Pirmųjų metų miego regresijos
Kalbant apie kūdikius, labai sunku pateikti griežtas rekomendacijas, nes kiekvieno kūdikio raida ir poreikiai yra unikalūs. Ne išimtis ir miego tema. Todėl šiame leidinyje ir kitur pateikiamus būdravimo intervalus, pirmiesiems gyvenimo mėnesiams būdingus pokyčius kviečiu skaityti labiau kaip rekomendacijas ir gaires. Nebūtinai jos bus tinkamiausios būtent jūsų kūdikiui, nes kiekvieno kūdikio miegas yra labai skirtingas. Juolab kad miegui įtaką daro daugybė dalykų: sveikatos būklė, alergijos, raumenų tonusas, kūdikio temperamentas, jautrumas stimuliacijai, mitybos būdas. Todėl tik jautriai stebėdami savo kūdikį galime suprasti, kas jam tinkamiausia.
Linkiu taip pat vengti lygintis su kitomis šeimomis – nebūtinai tai bus jūsų šeimai tinkami sprendimai, perteklinio informacijos srauto internete ir itin griežto ritmo sekimo. Leiskite sau būti lankstiems, suprasdami, kad kūdikiai, kaip ir mes, ne visada gali būti linksmi, kartais ir jiems sunkiau užmigti ir miegoti.
Netgi ir miego regresijos (dažniausiai 2–4 savaites trunkantis laikotarpis, kurio metu daugelis kūdikių išgyvena ryškius miego pasikeitimus; neretai pasireiškia sunkesniu užmigimu ir padažnėjusiais pabudimais nakties metu.) būdingos tikrai ne visiems kūdikiams, todėl apie jas verta žinoti, tačiau tikrai neverta dėl jų nerimauti.
Garsusis ketvirto mėnesio regresas
Garsiuoju šis regresas vadinamas todėl, kad apie jį žino ir jo baiminasi daugybė tėvelių. Jis pasireiškia tuomet, kai po jaudulių pilnų pirmųjų mėnesių pagaliau pajuntame šiek tiek ramybės, nusistovi mažylio dienotvarkė, kai kurie kūdikiai ima retai prabusti nakties metu, o gal netgi išmiega visą naktį. Ir staiga viskas ima keistis, atrodo, kad mažylis nebemoka miegoti – ima dažnai prabusti naktį, neretai sutrumpėja ir dienos poguliai. Dėl išskaidyto poilsio mažylis tampa irzlus ir dieną.
Jei įsigilinsime, suprasime, kad šis pokytis iš tiesų rodo, jog mažylis pasiekė gana reikšmingą raidos etapą – jo miego ciklas persitvarko ir savo struktūra tampa panašesnis į suaugusiųjų miego ciklą. Taigi, šis etapas, nors ir vadinamas regresija, tikrai nerodo žingsnio atgal!
Persitvarkant miego ciklui, mažyliams tampa sunku užmigti ir miegoti, nes miego cikle atsiranda daugiau fazių, nei buvo iki šiol ir neurologiškai kūdikiai turi prie to priprasti. Tam tikra prasme iš naujo atrasti ir išmokti, kaip miegoti.
Ši regresija gali trukti nuo 2 iki 6 savaičių.
Aštunto mėnesio miego regresija
Ši miego regresija pasireiškia 8–10 mėn. laikotarpiu, todėl kai kuriuose šaltiniuose dar vadinama 9 mėn. miego regresija. Ji tiesiogiai siejama su atsiskyrimo nerimo periodu, kai mažyliai ima vis geriau suprasti, jog jie yra atskiri žmonės. Tai didžiulis kūdikius labai neraminantis neurologinis šuolis, todėl jiems sunku užmigti ir miegoti, jei šalia nėra tėvų.
Šiuo laikotarpiu svarbu peržiūrėti mažylio dienotvarkę – galbūt laikas atsisakyti vieno dienos miegelio ir pereiti prie dviejų miegelių dienotvarkės. Prisideda ir spartūs mažylių motorinės raidos šuoliai – kūdikiai šiame etape dažnai pradeda aktyviai ropoti, sėstis ir kitaip bandyti savo fizinius sugebėjimus.
Dvylikto mėnesio miego regresija
Didžiausią įtaką šiai regresijai daro staigi vaikų motorinė ir neurologinė raida: mažyliai ima vaikščioti, vis daugiau išmoksta naujų dalykų, eksperimentuoja su kalba, garsais. Šios regresijos metu vaikai dažnai sunkiau užmiega dieną, nes jiems sunku nusiteikti miegui, kai aplink tiek daug visko vyksta ir visur norisi dalyvauti! O jei ką nors praleisiu?
Tokie pokyčiai neretai sukuria įspūdį, jog jau laikas atsisakyti antrojo dienos miegelio. Visgi neapsigaukite, kadangi dažnai tai tik laikinas regresijos sukeltas efektas. Nuosekliai laikykitės įprastos dienotvarkės ir stenkitės mažylį migdyti du kartus per dieną, nes priešingu atveju jis gali pervargti. Pereiti prie vieno miegelio rekomenduojama 14–15 mažylio gyvenimo mėnesį.
Kaip išgyventi regresijas
- Dienotvarkė. Miego regreso laikotarpiai dažnai sutampa ir su reikšmingesniais pokyčiais kūdikių raidoje, todėl visų pirma labai svarbu įvertinti, ar kūdikio būdravimo laikas atitinka jo poreikius. Tam, kad mažylis galėtų kokybiškai miegoti, jis turi pakankamai nuvargti, bet ne pervargti.
- Stimuliacija. Ne mažiau svarbu peržiūrėti ir veiklas būdravimo metu, kad jos atitiktų raidos etapą. Jei kūdikis išgyvena atsiskyrimo nerimo periodą, susitelkime ties slėpynių tipo žaidimais. Slėpkime daiktus, slėpkimės patys. Jei regresijai įtaką daro motorinė raida, sudarykime kuo palankesnes sąlygas mažyliams treniruotis.
- Nuoseklumas. Nors regresijos metu norisi vis išmėginti ką nors naujo, viliantis, kad tai bus stebuklingas receptas, rekomenduoju išlaikyti nuoseklumą. Esant įprastiems ritualams, migdymo būdui, mažylis jaučiasi saugesnis ir jam lengviau grįžti prie įprastų dalykų.
- Lūkesčiai. Peržiūrėkime savo lūkesčius. Neretai norime savo mažylį užmigdyti kuo greičiau ir su kuo mažiau ašarų. Tai visai suprantama, juk ir patiems reikia poilsio. Tačiau tai neretai skatina papildomas miego asociacijas. Todėl pagalvokime, kaip galime mažyliui leisti pasijusti saugesniam, padėti atsipalaiduoti ir pabūti kartu migdantis, net jei tai truks ilgiau.
Regresijos laikotarpiu priminkime sau, kad tai laikina. Rūpindamiesi mažyliu neužmirškime ir savęs. Esant galimybei kreipkitės pagalbos į artimuosius, pasidalinkite mažylio priežiūra, kad nusnaustumėte ar bent ramiai pavalgytumėte dienos metu.
Tekstą parengė Dovilė Šafranauskė, kūdikių ir vaikų miego specialistė @miegopelytes; @mylu.lt
@Nestumokalendorius , VŠĮ „Mediapressa“, naudoti tik gavus raštišką sutikimą. Nuotrauka @Canva