Gimdymas. Apie gimdymo skausmą ir jo malšinimą
Gimdymas – susitikimas su vaikeliu. Gimdymo skausmas – gerą žinią nešantis skausmas, kurį galima ištverti. Pasistenkite galvoti, kad gimdydama jaučiate sąrėmius, o ne tiesiog skausmą. Dar reikėtų prisiminti, kad ne tik motina gimdymo metu išgyvena gausybę intensyviausių jausmų, bet ir kūdikis. Devynis mėnesius gyvenęs „rojaus“ būsenoje, gimdymo metu jis patiria spaudimą, dusulį, skausmą. Siekdama apsaugoti savo mažylį, sąrėmių metu stenkitės labiau atsipalaiduoti.
Kiekvienos moters skausmo pojūtis yra skirtingas.
10–15 proc. gimdyvių nejunta skausmo arba jis būna nestiprus,
35–40 proc. moterų jaučia vidutinio stiprumo skausmą,
30–35 proc. – stiprų skausmą,
15–20 proc. – labai stiprų, nepakeliamą skausmą.
Taip pat sunkumų gali atsirasti dėl nežinomybės baimės. Baimė – stresas, į kurį organizmas reaguoja skausmu. Išankstinį įsibaiminimą slopinti padeda informacija, ko tikėtis iš gimdymo.
Kas gali padėti įveikti gimdymo baimę ir pasijausti psichologiškai tvirčiau? Vienas tokių būdų – diafragminės paremties metodas, paremtas vokaline „Bel canto” technika ir diafragminiu kvėpavimu. Diafragminis kvėpavimas ir DPM pratimai nėščiosioms ne tik padeda išmokti panaudoti reikiamus raumenis, reikalingus gimdymo metu stumti vaisių ir taip pagreitina gimdymo procesą, bet ir pačiai gimdyvei padeda jaustis psichologiškai ramiau, kontroliuoti situaciją, taip pat išvengti kraujosruvų krūtinės, kaklo ir veido srityje, lengviau ištverti sąrėmių skausmą.
Kodėl pirmiausia išbandyti natūralias skausmo malšinimo priemones?
- Nesutrikdo gimdymo eigos, daugeliu atvejų netgi ją paskatina.
- Leidžia būti aktyviai gimdymo metu ir kontroliuoti gimdymo eigą.
- Skatina gaminti natūralius skausmo „žudikus“ – endorfinus.
- Galima tuoj pat nustoti naudoti, jei nepadeda.
- Padeda išvengti komplikacijų.
Nemedikamentinis gimdymo skausmo malšinimas.
Privalumai:
– nesutrikdo gimdymo eigos, daugeliu atvejų ją paskatina: Judėjimas ir tokie pratimai, kaip dubens sukimas padeda kūdikiui įsitaisyti patogiausioje gimimui pozicijoje. Vertikali poza leidžia panaudoti traukos jėgą. Ji padeda kūdikiui atverti gimdos kaklelį ir nusileisti į gimdymo kanalą. Raumenų atpalaidavimas palengvina gimdos darbą.
– suteikia patyrimo jausmą: tyrimai rodo, kad moteris gimdymą patiria kaip teigiamą išgyvenimą tada, kai jaučiasi galinti kontroliuoti ir pati susitvarkyti su tuo, kas vyksta. Natūralūs nuskausminimo būdai leidžia būti aktyviai gimdymo metu, ir kontroliuoti gimdymo eigą.
– skatina endorfinų išsiskyrimą: ypatingai stipraus fizinio streso metu organizmas pradeda gaminti natūralius skausmo “žudikus” – endorfinus. Nėra skausmo – nėra džiaugsmo.
– leidžia atidėti medikamentų naudojimą: medikamentai dažniau sukelia problemų kai naudojami kelis kartus, sumaišomi keli vaistų tipai ar tenka juos naudoti ilgesnį laiką. Naudojant natūralius nuskausminimo būdus vietoje trijų narkotinių medžiagų dozių gali užtekti vienos, gali iš viso neprireikti pasinaudoti nei narkotinėmis medžiagomis, nei vietine nejautra arba gali pavykti atidėti vietinės nejautros panaudojimą.
– galima tuojau pat nustoti naudoti, jei nepadeda arba kyla įtarimų, kad tai sukelia problemų: Taigi, jei kūdikiui nepatinka, kai jūs esate vienoje pozicijoje, jūs galite ją pakeisti. Nuskausminantys vaistai, sykį pradėti naudoti, negali būti nutraukti ir gali tekti pasinaudoti kitais vaistais ar medicinine procedūra, kad sumažintumėte pašalinį nepageidaujamą poveikį. O šie vėlgi turi savo pavojus.
