b

Nėštumo kalendorius

  >  Gimdymo laikotarpis   >  GIMDYMĄ LENGVINANTYS KVĖPAVIMO PRATIMAI – Diafragminės paremties metodas

GIMDYMĄ LENGVINANTYS KVĖPAVIMO PRATIMAI – Diafragminės paremties metodas

Visos besilaukiančios moterys nėštumo metu, greta įvairių baimių, nuogastavimų, patiria pagrindinę – gimdymo baimę. Tačiau medikai perspėja, kad sėkmingai nėštumo eigai svarbu emocinė būsena:

  • būsimos motinos psichologinė būsena,
  • jos vidinė darna (angl. Sense of Coherence – SOC), t. y. sugebėjimas geriau suvokti ir kontroliuoti aplinką,
  • didesnis prasmės jausmas,
  • optimizmas, kuris palaiko ir stiprina sveikatą (Petrošienė, 2018).

Kas gali padėti įveikti gimdymo baimę ir pasijausti psichologiškai tvirčiau?

Vienas tokių būdų – diafragminės paremties metodas, paremtas vokaline „Bel canto” technika ir diafragminiu kvėpavimu. Verta apie tai pakalbėti plačiau.

Žmogaus kūne yra 7 funkciškai svarbios diafragmos, iš kurių krūtinės ir dubens dugno diafragmos yra lengviausiai apčiuopiamos (taigi – ir lengviausiai kontroliuojamos). Įvaldžius šias dvi diafragmas, kvėpavimu galima reguliuoti savo energijos kiekį, kraujospūdį ir pulsą, atsipalaidavimo ir budrumo lygį, daryti įtaką vegetacinės nervų sistemos tonusui ir per tai aktyvinti arba slopinti vidaus organų darbą, kontroliuoti psichoemocinę būklę.

Pagrindinis diafragminio kvėpavimo privalumas yra tas, kad jis geriau nei įprastas aprūpina organizmą deguonimi, nes išnaudojamas visas plaučių tūris.

Tai ypač aktualu nėštukėms, nes jei kvėpuojame greitai ir dažnai, t. y. netaisyklingai, kiekvieną kartą įkvėpdami mažiname anglies dvideginio lygį kraujyje, o šios medžiagos trūkumas pažeidžia natūralų organizmo rūgščių ir šarmų balansą, trukdo efektyviai panaudoti deguonį. Taip patenkame į užburtą ratą: kraujotakos ir kvėpavimo sistemos duoda signalą smegenims, kad reikia deguonies, tad esame priversti nuolat įkvėpti dažniau nei reikėtų. Beje kūdikiai visi kvėpuoja teisingai – kai jie kvėpuoja, kilnojasi pilvukai, tačiau augdami vaikai patiria stresų, baimių, todėl jų kvėpavimas greitėja, tampa negilus, neramus, paviršutiniškas.

Tad kas tas diafragminės paremties metodas (DPM) ir kokia jo nauda?

Tai autorinis diafragminio kvėpavimo ir klasikinėje „Bel canto” dainavimo technikoje naudojamos garso diafragminės paremties junginys, padedantis nėščiajai išmokti kvėpuoti dubens dugno diafragma ir aktyvuoti pilvo raumenis, reikalingus stumti vaisių gimdymo metu.

Ilgametė muzikinio ugdomojo sveikatinimo centro ,,Sveikutis” darbo patirtis rodo, kad diafragminis kvėpavimas ir DPM pratimai nėščiosioms ne tik padeda išmokti panaudoti reikiamus raumenis, reikalingus gimdymo metu stumti vaisių ir taip pagreitina gimdymo procesą, bet ir pačiai gimdyvei padeda jaustis psichologiškai ramiau, kontroliuoti situaciją, taip pat išvengti kraujosruvų krūtinės, kaklo ir veido srityje, lengviau ištverti sąrėmių skausmą.

 

Tačiau ar galima išmokti šios kvėpavimo technikos savarankiškai? Internetinėje „Sveikučio” svetainėje būsimų mamų patogumui yra pateikti DPM video kursai. Mielos nėštukės, išmokite kvėpuoti diafragma, nes už šias pastangas gimdymo metu ir po jo sau tikrai padėkosite!

 

Tekstas socialinių mokslų daktarės, muzikos mokytojos ekspertės Lolitos Jolantos Navickienės.
@Nestumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, naudoti tik gavus raštišką sutikimą.
Nuotrauka @Pexels

 

 

Komentarai