b

Nėštumo kalendorius

  >  Gimdymo laikotarpis   >  Akušerės vaidmuo

Akušerės vaidmuo

Nėštumas ir pogimdyminis laikotarpis yra ypatingas metas moteriai. Šiuo laukimo metu moteris patiria daug įvairių pasikeitimų (fiziniai, socialiniai ir emociniai pokyčiai). Šiais laikotarpiais moterims yra reikalingas ne tik partnerio ir šeimos palaikymas, bet ir sveikatos priežiūros specialistų pagalba. 

Moterys vis dar bijo ir susilaiko kalbėti apie savo jausmus ir emocijas su medicinos personalu

Nėštumo metu ir pogimdyminiu laikotarpiu moterims tenka turėti nemažai kontakto su įvairiais sveikatos priežiūros specialistais (šeimos gydytojas, akušerė, gydytojas akušeris ginekologas ir t.t.). Nors ir susiduria su nemažu kiekiu specialistų moterys nesijaučia saugiai, kad galėtų kalbėti apie savo neigiamas emocijas, baimes. Užsienio literatūroje yra minima, kad moterys bijo sveikatos priežiūros specialistams pasipasakoti dėl esamų stigmų, baimės, kad bus nesuprastos ir susirūpinimo, kad gali būti įtraukta socialinė rūpyba, dėl kurios gali prarasti vaiko globą [1].

Akušerės atlieka daug įvairių funkcijų skirtingais laukimo laikotarpiais

Akušerės atlieka lemiamą vaidmenį teikdamos fizinę, psichologinę ir dvasinę priežiūrą moterims nėštumo, gimdymo ir pogimdyminiu laikotarpiu. Akušerės atlieka daug įvairių funkcijų skirtingais laukimo laikotarpiais. Pavyzdžiui, jos atlieka moterų švietimą nėštumo metu, stebi gimdymo eigą, padeda moteriai gimdymo metu, skatina žindymą ir padeda moterims atsigauti po gimdymo. Ir čia tik maža dalis viso darbo indelio, kurį įdeda akušerės. Tokia priežiūra reikalauja ne tik kompetencijos ir įgūdžių, bet ir empatijos, švelnumo, atjautos ir atsidavimo savo profesijai. Viso laukimo ir naujagimio vystimosi metu, akušerė yra artimiausias sveikatos priežiūros specialistas, kuris gali užmegzti tvirčiausią santykį su mama. Tačiau yra labai svarbu, kad akušerė sukurtu saugią ir konfidencialią aplinką moteriai, kad ji galėtų ja pasitikėti ir pasidalinti savo jausmais, emocijomis ir sunkumais [1]. 

Motinos psichikos sveikatos problemos yra plačiai paplitusios visame pasaulyje

Užsienio literatūroje minima, kad pagrindinė rekomendacija sprendžiant emocines sveikatos problemas yra integruoti psichikos ir motinos sveikatos priežiūrą. Kruopštus akušerių išklausymas, empatija leidžia moteriai jaustis priimtai ir suprastai. Tai sukuria artimą ryšį, kurio metu moteris gali atsiskleisti ir išsipasakoti [2]. Moterys, kurios atskleidė savo jausmus akušerėms jautė palengvėjimą ir nuotaikos pagerėjimą. [1]. Tad akušerės atlieka unikalų vaidmenį moters nėštumo, gimdymo ir pogimdyvinio laikotarpio metu. Šiais laikotarpiais akušerė ypatingą dėmesį skiria moters fiziniams ir emociniams pokyčiams, naujagimio vystimuisi ir augimui. Akušerė gali būti pirmas asmuo, kuris pastebės, kad moteriai reikia emocinės pagalbos. Ji gali turėti lemiamą vaidmenį anksti nustatant ir gydant emocinius sutrikimus tiek nėštumo metu, tiek pogimdyviniu laikotarpiu [3]. Jos gali užtikrinti, kad šios mamos ir jų šeimos kuo anksčiau gautų reikiamą priežiūrą ir pagalbą.

Literatūros šaltiniai:

1. S. Pinar, H. Bedford, S. Ersser, D. McMillan. Women’s experiences of perinatal depression: Symptoms, barriers and enablers to disclosure, and effects on daily life and interaction within the family. Midwifery. 2022 Sep;112:103389.

2. Y. Jin, Y. Wu, J. Li. Midwife empathy and its association with the childbirth experience: a cross-sectional study. BMC Pregnancy Childbirth. 2022 Dec 22;22(1):960.

3. M. Branquinho, N. Shakeel, A. Horsch, A. Fonseca. Frontline health professionals’ perinatal depression literacy: A systematic review. Midwifery. 2022 Aug;111:103365.

Tekstus parengė akušerė Armanda Zinkevičienė. @Nestumokalendorius , VŠĮ „Mediapressa“, naudoti tik gavus raštišką sutikimą. Nuotrauka @Canva

Komentarai