Kada važiuoti į gimdymo namus?
Jei atsirado bent vienas iš šių simptomų:
Nutekėjo vaisiaus vandenys. Pažymėkite | Nors vaisiaus vandenų pūslės dangalai turėtų plyšti gimdymo metu, kartais (iki penktadalio gimdymų) jie plyšta dar neprasidėjus sąrėmiams. Dangalų plyšimas yra signalas organizmui išskirti prostaglandinų – medžiagų, skatinančių sąrėmius. Vaisiaus vandenys paprastai būna skaidrūs ar balkšvi ir bekvapiai, retais atvejais žalsvi. Pradėjus tekėti vaisiaus vandenims jie po truputį teka nuolatos ir tai matosi ant kelnaičių. Akušerė pataria: Iš viso vaisiaus vandenų yra apie 1,5 l. Pažymėkite, kiek jų išbėgo, likusieji išbėgs gimus kūdikiui. Nubėgus vaisiaus vandenims Lietuvoje rekomenduojama laukti reguliarių sąrėmių ne ilgiau kaip 6 valandas. Jeigu vaisiaus galvutė jau įsistačiusi, ir vandenys nutekėjo, baimintis nereikėtų. Tačiau jeigu vandenys nutekėjo dar galvutei neįsistačius, reikėtų vykti į ligoninę. Taip pat nedelsdama kreipkitės į gydytoją, jei vaisiaus vandenys geltoni, žali ar rudi. Vadinasi, juose yra mekonijaus – pirmųjų vaisiaus išmatų. Galbūt vaikučiui trūksta deguonies ar kamuoja kitos problemos, mat pirmą kartą pasituštinti jis turėtų gimęs. |
Prasidėjo reguliarūs sąrėmiai. Užsirašykite | Tikrosios gimdymo veiklos pradžios ženklas – nuolat atsidarantis gimdos kaklelis ir reguliarūs tikrieji sąrėmiai. Tarpai tarp sąrėmių vienodi ir pamažu trumpėja, intensyvumas didėja, skausmas apima visą pilvą ir plinta į strėnas. Akušerė pataria: Sąrėmiams kartojantis kas 10–15 min., jeigu jaučiatės neblogai, galite likti namuose, pažįstamoje aplinkoje, stenkitės kuo daugiau judėti. Taip greičiau atsidarinės gimdos kaklelis. Apytiksliai 1 cm gimdos kaklelio atsidaro per valandą. Iš viso jis turi atsidaryti iki 10 cm. Pusantro karto greičiau jis atsidarinėja važiuojant automobiliu. Jeigu jaučiatės prastai, visada geriau vykti į ligoninę. Esant normaliai būsenai, į ligoninę patariama vykti tada, kai sąrėmiai kartojasi kas 5–3 min. Jei nesate tikra, tai tikras ar tariamas gimdymas, nesivaržydama važiuokite į gimdymo namus, kad jus apžiūrėtų akušerė. |
Pasirodė kraujas. Užrašykite | Pasirodžius bet kokiam kraujavimui iš makšties iki gimdymo, būtina kreiptis į gydytoją. Kraujavimas gali būti vienkartinis ar pasikartojantis, šviežio kraujo spalvos, gausus, tamsaus kraujo spalvos. Kraujavimas dažniausiai vyksta dėl placentos atsiskyrimo, kuris gali būti pavojingas. |
Susilpnėjo vaisiaus judesiai. Stebėkite | Vaisiaus judesių skaičiavimas ir registravimas – tai paprasčiausias vaisiaus būklės tyrimo metodas, kurį gali atlikti pati nėščioji. Pagal vaisiaus judesių dažnį ir pobūdį galima spręsti, kaip vaikutis jaučiasi gimdoje, ar neiškilo pavojus jo gyvybei. Norma yra 5 krust. / 30 min. Jei per dvi valandas neužregistravote nė vieno vaisiaus judesio, nedelsdama kreipkitės į gydytoją. Kreipkitės ir tada, kai jaučiate vien silpnus krustelėjimus arba pastebite, jog per kelias paras vaisiaus judesių skaičius žymiai (dvigubai ar daugiau) sumažėjo. |
Kaip išvengti sumaišties?
