ORTOPEDINIAI GAMINIAI NĖŠČIOSIOMS
Augant pilvui, keičiasi svorio centras ir neretai besilaukiančias moteris ima varginti nugaros skausmai, nemalonus tempimo jausmas pilvo apačioje. Nėštumo hormonas progesteronas atpalaiduoja raumenis, didėjanti gimda spaudžia dubenį, apsunkina kraujo nutekėjimą venomis dubens srityje, kojose. Prilaikyti pilvą ir tolygiai paskirstyti stuburui tenkantį svorį, apsaugoti nuo raumenų pertempimo (ir nuo strijų), gerinti kraujotaką gali padėti specialūs gaminiai nėščiosioms.
Prilaikančios kelnaitės. Kelnaitės, sutvirtintos ties pilvu ir juosmeniu, švelniai prilaiko pilvą ir juosmenį, bet nesuspaudžia, netrikdo kraujotakos. Gerai priglunda, nesimato po drabužiais.
Kelnaitės su elastiniu diržu. Prilaiko augantį pilvuką ir tinka visą nėštumo laiką, prisitaiko prie augančios apimties. Užsimauti kelnaites reikia gulint ant nugaros, atsistojus ir vaikščiojant turi neveržti pilvo.
Palaikomasis diržas. Jei pilvo raumenys silpnesni, skauda nugarą, pilvas yra didelis, nuo 5–6 nėštumo mėnesio rekomenduojama nešioti palaikomąjį diržą. Jis labai efektyviai prilaiko didesnį pilvuko svorį, sumažina spaudimą į šlapimo pūslę, apsaugo nuo venų varikozės. Dėvimas ant bet kokių apatinių ar viršutinių drabužių. Patogiausia užsijuosti diržą atsigulus, po pilvuku lipdukais sureguliuoti apimtį ir pasirinkti tinkamiausią įtempimą.
Korsetas. Iš karto po gimdymo atsigauti pilvo raumenims padės specialūs makštos pratimai, kai kurie gydytojai rekomenduoja korsetines priemones. Teigiama, kad jas dėvint raumenys į pradinę būklę grįžta 2–3 kartus greičiau nei jų nedėvint. Korsetą ar diržą geriausia išsirinkti paskutinį nėštumo mėnesį specializuotose parduotuvėse ir dėl poreikio pasikonsultuoti su specialistais.
DĖMESYS KOJOMS
Pagrindiniu nėštumo hormonu vadinamas progesteronas veikia nuo pirmųjų nėštumo dienų. Jis atpalaiduoja lygiuosius raumenis, esančius ne tik gimdoje, bet ir visų venų sienelėse, taigi, sumažėja venų tonusas. Apie venų išsiplėtimo pradžią signalizuoja dienos pabaigoje jaučiamas kojų sunkumas, pabrinkimas. Vėlesniais mėnesiais vaikelis spaudžia dubenį ir taip dar labiau pasunkina kraujo tekėjimą venomis. Išsiplečia venų spindis, vožtuvai tampa nesandarūs, kaupiasi pernelyg daug kraujo. Kojos pabrinksta, tirpsta, atrodo, lyg po jas bėgiotų skruzdėlės. Gali išryškėti paviršinis venų tinklas, tinti blauzdos – tai jau progresuojanti venų varikozė. Ypatingą dėmesį skirkite, jei
- turėjote venų problemų dar iki nėštumo;
- jei tai ne pirmas nėštumas;
- jei venų problemų turėjo jūsų tėvai;
- jei priaugote pernelyg daug svorio;
- jei dirbate stovimą darbą ar ilgai sėdite.
Tausokite kojas nuo per didelio nuovargio, įtampos, venkite ilgai sėdėti, laikykite kojas pakeltas, darykite pertraukėles, pavaikščiokite, pamankštinkite pėdas. Jei vargina tinimas, vaikščiokite, miegokite šiek tiek pakeltomis kojomis. Nuolat avėkite kompresines kojines ir patogią avalynę.
TINKAMA LIEMENĖLĖ
Nėščiųjų liemenėlės iš pažiūros panašios į liemenėles maitinančioms mamoms, tik nepritaikytos žindyti (neatsisega kaušeliai). Todėl paskutiniams nėštumo mėnesiams turėtų tikti maitinimo liemenėlė.
Reikalavimai nėščiosios liemenėlei:
- Liemenėlės kaušeliai iš natūralaus pluošto, audinys nedirgina, netrina.
- Platesnės neišsitampiusios petnešėlės, su 3–4 eilių ir bent trijų pozicijų užsegimu.
- Tinkamai prilaiko krūtis, neveržia. Pagrindiniai netinkamo dydžio požymiai:
- liemenėlės juosta nugaroje užkilusi aukštyn (apimtis per didelė) arba įsispraudusi, palieka žymes odoje (apimtis per maža);
- kaušeliai netinkamos formos ar per maži, jie įsispaudžia, krūtinė išsikiša per liemenėlės viršų ar per šonus (pasilenkus krūtys turi likti savo vietoje, neiškristi);
- petnešėlės spaudžia ar krinta (dažnai pakanka sureguliuoti).
Žindyvės liemenėlė turėtų:
- nevaržyti krūtų pokyčių;
- būti patogi žindyti;
- būti lengvai prižiūrima, skalbiama.
Lengvo jums nėštumo!
Nuotrauka @maternityclothesz.com
Tekstas @Nėštumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, © naudoti tik gavus raštišką sutikimą