b

Nėštumo kalendorius

  >  Gimdymo laikotarpis   >  HIGIENOS PRIEMONĖS GIMDYVEI
higienos-piremones-gimdyvei

HIGIENOS PRIEMONĖS GIMDYVEI

Ruošiantis daiktus į ligoninę – „Gimdyvės krepšelį“, labai dažnai kyla klausimų apie higienos priemones. Kokių ir kiek įklotų prireiks po gimdymo? Ar tinka įprasti higieniniai paketai? Kas vyksta pirmosiomis dienomis po gimdymo? Ar gausiai kraujuojama ir kiek laiko? Kas yra sauskelnės-kelnaitės, kam skirtos vienkartinės kelnaitės, ar jos reikalingos gimdyvei?

Būtinus gimdymo namuose daiktus patariama turėti susiruošus jau 38-ąją nėštumo savaitę, daiktų sąrašą rasite čia GIMDYVĖS KREPŠELIS – KĄ VEŽTIS Į GIMDYMO NAMUS?

Po gimdymo pasirodys išskyrų: kraujo, gleivių ir gimdos audinių liekanų. Lochijomis vadinamos išskyros yra labai gausios, tamsiai raudonos spalvos, su kraujo krešuliais. Taip valosi gimda. Kol kraujuoja žaizda buvusioje placentos prisitvirtinimo vietoje, išskyros yra tamsiai raudonos. Jau antrą savaitę jos tampa šviesesnės, iš pradžių rusvai rudos, vėliau gelsvos ir galų gale beveik šviesios spalvos, bekvapės. Nuo trečios savaitės išskyrų sumažėja, lieka tik silpnas kraujavimas ar tepimas, kuris gali tęstis iki šešių savaičių.

  •  Išskyros yra puiki terpė veistis mikroorganizmams, todėl pirmosiomis dienomis paketus keiskite kuo dažniau, vėliau bent kas 3–4 valandas.
  • Ilgalaikis higieninių paketų naudojimas gali sukelti odos šutimą, niežulį ar perštėjimą. Norint to išvengti, rekomenduojamos oro vonios, aukštos kokybės higieniniai paketai, medvilninės ar kvėpuojančios kelnaitės.

 

INTYMIOSIOS HIGIENOS REIKMENYS Į GIMDYKLĄ

Sąrėmių metu vaikštinėjant koridoriais ar po gimdyklą (judant daug lengviau iškęsti skausmą, pašalinti nerimą ir raumenų įtampą), patogiau dėvėti kelnaites su įklotu, ypač žinant, kad gimdyvės marškiniai paprastai būna trumpi ir atviri. Apsiprausimams pakaks vandens, prausiklio gimdykloje nereikės, tačiau pasiimkite rankšluostuką arba vienkartinių rankšluosčių.

Taip pat galima pasiimti vienkartinių paklotų. Paklotas apsaugos patalus nuo pagausėjusių makšties išskyrų, vaisiaus vandenų ir kt., susitepus nesunku pakeisti švariu. Vaistinėse jų galima pirkti po vienetą. Nepanaudoti paklotai pravers palatoje po gimdymo.

Jau gimdžiusios moterys rekomenduoja gimdyklos reikmenų krepšyje turėti vienas sauskelnes-kelnaites. Tai saugus ir patogus būdas sulaikyti gausias pirmąsias išskyras. Praėjus porai valandų po gimdymo, dar esant ant gimdymo stalo, sauskelnes-kelnaites padės apsimauti akušerė ir jums pirmąsias valandas palatoje bus ramu, kol šiek tiek pailsėsite ir galėsite apsiprausti bei pasikeisti į kitas, švarias sauskelnes-kelnaites arba higieninius įklotus.

Kiek higienos reikmenų prireiks gimdykloje? Vienų kelnaičių (ar vienkartinių kelnaičių), 1–2 įklotų, 2–3 vienkartinių paklotų, vienų sauskelnių-kelnaičių, keleto nebrangių ar vienkartinių rankšluostukų.

KITI REKOMENDUOJAMI STRAIPSNIAI

  1. Kūnas po Cezario ir po natūralaus gimdymo. Su specialiste Agne Škudiene
  2. SOS nėštumo metu. Pavojingi simptomai ir būklės.
  3. Naujagimio raminimo būdai pagal naujagimių fotografę Astą Petraitienę

INTYMIOSIOS HIGIENOS REIKMENYS PO GIMDYMO

SAUSKELNĖS-KELNAITĖS tinkamos naudoti pirmas 1–2 dienas, t.y. kol kraujavimas itin gausus, jūs mažiau judate, daugiau laiko praleidžiate lovoje. Sauskelnės-kelnaitės, pasirinktos pagal klubų apimtį (nurodyta ant pakuotės), tampriai priglunda prie klubų, sugeria didelį kiekį išskyrų. Apsimaunamos ir dėvimos kaip įprastos apatinės kelnaitės, jas nesunku nusiimti ir pasikeisti švariomis, perplėšus šoninę siūlę. Kai kurioms moterims nepatinka sauskelnių-kelnaičių dydis (išsipūtę), tačiau ir įklotai, skirti naudoti po gimdymo, yra dideli.
Kai kurios gimdyvės sauskelnes-kelnaites naudoja ne tik pirmąją dieną, bet visą laiką ligoninėje, t. y. apie 3 paras. Kitos atsisako po pirmos paros, nes sauskelnės-kelnaitės vis dėlto paplatina klubus, jas nelabai patogu apsimauti, jei moteris dėvi kelnes ar tampres (antrą parą ligoninėje jau nevaikštoma tik su naktiniais ir chalatu).

