Šeimos gydytoja įspėja: skiepai – vienintelė patikima apsauga naujagimiui nuo kokliušo ir gripo
Dvejonės, ar laukiantis saugu skiepytis, kamuoja ne vieną būsimą mamą. Netylant polemikai apie skiepus, Europoje kasmet fiksuojama apie 15 tūkst. kokliušo atvejų, iš kurių vidutiniškai 9 baigiasi mirtimi. Visi jie – vaikų iki 3 mėnesių amžiaus grupėje.
Kaip užkirsti kelią ligoms ir jų komplikacijoms? Kokios vakcinos yra saugios ir net rekomenduojamos nėščiosioms? Nuo kokių pavojų jos apsaugo mamą ir naujagimį? Plačiau apie skiepus nėščiosioms pasakoja „Affidea“ grupės „Endemik“ klinikų šeimos gydytoja Elena Šukė.
Visos pasaulyje esančios vakcinos skirstomos į gyvąsias ir negyvąsias vakcinas. Gyvosios vakcinos nėščiosioms nerekomenduojamos, tačiau jų yra nedaug. Tai tokios retesnės vakcinos kaip vėjaraupių ar geltonojo drugio vakcina.
Labiau visiems pažįstamos ir įprastai naudojamos nėščiosioms visiškai saugios negyvosios vakcinos, pvz., stabligės, difterijos, kokliušo, gripo, erkinio encefalito vakcinos. Iš negyvųjų vakcinų nėščiosioms nerekomenduojama skiepytis tik žmogaus papilomos viruso vakcina.
„Iš esmės, nėščiosioms ne tik galima, bet ir reikia skiepytis. Daugybę metų trukę klinikiniai tyrimai parodė, kad negyvosios vakcinos neturi jokio neigiamo poveikio mamai, vaisiui ar nėštumo eigai“, – ramina šeimos gydytoja.
Nėštumas ir gripas: ką reikia žinoti?
E. Šukė atkreipia dėmesį ir į vieną labiausiai rekomenduojamų skiepų nėščiosioms – sezoninę gripo vakciną. Pasak šeimos gydytojos, tai efektyviausia apsauga nuo oro lašeliniu būdu plintančios gripo infekcijos.
„Nors kartais gripu susirgusi nėščioji neturi ryškių simptomų ar nesiskundžia itin bloga savijauta, ji automatiškai patenka į priešlaikinio gimdymo rizikos grupę. Pastebima ir tai, kad gripu sirgusių nėščiųjų kūdikiai dėl sutrikdyto vaisiaus vystymosi gimdoje dažnai gimsta mažesnio svorio nei įprastai. Laiku pasiskiepijus galima išvengti šių komplikacijų“, – apie gripo pasekmes kūdikiui pasakoja šeimos gydytoja.
Anot jos, nėščiosios dažniau suserga sunkiomis gripo formomis, būna hospitalizuojamos, o paskiepytos mamos apsaugo ne tik save, bet ir mažylį, kuriam imunitetas perduodamas per placentą ir motinos pieną.
Gydytoja papildo, kad įprastai kūdikiai nuo gripo skiepijami tik nuo 6 mėnesių, o tokiame ankstyvame amžiuje gripo infekcija yra itin pavojinga ir gali sukelti rimtus plaučių pažeidimus.
Kokliušas: komplikacijos ir prevencija
Trivalente vakcina nuo stabligės, kokliušo ir difterijos skiepijami visi kūdikiai.
„Kokliušas sukelia nevaldomus kosulio priepuolius, nuo kurių net gali lūžti šonkauliai. Liga yra itin pavojinga, todėl pagal patvirtintą vakcinacijos tvarką šis skiepas rekomenduojamas visiems. Problema, jog dažnas nežino, kad skiepo apsauga tęsiasi tik 10 metų, tad norint apsisaugoti reikalinga revakcinacija. Ji ypač svarbi nėščiosioms, nes kokliušas labiausiai gresia itin pažeidžiamiems naujagimiams“, – apie ligą ir jos prevenciją primena gydytoja.
Lietuvoje vaikai nuo kokliušo skiepijami nuo 2 mėnesių, tačiau vakcinacijos schema susideda iš kelių skiepų. Dėl to tikrasis imunitetas susiformuoja apie ketvirtą, penktą gyvenimo mėnesį. Norint apsaugoti naujagimį, vienintelis kelias yra pasiskiepyti mamai.
Affidea podcasto laida „Aš tik paklausti“ epizode su šeimos gydytoja Elena Šuke kalbamasi apie nėščiųjų skiepus. Būsimos mamos itin rūpinasi savo ir mažylio sveikata, tad neretai sulaukiame klausimo, ar galima skiepytis? Kokie skiepai apsaugo ir mamą, ir kūdikį? Kokios vakcinos nerekomenduojamos nėštumo metu? Kaip tinkamai pasirūpinti ligų prevencija prieš keliones?
Nuotraukos @pixel.com. @Nėštumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, © naudoti tik gavus raštišką sutikimą.