- Po ranka turėkite svarbiausius telefonų numerius: gydytojos, gimdymo namų priėmimo skyriaus, greitosios medicinos pagalbos, asmens, kuriam paliksite vyresnį vaiką ar augintinį, artimo žmogaus, kuriam prireikus galėtumėte paskambinti ir paprašyti pagalbos ar patarimo.
- Apsvarstykite, kokiu transportu vyksite į gimdymo namus? Ar yra automobilių stovėjimo aikštelė? Ar ji mokama? Ar turite grynųjų sumokėti už taksi?
- Susipažinkite su gimdymo namų pastatu (planu). Sužinokite, pro kurias duris, į kurį skyrių jums reikia eiti atvykus gimdyti. Pasidomėkite, ar ne darbo metu įėjimas yra tas pats. Kur yra durų skambutis?
- Į priėmimo skyrių nesineškite visų krepšių – tik rankinę su dokumentais bei vandens. Jei turite galimybę, palikite daiktus automobilyje, juos vėliau pristatys jus lydintis asmuo. Konsultacijų metu pasiteiraukite, ar yra / kur yra persirengimo kambarys, ar ten yra galimybė palikti krepšius, kol būsite gimdykloje.
- Nusiteikite būtinosioms procedūroms. Priėmimo skyriuje užpildys jūsų kortelę, pamatuos kraujospūdį, dar kartą pasiteiraus apie persirgtas ligas, nėštumo eigą, supažindins su vidaus tvarka. Tuomet paprašys persirengti, jus apžiūrės gydytojas, paklausys vaisiaus širdies tonų.
- Atvykusi į gimdymo namus, visus klausimus bei norus aptarkite su akušere ar gydytoja, kol sąrėmiai dar nėra labai skausmingi.
- Nepamirškite, kad personalas – taip pat žmonės. Visada pagelbės geranoriškumas iš jūsų pusės, šypsena, mandagus kreipimasis, paslaugos paprašymas, padėkojimas.
PASIRUOŠIMAS GIMDYTI
“Klausimas, ar reikia ruoštis gimdymui, šiuo metu pasaulyje jau nediskutuojamas, nes neginčijamai įrodyta, kad pasiruošus gimdymui žymiai mažiau medicininių intervencijų, mažiau operacijų, tokie gimdymai būna lengvesni ir greitesni”,– teigia akušerė Ieva Girdvainienė ir dalijasi patarimais apie tai, kiek dėmesio skirti pasirengimui gimdyti.
- Sprendimams ir pasirinkimams skirkite laiko, tai padės neprarasti pasitikėjimo ir išlaikyti vidinę ramybę. Taip suteiksite didžiausią naudą sau ir savo šeimai.
- Kursams, mokymams ir konsultacijoms ieškokite specialistų, kuriais pasitikite. Stebėkite, ar pasikeitė jūsų savijauta, ar aiškiai įsivaizduojate gimdymą, ar tiksliai žinote, ką jausite gimdymo metu ir kaip jums reikės elgtis, ar pasiruošęs gimdymo padėjėjas (vyras ar kt. žmogus), o svarbiausia, ar tapote ramesnė?
- Norą lengvai pagimdyti reikia paremti konkrečiais veiksmais. Pozityvus nusiteikimas – stiprus elementas sėkmei. Mintyse susikurkite aiškų, pabaigtą natūralaus ir lengvo gimdymo vaizdinį – „Mano svajonių gimdymas“. Į jį įterpkite visas svajones ir tikslus. Būtinai jį užrašykite, tobulinkite, kol sukursite idealų. Kartokite 2 kartus per dieną – ryte tik prabudusi ir vakare snūduriuodama, aiškiai įsivaizduodama tikslą, bandydama pajausti, kad jį jau pasiekėte.
- Bendravimas su pozityviai mąstančiais žmonėmis. Nepamirškite, kad aplinkinių žmonių neigiami, nemalonūs pasakojimai apie gimdymą jums gali turėti gana stiprų poveikį.