Kiek prireiks? Jei sauskelnes-kelnaites naudosite tik pirmąsias valandas po gimdymo ar pirmąją parą, pakaks 1–3 vnt. Joms pasibaigus, pradėsite naudoti higieninius įklotus.
Jei planuosite ligoninėje naudoti tik jas (tuomet nereikės kelnaičių bei įklotų), prireiks daugiau. Planuokite ligoninėje praleisti tris paras. Numatykite, kad dienos metu kelnaites keisite kas 3–5 valandas, naktį – apie 2 kartus. Taigi apytiksliai reikės apie 10–15 vnt.

 

HIGIENINIAI ĮKLOTAI. Įprasti higieniniai įklotai, naudojami menstruacijų metu, yra maži ir per ploni pirmoms dienoms, nes jie nesugeria gausių išskyrų. Per penkias mėnesinių dienas netenkama apie 30–70 ml kraujo, o per pirmas paras po gimdymo – apie 150–300 ml. Pirmoms paroms puikiai tinka specialūs įvairių dydžių įklotų rinkiniai gimdyvėms (pvz. SENI). Likusiam laikotarpiui po gimdymo, kol dar kraujuosite ar bus tik nežymių išskyrų, naudokite įprastus mėgstamus higieninius paketus ar įklotus. Žinant, kad įklotus teks dėvėti keletą savaičių, verta pagalvoti apie gaminių kokybę bei sudėtį, pasirinkti įklotus, kurie leidžia odai kvėpuoti, nedirgina, nesukelia iššutimo, paraudimo ir kt.

Kiek prireiks po gimdymo? 
Įklotų rinkinys gimdyvei: apie 10 vnt. įvairaus dydžio higieninių įklotų;
Įprasti higieniniai įklotai (jūsų naudoti menstruacijų metu) – apie 1–2 pakuotes. Likusiam laikotarpiui po gimdymo, kol dar kraujuosite ar bus tik nežymių išskyrų, naudokite įprastus mėgstamus higieninius paketus ar įklotus.

 

KELNAITĖS. Vaistinėse ar specializuotose parduotuvėse rasite vienkartinių, dar vadinamų tinklinėmis, kelnaičių. Kol gausiai kraujuojama, jos yra nepamainomos. Tinklinės kelnaitės tvirtai priglunda ir gerai prilaiko didžiuosius įklotus, yra lengvai skalbiamos ir greitai džiūsta, pasižymi dideliu oro pralaidumu. Vienkartinių kelnaičių dydį galima pasirinkti pagal klubų apimtį, vaistinėse pardavinėjamos po vienetą.
Įprastas apatines kelnaites imkite dėvėti tada, kai sumažės kraujavimas ir bus tinkami įprasti higieniniai paketai, t. y. trečią parą po gimdymo (dar ligoninėje) arba jau grįžus namo.

Kiek prireiks? Ligoninėje pakaks 2–3 vienkartinių tinklinių kelnaičių: kol vienas dėvėsite, kitos išskalbtos išdžius. Į ligoninę pasiimkite ir bent vienas paprastas medvilnines kelnaites, jei tinklinės jums bus nepatogios.

 

VIENKARTINIAI PAKLOTAI. Pirmą parą po gimdymo gausiai kraujuojama, kraujas gali pratekėti ir pro higieninius įklotus, todėl pravartu apsaugoti patalynę nuo susitepimo. Patalynę ligoninėje keičia pagal kiekvienos ligoninės higienos taisykles arba jei paprašote. Tiek gimdykloje, tiek palatoje vienkartiniai paklotai bus puiki papildoma lovos ir patalų apsauga, nereikės laukti ryto, kol jums pakeis susitepusią paklodę. Šie paklotai taip pat puikiai tinka pervystyti kūdikį ne tik ligoninėje, bet ir namuose.

Kiek prireiks? Palatoje turėtų pakakti 2–3 paklotų. Patogiausias dydis pasitiesti į lovą 60 x 90 cm, o kūdikiui pervystyti – 60 x 60 cm.

 

PRAUSIMOSI PRIEMONĖS INTYMIAJAI HIGIENAI. Po gimdymo praustis po dušu rekomenduojama bent du kartus per dieną, o tarpvietę apsiplauti kaskart po tualeto ne rečiau kaip kas 2–3 valandas. Intymiajai higienai tinka prausiklis, losjonas ar muilas, kurių sudėtyje nėra kvapiųjų medžiagų, dažiklių, galinčių dirginti odą ir lytinius organus, ir kurių pH yra labai švelnus, apie 3,5–4,5 (pvz. SEBAMED). Tokie prausikliai yra švelnūs, išlaiko tinkamą intymių sričių pH, nedžiovina, „netraukia“ po gimdymo labai jautrios, dažnai sudėtyje turi priedų, padedančių išlaikyti bakterinę pusiausvyrą. Papildomai galima turėti antibakterinį prausiklį (gimdymo namuose pasikonsultuokite su ginekologe), tinkamą tarpvietei plauti, ypač jei gimdymo metu tarpvietė plyšo arba ją kirpo.

Kiek prireiks? Pakaks nepilno intymiosios higienos prausiklio buteliuko (jei turite jau pradėtą), ligoninėje jo išnaudosite iki 100 ml. Po apsiprausimų patogu šluostytis vienkartiniais rankšluostėliais (naudojami kirpyklose užima labai mažai vietos, puikiai sugeria, pvz., CASCADA). Jei naudosite frotinius ar kitokio audinio rankšluostėlius, tuomet prireiks kelių, nes juos reikia išskalbti po kiekvieno panaudojimo.

WELEDOS PRODUKTAI NĖŠTUMO LAIKOTARPIUI, KŪDIKIUI IR MAŽYLIUI

 

Tekstas @Nėštumokalendorius, VŠĮ “Mediapressa”, © naudoti tik gavus raštišką sutikimą. Nuotrauka @hatchtal

Komentarai