b

Nėštumo kalendorius

  >  Kita   >  Mūsų šeimoje daugėja… Ko labiausiai reikia vyresnėliui?
vyresni-vaikia-seimoje

Mūsų šeimoje daugėja… Ko labiausiai reikia vyresnėliui?

Šeimoje laukiate dar vieno vaikelio? Tai ir didis džiaugsmas, ir šioks toks rūpestis! [1] Mat šįkart pildant naujagimio kraitelį teks pagalvoti ir apie vyresnėlį (-ę). Vaikui brolio ar sesers gimimas – vienas didesnių gyvenimo išbandymų (literatūroje vadinamas „pirmagimio nukarūnavimu“)! Nuo mūsų, suaugusiųjų, priklauso, kaip padėsime vaikui tokį šeimos pokytį išgyventi. Dar daugiau: brolių, seserų santykiai yra ar bent jau turėtų, galėtų trukti ilgiausiai, būti ypatingi, padėti užtikrinti kiekvieno jų gerovę ir sėkmingą perėjimą į suaugusiųjų pasaulį [4].

1. Pokalbis šeimoje

Šeimoje laukiant antro vaikelio vyresnėliui (-ei) gali kilti daugybė klausimų. Pavyzdžiui, kodėl didėja mamos pilvas; ar mamai skauda, kai vaikelis juda ar spardosi; kaip ji(s) išlįs į pasaulį; kas yra gimdymas ir pan. Kalbėkite su vaiku ramiai, pagal amžių tinkamais ir suprantamais žodžiais. Jeigu sudėtinga patiems paaiškinti, pasinaudokite vaikams skirtomis knygomis. Kelios rekomendacijos: „Nuostabi tikra istorija apie tai, kaip tu atsiradai“, „Ketvirtadienį: knyga broliams ir sesėms“.

Planuojant gimdyti ligoninėje būtina su vaiku aptarti, kas juo (-a) pasirūpins, kol mama ir tėtis bus išvykę. Jeigu vyresnėlis (-ė) dar gana mažas, būtų gerai, kad prižiūrintis suaugęs (seneliai, auklė ir kt.) pabūtų šeimoje bent kelias dienas iki gimdymo, pajustų šeimos ritmą, būtų laiko visiems apsiprasti. Vaiko saugumo jausmą stiprina pasikartojantys dalykai, tai, ką ji(s) gali nuspėti, prognozuoti, pavadinkime juos ritualais ar šeimos tradicijomis. Pavyzdžiui, antradienį verdami barščiai; penktadienio vakarą namie kepama pica ar pica užsakoma iš mėgstamos picerijos; šeštadienio ryte keliaujama į biblioteką ir pan. Kai vyresnėlis (-ė) yra vyresnis, svarbu jam (-ai) padėti laikytis dienotvarkės. Kylančius vaiko jausmus (jaudulys, nerimas, nekantrumas ir t. t.) priimti pagarbiai ir su jais išbūti (galima pasidalyti savo jausmu: „Įdomu, kaip tavo mamai su tėčiu sekasi?Jau ir man rūpi sulaukti žinių.“; galima atspindėti vaiko jausmą: „Jau norėtum, kad mama su tėčiu grįžtų? Be jų namai kaip ne namai, tiesa?“). Vaiku besirūpinantis suaugęs gali pasiūlyti priimtinų būdų tuos jausmus išveikti (išeiti į lauką, piešti, žaisti, užsiimti rankdarbiais, pasikalbėti ir pan.).

2. Ruoštis vaikelio sutikimui drauge

Laukti vaikelio visiems bus ramiau, jeigu pavyks įtraukti vyresnėlį (-ę) į bendras veiklas. Kai žinoma laukiamo kūdikio lytis, galite sukonkretinti „tavo sesutė“, „tavo broliukas“. Kartu peržiūrėkite turimus ar išrinkite naujus rūbelius. Juos lygindami ir dėliodami galite prisiminti, kad „ir tu toks mažas buvai“, „kai tavęs laukėme, taip pat iš anksto ruošėmės“. Pakvieskite prisidėti surenkant lovytę, klojant patalėlius.

