b

Nėštumo kalendorius

  >  Gimdymo laikotarpis   >  Gimdyvės ir naujagimio priežiūra gimdymo namuose
gimdymo_namuose

Gimdyvės ir naujagimio priežiūra gimdymo namuose

Tik ką gimęs naujagimis yra nušluostomas ir guldomas nuogas ant apnuogintos mamos krūtinės. Moteris kartu su naujagimiu gimdykloje būna dvi valandas, tuomet perkeliami į palatą.

Pirmos dvi valandos po gimdymo

Moters priežiūra

✔ Stebima, ar moteris nekraujuoja, kaip susitraukusi gimda.

✔ Sekami kiti rodikliai pagal poreikį, atsižvelgiant į moters būklę. Pirmą valandą kas 15 min, o antrą valandą kas 30 min.

✔ Maždaug po 1,5 val. moteriai pasiūloma pačiai pasišlapinti, jei gerai jaučiasi, ji palydima iki tualeto, jeigu silpna, naudojamas basonas. Nepavykus to padaryti, gali būti atliekama šlapimo pūslės kateterizacija, nes pilna šlapimo pūslė trukdo trauktis gimdai.

✔ Tuomet pagal situaciją galima apsiprausti lyties organus, persirengti marškinius, jeigu jie labai susitepė, užsidėti suaugusiųjų sauskelnes. Visa tai padeda padaryti akušerė.

✔ Po dviejų valandų moteris kartu su naujagimiu iškeliauja į palatą po gimdymo.  Ji yra nuvežama vežimėliu arba, jeigu gali, nueina pati.

Naujagimio priežiūra

✔ Tik ką gimęs naujagimis yra nušluostomas ir guldomas nuogas ant apnuogintos mamos krūtinės. Svarbu abu šiltai apkloti, naujagimiui užmauti kepurėlę.

✔ Naujagimio būklė (raumenų tonusas, kvėpavimas ir spalva) įvertinama per pirmąsias 30 sek. ir sprendžiama, ar reikia gaivinti. Pagal Apgar skalę naujagimis vertinamas po 1 min. ir 5 min., bet gali būti vertinamas dar ir po 10 min. 8–10 balų įvertinta naujagimio būklė yra gera, 7 ir mažiau – naujagimiui reikalinga neatidėliotina pagalba.

Skaitykite plačiau PIRMASIS ĮVERTINIMAS PAGAL APGAR

✔ Naujagimis ir mama susiglaudę oda turi būti ne trumpiau kaip 1 val., geriausia 2 val. Per šį laiką sveikas naujagimis, mamos ar akušerės padedamas, susiranda krūties spenelį ir pradeda žįsti. Jeigu moteris dėl kokių nors priežasčių negali glausti naujagimio, naujagimį prie savo nuogos krūtinės gali priglausti tėtis.

✔ Naujagimio virkštelės tvarkymas, svėrimas ir matavimas (matuojamas ūgis ir galvos apimtis) turėtų įvykti po poros valandų, kai jis baigs žįsti. Virkštelė perkerpama ir tvarkoma steriliais instrumentais, dezinfekuojančių tirpalų naudoti nebūtina, uždėjus spaustuką virkštelės bigė paliekama atvira. Naujagimio kūno temperatūra turi būti ne mažesnė kaip 36,5 °C.

✔ Aprengus naujagimį rūbeliais, kartu su mama jis keliauja į palatą po gimdymo.

Gimdyvei taikomos procedūros gimdymo namuose

➜ Gimdyvės priežiūrą palatoje po gimdymo sudaro bendroji ir akušerinė apžiūra. Priklauso nuo kiekvienos ligoninės tvarkos, bet dažniausiai būna 2–3 vizitacijos: ryte ir vakare. Kitu paros metu visada galite kreiptis į budintį personalą. Esant gerai mamos ir naujagimio būklei, namo išleidžiama 2–3 parą po gimdymo.

➜ Į bendrąją apžiūrą įeina moters nusiskundimai, kūno apžiūra, odos, gleivinių, bėrimo elementai, pulsas, kraujo spaudimas, kvėpavimo dažnio įvertinimas. Nusiskundimai gali sufleruoti ankstyvus depresijos po gimdymo požymius.

➜ Pirmąsias 24 val. po gimdymo gali padidėti moters kūno temperatūra. Ją sukelia staigus kraujagyslių ir limfagyslių prisipildymas. Esant padidėjusiai kūno temperatūrai ilgiau nei 24 val., tikėtinas infekcijos pavojus.

