kur buvo atlikta dvi operacijos. Ir tik tada suzinojau , kad man buvo pasalintas priaugintas kaulas. Du menesiai antibiotiku, slubuojanti sveikata.

    Atsakyti

Komentarai