b

Nėštumo kalendorius

  >  Nėštumas   >  MANO PIRMASIS NĖŠTUMO MĖNUO

MANO PIRMASIS NĖŠTUMO MĖNUO

Paprastai sužinojus apie nėštumą aplanko didžiulis džiaugsmas. Tačiau, praėjus euforijai, iškyla daugybė klausimų. Vienas jų – kaip tinkamai pasirūpinti dar negimusiu vaikučiu? Į kuo daugiau jų pabandysimeatsakyti šiame straipsnyje!

Dažniausiai pasitaikantys pirmieji nėštumo simptomai:

 • Apetito pokyčiai

Vienas pirmųjų nėštumo požymių – skonio pojūčių pasikeitimas. Tai gali pasireikšti nenoru vartoti kai kurių maisto produktų ar netgi pasibjaurėjimu jais. Arba atvirkščiai – kaip didžiulis noras vartoti vienus ar kitus produktus dideliais kiekiais. Kartais šis požymis gali pasireikšti kaip padidėjęs alkio jausmas arba atvirkščiai – kaip dingęs apetitas.

 • Bendras silpnumas

Dažniausiai pasireiškia kaip jėgų netekimas, mieguistumas. Net ir paprasčiausios užduotys gali atrodyti sudėtingos, varginančios ir neįveikiamos. Moteris neretai atrodo pavargusi ir šiek tiek išblyškusi.

 • Krūtų jautrumas

Krūtinė labai anksti reaguoja į hormoninius pokyčius, kurie lydi pirmąsias nėštumo dienas ir savaites. Krūtys, ypač speneliai, tampa skausmingi, prisilietimas sukelia nemalonų jausmą ir skausmą. Atsiranda spenelių pigmentacija. Krūtys šiek tiek paburksta. Pokyčių priežastimi gali tapti žymus hormono prolaktino išsiskyrimas.

 • Implantacinis kraujavimas

Pasitaiko ne visada ir gali kiek suklaidinti. Tuo momentu, kai apvaisinta kiaušialąstė įsiskverbia į gimdos sienelę (7-tą ar 8-tą dieną po apvaisinimo), gali pasirodyti nežymių kraujo išskyrų. Jos gali būti tamsios spalvos, pats kraujavimas dažniausiai labai silpnas. Neretai moteris palaiko šias išskyras menstruacijomis, kurios prasidėjo anksčiau ir baigėsi ne taip, kaip įprasta.

 • Uoslės pokyčiai

Erzina ir tampa nemalonūs kai kurių maisto produktų kvapai. Netgi mėgstami kvepalai gali pradėti kelti šleikštulį ir pasibjaurėjimą.

 • Nervų sistemos pokyčiai

Hormoniniai pokyčiai moters organizme gali sukelti nuotaikų svyravimus, emocinį nestabilumą. Netikėtai gali apimti dirglumas, kartais – agresijos pliūpsniai arba padidėti jautrumas, užplūsti liūdna, prislėgta nuotaika.

 • Rytinis šleikštulys

Toks nėštumo požymis gali pasireikšti po ketvirtos nėštumo savaitės. O iki to laiko moteris jaučia lengvą šleikštulį, dažniausiai – rytais. Šleikštulys neretai sulig kiekviena diena stiprėja. Ir dažniausiai baigiasi iki 12-os savaitės, nors gali varginti ir iki pat gimdymo.

Tiesą sakant, nėštumas mane keičia kaip asmenį. Kiekviena diena yra šios nuostabios kelionės dalis, kuri visiškai nukreipė mano gyvenimo dėmesį ir privertė mane iš naujo įvertinti savo asmeninius ir profesinius tikslus.”

Holly Madison

Ką galiu padaryti jau dabar?