- Kartu su vyru pasikalbėkite apie gimdymo viziją, išsirinkite vietą, kurioje gimdysite. Aplankykite išsirinktą gydymo įstaigą, susipažinkite su personalu bei atmosfera ligoninėje. Vyrams svarbu atkreipti dėmesį, kurioje vietoje yra priėmimo skyrius bei kaip į jį patekti bet kuriuo paros metu.
- Susipažinkite su Lietuvos ligoninėse taikomomis procedūromis. Apsvarstykite, kurios jums nebūtinos. Pasirašykite Gimdymo planą su visais pageidavimais ir įsidėkite jį šalia nėščiosios kortelės.
- Ruošdamasi gimdymui pasimokykite skausmo malšinimo būdų. Pasiruoškite ir išmokite tinkamos kvėpavimo technikos sąrėmių ir stangų metu. Sužinokite, kokios skausmo malšinimo taktikos taikomos ligoninėje, pageidaukite masažo ar vandens procedūrų.
- Susiruoškite „Gimdyvės krepšelį“ jau 38 nėštumo savaitę. Nepamirškite vyro daiktų bei vandens ir lengvo maisto atsargų.
- Jei turite mažų vaikų, iš anksto suplanuokite, kas bus šalia jų, kai išvyksite gimdyti, pasikalbėkite su jais ir laukite kartu.
- Gimdyvė neturi jaustis „vieniša“. Labai svarbu emocinis palaikymas, pagyrimas. Gimdymo metu šalia jūsų gali būti palaikantis asmuo: vyras, mama ar gimdymo padėjėja. Palaikantis asmuo turėtų tapti ir pagalbininku gimdymo metu: vyras svarbiausias jūsų palydovas, jis padės nukeliauti į ligoninę ir esant skausmingai gimdymo veiklai bus puikus tarpininkas tarp jūsų ir medikų. Užtikrins ne tik emocinį, bet ir fizinį palaikymą t. y. palydės jus į tualetą, dušą, sąrėmių metu atliks masažą ar uždės kompresą, padės atsigerti, taip pat kartu su jumis kvėpuos stangų metu, sugebės vertinti kardiotokogramą ir iškilus klausimams skubiai pakvies akušerę. Kartais gimdymo metu gimdyvei būtinas geras pašnekovas, todėl palydovas yra labai reikalingas ir svarbus.
Būsimų tėčių pasiruošimas gimdymui
Paskutinėmis nėštumo savaitėmis stenkitės su žmona praleisti kuo daugiau laiko. Tai bus pats geriausias jūsų dėmesio išreiškimas. Be to, dabar pats laikas prisiimti sau visus namų rūpesčius. Paskutinėmis dienomis prieš gimdymą netgi patys paprasčiausi darbai žmonai gali būti per sunkūs. Mėgaukitės kiekviena kartu praleista akimirka. Iš jūsų nereikalaujama nieko ypatingo: tiesiog kalbėkite ir kurkite ateities planus. Dažniau sakykite žmonai, kad ją mylite (šio prisipažinimo niekada nebūna per daug!). Jūs esate kartu ir tai puiku. Atminkite, kad gimus kūdikiui surasti laiko pabūti dviese bus tikrai nelengva.
Ir kai praėjus kuriam laikui atsigręšite atgal, suprasite, kad nėštumas ir gimdymas buvo nuostabi ir nepakartojama jūsų gyvenimo patirtis. Jums lemta tai suprasti ir patirti. Jūs įžengiate į naują savo gyvenimo periodą, pilną juoko, ašarų, meilės ir rūpesčio.
Nėštumas ir gimdymas, be jokios abejonės, yra vienas pačių svarbiausių jūsų gyvenimo įvykių ir vienu aukščiausių jūsų pasiekimų. Džiaukitės tuo. Džiaukitės nauju į jūsų namus atėjusiu gyvenimu ir nepamirškite, kad tai tik… pradžia, kuriai būtina pasiruošti.