b

Nėštumo kalendorius

  >  Kraitelis   >  PIRMOJI KŪDIKIO APRANGA

PIRMOJI KŪDIKIO APRANGA

Štai jau glaudžiate naujagimį ant rankų. Jis nupraustas ir suvystytas – pirmą kartą tai už jus padarė slaugės. Toliau jau tenka pačiai. Ir tas pirmas kartas, kai tenka aprengti savo naujagimį, gali bauginti. Juk jis atrodo toks trapus ir gležnas.

Keletas patarimų, kokia apranga pasirūpinti (nusipirkti, o gal gauti dovanų per vis dažniau rengiamas vadinamąsias kūdikio sutiktuves), kad pirmąkart savarankiškai rengiant savo kūdikį būtų paprasta ir aišku. Pirmiausia reikia įsiminti, kad kūdikius rengiame drabužius sluoksniuodami:

1 sluoksnis APATINIAI DRABUŽĖLIAI arba ARČIAUSIAI KŪNO

2 sluoksnis VIRŠUTINIAI DRABUŽĖLIAI

 

3 sluoksnis PAPILDOMI DRABUŽĖLIAI arba JEI VĖSU

 

4 sluoksnis LAUKO APRANGA

1 SLUOKSNIS. APATINIAI DRABUŽĖLIAI arba ARČIAUSIAI KŪNO

1 aprangos sluoksnį sudaro: Sauskelnės + siaustinukas ar smėlinukas + vilnonės kojinytės + lengva kepurytė (jeigu patalpoje iki 17° C).

           Kiek vienetų reikėtų turėti?

2 siaustinukai išvirkščiomis siūlėmis

2–3 smėlinukai ilgomis rankovėmis

1 smėlinukas trumpomis rankovėmis

2 poros vilnonių kojinyčių

1 kepurytė (ekologiškos medvilnės, merinosų vilnos arba šilkinė)

12 sauskelnių

Apatiniai marškinėliai ar siaustinukai yra susiaučiami marškinėliai, rišami raišteliais ar segami spaudėmis. Dažniausiai ilgomis rankovėmis. Kol gyja bambutė, geriausia rinktis marškinukus išvirkščiomis siūlėmis. Rengdami atkreipkite dėmesį, kad nesusidarytų audinio raukšlė ir kūdikiui nespaustų.

Vaiko užpakaliukas ir taip apspaustas sauskelnių, tad papildomo karščio ten visai nereikia. Be to, su siaustinukais lengviau prižiūrėti kūdikio bambutę, nes ant pilvo nėra jokių tvirtinimo detalių. O štai rankytėms šiluma visai praverčia, todėl verčiau rinktis siaustinukus ilgomis rankovėmis, karštoms dienoms – plonesnės medvilnės, bambuko pluošto drabužėlius.

Smėlinukai – pailginti marškinėliai, susegami spaudėmis apačioje. Būna trumpomis arba ilgomis rankovėmis. Gali būti susegami per visą ilgį arba aprengiami per galvą. Kol vaikutis mažiukas, lengviausia aprengti smėlinuką su spaudėmis įkypai kūno ir apačioje. Įkišate rankeles, susiaučiate ir šone bei apačioje susegate. Vaikučiui paaugus ir kūneliui sustiprėjus, visai nesudėtinga aprengti ir smėlynuką per galvą.

Kojinytės. Rinkitės natūralios (šiurkštesnės), nedažytos arba merinosų vilnos kojinytes. Naujagimio kojytės labai liaunos, plonytės, todėl užmauti vilnones kojinytes gali būti sudėtinga, jeigu jos bus kaip tik. Pirmųjų kojinyčių pėdutės ilgis apie 9–10 cm. Puikiai tinka ir išformuotos kojinaitės-vilnoniai batukai, kokių moka primegzti auksarankės močiutės ar mamos, tetos. Vaikučių pėdutės dažnai būna vėsios, o vilnonės kojinės stimuliuoja kraujotaką ir šildo. Būtent todėl jos aunamos ant plikos pėdos, o ne ant šliaužtinukų ar kelnyčių.

Sauskelnės. Jeigu tik galite, rinkitės ekologiškas. Taip saugosite ir vaiko odelę, ir gamtą, mat jos greičiau suyra ir mažiau alergizuoja. Apsvarstykite galimybę išbandyti ir daugkartines (skalbiamas) sauskelnes, – bet jau grįžus į namus.

Kepurėlė. Paprastai palatose būna šilta, todėl kepurėlės neprireikia, bet verta turėti paprastą medvilninę kepurėlę, jeigu tektų nešti naujagimį koridoriumi tyrimams ar pan.

Audiniai ir priežiūra. Pirmasis drabužėlių sluoksnis turėtų būti pats natūraliausias, kuo švelnesnio audinio (ekologiškos medvilnės, bambuko pluošto, merinosų vilnos), be priedų, nereikalingų detalių ar papuošimų, kurie gali erzinti odelę. Merinosų vilnos drabužiai tampresni, dydis universalesnis. Kūdikių drabužiai skalbiami kuo natūralesniais skalbikliais arba ūkiniu muilu, papildomai skalaujami ir išlyginami.