Vaikelio vardo rinkimas yra svarbus ir galėtų būti smagus užsiėmimas. Jeigu jums priimtina, leiskite vaikui pasirinkti iš dviejų jums patinkančių vardų, padiskutuokite, kodėl rinktųsi vieną ar kitą. Tikėtina, kad bus laimėk–laimėk rezultatas: vyresnėlis (-ė) jausis turintis balso teisę, svarbus, o jums bus pagalba apsisprendžiant.

Kai kūdikis įsčiose ims judėti, spardytis, leiskite vyresnėliui (-ei) tai pajusti. Pakvieskite pasikalbėti ar padainuoti dar pilvelyje esančiam vaikeliui. Tyrimais nustatyta, kad įsčiose kūdikiai girdi artimųjų balsus ir užgimę gali juos atpažinti [3]. Tai padeda kurti ryšį.

3. Prisiminimai apie vyresnėlio (-ės) naujagimystę

Vyresnėlio (-ės) regresas laukiant ar jau sulaukus vaikelio yra natūralus ir dažnas (77,7 % tyrime dalyvavusių vyresnių brolių ir sesių patyrė regresą [1]). Mažesni vaikai gali pradėti kalbėti kaip lėliukai, prašyti, kad juos maitintumėte ar duotumėte paragauti motinos pieno, prašyti „pasimatuoti“ sauskelnes ar drabužėlius, lipti į kūdikio lovytę, apsišlapinti ir pan. Leiskite pabūti tuo mažutėliu: dažniau imkite ant rankų, apkabinkite, lai paguli kūdikio lovelėje. Jeigu vėl ima elgtis kaip didelis (-ė), pastebėkite tai, pasidžiaukite: „O, nupiešei man piešinį? Kas čia? Papasakok.“ Rekomenduojama paruošti vyresnėlio (-ės) virtualų ar atspausdintą fotoalbumą, fotoknygą apie laikotarpį, kai buvo jo(s) laukiama ir iki maždaug vienų metų. Jeigu turite vaizdo medžiagos, dar įdomiau: labai smagu ir įdomu stebėti save tokį mažą, gležną. Nuotraukų vartymas ir vaizdo įrašų žiūrėjimas, mamos ir tėčio meilės kupini komentarai („Kokia tu buvai mažytė!“, „Kaip gera, kad tu esi mūsų šeimoje.“, „Koks tu dabar jau didelis!“) sudaro galimybę vyresnėliui (-ei) regresuoti mentaliai, t. y. tarsi nukeliauti į praeitį ir pabūti mažu lėliuku. Tai gali padėti atsikratyti besikaupiančios įtampos ir įveikti adaptacijos, naujo šeimos nario priėmimo iššūkius.

Tiek maži, tiek vyresni vaikai gali patirti didesnę nuotaikų kaitą, reikšti pavydą ar pyktį, kad kūdikis „sugriovė“ jų gyvenimą. Kai tik bus galimybė, kai visų nuotaika bus pakili, leiskite vyresnėliui (-ei) palaikyti naujagimį. Tyrimais nustatyta, kad naujagimio galvytė pirmąsias šešias savaites skleidžia feromonus, suaktyvinančius rūpinimosi kūdikiu, noro jį saugoti instinktus [2, 5]. Žinoma, būkite šalia, kad užtikrintumėte abiejų vaikų saugumą! Bet kuo daugiau laiko vyresnėlis (-ė) praleis su kūdikiu, tuo, tikėtina, palankesnis bus jų tarpusavio ryšys.

Svarbu užtikrinti, kad vyresnėlis (-ė) turėtų savo erdvę, savo žaislų, daiktų. Būtų gerai, kad kūdikio daiktai taip pat turėtų jiems skirtą vietą, kad neužgožtų vyresnėlio (-ės) erdvės. Jeigu norėsite ką nors iš vyresnėlio (-ės) daiktų, žaislų duoti mažyliui, būtinai atsiklauskite, suderinkite.

4. Naujagimio dovana

Gimtadienis yra džiugi proga švęsti ir yra įprasta, kad gimtuvininkas (-ė) gauna dovanų. Galite nustebinti savo vyresnėlį (-ę) miela dovanėle, kurią mažoji sesutė ar mažasis broliukas dovanoja kaip lauktuvę. Pagal vyresnėlio (-ės) pomėgius ir amžių parinkę žaislą, drabužį ar praktišką daiktą (žiūronus, žibintuvėlį ir pan.) galite sukurti šiltą, mielą prisiminimą apie pirmo susitikimo džiaugsmą.