➜ Moterį gali varginti silpnumas. Tai yra normalu, nes ji atliko didžiulį darbą, neteko organizmo skysčių, gal nemiegojo visą naktį, ją išvargino sąrėmių skausmai. Todėl svarbu kuo daugiau ilsėtis, miegoti, kai naujagimis miega, staigiai nesikelti iš lovos, nes gali susisukti galva.

Akušerinė apžiūra. Įvertinama moters krūtų būklė: ar jos minkštos, ar yra priešpienio, pieno, ar nėra sukietėjimų, krūtų odos spalva, spenelių forma, įtrūkimai. Visais žindymo ir krūtų priežiūros klausimais gali padėti akušerė ar gydytojas bei žindymo specialistė, jeigu ligoninė ją turi.

Taip pat svarbu įvertinti gimdos involiuciją. Gimdos dugno aukštis mažėja apie 2 cm per parą. Nepakankamas gimdos traukimasis yra gimdos subinvoliucija. Vertinant svarbu gimdos dugno aukštis (šlapimo pūslė turėtų būti tuščia), tonusas, skausmingumas. Taip pat svarbu lochijų kiekis, spalva, kvapas. Jei išskyros kaupiasi gimdos ertmėje (lochiometra), tai gimdos dugnas bus aukštai, o išskyrų mažai. Įtakos tam gali turėti kraujo krešulys gimdoje, gimdos kaklelio spazmas, silpni gimdos susitraukimai. Jeigu uždegimo nėra, užtenka fizinio aktyvumo ir gimdos susitraukimus skatinančių vaistų.

Tarpvietės apžiūrą apima paraudimo, patinimo ir skausmingumo vertinimas. Plyšusi ar kirpta ir po to siūta tarpvietė sugyja per 10–12 parų po gimdymo. Svarbu tinkama tarpvietės higiena, skausmo malšinimas (pavilgai, tepalai su anestetikais, žvakutės nuo uždegimo į tiesiąją žarną, kai kuriais atvejais ledas).

Gali būti sutrikusi šlapimo pūslės funkcija – tada skausminga šlapintis arba apskritai neišeina. Jei po gimdymo moteris nepasišlapina per 4 val., siūloma kateterizuoti šlapimo pūslę.

Žarnyno funkcija. Dažnai moteris vargina obstipacijos. Svarbu judėti, vartoti pakankamai skysčių (apie 2,5 l per dieną), kartais pagelbėja į tiesiąją žarną skiriamos skausmą malšinančios, nuo hemorojaus ar uždegimo žvakutės (tuštinimąsi išprovokuoja išangės rauko sudirginimas).

Patarimai MAMAI

 1. Po gimdymo moteris gali jausti nereguliarius gimdos susitraukimus, panašius į menstruacinį skausmą. Jei buvo siūta tarpvietė, bus jaučiamas tos srities skausmingumas. Nereikia kentėti, o geriau pasisakyti akušerei, gausite vaistų nuo skausmo. Skausmas yra diskomfortas ir gali trukdyti jums sėkmingai žindyti.
 2. Svarbu per pirmas 3 paras pasituštinti. Svarbu fizinis aktyvumas, pakankamas kiekis skysčių (2,5 l per dieną). Varginant vidurių pūtimui, užkietėjimui, nepavykus pasituštinti, pasisakykite personalui. Jeigu bijote, kad stanginantis išsiskirs siūlės, galite prilaikyti tarpvietę su švaria servetėle ir pasituštinusi apsiplauti prausikliu bei vandeniu.
 3. Glauskite naujagimį prie krūties ir žindykite pagal poreikį. Naujagimio čiulpimo judesiai skatina pieno gamybą ir gimdos involiuciją.
 4. Išskyroms po gimdymo sugerti pirmomis paromis naudokite suaugusiųjų sauskelnes, vėliau higieninius paketus. Juos keiskite reguliariai, maždaug kas 4 val. Nenaudokite tamponų ir nesimaudykite vonioje. Geriausia praustis po drungnu dušu pagal poreikį, o lyties organus ir tarpvietę su specialiu prausikliu prausti judesiu nuo makšties išangės link.
 5. Labai staigiai keliantis iš lovos gali apsvaigti galva, todėl kelkitės iš lėto. Pajutus silpnumą jau atsistojus, geriau būtų iškart sėsti ant grindų, kad būtų išvengta didelių sužalojimų.
 6. Esant reikalui galima dėvėti specialų diržą. Jį užsidėti reikia gulint, o einant miegoti nusiimti.
 7. Po gimdymo gali tinti kojos, nes vis dar veikia kraujagysles atpalaiduojantys hormonai. Dažnai moterys daugiau gulinėja, mažai juda. Taip pat tinimas gali kankinti dėl gimdymo metu sulašintų skysčių kiekio (pvz., jeigu buvo taikytas epidūrinis skausmo malšinimo būdas, atlikta cezario pjūvio operacija). Nereikia riboti išgeriamo skysčių kiekio, galima palaikyti kojas pakeltas, pajudinti jas lovoje.
 8. Maitinant naujagimį iš krūties, mėnesinių gali nebūti, bet vis tiek išlieka galimybė pastoti. Lytiniais santykiais rekomenduojama užsiimti po 6–8 savaičių (kai nebebus kraujingų lochijų ir bus sugijusios tarpvietės žaizdos). Prieš tai geriausia apsilankyti pas ginekologą. Nusprendus lytiniais santykiais užsiimti praėjus mažiau nei 6 savaitėms po gimdymo, svarbu žinoti, kad egizstuoja didesnė gimdos infekcijos rizika.
 9. Po 6 savaičių svarbu apsilankyti pas gydytoją. Bus atliekamas bimanualinis tyrimas, vertinama lyties organų būklė, krūtų būklė, bendroji moters būklė, aptariami šeimos planavimo klausimai.