Trūkumai:
Natūralūs nuskausminimo būdai gali nesuteikti pageidaujamo skausmo sumažinimo. Tai gali sukelti nesėkmės jausmą, jeigu jūs norėjote gimdymo be medikamentinio įsikišimo. Tačiau tokie atvejai pasitaiko labai retai, jei mylimieji, esantys šalia, gerbia ir palaiko jūsų norą pagimdyti be medikamentinio įsikišimo, pripažįsta jūsų pastangas tai padaryti ir priima jūsų nusivylimą, kai tai nepavyksta.
Kaip ir bet kuris patyrimas, verčiantis pasiekti savo pajėgumų ribas, gimdymas be medicininio įsikišimo gali būti stipraus pasikeitimo įvykis ir visiems laikams pakeisti jūsų požiūrį į save. Pasididžiavimas savo pasiekimu, pasitikėjimas savo jėgomis ir galimybėmis, kuriuos jūs galite gauti gimdymo metu, tikriausiai yra idealiausias pasiruošimas sutikti tėvystės sunkumus. Medikamentinio įsikišimo nebuvimas ar nukėlimas leidžia jums padėti išvengti gimdymo komplikacijų ir palengvinti pogimdyminio sveikimo laikotarpį.
Judėjimas gerokai sumažina skausmus ne tik todėl, kad nukreipia gimdyvės mintis. Visų pirma, skausmo slenkstis priklauso nuo kraujotakos. Sąrėmio metu gimdos raumenys susitraukia ir
sunaudoja daug energijos, o pagrindinis energijos šaltinis yra deguonis. Jei kūno padėtis nejudri, kraujotaka sulėtėja ir sumažėja deguonies patekimas į gimdos raumenis. Kartu stiprėja ir skausmas.
Partnerio atliekamas masažas padeda atitraukti dėmesį nuo skausmo, atpalaiduoja, kad nebūtumėte nesąmoningai įsitempusi. Prisiliesdami, paglostydami perduodame fizinę savo kūno šilumą, stimuliuojame tam tikrus skausmo malšinimo taškus.
Taisyklingas kvėpavimas. Jeigu trūksta deguonies, raumenys gamina pieno rūgštį, o jai susikaupus jaučiamas skausmas. Jei gimdyvės lūpos bus įtemptos, suspaustos, neatsipalaiduos
ir gimdos kaklelis.
Įvairios kūno padėtys. Mažiausiai skauda, kai moteris per sąrėmius guli ant šono arba vaikšto. Labiausiai skauda, kai moteris statiškai guli ant nugaros. Natūraliausia gimdymui yra vertikali padėtis, todėl gimdyvei, kol atsivėrinėja gimdos kaklelis, siūloma sėdėti ant kamuolio arba „atvirkščiai“ – ant kėdės su atlošu. Ypač veiksmingas yra dubens siūbavimas ir sukimas aštuoniuke – taip gimdos kaklelis greičiau atsiveria ir kūdikis lengviau slenka gimdymo taikais.
Pagalbinės priemonės. Sąrėmius palengvina gruoblėtas masažo kamuoliukas, kėdutė kojoms, šiltas ar šaltas kompresas, prieblanda, mėgstama muzika. Jei gimdykloje yra galimybė naudotis
dušu ar vonia, būtinai išbandykite vandens teikiamas skausmą malšinančias savybes. Manoma, kad geriausia į šiltą vonią ar dušą lipti tada, kai gimdos kaklelis atsivėręs 6–7 cm, nes įlipus
anksčiau sąrėmiai gali liautis. Šiltame vandenyje gerėja kraujotaka.
Kiti natūralūs nuskausminimo būdai:
- Skaityti tik pozityvias gimdymo istorijas
- Bučiniai. Bučiuojantis išsiskiria oksitocinas, taip pat atsipalaiduoja dubens dugno raumenys.
- Juokas. Nukreipia mintis ir atpalaiduoja raumenis;
- Kelių – alkūnių padėtis. Jei sąrėmiai labai intensyvūs, tokia padėtis sumažina vaisiaus galvutės spaudimą į dubenį;
- Informuotumas. Klauskite gydytojo, kas Jums atliekama šiuo metu, kokie veiksmai numatomi toliau. Jei nesupratote, prašykite paaiškinti dar kartą. Akušerės Agnės Škudienės tekstas “10 populiarių klausimų apie gimdymą“.
- Elektrostimuliacija TENS (transkutaninė elektrinė nervų stimuliacija). Specialaus prietaiso skleidžiami elektros impulsai slopina ir blokuoja skausmo signalus. Aš jį apibūdinu, kaip raumenų „pakasymas“ iš vidaus. Jei nepatinka – galima tuoj pat nusiimti. Šiuos prietaisus turi kai kurie gimdymo skyriai, galima išsinuomoti arba atsivežti savo, jei jie pritaikyti gimdymo skausmo malšinimui.
Medikamentinis gimdymo skausmo malšinimas
- Narkotiniai skausmą malšinantys vaistai. Jie švirkščiami į raumenis arba į veną. Dėl galimo naujagimio kvėpavimo centro slopinimo vengiama leisti šių vaistų, numatant gimdymo pabaigą per 2 val.
