DĖL PASIRINKTO ASMENS DALYVAVIMO GIMDYME KARANTINO LAIKOTARPIU
„Nėštumo kalendorius“ (VŠĮ „Mediapressa“) prisijungė prie kitų nevyriausybinių organizacijų bei privačių asmenų ir drauge inicijavo kreipimąsi į valstybės vadovus, ragindami karantino metu suteikti galimybę gimdyti su lydinčiais asmenimis. Apsisaugoti nuo viruso, sulėtinti jo plitimą ir užtikrinti, kad sveikatos apsaugos sistema galėtų susidoroti su iššūkiu, šiuo metu yra nepaprastai svarbu, tačiau būtina ieškoti pusiausvyros tarp asmens ir socialinės grupės interesų. Šiuo atveju – užtikrinant ir gimdančių moterų, ir gydytojų saugumą. Svarbu dėti visas pastangas, leidžiančias išvengti šioje nepaprastai jautrioje situacijoje esančiai moteriai papildomo streso. Atsižvelgiant į karantino sąlygas turi būti įvedami tam tikri neišvengiami apribojimai, kurie ir padėtų apsaugoti medicininį personalą, ir kartu būtų užtikrinta galimybė lydinčiam asmeniui dalyvauti gimdymo procese.
Kokie ribojimai yra naudojami kitose Europos šalyse?
Informacija pagal 2020 04 07 surinktus duomenis.
Draudimas gimdyti su palydovu galioja šiose šalyje:
- Lietuva, Kroatija, Bulgarija, Slovėnija (Slovėnijoje šiuo metu uždrausti namų gimdymai, dėl to slovėnės jau kreipėsi į teismą).
Ribojimai, taikomi kitose šalyse:
- Prancūzijoje, Šveicarijoje, Belgijoje, Olandijoje partneris ligoninėje privalo neišeiti iš gimdymo kambario viso gimdymo metu ir palikti ligoninę praėjus 2 valandoms po gimimo
- Olandijoje moterys yra skatinamos gimdyti namuose. Daugėja gimdymų namuose vandenyje. Namų gimdymų daugėja ir Belgijoje. Situacija Lietuvoje dėl gimdymų namuose: šiuo metu gimdymo stacionaras yra vienintelis galimas pasirinkimas gimdančiai moteriai Lietuvoje. Pabrėžtina, jog įstatymas, įtvirtinantis šeimos teisę pasirinkti gimdymą namuose, Lietuvoje galioja nuo 2019 metų sausio 1 d., tačiau praktikoje Lietuvoje nė viena sveikatos priežiūros įstaiga neteikia šios paslaugos ir nesiekia jos teikti ateityje. Medicininę pagalbą norinčios gauti moterys yra priverstos rinktis gimdymą ligoninėse ir esant tokioms sąlygoms partnerio/moters pasirinkto lydinčio asmens dalyvavimas tampa itin svarbiu moters ir kūdikio gerovę užtikrinančiu veiksniu.
- Vokietijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje, Jungtinėje Karalystėje, Islandijoje, Belgijoje, Olandijoje, Turkijoje didžioji dalis ligoninių įleidžia partnerius, kai kur ir dulas.
- Jungtinėje Karalystėje partneris gali atvykti į ligoninę tik prasidėjus aktyviajai gimdymo stadijai. Toliau galioja tie patys reikalavimai.
- Čekijoje partneris įleidžiamas tik tam tikrais atvejais: jei moteris gimdo negyvagimį, turi psichinę ar fizinę negalią, yra užsienietė (nekalba čekiškai).
- Islandijoje partneris negali praleisti prie gimdyvės ilgiau nei 4 valandas iki gimimo ir 1-2 valandas po.
Kokie galėtų būti taikomi reikalavimai partneriui Lietuvoje?
Manome, jog draudžiant partneriui dalyvauti gimdymo procese yra pažeidžiamas teisinėje valstybėje privalantis egzistuoti proporcingumo principas, taikomi apribojimai yra griežtesni nei būtina norimam tikslui pasiekti. Kokie reikalavimai lydinčiam partneriui galėtų būti taikomi?
- įleidus partnerį/moters pasirinktą lydintį asmenį leisti jam būti tik gimdymo palatoje be galimybės išėjus sugrįžti;
- reikalauti neigiamo COVID-19 testo;
- reikalauti, kad partneris/moters pasirinktas lydintis asmuo atvyktų su įsigyta patvirtinta asmeninės apsaugos apranga (kaukė, akiniai, pirštinės, chalatas);
- riboti partnerio/moters pasirinkto lydinčio asmens buvimo laiką;
- moterys skatinamos greitai išvykti iš ligoninės (Lietuvoje galima išvykti namo praėjus 6 val. po gimdymo);
- ar pan.