 • Atlikti nėštumo testą;
 • Atsisakyti žalingų įpročių, jei reikės, ieškoti pagalbos;
 • Pasirinkti visą nėštumą prižiūrintį gydytoją ginekologą, užsiregistruoti vizitui (Apie reikalingus tyrimus skaitykite ČIA);
 • Apsiskaičiuoti gimdymo datą (nėštumo skaičiuoklė);
 • Užsisakyti savo “NĖŠTUMO KALENDORIŲ” – nemokamą atmintinių leidinyį nėščiosioms.
 • Pasisverti, o vėliau kas mėnesį ar savaitę, jei tik norėsi;
 • Stebėti suvartojamo kofeino kiekį;
 • Rasti esančias ir/ar prisijungti prie būsimų mamų, moterų ar šeimų benduomenių.
Informacinis filmukas, ko galima tikėtis pirmojo nėštumo trimestro metu

Emocijų pasaulis

Būdingos mintys ir jausmai

 • Mintys apie tai, kaip keisis gyvenimas.
 • Klausimai, kaip motinystė paveiks karjerą, finansus.
 • Kaip pasikeis šeimos gyvenimas šeimos santykius.
 • Kaip keisiuos aš pati, mano kūnas, asmenybė.
 • Dažnai kyla minčių apie tai, ar aš tikrai laukiuosi ir ar viskas gerai.
 • Norisi užfiksuoti, kad ir mažiausius pokyčius, simptomus.
 • Gali atsirasti baimė pakenkti, padaryti ką nors ne taip.
 • Nėštumas atrodo vyksta ir „aš nieko negaliu padaryti“, jaučiuosi neužtikrinta.
 • Kartais bandoma atgauti kontrolę dažnai tikrinantis pas gydytojus, labai griežtai reguliuojant maistą, fizinį aktyvumą ir savo emocijas.

Kaip padėti sau?

 • Svarbu įsivardyti, įsisąmoninti iškilusius jausmus, kadangi jie gali lydėti jus viso nėštumo metu.
 • Kai matome ir atpažįstame savo jausmus, lengviau priimti tai, kas vyksta, ir padėti sau.
 • Kalbant (suteikiant žodžius tam, kas vyksta), nupiešiant, užsirašant ar skaitant gali būti lengviau pažinti viduje vykstančius pokyčius ir juos išbūti, atlaikyti.
 • Pasirūpinkite tuo, kas teikia jums gyvenime saugumą: santykiais, malonia veikla, kūrybiniais užsiėmimais. Saugumas mums suteikia galimybę atsiverti pokyčiams.

Paprasti dalykai geresniai savijautai

Atmintinė pas gydytoją

Jūsų klausimai specialistui

Nesidrovėkite ir su specialistu aptarkite visus rūpimus klausimus.

 1. Dėl emocinės savijautos, nerimo, baimių ir pan., kuriuos gali sukelti nėštumas;
 2. Dėl vartojamų vaistų, papildų;
 3. Dėl nerimą keliančių darbo, namų sąlygų;
 4. Dėl vakcinacijos nuo gripo (skiepijama rugsėjo mėnesį);
 5. Dėl smurto rizikos artimoje aplinkoje (apie ekonominį, fizinį, emocinį, seksualinį smurtą skaitykite ČIA ).

Ko paklaus gydytojas?

NĖŠTUMO PRIEŽIŪRA. Nėščiųjų sveikatos tikrinimas Lietuvoje

Smagi idėja

Fotografuok augantį pilvuką ir taip matyk pokyčius bei išsaugok prisiminimus!

Santykiai ir partnerystė

Nors dar keletą mėnesių nėštumo nesimatys, jūsų partnerė jau gali patirti ankstyvuosius nėštumo požymius – nuovargį, skausmingumą krūtyse, dažnesnį šlapinimąsi, sustiprėjusius skonio ir kvapo pojūčius. Pastebėsite, kad jos nuotaika stipriai svyruoja. Nepriimkite to asmeniškai. Išnaudokite pirmąsias nėštumo savaites pokalbiams, domėkitės, kaip ji jaučiasi. Dalykitės savo viltimis ir baimėmis – taip stiprinsite tarpusavio ryšį. Atvirauti verta – judviem tai bus labai svarbu ateinančiais sudėtingais, bet jaudinančiais nėštumo mėnesiais! Partnerystės kelyje jūsų laukia naujos patirtys. Jūs vienas kitam esate ne tik vyras ir moteris, bet abu esate vieno vaikelio tėvai.

