b

Nėštumo kalendorius

  >  Nėštumas   >  NĖŠČIŲJŲ TYRIMAI. Kada atliekami ir ką reiškia?

NĖŠČIŲJŲ TYRIMAI. Kada atliekami ir ką reiškia?

I trimestras

Rekomenduojama pasirodyti odontologui pirmojo nėštumo trimestro metu, kad galėtų įvertinti burnos ertmės būklę. Jums bus išduotą reikalingi sveikatos pažyma, suplanuoti apsilankymai. Jei nėra būtinybės, odontologines procedūras rekomenduojame atidėti antrajam ir trečiajam nėštumo trimestrui.  Plačiau skaitykite Burnos ertmės sveikata nėštumo metu

Koks tyrimas ir kada atliekamas (nėštumo savaitė) Informacija apie tyrimą
Bendras kraujo tyrimas

(Hb, leukocitai,

trombocitai, Ht glikemija)

Iki 12 sav. ir 32 sav. 

Atliekamas pirmo apsilankymo metu. Nėštumo eigoje atliekamas pagal poreikį (jei moteris serga anemija, atliekamas gydymo korekcijai ir kontrolei). Nėščiųjų anemija I ir III nėštumo trimestre konstatuojama, kai Hb mažiau kaip 110 g/l, o II trimestre – mažiau kaip 105 g/l.

Pirmojo vizito metu visoms nėščiosioms tiriama glikemija nevalgius veninėje plazmoje:
● jeigu glikemija nevalgius 5,1 – 6,9 mmol/l, diagnozuojamas ND.
● jeigu glikemija nevalgius ≥ 7,0 mmol/l – įtariamas CD.
Abiem atvejais nėščioji siunčiama endokrinologo konsultacijai.

Gliukozės tolerancijos mėginys (GTM) (vertinant glikemiją nevalgius ir praėjus 2 val. po 75 g gliukozės suvartojimo) atliekamas tik tuomet, jei glikemija nevalgius 6,1 – 6,9 mmol/l (patikslinimui, ar nėščioji neserga cukriniu diabetu).

Kraujo grupės ir Rh nustatymas Iki 12 sav.   Atliekamas pirmo apsilankymo metu. Kiekvienai nėščiajai reikia atlikti kraujo grupės ir Rh tyrimą, net jei iki nėštumo ji buvo nustatyta.
Rh antikūnų nustatymas, kaimoters Rh (–), o vyro Rh (+) 12 sav.   Atliekamas tada, jeigu moters Rh D neigiamas (Rh (-), o vyro Rh D teigiamas (Rh (+). Tyrimas atliekamas pirmo apsilankymo metu ar iki 12 sav. Tyrimas kartojamas 27–28 sav. Jeigu antikūnų nerandama, moteriai suleidžiama anti-D imunoglobulino.

Suleidus anti-D imunoglobulino, toliau antikūnai netiriami.

Bendras šlapimo tyrimas

Pirmo apsilankymo metu ir 32 sav. 

Vertinamas šlapimo lyginamasis svoris, ar yra baltymo, leukocitų, eritrocitų, gliukozės, ketonų, nitritų. Padeda nustatyti inkstų ligas, kai atliekamas nėštumo pradžioje. Vėliau padeda nustatyti preeklampsiją.Pasireiškus hipertenzijai ar preeklampsijos simptomams paskiriamas atlikti paros baltymo šlapime tyrimas.

Šlapimo tyrimas (geriausia atlikti 12–16 nėštumo savaitę)

  • Prieš tyrimą nusiplauti rankas su muilu.
  • Šlapimas surenkamas apsiplovus lytinius organus (vengti dezinfektantų) į specialų vienkartinį indelį.
  • Praskleidus lytines lūpas į sterilų indą reikia surinkti vidurinę porciją šlapimo (apie 50-100 ml).
  • Tyrimas tiksliausias, jeigu surenkamas ryte, prieš tai nesišlapinus apie 6 val.
  • Esant gausioms ar kraujingoms  išskyroms iš makšties, makštį reikia prisidengti vatos tamponėliu, kad išskyros neužterštų tyrimo (taip nutikus gal būti netikslūs tyrimo rezultatai).
  • Stengtis neliesti indelio vidaus ir dangtelio vidinės pusės.
  • Ant indelio užrašyti savo vardą, pavardę, gimimo metus ir šlapimo ėmimo laiką.
  • Tyrimą pristatyti per 2 val. nuo ėmimo.
Šlapimo pasėliotyrimas – besimptomei

bakteriurijai nustatyti 12–14 sav.