Partnerio dalyvavimo nauda ir pagalba medikams
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad su pasirinktu asmeniu gimdanti moteris patiria mažesnį stresą, jos gimdymas būna sklandesnis, greitesnis gijimo laikotarpis, geresnė psichikos sveikata pogimdyminiu laikotarpiu, taip pat taip efektyviai užtikrinama ir kūdikio gerovė. Dažnai įvairūs ypač jautrūs atvejai net nėra akivaizdūs – moteris, serganti depresija, moteris su įvairiomis akivaizdžiai nematomomis šalutinėmis ligomis, lietuviškai nekalbanti moteris, moteris su anksčiau patirta gimdymo trauma ir potrauminiu sindromu ir t.t. Medicinos darbuotojai pritaria, kad lydintis asmuo palengvina jų darbą:
- Esant daugiavaisiam nėštumui, neatsižvelgiant į tai, gimdymas vyksta natūraliai ar atliekant cezario pjūvį, moteriai, pagimdžiusiai du ir daugiau kūdikių, ypač reikalinga ne tik fizinė, bet ir psichologinė pagalba visą parą, kurią gali suteikti tik partneris/moters pasirinktas lydintis asmuo.
- Ligoninės personalas ne visada pajėgus visapusiškai ir bet kuriuo (ypač nakties ir savaitgalių) metu padėti. Ką jau kalbėti apie psichologinę pagalbą ir palaikymą moteriai, kuri gimdo negyvą kūdikį.
Požiūris į moterį, nėščiają, gimdyvę bei jų teisės
Žmogaus teisių pirmumas yra absoliuti demokratinės visuomenės vertybė. Gerbiant ir įtvirtinant žmogaus teisių diskursą svarbu prisiminti, kad reprodukcinės moterų teisės yra neatskiriama moters teisių kaip visuotinių ir nedalomų žmogaus teisių dalis (JTO Kairo konvencija, 1994). Pabrėžtina, jog žmogaus teisių dokumentai nenustoja galioti nei karinių konfliktų, nei pandemijų metu. Didžiausiu iššūkiu jaunoms demokratijoms tampa lyčių demokratijos užtikrinimas. Mūsų šalies pastangos užtikrinti moterų teises krizės metu rodo, kiek brandi yra Lietuvos demokratija. Visas kreipimosi raštas į valstybės vadovus, pateiktas 2020 balandžio 9 d. rasite čia „DĖL PASIRINKTO ASMENS DALYVAVIMO GIMDYME KARANTINO LAIKOTARPIU“. Raštas, skirtas vyriausybės vadovams buvo nukreiptas vykdyti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai (SAM). 2020 balandžio 21 d. gautas atsakymas iš SAM “Dėl partnerių dalyvavimo gimdyme. Labai formalų atsakymo raštą, neatsakantį į užklausą dėl pažeidžiamų moters reprodukcinių teisių nei dėl teisės į psichologiškai saugų gimdymą. Su atsakymu susipažinti galite čia SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJOS ATSAKYMAS.
Tekstas @Nėštumokalendorius, VšĮ „Mediapressa“, © naudoti tik gavus raštišką sutikimą. Viršelio nuotrauka @PEXELS.
Psichologės Eglė Lukinaitės – Vaičiurgienės, dulos Linos Gabrijolavičienės ir akušerės Agnės Škudienės pokalbis “GIMDAU VIENA”. Moderuoja Nida Vildžiūnaitė.
Sandra
Kur reik kreiptis dėl epidiuro kad neskaudetu gymdant vaiką ir kokia kaina nes ginekologė neisrasineja
Nida Vildžiūnaitė
Sveiki, Sandra,
Epidūrinis nuskausminimas yra nemokamas ir gimdymo metu jį duoda ligoninė.
Greta
Labas vakaras ar gymdimo namuose gali lankyti vaiko tėtis aplankyti mergina savo ir naujagimį ?
Nida Vildžiūnaitė
Sveiki, reikalavimai ir taisyklės karantino metu labai dažnai keičiasi. Ligoninės nustato savo taisykles, todėl rekomenduojama kreiptis į gimdymo namus, kuriuose planuojate gimdyti ir pasiteirauti. Sėkmės.
Vitalija
Laba diena,
Ką galima padaryti dėl Lietuvoje esančių moterų ir laisvos galimybės rinktis? Šiuo metu besilaukianti moteris neturi teisės laisvai pasirinkiti gimdyti cezario operacijos pagalba be jokių indikacijų, net sumokant už tokią paslaugą į biudžetą.
SAM yra patvirtinusi indikacijas, kada cezario operacija yra daroma, bet moters pageidavimas nėra įtrauktas, tad dažniausiai moterys tariasi slapta, arba moka kyšius, kad įrašytų netaisingą diagnozę.
Moterys tikrai įsivertina operacijos rizikas, bet dėl įvairių priežąsčių vis tiek renkasi ieškoti kur ir kaip gimdyti su cezario operacija. Tokių moterų tikrai yra ir nemažai.
Prašau atsižvelgti ir padėti įtraukti cezario operaciją bent į mokamų paslaugų sąrašą ir leisti moterims laisvai pasirinkti susimokėti.
Nida Vildžiūnaitė
Laba diena,
dėkojame už jūsų iniciatyvą. Mūsų pozicija – psichologinės priežastys yra indikacija Cezario pjūvio operacijai ir turėtų būti įrašyta metodinėse rekomendacijose.