b

Nėštumo kalendorius

  >  Gimdymo laikotarpis   >  GIMDYMAS VANDENYJE. Kaip tai padaryti Lietuvoje? Su specialiste Dovile Vilke
Gimdymas_vandenyje

GIMDYMAS VANDENYJE. Kaip tai padaryti Lietuvoje? Su specialiste Dovile Vilke

Gimdymas vandenyje – tai gimdymas vonioje, pripildytoje šilto vandens.

  • Kai kurios moterys pageidauja vonioje ištverti sąrėmius, o gimdo išlipusios iš vonios.
  • Kitos lieka ir gimdyti vonioje.

 

Vanduo palengvina sąrėmių skausmą dėl plūduriavimo dėsnio (Archimedo dėsnis). Remiantis šiuo dėsniu, vanduo pakelia moterį, nes kūną, pasinėrusį į vandenį, veikia išstumiančioji jėga, kuri yra proporcinga kūno išspausto vandens tūriui. Kai moteris pasineria į šiltą vonią ar baseiną, vanduo palaiko jos kaulus bei raumenis ir ji beveik nejaučia savo kūno. Vanduo padeda atsipalaiduoti gimdyvės šlaunų, nugaros, pilvo ir gimdymo takų raumenims – tiems, kurie sąrėmių metu įsitempia labiausiai.

 

 

  1. Šemeta vandenį įvardija kaip patį efektyviausią, veiksmingiausią, pigiausią ir patogiausią būdą įveikti gimdymo skausmą. Tačiau vanduo gimdymo metu iki šiol dar nepakankamai įvertintas. (R. Šemeta „Gimdymas su šypsena“)
  2. Odenas teigia, kad šilta vonia gali padėti, kai sąrėmiai tampa skausmingi, bet neefektyvūs. Moteriai panirus į vandenį tampa lengviau ištverti sąrėmius, mažiau skauda, o atsipalaidavus ir gimdymas paspartėja. Vandenyje moteris nejaučia savo svorio, todėl sąrėmių metu jos nevargina kūno masė. Šiltas vanduo sumažina adrenalino išsiskyrimą ir atpalaiduoja raumenis, o tai lemia greitą gimdos kaklelio vėrimąsi. Manoma, kad netgi čiaupo atsukimas, bėgančio vandens vaizdas ir garsas padeda pagimdyti. Dažniausiai gimdyti vandenyje nori tos moterys, kurias traukė prie vandens ir nėštumo metu. (M. Odenas „Gimdymo atgimimas“)

 

 

Gimdymo vandenyje privalumai gimdyvei

  • Vanduo ramina, atpalaiduoja ir suteikia komforto jausmą.
  • Gimdymui einant į pabaigą vanduo suteikia moteriai energijos.
  • Vandenyje lengva judėti ir keisti padėtis.
  • Plūduriuojant gimdos susitraukimai yra efektyvesni, dėl aktyvesnės kraujotakos gimdos raumenys geriau aprūpinami deguonimi, todėl moteriai mažiau skauda, o vaisius gauna daugiau deguonies.
  • Panirimas į vandenį padeda sumažinti iš nerimo pakylantį arterinį kraujo spaudimą.
  • Vanduo padeda sumažinti streso paveiktus hormonus ir paskatina moters organizmą gaminti endorfinus, kurie veikia kaip natūralūs skausmą malšinantys vaistai.
  • Tarpvietės raumenys vandenyje labiau atsipalaiduoja ir tampa elastingesni, todėl sumažėja tarpvietės plyšimo, kirpimo ir siuvimo tikimybė.
  • Vandenyje padidėja audinių elastingumas ir audiniai plyšta negiliai – tiek, kiek trukdo gimimui, todėl sumažėja gilių plyšimų rizika.
  • Atsipalaidavus gimdyvėms raumenims, atsipalaiduoja ir jos psichika, o tai leidžia labiau susikoncentruoti ties gimdymo procesu.
  • Vanduo suteikia daugiau privatumo, o tai gali sumažinti gimdyvės nerimą ir baimes.
  • Gimdymas vandenyje padeda sumažinti medicininių intervencijų poreikį (medikamentinio skausmo malšinimo, gimdymo skatinimo, instrumentinio gimdymo).