Besimptomė bakteriurija nustatoma iki 10 proc. nėščiųjų, neturi jokių klinikinių simptomų ir požymių. Jei nustatoma bakteriurija, skiriamas gydymas ir tyrimas kartojamas po gydymo (jau mokamai).
 Svėrimas Dažno svėrimo nauda yra abejotina, todėl nėščioji gali rinktis ar nori svertis kiekvieno vizito metu. Rekomenduojama sverti nutukusias ir mažai sveriančias moteris.
Dėl sifilio (RPR)

Pirmo apsilankymo metu ir 29–40 sav.

Sifilis – gana lengvailytiškai plintanti liga, kuri negydoma gali sukelti rimtų sveikatos problemų tiek motinai, tiek jos kūdikiui. Sifilis yra bakterinė infekcija, dažniausiai perduodama lytinių santykių ar labai artimo, intymaus kontakto su sergančiu šia liga žmogumi metu. Sifilis labai pavojingas dar negimusiam kūdikiui. Į vaisiaus organizmą ši infekcija patenka per kraują nėštumo ar gimdymo (tiek natūralaus, tiek cezario pjūvio) metu. Jei taip nutinka, kūdikis gimsta sirgdamas įgimtu sifiliu. Dėl to labai svarbu, kad visos nėščios moterys kuo ankščiau nėštumo metu atliktų tyrimus, skirtus sifiliui diagnozuoti. Ankstyva ligos diagnostika gali padėti išvengti bakterijų perdavimo vaisiui, taigi ir vaisiaus susirgimo šia sunkia liga.
Dėl ŽIV

Pirmo apsilankymo metu ir 29–40 sav.

ŽIV užsikrėtusi nėščioji gali užkrėsti šia liga savo kūdikį nėštumo metu, gimdydama ir po gimimo žindydama krūtimi, todėl rekomenduojama ŽIV užsikrėtusiai nėščiajai skirti antiretrovirusinę terapiją (ART gydymą), 38 sav. atlikti planinę cezario pjūvio operaciją ir naujagimio nežindyti. Anksti nustačius ŽIV infekciją skiriamas ŽIV ligos gydymas ir kitos prevencinės priemonės, sumažinančios ŽIV infekcijos perdavimo riziką iš motinos vaikui.
Lytiškai plintančių

ligų nustatymas.

Iki 12 sav. 

  • Rekomenduojamas toms, kurios turi lytiškai plintančių ligų rizikos veiksnių Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma urealyticum.
  • Nėštumo metu galima užkrėsti dar negimusį kūdikį. Užsikrėtusi motina gali perduoti infekciją savo kūdikiui gimdymo metu.
  • Lytiškai plintančios ligos perduodamos vieno asmens kitam lytinių santykių metu. Jos dar vadinamos šlapimo ir lyties takų ligomis, nes gali pažeisti ir lyties takus, ir šlapimo sistemą.
PAP tepinėlis

Iki 12 sav. 

Siūlomas atlikti 25 metų ir vyresnėms nėščiosioms, jeigu nebuvo atliktas 3 metų laikotarpyje. Atliekamas nėštumo pradžioje. Šis tyrimas yra gimdos kaklelio vėžio prevencijos programoje.
 Prenatalinės rizikos

įvertinimas PRISCA

11–13 sav. ir 14–22 sav.

Atliekant pirmjį tyrimą įvertinama rizika kūdikiui gimti su Dauno ir Edvardso Sindromais, antrąjį įvertina riziką kūdikiui gimti su Dauno ir Edvardso sindromais, nervinio vamzdelio pažeidimu. Tyrimas atliekamas iš kraujo.
Vaisiaus vandenų amniocentezė

14–22 sav

Jei chromosomų patpologijos rizika padidėjusi, skiriama amniocentezė. Tai diagnostinė procedūra, kurios metu, stebint ultragarsu, duriama plona adata per moters gimdos sienelę ir paimama vaisiaus vandenų. Vaisiaus vandenyse yra nuo vaisiaus atsiskyrusių ląstelių, kurias išanalizavus ir ištyrus galima pasakyti, ar vaisius neturi chromosominių pakitimų.
Choriono gaurelių biopsija

10–11 sav. iki 13 sav.  (+ 6 d.)