Jeigu vyresnėlis (-ė) daugiau nei įprastai nerimauja, yra sudirgęs ar demonstruoja pavydą, pyktį kūdikio atžvilgiu, svarbu jautriai ir su meile priimti tuos jausmus, tačiau vienareikšmiškai stabdyti bet kokį žalojantį elgesį. Pavyzdžiui: „Esi mūsų mylima dukrytė. Sunku sulaukti, kol mama pas tave ateis? Skriausti skauda! STOP! Net jeigu pavydu, kad mama vis laiko mažylį. Eikš, aš tave apkabinsiu.“ Ypač mažiems vaikams reikia jūsų pagalbos apsiprasti su padidėjusia šeima, surasti savo vietą joje. Galite vaizdžiai vaikui parodyti, kad jūsų širdyje meilės užteks ir jam (-ai), ir kūdikiui: paimkite dvi aukštas žvakes ir uždekite jas (jos simbolizuos mamą ir tėtį); duokite vyresnėliui (-ei) mažesnę žvakelę, tegu ji(s) uždegs ją nuo dviejų didelių žvakių liepsnos (mažesnė žvakelė bus vyresnėlio (-ės) atitikmuo); ir galiausiai paduokite dar mažesnę žvakelę (tai bus kūdikio atitikmuo). Taip, kaip uždegus ketvirtą liepsnelę padaugėjo šviesos, taip gimus dar vienam vaikeliui jūsų šeimoje padaugės meilės. Galite padrąsinti ir žodžiais, būtinai įterpdami savo vaiko vardą: „Tu visada būsi mūsų pati mylimiausia Dorotėja visame pasaulyje. Mums tu tokia vienintelė! Mes visada būsime tavo mama ir tėtis.“

5. Palankynų dovanos

Ateis laikas, kai su jūsų mažyliu norės susitikti seneliai, kiti artimieji, draugai. Vyresnėliai dažnai skaudžiai išgyvena palankynas, nes staiga visas dėmesys nukrypsta į kūdikį. Siekiant tausoti trapų pirmagimio vaiko vidinį pasaulį rekomenduojama apie tai pasikalbėti su jus aplankyti norinčiais svečiais. Kūdikiui, kuriam svarbiausia, kad mama būtų šalia, užteks grožėjimosi juo (-a), džiugių žodžių. O štai vyresnėlį (-ę) pradžiugintų jų nuoširdus dėmesys, sveikas skanėstas ar maža smulkmenėlė; arba patys turėkite pasiruošę jūsų vyresnėlį galinčių sudominti knygelių, žaidimų ir pan., svečiams girdint pasidžiaukite savo vyresnėliu (-e), kad ji(s) jaustųsi matomas, svarbus, mylimas.

Sklandaus jums pasiruošimo sutikti naują šeimos narį. Vėlesniems etapams minčių ir idėjų galite rasti čia: https://nestumokalendorius.lt/apie-vyresnius-vaikus-seimoje-su-specialiste-vilma-petrikiene/

P. S. Visa tai tinka ir jungtinėje šeimoje, kai yra vaikų iš ankstesnių santykių.

Literatūra

  1. , B. F. (2018). The Effects of the New Baby on The Older Sibling. Ankara Medical Journal, 18(3), 286–299.
  2. , K. (2019). The scent of you. New Scientist, 244(3251), 42–46.
  3. Karmiloff, K., Karmiloff-Smith, A., Karmiloff, K. (2009). Pathways to language: From fetus to adolescent. Harvard University Press.
  4. , A. K., Campione‐Barr, N. (2017). Relative power in sibling relationships across adolescence. New directions for child and adolescent development, 2017(156), 49–66.
  5. , S. C., Havlíček, J., Schaal, B. (2020). Human olfactory communication: current challenges and future prospects. Phil. Trans. R. Soc. B 375: 20190258.

Tekstą parengė psichologė Vilma Petrikienė, www.esusalia.lt, @Nėštumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, © naudoti tik gavus raštišką sutikimą.

Komentarai