Dažniausiai aukštyn kojomis verčiasi ir partnerių tarpusavio santykiai. Šiuo metu išgyvenate vieną didžiausių pokyčių savo gyvenime. Abiem tai nauja ir intensyvi patirtis. Tad padėkite vienas kitam. Veikite kaip komanda – taip turėsite progą įgyti naujų įgūdžių kartu, o tai ilgainiui palengvins visus iššūkius, kuriuos atneš kūdikio auginimas ir priežiūra.

Kaip auga mažylis

1-oji savaitė
Iškart po mėnesinių moters organizmas pradeda ruoštis apvaisinimui – brandina naują kiaušialąstę. Apytiksliai po dviejų savaičių kiaušidėse kiaušialąstė jau subrandinta, spermatozoidui prasiskverbus į kiaušinėlį įvyksta apvaisinimas. Nėštumas skaičiuojamas nuo pirmos paskutinio menstruacijų ciklo dienos – naujo ciklo pradžios, kuri fiksuojama tiksliau nei ovuliacijos ir pastojimo laikas, todėl susitarimo būdu nėštumo trukmė pailginama dviem savaitėmis.
 
2-oji savaitė. Panašus į lunarijos augalo sėklą!
Šią savaitę įvyksta ovuliacija ir apvaisinimas. Susijungę kiaušinėlis ir spermatozoidas, dar vadinamas zigota, jau turi visą genetinę informaciją (pvz.: akių ir plaukų spalvą, ūgį, lytį ir pan.). Pusė informacijos gaunama iš mamos, o kita pusė – iš tėčio.
Apvaisinta kiaušialąstė dalijasi ir keliauja kiaušintakiu gimdos link. Šiuo metu vaikelis yra iš 100 ląstelių sudarytas kamuoliukas. Šeštą ar septintą dieną pasiekia suminkštėjusią ir pasiruošusią auginti gimdą.
3-ioji savaitė Panašus į lotoso sėklą!
Tęsiasi implantacija – kiaušinėlis galutinai įsitvirtina kraujo priplūdusioje, pastorėjusioje gimdos sienelėje. Moteris gali nežymiai kraujuoti. Nuo 3-iosios savaitės gemale susidaro trijų sluoksnių gemaliniai lapeliai: iš vidinio sluoksnio formuojasi kvėpavimo ir virškinimo organai, iš vidurinio sluoksnio vystosi kaulai, raumenys, kraujagyslės, urogenitalinė sistema, o iš išorinio sluoksnio vystosi oda ir nervai.
4-oji savaitė ILGIS apie 1 mm, beveik kaip aguonos grūdelis!
Šios savaitės pabaigoje pradeda pulsuoti kraujagyslių lankai. Toje gimdos vietoje, kurioje į gimdos sieną įauga gemalo gaureliai, pradeda formuotis placenta, per kurią vyksta medžiagų apykaita tarp motinos ir vaisiaus. Taip pat atsiranda rankų, kojų, akių, uoslės ir burnos darinių bei ausies pūslelių užuomazgos. Placenta įsitvirtina gimdos sienelėje, toje pačioje vietoje, kur prisitvirtinęs ir gemalas. Prie placentos centro prisikabina virkštelė.

Jei laukiasi draugė

Jei draugė pasidalijo savo didele naujiena pirmosiomis nėštumo savaitėmis, vadinasi, esi jai svarbi. Jūsų draugystė greičiausiai įgaus naujų spalvų, kadangi jos prioritetai ir pokalbių temos stipriai pasikeis. Palaikyk ją, paskatink atsisakyti popietinio puodelio kavos ir primink daugiau ilsėtis.

@Nestumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, naudoti tik gavus raštišką sutikimą. Atmintinėms parengti naudoti šaltiniai – specialiai “Nėštumo kalendoriui” parengti specialsitų tekstai: psichologės Sigitos Valevičienės straipsniai apie emocijas laukiantis ir po gimdymo; psichologių iš studijos “Natūrali Motinystė” apie partnerystę ir santykius poroje, auginant kūdikį; autoriniai Elzės Gerdvilienės ir Nidos Vildžiūnaitės tekstai ir idėjos.

Komentarai