Ši procedūra skirta nustatyti arba atmesti vaisaus chromosomų anomalijas ar kitas genų ligas. Tyrimas atliekamas nuo 10-11-osios iki 13 (+ 6 d.) nėštumo savaitės per priekinę pilvo sieną. Plona adata duriama per priekinę pilvo sieną į besiformuojančią placentą ir paimama 20-40 mg medžiagos (choriono gaurelių). Procedūra kontroliuojama ultragarsu. Trukmė apie 10 minučių. Retais atvejais dėl tam tikros gimdos ar placentos padėties CGB su specialiu kateteriu gali būti atliekama pro gimdos kaklelį. Tyrimo efektyvumas toks pat kaip ir CGB atliekant per priekinę pilvo sieną, tačiau 2-3 proc. padidėja persileidimo rizika, taip pat infekcijos pavojus.
Neinvazinis prenatalinis

tyrimas (NIPT)

Nuo 10 sav.

Tai naujos kartos jūsų kraujo mėginyje esančios laisvos vaisiaus DNR tyrimas, nustatantis

kūdikio Dauno Edvardso, Patau sindromų ir lytinių chomosomų pakitimų

riziką iki 99 % tikslumu. Tiriamas motinos kraujas iš venos, nereikia imti vaisiaus

vandenų. Lietuvoje galima atlikti keleto gamintojų NIPT tyrimą, jie skiriasi skiriasi tiriamuoju objektu ir rezultatų analizavimo technika

Antikūnų prieš

citomegalo virusą

nustatymas kraujyje

Šia infekcija užsikrečiama per kvėpavimo takus, taip pat lytinių santykių metu, atliekant kraujo perpylimą, turint kitų kontaktų su infekuoto individo organizmo skysčiais. Vaisius ir naujagimis užsikrečia virusui patekus per placentą arba ascendentiniu būdu (pro šlaplę). Eiga nėščiajai dažniausiai besimptomė. Užkrėstam naujagimiui būdingas sulėtėjęs vystymasis, galvos smegenų, akių, vaisiaus organų pažeidimai, širdies ydos. Šiai infekcijai diagnozuoti atliekamas specifinių citomegalo viruso imunoglobulinų IgM ir IgG tyrimas.
Antikūnų prieš raudonukės virusą nustatymas kraujyje Raudonukės infekcija nėščiosioms labai pavojinga: raudonukės RNR virusas pasižymi stipriu teratogeniniu (sukeliančiu genų arba chromosomų mutaciją, gemalo raidos sutrikimus) poveikiu, todėl susirgus raudonuke nėščiai moteriai kyla didelis apsigimimų pavojus. Vaisius užsikrečia hematogeniu (kraujo) keliu. Vaisius jautrus raudonukės virusui pirmus 3 nėštumo mėnesius. Užsikrėtus nėštumo metu vaisiui išsivysto sisteminė infekcija, vystymosi / formavimosi pažeidimai: katarakta, kurtumas, širdies ydos, sklaidos sutrikimai, mokymosi sutrikimai, kepenų ir blužnies padidėjimas, hepatitas, ausų defektai, mažas svoris. Raudonukė diagnozuojama serologiniu tyrimu – tiriami IgM ir IgG antikūnai prieš raudonukės virusą.
Antikūnų prieš toksoplazmozės virusą nustatymas kraujyje  Atliekamas iki 13 sav. antikūnų (IgG ir IgM) tyrimą iš kraujo. Jei tyrimo rezultatas neigiamas, patariama pakartoti 24 sav. Esant užsikrėtusiai motinai vaisius infekuojamas apie 50 proc. atvejų. Įgimtai toksoplazmozei būdinga smegenų pakenkimas, hidrocefalija, chorioretinitas, sutrikęs psichomotorinis vystymasis. Nerekomenduojama visas nėščiąsias tirti dėl citomegalo viruso ar toksoplazmozės. Šios infekcijos vaisiui yra pavojingos, tačiau gydymo veiksmingumas ir saugumas neįrodyti.Veiksmingiausia laikytis profilaktinių priemonių: plauti rankas po kontakto su gyvūnais, prieš ruošiant ar pateikiant maistą, tinkamai termiškai paruošti mėsos ir žuvies produktus, plauti vaisius ir daržoves. Svarbu plauti rankas po kontakto su vaikais, jų žaislais, seilėmis ir šlapimu.
Tyrimas dėl hepatito