 

Gimdymo vandenyje privalumai naujagimiui

  • Gimdamas patenka į tokią aplinką, kurioje gyveno devynis mėnesius.
  • Vanduo mažina gimdymo metu patiriamą stresą, o tai padeda sukurti saugumo jausmą.
  • Tikėtina, kad vandenyje gimęs naujagimis bus ramesnis, geriau ir greičiau ims žįsti krūtį, nes iki gimimo per kraują gaus mažiau streso hormonų.

 

 

GIMDYMO VANDENYJE NAUDA IR PAVOJAI

 

Tyrimai rodo, kad vandenyje gimdančios moterys beveik visada pagimdo greičiau ir lengviau, teigiama R. Šemetos knygoje „Gimdymas su šypsena“:

  • Gimdant vandenyje gimdos kaklelis veriasi maždaug 2,5 cm per valandą greičiu, o tradiciškai – 1,25 cm.
  • Beveik dvigubai sutrumpėja išvarymo laikotarpis, tad moterims skauda mažiau.
  • Cezario pjūvis gimdant vandenyje atliekamas tris kartus rečiau nei gimdant tradiciškai. Vandenyje sėkmingai gimdo ir moterys, prieš tai turėjusios cezario pjūvio operaciją.
  • Vanduo per kelias minutes padeda sumažinti dėl streso ir nerimo pakilusį kraujospūdį.

 

Gimdymas vandenyje gali padidinti vandens embolijos (vanduo patenka į mamos kraujotaką) riziką mamai. Britų medicinos žurnale nurodoma, kad 95 proc. gimdyti vandenyje yra saugu, tačiau akcentuojama vandenų aspiracijos rizika naujagimiui. Jeigu vaisius, eidamas gimdymo takais, patiria stresą arba virkštelė turi mazgą ar yra apsisukusi apie vaisių, naujagimis gali kvėptelti anksčiau laiko ir aspiruoti vandenį. Bet toks atvejis yra labai retas, nes naujagimiai, esant normaliai būklei, neįkvepia tol, kol nėra ištraukiami iš vandens. Jie deguonį gauna per virkštelę tol, kol ima kvėpuoti patys arba virkštelė yra nukerpama. Naujagimį įkvėpti skatina temperatūros pokyčiai, prisilietimas, trišakio nervo stimuliavimas, chemoreceptoriai, oras.

Naujagimį iškeliant iš vandens virkštelė gali nutrūkti. To galima išvengti imantis visų atsargumo priemonių – naujagimį iš vandens keliant palengva, nesiimant staigių judesių ir įvertinant virkštelės ilgį.

 

Kada nerekomenduojama gimdyti vandenyje?

  1. Jeigu moteris turi lytinių organų pūslelinę.
  2. Jeigu vaisius yra netaisyklingoje padėtyje (sėdmeninė, skersinė, įstrižinė).
  3. Jeigu yra placentos pirmeiga.
  4. Jeigu įtariama placentos atšoka.
  5. Jeigu moteriai diagnozuota bet kokios kilmės infekcija.
  6. Esant didelei kraujavimo rizikai.
  7. Esant daugiavaisiam nėštumui.
  8. Jeigu vaisius yra neišnešiotas (mažiau nei 37 nėštumo savaičių).
  9. Jeigu vaisiaus vandenys yra užteršti mekonijumi (pirmosiomis naujagimio išmatomis).
  10. Jeigu moteriai yra diagnozuota preeklampsija, nėščiųjų toksikozė ar kraujagyslių sistemos patologija.

Iš tiesų, kiekvienu atveju dėl galimybės gimdyti vandenyje reikia tartis su prižiūrinčiu mediku, nes kiekvienas atvejis yra individualus.

