b

Nėštumo kalendorius

  >  Nėštumas   >  Trys dažniausios burnos būklės apie kurias turi žinoti kiekviena nėščioji

Trys dažniausios burnos būklės apie kurias turi žinoti kiekviena nėščioji

Kiekviena besilaukianti moteris susiduria su didesniais ar mažesniais sveikatos iššūkiais, pasikeitusia dienotvarke ir įpročiais, o tai neabejotinai atsiliepia ir burnos sveikatai. Nors moksliniai tyrimai rodo, kad nėščiosios gali ir šiuo jautriu laikotarpiu išlaikyti dantis ir dantenas sveikus, vis dėlto, dažnu atveju tai pareikalauja papildomų pastangų, žinių ir bendradarbiavimo su gydytoju odontologu.

Dantenos nėštumo metu itin jautrios

Dauguma besilaukiančių moterų pastebi, kad šiuo metu jų dantenos itin jautrios bei linkusios audringiau reaguoti į įvairius dirgiklius. Jei pastebite, kad dantenos tarsi patino, paraudo, lengvai kraujuoja – tai pirmas signalas, kad turėtumėte apsilankyti pas gydytoją odontologą. Pirmiausia jis patikrins, ar tai tik dantenų uždegimas, kuris, pašalinus jį sukėlusią priežastį visiškai pranyksta, ar jau sudėtingesnė būklė – periodontitas, kai pradeda irti dantį supantis kaulas. Net ir šiuo atveju jūsų gydytojas pasiūlys, kaip jį suvaldyti, kad išvengtumėte rimtesnių komplikacijų. Labai dažnai dantenų ligas sukelia tam tikrose vietose užsilaikantis dantų apnašas, tokiu atveju, gydytojas parodys, kur jo lieka po jūsų įprasto dantų valymo, parinks priemones, kurios leis lengviau jį pasiekti. Nepamirškite pasakyti gydytojui, jei susiduriate su sunkumais valant dantis dėl pykinimo, taip pat, jei pykinimas pereina į vėmimą bet kuriuo dienos metu – tuomet reikalinga aptarti, kokios priemonės gali palengvinti valymą ir kada jį apskritai galima atlikti. Dar viena dažna dantenų ligų priežastis – kabantys esančių plombų kraštai ar esantys ėduonies pažeidimai. Šiose vietose pradeda kauptis daugiau apnašo, kuris su laiku provokuoja ir dantenų uždegiminius procesus. Šias problemas taip pat būtina spręsti nėštumo metu, nes negydytas ėduonis gali komplikuotis sunkesnėmis būklėmis, kaip ir netinkamų plombų kraštų sukeltas dantenų uždegimas. Nesijaudinkite, dantų gydymas nėštumo metu yra saugus, ypač, jei gydytojas parinks palankiausią nėštumo laiką jam atlikti, taip pat tinkamus vaistus nuskausminimui ar kitiems poreikiams.

Dantų ėduonis – dažnas nėščiųjų palydovas

Jei nėštumo metu atsiradęs dantenų uždegimas kartais pranyksta ir savaime, dantų ėduonies sukelti pažeidimai yra negrįžtami, todėl labai svarbu, kad įdėtumėte pakankamai pastangų, kad jų išvengtumėte. Gera žinia tai, kad beveik visos moteris gali išvengti dantų ėduonies, bloga – daugeliui nėščiųjų visgi nutinka kitaip. Dantų ėduonis nėštumo metu aktyviau vystosi dėl kelių priežasčių. Pirmoji – pasikeitę nėščiųjų įpročiai. Dažna besilaukianti moteris susiduria su nuovargio problema, moterys dienos pabaigoje būna tokios pavargusios, kad taip ir užmiega neišsivaliusios dantų. Tai – tiesus kelias į burnos ligas. Naktį sumažėja organizmo pagaminamų seilių kiekis, todėl dantys mažiau natūraliai apiplaunami ir juos pasiekia mažiau medžiagų, kurios dantį stiprina, atstato pirminius jo pažeidimus, todėl būtina rasti būdus, kad vakare dantis visgi išvalytumėte. Jei žinote, kad vėliau jausitės pavargusi, galima tai padaryti tiesiog po paskutinio valgymo, pavyzdžiui, vakarienės. Kita dažnai pasikeičiančių įpročių grupė – mityba. Besilaukiančios moterys yra linkusios užkandžiauti, neretai sau leidžia daugiau maisto produktų, kurie yra krakmolingi, papildyti cukrumi. Taigi, jei sudedame suprastėjusius valymo įpročius ir į prastesnę pusę pasikeitusią mitybą, neabejotinai gausime išaugusią dantų ėduonies riziką ir močiučių pranašystė apie vaiko suvalgytus mamos dantis išsipildys. Jei jaučiate, kad ir jums nutinka panašiai, pasitarkite su gydytoju, kaip galėtumėte rasti kompromisus: galbūt pavyks palikti jūsų mėgstamus patiekalus ar desertus, bet juos valgant tinkamu metu ir kiekiais, dantys nenukentės. Itin svarbu ir tai, kad subalansavus mitybą, pasirūpinsite ne tik burnos, bet ir bendra savo ir laukiamo vaikelio sveikata.