B viruso

Hepatito B infekcija nėščiajai gali būti perduodama per kraują ir skysčius: spermą, šlapimą, makšties išskyras. Jei nėščioji užsikrečia I nėštumo trimestre, naujagimiui virusas perduodamas iki 10 proc. atvejų, jei III trimestre arba nėščioji yra viruso nešiotoja – iki 70 proc. Naujagimis gali užsikrėsti per placentą; gimdymo metu, patekus motinos skysčių; cezario pjūvio operacijos metu, patekus kraujo.Siūloma atlikti rizikos grupei priklausančioms nėščiosioms (vartoti intraveniniai narkotikai, yra tatuiruočių, yra ŽIV infekcija, buvo kontaktas su krauju, nuolat padidėjęs ALT/AST kiekis, buvo atliktas kraujo perpylimas iki 1994 m.).

     II trimestras

Gimdos dugno aukščio matavimas

Nuo 24 sav. 

Tai yra paprastas būdas įvertinti vaisiaus augimą.

Greitas kreivės kilimas gali rodyti daugiavaisį nėštumą, didelį vaisiaus vandenų kiekį, didelį vaisių, gimdos naviką; Lėtas kreivės kilimas gali rodyti sulėtėjusį vaisiaus augimą (VAS), mažą vaisiaus vandenų kiekį, žuvusį vaisių, netiksliai nustatytą nėštumo trukmę;

Esant greitam arba lėtam kreivės kilimui atliekamas ultragarsinis tyrimas, diagnozei patvirtinti arba atmesti;

 Vaisiaus širdies ritmo vertinimas

26–40 sav.

Šis tyrimas atliekamas kiekvieno vizito metu ultragarso aparato doplerio arba kardiotokografo pagalba. Jis patvirtina vaisiaus gyvybingumą ir nuramina moterį.
 Vaisiaus judesių sekimas

26–40 sav. 

·         Rekomenduojama judesius pradėti vertinti nuo 26 nėštumo  savaitės. Judesiams išnykus ar susilpnėjus, kreiptis į ligoninę.

VAISIAUS JUDESIAI. Kaip stebėti, ar skaičiuoti?
Gliukozės toleravimo

mėginys

24–28 sav. 

GTM nepatariama atlikti sergantiems, dirbusiems naktinėje pamainoje.

Prieš tyrimą:

  • apie 10 dienų negalima badauti;
  • moteris turi būti sveika (nesirgti infekcine liga apie 2 sav.);
  • 3 dienas vengti didelio fizinio krūvio;
  • 3 paras iki tyrimo maitintis įprastai, neribojant angliavandenių;
  • 24 val. iki tyrimo nevartoti alkoholio;
  • 10–12 val. iki tyrimo nevalgyti, pailsėti;
  • 12 val. prieš tyrimą negerti kavos, arbatos ar kitų gaivinančių gėrimų, nebent vandenį;
  • nerūkyti mažiausiai 8 val. iki tyrimo;
  • ryte prieš tyrimą nesimankštinti, nerūkyti, nedaryti jokių kitų procedūrų;
  • apie 1 val. iki tyrimo būti ramioje aplinkoje.

Tyrimo atlikimo eiga:

  • turėti su savimi 75 g gliukozės miltelių (galima įsigyti mūsų vaistinėje);
  • kraujas imamas ryte nevalgiusiai nėščiajai (8–14 val.);
  • kraujas imamas tris kartus iš venos;
  • kraują rekomenduojama imti sėdinčiai nėščiajai;
  • viso proceso metu negalima rūkyti;
  • pirmiausiai paimamas kraujas nevalgius, po to duodama išgerti 75 g vandenyje (rekomenduojama 200 ml) ištirpintos gliukozės (išgerti per 5 min), tada po 1 val. imamas kraujas ir dar po 1 val. vėl imamas kraujas;
  • ne visos moterys toleruoja gryną gliukozės tirpalą, todėl rekomenduojama atsinešti citrinos;
  • laukiant geriausia būtų nieko aktyvaus neveikti, jeigu įmanoma grįžti namo ir pagulėti;
  • tyrimo metu gali būti silpnumas, pykinimas, vėmimas (apie visus jausmus reikia pasisakyti specialistui);
  • viso tyrimo metu yra nevalgoma, galima nebent truputį išgerti vandens.

Po tyrimo:

  • išgerkite vartojamus vaistus;
  • pavalgykite ir atsigerkite.