 

 

KOKIA SITUACIJA LIETUVOJE

Nors manoma, kad gimdymas vandenyje tiek moteriai, tiek naujagimiui yra švelnesnis ir kelia mažiau streso nei įprastas gimdymas, Lietuvoje vandenyje gimdo nedaug moterų.  Kuo moteris gimdydama yra labiau atsipalaidavusi, tuo ji ir vaisius patiria mažiau streso, kuris gali turėti įtakos kai kurioms komplikacijoms.

 

Kaip moteris gali pasiruošti gimdyti vandenyje?

  1. Aptarti galimybę gimdyti vandenyje su prižiūrinčiu mediku.
  2. Gauti kuo daugiau informacijos apie tokį gimdymo būdą (knygos, kursai).
  3. Tokį gimdymo būdą aptarti ir su vyru, kad jis žinotų, kokią pagalbą gali suteikti.
  4. Jeigu nėra trukdžių gimdyti vandenyje, reikia išsiaiškinti, ar ligoninė, kurioje moteris ruošiasi gimdyti, turi vonią.
  5. Taip pat reikia išsiaiškinti, ar ligoninė praktikuoja priimti gimdymus vandenyje.
  6. Jeigu yra galimybių, galima pasidomėti gimdymo baseino nuoma (tai aktualiau užsienyje gyvenančioms nėščiosioms, nes Lietuvoje tokia paslauga neteikiama).

 

 

Lietuvoje gimdyti vandenyje sąlygos sudarytos šiuose gimdymo namuose:

Dėl kitų gydymo įstaigų tikslios informacijos nėra, todėl renkantis gimdymo namus galima paskambinti ir išsiaiškinti.

 

 

PRAKTINIAI PATARIMAI GIMDANT VANDENYJE

 gimdymasvandenyje

 

Kai kurie žmonės galvoja, kad maudytis karštoje vonioje ar sūkurinėje vonioje nėštumo metu negalima, bet viskas priklauso nuo vandens temperatūros. Vanduo turi būti tinkamos temperatūros: jeigu jis bus per karštas, gresia dehidratacija ir perkaitimas, o tai moteriai ir naujagimiui yra pavojinga. Vandens temperatūra turi būti apie 36 °C (kūno temperatūros ar šiek tiek žemesnė). Moterys gali pageidauti aukštesnės vandens temperatūros, nes karštas vanduo labiau atpalaiduoja, tačiau per karštas vanduo ne tik moteriai, bet ir naujagimiui gali sukelti dehidrataciją. Tokiam naujagimiui vėliau gali sutrikti termoreguliacija.

 

Gimdyvė, siekdama išvengti dehidratacijos, turi gerti pakankamai vandens. Dažniausiai specialūs gimdyti pritaikyti baseinai įrengti taip, kad palaikytų tą pačią vandens temperatūrą. Be to, vandens temperatūrą visada galima pamatuoti termometru. Jeigu gimdoma vandenyje, patalpoje turėtų būti 21–22 °C. Jeigu gimdyvė nori išlipti iš vandens ir pabūti sausumoje, išlipus svarbu nusišluostyti, kad neperšaltų.

 

Akušerės patarimai gimdančioms vandenyje:

  • Kai gimdyvė klūpi ar tupi, jos pilvas turi būti vandenyje, taigi vandens gylis turėtų būti ne mažiau kaip 60 cm. Vandenyje moteris jaučiasi laisvai, gali atrasti patogias padėtis, lengviau kontroliuoti judesius.
  • Į vandenį lipti geriausia, prasidėjus aktyviai gimdymo fazei (gera gimdymo veikla ir gimdos kaklelis atsivėręs apie 5–8 cm). Į vandenį įlipus per anksti gimdymo veikla gali sustoti. Latentinės fazės (gimdos kaklelis atsivėręs iki 4 cm) metu naudinga lipti į vandenį tada, kai moteris pavargsta nuo sąrėmių ir negali užmigti. Vanduo gelbėja ir tada, kai sąrėmiai tampa labai dažni, beveik be pertraukų. Stūmimo metu vaisius patiria mažiausią pasipriešinimą, nes moteris vandenyje yra atsipalaidavusi.
  • Vanduo gali padėti išjudinti sustojusį gimdymą. Bet jeigu sąrėmiai apstoja būnant vandenyje, tai geriau išlipti ir pasinaudoti kitais skausmo malšinimo metodais, pvz., kamuoliu, masažu, padėties keitimu, judėjimu ir kt.
  • Nutekėjus vaisiaus vandenims padidėja infekcijos rizika, todėl reikia dažniau matuoti moters kūno temperatūrą. Vaisiaus būklę galima sekti ir vandenyje su akušeriniu stetoskopu.
  • Jeigu gimdymo namuose nėra vonios, galima pasinaudoti dušu. Kamuojant skausmui nugaroje, galima nukreipti šilto vandens srovę į kryžkaulį. Taip pat galima pamėginti sukti vandens ratus ir ant pilvo. Naudinga pasitelkti ir krintančio vandens garsus (jūros bangų ar krioklio).
  • Dažniausiai moterys išlaukia sąrėmių vonioje, o esant norui stangintis nori palikti vandenį.
  • Gimdymo priėmimo technika yra vadinama „hands off“ – naujagimis užgimsta po vandeniu, o tada ramiai iškeliamas iš vandens.
  • Gimdant vandenyje reikėtų atsižvelgti į žinduolius, kurie po gimdymo jauniklius iškart ištraukia iš vandens. Placenta ima atsidalinti po kūdikio gimimo, todėl naujagimis gali gauti per mažai deguonies, nes pulsuojanti virkštelė nereiškia, kad jam pakanka deguonies.
  • Placentą gimdant vandenyje rekomenduojama po 40 min. skatinti moterį pasistanginti. Jeigu pasitelkiama aktyvi placentinė priežiūra (su vaistais), tai pagimdžius naujagimį ir po 3–4 min. užspaudus virkštelę reikia lipti iš vandens ir pagimdyti placentą sausumoje.
  • Gimdymo metu kilus įtarimui dėl pečių užstrigimo, reikia pakeisti padėtį: giliai pritūpti arba atsistoti keturpėsčiomis. Jeigu tai negelbėja, reikia lipti iš vandens. Taip pat vandenyje sunkiau įvertinti moters netekto kraujo kiekį, nes vanduo jį praskiedžia. Blogėjant moters būklei ar esant įtarimui, kad kraujuojama per daug, moteris iškeliama iš vandens.

Labai aiški ir trumpa gimdymo vandenyje metodika: Gimdymas vandenyje

Kiti patarimai kiap padėti gimdyvei, jei esi šalia “Kartu su gimdančia moterimi”.

 

 

Naudingos nuorodos šia tema

  1. https://mamoszurnalas.lt/ar-kiekviena-moteris-gali-gimdyti-vandenyje/
  2. https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/seima/gimdymas-vonioje-jauna-mama-dalijasi-savo-ispudziais-ir-tikina-kad-gimdyti-vandenyje-neskauda-1026-924514
  3. https://sveikata.tv3.lt/straipsnis/gimdymas-vandenyje-ka-reikia-zinoti-2569
  4. https://www.tavovaikas.lt/lt/gimdymas/g-45736-ar-daug-lietuviu-renkasi-gimdyma-vandenyje-gydytojos-komentaras
  5. http://gandrai.lt/nestumas-ir-gimdymas/gimdymas-vandenyje/
  6. https://americanpregnancy.org/labor-and-birth/water-birth/

Knygos

  1. Šemeta „Gimdymas su šypsena“
  2. Odenas „Gimdymo atgimimas“

Pristatymas

Natalija Kolesnikova „Gimdymas vandenyje“

 

 

Tekstas akušerės Dovilės Vilkės@Nėštumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, © naudoti tik gavus raštišką sutikimą.

 Viršelio nuotrauka ©Babymoonbirthservices,  @Pure-joy-by-Kristen-Channel, 

Komentarai