- Inhaliacinė analgezija. „Linksminančios dujos“ – azoto suboksido ir deguonies mišinys. Jos mažina skausmą ir migdo, greitai veikia ir greitai pasišalina iš organizmo, todėl galima naudoti bet kada, ypač vaisiaus išstūmimo laikotarpiu. Esant stipriam skausmui, nelabai veiksminga, netinka naudoti ilgai. Gali sukelti pykinimą, galvos svaigimą, naujagimiui gali prireikti ventiliuoti plaučius. Naudojamas retai, nes dujos gana brangios.
- Regioninis skausmo malšinimas. Pats efektyviausias, skausmą malšina ilgai, nesukelia mieguistumo, neslopina naujagimio kvėpavimo centro.
- Infiltracinė nejautra. Sukeliama prieš kerpant ir siuvant tarpvietę. Skausmą malšinančio vaisto sušvirkščiama pasluoksniui į tarpvietės audinius.
- Epiduralinis nuskausminimas. Tai efektyviausias, bet techniškai sudėtingiausias būdas. Procedūrą atlieka gyd. anesteziologas. Į veną gimdyvei lašinami skysčiai. Tuo pat metu sėdint susirietus plona adata atliekama infiltracinė nejautra būsimojo dūrio vietoje. Vėliau specialia adata tarp juosmens slankstelių pasluoksniui praduriami audiniai, raiščiai ir patenkama į epiduralinį tarpą. Pro adatą prakišamas specialus plonas kateteris, pro kurį švirkščiama skausmą malšinančių vaistų.
Kateteris kišamas tarp sąrėmių, todėl gydytojui reikia pasakyti, kada sąrėmis prasideda ir kada baigiasi. Jokiais būdais negalima judėti. Procedūra trunka 15–20 min. ir dar 10–30 min. praeina, kol suveikia vaistai. Vaistai pakartotinai nuolat leidžiami pro kateterį.
- Privalumai:
- Veiksmingiausias nuskausminimas gimdant natūraliai;
- Tinka visais gimdymo laikotarpiais;
- Gali būti tęsiamas iki gimdymo pabaigos;
- Jei vartojamos mažos dozės, gimdyvė gali judėti;
- Prireikus atlikti CP operaciją, galima padidinti vaistų dozes ir sukelti epiduralinę nejautrą.
- Trūkumai:
- Gali sumažėti AKS (kraujospūdis), atsirasti silpnumas;
- Beveik visada imama nuolat sekti vaisiaus būklė KTG aparatu, todėl moteris turi gulėti;
- Gali atsirasti niežulys;
- Gali susilpnėti gimdymo veikla, prireikti medikamentinio skatinimo;
- Gali užtrukti vaisiaus išstūmimo laikotarpis, nes moteriai sunkiau stangintis sąmoningai nei fiziologiškai;
- Dažniau gali prireikti instrumentinio gimdymo užbaigimo (tarpvietės kirpimas, vakuumas);
- Dėl netolygaus vaistų pasiskirstymo kartais skausmo malšinimas būna nesimetriškas arba nepakankamas;
- Dūrio vieta kelias dienas lieka skausminga;
- Galvos skausmas;
- Pirmosiomis paromis po gimdymo naujagimis gali būti vangesnis, todėl kas 3 val. jį reikia aktyviai skatinti žįsti.
- Spinalinis nuskausminimas. Panašiai kaip epiduralinis, tik praduriami ne tik audiniai, raiščiai, bet ir epiduralinis tarpas, kietasis smegenų dangalas ir patenkama į nugaros smegenų kanalą. Čia į nugaros smegenų skystį suleidžiama vietinio poveikio anestetikų ir opioidų ir adata ištraukiama. Skausmą malšinantis poveikis prasideda per 1 min. ir veikia 2–2,5 val. Labiausiai tinka, kai atliekama planinė CP operacija. Šalutiniai poveikiai tokie kaip ir epiduralinio nuskausminimo.
Blogiausia, kad moterys pastaruoju metu per mažai supažindinamos su įvairiais natūralaus ir gimdymo su nuskausminimu aspektais. Pasitaiko tokių moterų, kurios jau ateidamos gimdyti žino, kad norės spinalinio ar epiduralinio nuskausminimo, yra nepagrįstai įsibaiminusios ir nenori nieko klausytis. Vargu ar tuo momentu jas galėtų kas nors perkalbėti
Tekstas akušerės Agnės Škudienės, www.akuseresmokykla.lt.
@Nestumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, naudoti tik gavus raštišką sutikimą. Nuotrauka @Pexels
Gimdymas, gimdymo skausmas, skausmo-baime, epidurinis-nuskausminimas, epiduras gimdymo metu
Viktorija
Gydytoja negali tiksliai pasakyti kada aš pagimdysiu
Nida Vildžiūnaitė
Gimdymo data yra prognozuojama, retai kada atspėjama tiksliai.