Dantų erozijos – šio amžiaus liga

Kartu su kitais mokslininkais, tiriančiais dantų erozijų paplitimą, pastebime, kad jų paplitimas auga visame pasaulyje. Pirmiausia tai lemia pasikeitusi mityba, bet nėštumas taip pat riziką šiai būklei smarkiai padidina. Jei kalbame apie šią būklę nuo pradžių, verta pasakyti, kad dantų erozijos kaip ir dantų ėduonis yra susijęs su dantų audinio netekimu, tačiau jų priežastis ir procesai visai skirtingi. Dantų ėduonis atsiranda dėl burnos mikroorganizmų ir jų veiklos, kurios metu išskiriamos rūgštys, ardančios danties audinį, tuo tarpu, dantų erozijų atveju audinį tirpdo tiesiogiai į burną patenkančios rūgštys. Dažniausiai pastarasis procesas yra lėtesnis ir ne taip greit ar visai nepastebimas paciento, bet anksčiau ar vėliau gali pridaryti visai nemažai bėdos. Esant dantų erozijoms pacientą gali nuolat kamuoti dantų jautrumas, dantys gali smarkiai nudilti, pagyvenusių žmonių tarpe matome, kaip šie nudilimai kartais net pasiekia danties pulpą, kitaip – nervą. Gaila, bet vis daugiau matome ir jaunų žmonių, kurie susiduria su šia problema, todėl nuolat stengiamės apie tai kalbėti tiek medikų ar mokslininkų bendruomenėse, tiek su pacientais. Pagrindinis dalykas, kurį turime atlikti pastebėję dantų erozijas – pašalinti jas sukėlusią priežastį. Nėštumo metu tai dažniausiai susiję su rūgštimi patenkančia ant dantų iš skrandžio, jei moteris vemia ar susiduria su GERL diagnoze, bet nemažai žalos gali padaryti ir su mityba susiję veiksniai, kad ir legendomis virtęs nėščiųjų noras valgyti raugintus agurkėlius

Burnos sveikatai – individualios burnos priežiūros taktikos 

Nors odontologijos moksle nuolat kalbame apie tas pačias pagrindines taisykles – mitybą ir tinkamą valymą, į šiuolaikinę paciento priežiūrą turime įtraukti daug aspektų, kurie ženkliai paveikia burnos sveikatą. Šalia bazinių rodiklių, kuriuos turime įvertinti, parinkdami reikiamą priežiūros taktiką, turime įvertinti ir daugybę kitų veiksnių, tokių kaip paciento, sisteminės ligos ar emociniai sunkumai. Pastarųjų šiuolaikinėje visuomenėje itin daug, o ir nėščiųjų tarpe vis daugiau sutinkame pacienčių su išreikštu nerimu, depresija ir kitais sutrikimais. Nebijokite apie juos kalbėti su savo gydytoju, jo savo diagnozėmis niekaip neišgąsdinsite, tačiau šie faktai padės gydytojui įvertinti papildomas jums tenkančias rizikas bei rasite geresnius sprendimus, kaip suvaldyti nerimą apžiūros ar gydymo metu. Net mokslo tyrimai rodo, kad nuoširdus ryšys ir abipusis paciento-gydytojo bendradarbiavimas yra itin svarbūs užtikrinant ilgalaikius rezultatus. 

Tekstus parengė gyd. odontologė, būsima mokslų dantarė, BalticDental klinikos specialistė Indrė Stankevičienė (www.balticdental.lt)

@Nestumokalendorius , VŠĮ „Mediapressa“, naudoti tik gavus raštišką sutikimą. Nuotrauka @Canva

Komentarai