SOS mamai

Esant šiems požymiams, važiuoti tiesiai pas gydytoją arba į ligoninės priimamąjį:

 • karščiavimas (=/>38 °C);
 • gausėjantis kraujavimas iš gimdos (paketas keičiamas kas valandą; kraujavimas atsinaujina po pertraukos, matomi citrinos dydžio krešuliai);
 • kraujuojama ilgiau kaip 4 savaites;
 • pirmąją savaitę nesama jokių lochijų;
 • kraujavimas iš cezario pjūvio srities;
 • tarpvietės siuvimo vietoje išsiskyrė siūlai;
 • tarpvietės plyšimo ar kirpimo ir siuvimo vietoje jaučiamas patinimas, matomas paraudimas, jaučiamas skausmingumas, teka pūliai;
 • pastebėtos nemalonaus kvapo, gausios, neįprastos konsistencijos išskyros iš makšties;
 • stiprus skausmas pilvo srityje;
 • esant dusuliui, pasunkėjus kvėpavimui, esant aštriam skausmui krūtinėje;
 • esant galvos svaigimui, pykinimui, vėmimui, kurie nesusiję su maistu;
 • dažnas ir skausmingas šlapinimasis, esant šlapimo nelaikymui;
 • pastebėtas vienos apatinės galūnės (kojos) paraudimas ir patinimas, jaučiamas karštumas;
 • pakitus krūtų būklei: skausmingumas, gilūs spenelių įtrūkimai, sustandėjimas, kieti dariniai krūtyse, paraudusi ir blizganti oda, temperatūros pakilimas;
 • svarbi yra ir emocinė bei psichologinė būklė: nuolatinis liūdesys, vangumas, varginantis mieguistumas, abejingumas, nepraeinantis jausmas, kad esate bloga mama.

Jei simptomai nėra labai ryškūs, bet jums neramu dėl savo būklės, galite susisiekti su savo gydytoju arba paskambinti į pasirinktos ligoninės priėmimo skyrių ir pasitarti, ar jūsų būklė reikalauja gydymo ligoninėje.

SOS naujagimiui

Nedelsiant kreiptis į kūdikį prižiūrintį gydytoją:

 • pasunkėjęs kvėpavimas, mėlynavimas;
 • gausus veido bėrimas;
 • paraudimas aplink naujagimio krūteles;
 • paraudimas, patinimas apie bambos žiedą (daugiau kaip 5 mm);
 • naujagimis vangus, nevalgo, pakilusi kūno temperatūra (sunerimti, jeigu ji žema);
 • gausus atpylimas, išsipūtęs pilvas, naujagimis nesituština;
 • ryškėja gelta arba vėl atsinaujina;
 • įtartini pakitimai skiepijimo vietose ar pasireiškusios komplikacijos.

Tekstas akušerės Dovilės Vilkės@Nėštumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“.  Nuotrauka ©Pexels.

© Nėštumo kalendorius, naudoti tik gavus raštišką sutikimą.

Komentarai