NĖŠČIOSIOS INTYMIOJI HIGIENA
Pastojus moters kūnas patiria daugybę pasikeitimų. Vienas iš pirmųjų pastebimų pokyčių yra makšties išskyros. Svarbu žinoti, kas yra normalu nėštumo metu, o dėl ko verta sunerimti ir nedelsiant kreiptis į gydytoją.
KAIP VEIKIA HORMONAI
Nėščios moterys dešimt kartų labiau yra linkusios į makšties infekciją nei nesilaukiančios moterys. Nėštumo metu hormonų estrogeno ir progesterono koncentracija organizme padidėja, sutrikdoma įprastinė makšties aplinka, o tai gali paskatinti blogųjų bakterijų dauginimąsi.
Normalios makšties išskyros nėštumo metu gali būti skaidrios, baltos, kartais pieniškos, švelnaus, neretai rūgštaus kvapo. Bet kuris iš šių variantų neturėtų gąsdinti – taip yra dėl normalių makšties pH pokyčių.
Patarimai dėl intymios higienos nėštumo metu:
- dėvėkite medvilnines, laisvai kvėpuojančias apatines kelnaites. Sintetinis pluoštas neleidžia tinkamai cirkuliuoti orui, o drėgmė ir šiluma sukuria puikią terpę patogeninėms bakterijoms daugintis;
- net tai, kaip nėščioji prausiasi, gali turėti įtakos jos sveikatai. Apsiplauti reikėtų visuomet kryptimi nuo makšties į išangę, o ne atvirkščiai. Tokiu būdu apsisaugosite, kad bakterijos iš tiesiosios žarnos nepatektų į gimdymo takus;
- svarbu nepersistengti – nereikėtų plauti intymios zonos daugiau nei du kartus per dieną. Toks aktyvus švaros palaikymas gali duoti ir priešingą efektą – pažeisti makšties gleivinės apsauginį barjerą;
- jei tenka naudoti įklotus, rinkitės tik natūralius, pralaidžius orui. Nenaudokite tamponų – jie didina riziką bakterijoms patekti į organizmą;
- geriau naudotis dušu, nei maudytis karštoje vonioje;
- nenaudokite irigatorių intymiai higienai;
- gerai nusausinkite intymią sritį po dušo, plaukiojimo ar bet kokio sportavimo;
- į savo kasdienę mitybą įtraukite jogurtus ir kitus fermentuotus maisto produktus. Tokiu būdu organizme skatinsite gerųjų bakterijų dauginimąsi.
NATŪRALIOS PRIEMONĖS – VONELEI
Siekiant profilaktiškai apsisaugoti nuo infekcijų galima namuose darytis sėdimąsias voneles su natūraliais eteriniais aliejais apsiplovimams:
- nuo makšties infekcijų: 1 lašas bergamočių, 2 lašai levandų, 1 lašas mirtenių eterinio aliejaus;
- nuo šlapimo takų infekcijų: 1 lašas bergamočių, 2 lašai didramunių, 1 lašas santalų eterinio aliejaus.
Nurodytą eterinio aliejaus mišinį reikia sumaišyti su šaukšteliu medaus ar keliais lašais solubolio (mišiniu, skirtu sujungti eterinį aliejų su vandeniu) ir supylus į 1 litrą šilto vandens gerai išmaišyti.
POŽYMIAI, KURIŲ NEREIKIA IGNORUOTI
Įtarti makšties infekciją galite, jei pastebite šiuos požymius:
- makšties išskyros yra žalsvos ar gelsvos spalvos,
- intensyvaus kvapo,
- jei makšties srityje yra paraudimas, patinimas,
- jei jaučiamas niežulys.
Jei nemalonūs simptomai nedingsta išbandžius net visas aprašytas priemones, reikėtų nedelsiant apsilankyti pas gydytoją ginekologą. Jokiu būdu nebandykite nustatyti diagnozės pati ir gydytis paklausiusi draugių patarimų ar paskaičiusi internete!
Nedelsdama kreiptis į savo gydytoją turite ir pastebėjusi kraujavimą, lydimą skausmo ar be jo.
Paskutinėmis nėštumo savaitėmis išskyrose pastebėjus tirštų gleivių, net su kraujo „siūleliais“, išsigąsti nereikėtų – tai ankstyvieji pasiruošimo gimdymui požymiai.
Nuotrauka @Brittany Leigh Leonard
Tekstas Elzės Gerdvilienės @Nėštumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, © naudoti tik gavus raštišką sutikimą