Diagnozuojama radus bent vieną kriterijų:

  • glikemija nevalgius 5,1–6,9 mmol/l
  • glikemija po 1 val., išgėrus 75 g gliukozės >/=10,0 mmol/l
  • glikemija po 2 val., išgėrus 75 g gliukozės 8,5-11,0 mmol/l
 Makšties infekcijos

0–40 sav.

Tiriama tada, kai yra niežulys, skausmas makštyje ar šlapinantis, nemalonus kvapas.

III 

 TSH Tirotropinis hormonas

trimestras

Tirotropinis hormonas – skydliaukės hormonų gamybą ir išsiskyrimą reguliuojantis hormonas.

Siūlomas moterims, jeigu yra skydliaukės ligų simptomų, šeimos nariai ar nėščioji yra sirgusi skydliaukės ligomis

 Rh antikūnų nustatymas netiesioginiu Kumbso metodu, kai moters Rh (–), o vyro Rh (+)

27–28 sav. 

Jei antikūnų randama, nėščioji siunčiama į perinatologijos centrą; jei antikūnų nerandama, 28–32 nėštumo savaitę suleidžiama anti-D imunoglobulino ir toliau antikūnai netiriami.
Pasėlis B grupės streptokokui

(BGS) nustatyti

35–37 sav.

Imamas makšties pasėlis Pasėlis imamas iš makšties apatinio trečdalio ir išangės. B grupės streptokokas (BGS) – pagrindinis ankstyvo naujagimių sepsio ir meningito sukėlėjas. Moterims gali sukelti po gimdymo infekcijas.

Makštyje randamas apie 20 % nėščiųjų. BGS nešiotojoms ir rizikos grupės moterims prasidėjus gimdymui arba nutekėjus vaisiaus vandenims skiriami antibiotikai. Tai yra efektyvi naujagimių streptokokinės infekcijos profilaktika.

Tyrimas neatliekamas, jeigu ankstesniam naujagimiui buvo nustatyta BGS infekcija arba moteriai nėštumo metu nustatytos šlapimo takų ligos, kurias sukėlė BGS infekcija.

Pasėlis imamas 35–37 nėštumo savaitę. Tyrimo atlikimo technika: su specialiu tamponėliu iš makšties ir išangės imama medžiaga tyrimui. Makšties skėtikliai nenaudojami. Tamponėlis dedamas į specialią terpę, tada siunčiamas į laboratoriją ir auginamas pasėlis.

Išaugus pasėliui, nustatomi antibiotikai, kuriems jautrus BGS. Esant alergijai penicilinui, nustatomi kiti antibiotikai, kuriems jautrus BGS. Radus BGS, gimdymo metu bus taikoma antibiotikų profilaktika.

Herpes Simplex viruso

nustatymas

Skiriami HSV1 ir HSV2 tipai, kurių išoriškai atskirti neįmanoma. HSV1 pažeidžia organus, esančius virš juosmens, HSV2 – sritį žemiau juosmens. Plinta kontaktiniu būdu. Patekęs į organizmą, herpes virusas visam gyvenimui išlieka nugarinio ir trišakio nervų mazguose. Nusilpus imuninei sistemai, susidarius palankioms sąlygoms, HSV reaktyvuojasi ir vėl keliauja per sensorinius nervus. HSV ypač pavojingas nėščiosioms. Nors HSV  labai retai pereina placentą ir pažeidžia vaisių, virusas ypač pavojingas nėščiosioms gimdymo metu. Infekuotam naujagimiui gali būti pažeista oda, gleivinės, akys, vidaus organai. Esant centrinės nervų sistemos pažeidimams (encefalitui ir meningitui) mirtingumas gana aukštas.

Rekomenduojama tirtis simptomų turinčioms nėščiosioms ir toms, kurių partneris serga. Patekęs į organizmą, herpes virusas visam gyvenimui išlieka nugarinio ir trišakio nervų mazguose.

HSV ypač pavojingas nėščiosioms. Nors HSV labai retai pereina placentą ir pažeidžia vaisių, virusas ypač pavojingas nėščiosioms gimdymo metu.

Infekuotam naujagimiui gali būti pažeista oda, gleivinės, akys, vidaus organai. Esant centrinės nervų sistemos pažeidimams (encefalitui ir meningitui) mirtingumas gana aukštas.

@Nėštumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, © naudoti tik gavus raštišką sutikimą.  Viršelio nuotrauka ©Pexels,