Dydis. Gydytojas pasakys tikėtiną naujagimio svorį, modernūs ultragarso aparatai leidžia nuspėti ir orientacinį ūgį. Kartais naujagimiai jau būna praaugę įprastus 52–56 cm dydžio rūbelius ir sauskelnes iki 4 kg. Dovanoms geriau pirkti didesnius drabužėlius (reikalingiausi šliaužtinukai ir smėlinukai) – nuo 68 cm. Mažesniais dydžiais tėveliai dažnai jau būna pasirūpinę patys ir gautų mažų drabužėlių gali nespėti panaudoti.

2 sluoksnis. VIRŠUTINIAI DRABUŽĖLIAI

2 aprangos sluoksnį sudaro: šliaužtinukai arba kelnytės su marškinėliais.

Kiek reikėtų turėti? Apie 3–5.

Šliaužtinukas. Labai patogu, kai jis spaudėmis segamas įkypai kūnelio. Grožybių būna įvairių, bet patogiausia kūdikiui šliaužtinukai, o ne atskiri rinkinukai su kelnėmis ir marškinėliais. Šliaužtinukai laisvesni per juosmenį, nevaržo judesių, juos lengviau aprengti mažučiui kūdikiui, juosmuo nespaudžia gyjančios bambutės. Ligoninėje gali pakakti ir trijų vienetų. Bet dažnai nepatyrusių rankų uždėtos sauskelnės gali praleisti skysčius pro šoną, taip pat kūdikis gali atpilti pieno, todėl pravartu įsidėti kelis atsarginius drabužėlius.

Kelnytės ir marškinėliai. Šis variantas patogu, kai vaikutis jau paaugęs, pilvukas sustiprėjęs, kadangi net ir tampriausia kelnių guma ar juosta gali veržti juosmenį. Šį variantą tėvai vis dažniau renkasi tuomet, kai mažylis jau sėdi, valgo, ropoja ar šliaužioja grindimis. Šliaužtinukai dar gali būti vadinami naminiais drabužėliais, o kelnytės su marškinėliais – išeiginiais.

 

3 sluoksnis. PAPILDOMI DRABUŽĖLIAI arba JEI VĖSU

3 aprangos sluoksnį sudaro: Megztukas ar liemenė ir kelnytės. Jei patalpoje vėsu, gali būti rengiama ant šliaužtinukų. Vis dėlto naujagimis dažniausiai miega, tad trečiąjį drabužių sluoksnį jam atstoja mamos rankos ir miegmaišis arba antklodėlė.

 

4 sluoksnis. LAUKO APRANGA

Kombinezonas arba vokelis (o gali būti ir du viename – vokelis, susisegantis į kombinezoną). Jo prireiks jau išvykstant iš ligoninės. Kol kūdikis mažas, jam bus šilta vientisame vokelyje, o ūgtelėjus kojytėms norėsis daugiau laisvės ir pravers vokelis, virstantis kombinezonu (apačioje spaudėmis arba užtrauktukais suformuojantis kelnes). Labai praktiškas dalykas kombinezono atvartai (nereikės pirštinių ar minkštų batukų). Labai lengva aprengti kombinezonus su dviem užtrauktukais šonuose nuo kaklo iki pat kojyčių.

Kepurėlė. Kad kepurėlė tiktų ilgiau ir galvelei ne tik būtų šilta, bet ji ir kvėpuotų, rekomenduojama rinktis šilkines arba merinosų vilnos kepurėles (išvirkščiomis siūlėmis, kad nespaustų). Pastarosios yra tamprios, tad jas vaikutis ne taip greitai išauga, jos gerai priglunda prie kūdikio galvytės. Taip pat tėvai vis dažniau renkasi kepurėles-movas, kurios yra vientisos ir kartu saugo kaklą.

Venkite:

  • Apatinių rūbelių su užtrauktukais, nes nejučia galima įsegti ir vaiko odą.
  • Šliaužtinukų, kurie atsisega apačioje, per visą kojų vidinę dalį – tokius teks vilkti per galvą, o tam reikia įgūdžių.
  • Šliaužtinukų, kurių spaudės nugaroje, kadangi kūdikis daug laiko praleidžia gulėdamas ant nugaros.
  • Spaudes segti spausdama vaiko kūną – spaudimo jėga turi tekti jūsų pirštams, o ne kūdikio kūneliui.
  • Kepurėlių ilgais raišteliais – tokius saugumo dėlei patrumpinkite.
  • Kepurėlių be raištelių – gal jos ir gražesnės, bet sukiodamas galvytę vaikas jas nusimauna, todėl geriau apsaugosite ausytes užrišamomis kepurėlėmis.
  • Per galvą velkamų drabužių – juos vilkti, įsprausti kūdikio galvutę į drabužį reikia įgūdžių ir drąsos, kurių naujai iškepta mama dar neturi.

Planuodami kūdikio aprangą, apgalvokite:

  • Ką galėsite pasiskolinti ar perimti iš draugių ar giminaičių.
  • Ką reikės nusipirkti.
  • Ką galite įtraukti į norų sąrašą.

Tuomet bus lengva prisiminti, ko dar trūksta, o užklausti artimųjų nepasimesite ir galėsite pasidalyti dovanų idėjomis bei išvengti nebūtinų daiktų.

 

 

TEKSTAS rengtas kartu su dovanų norų startuolio kapadovanoti.lt įkūrėjomis,, FOTO @GREENROSE
@NĖŠTUMOKALENDORIUS, VŠĮ „MEDIAPRESSA“, © NUOTRAUKAS NAUDOTI TIK GAVUS RAŠTIŠKĄ SUTIKIMĄ.