b

Nėštumo kalendorius

  >  Šeima   >  TĖVYSTĖS IR POROS ŽEMĖLAPIAI su specialiste Egle Bogvilaite Aronen
partneriu_vaidmenys_poroje

TĖVYSTĖS IR POROS ŽEMĖLAPIAI su specialiste Egle Bogvilaite Aronen

Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje suomiško ugdymo ypatumai kelia didelį susidomėjimą. Ugdymu šiuo atveju įvardijame santykį su vaiku nuo pat gimimo. Jau seniai žinoma, kad su vaiku labai svarbu sukurti saugų prieraišumą. Nuo šio supratimo ir prasideda suomiško ugdymo modelis.

 

Kuo tvirtesnius ir saugesnius santykius sukuria mama ir tėtis su savo vaiku nuo pirmųjų jo dienų, tuo lengviau vaikas ateityje prisitaiko prie neišvengiamų pokyčių gyvenime (išėjimo į darželį, vėliau – mokyklą, socialinių ryšių kūrimo ir pan.).

 

 

GIMUS VAIKUI ŽINGSNIS IKI KRIZĖS

Gimęs kūdikis į poros santykius atneša daugybę pokyčių. Ir ne visi jie yra vien teigiami. Nuovargis, aiškaus dienos ritmo nebuvimas, nesibaigiančių buities darbų lavina, neužtikrintumo jausmas dažnai visai užgožia mintis apie partnerį. Nebelieka laiko artimiems pokalbiams, savo poreikiams išsakyti, kyla skaudulių dėl nepatenkintų lūkesčių vienas kito atžvilgiu. Tokiomis aplinkybėmis tik vienas žingsnis iki santykių krizės. O kur dar pirmaisiais mėnesiais nuolat kylantys klausimai, ar teisingai auginu mažylį? Naujo mamos ir tėčio vaidmens įsisąmoninimas – daug iššūkių keliantis laikas. Todėl tėvystės krizės užklumpa dažną mažylio susilaukusią porą.

 

„Suomijos ugdytojai yra įsitikinę, kad tinkamai pasiruošus tokių krizių išvengti galima. Jų sukurtos informatyvios schemos-žemėlapiai paprastai ir aiškiai detalizuoja vaidmenis tėvystėje ir poroje. Vaidmenų įsisąmoninimas ir taikymas kasdienybėje kuria darnią santykių visumą.“,– pasakoja Eglė Bogvilaitė-Aronen, tinklaraščio „Suomiškas ugdymas“ autorė.

 

Šios schemos Suomijoje labai paplitusios ir naudojamos kaip šviečiamoji, terapinė bei informacinė priemonė kūdikio susilaukusiems tėvams. Abu šie žemėlapiai Suomijoje yra įvardijami kaip šeimos krizių prevencijai skirtos priemonės.

 

 

 

TĖVYSTĖS VAIDMENŲ ŽEMĖLAPIS

 

 tevystes_vaidmenu_zemelapisTėvystės vaidmenų žemėlapis paprastai ir suprantamai vizualizuoja, kaip atrodo tėvystė kasdienėje buityje. Jį dar 1999 m. sukūrė Pietvakarių Suomijos regiono vaikų apsaugos grupė (Varsinais-Suomen lastensuojelukuntayhtymä).

 

TĖVYSTĖS VAIDMENYS – siekiamybė tėvystėje ir motinystėje
  • Gyvenimo mokytojas
  • Socialinių santykių konsultantas
  • Ribų nustatytojas
  • Kasdienės priežiūros suteikėjas
  • Meilės davėjas

 

Žemėlapiuose vaidmenys pritaikyti abiem tėvams. Tėtis ir mama – lygiaverčiai šeimos suaugusieji, kuriantys tokią šeimą, kurioje gera ir saugu visiems šeimos nariams. Išskirti vaidmenų elementai nukreipia į meilės ir bendros atsakomybės sritis, primena ir asmeninių poreikių svarbą (juk norėdama skleisti meilę kitiems, pirmiausia turite mylėti save pačią!). Sujungę visas dėlionės detales į visumą, gyvensime sąmoningai mėgaudamiesi šeimos santykių teikiamais malonumais ir užkirsdami kelią galimoms krizėms.

 

Žemėlapiai paprastai ir suprantamai vizualizuoja tokią šeimos ir tėvystės sampratą, kuri šiuolaikiniame gyvenime yra siekiamybė. Svarbu įsisąmoninti, kad vaidmenys ir jų elementai yra ne dalijami su partneriu per pusę, pasiskirstant, kas už kurią vaidmens sritį yra „atsakingas“, o abiem partneriams lygiavertiškai realizuojant save visose srityse. Visai natūralu, kad naujieji mama ir tėtis, turėdami skirtingas savo vaikysčių patirtis, gali nevienodai įsivaizduoti šeimą, vaiko poreikių tenkinimą, atsakomybes. Todėl vadovaujantis šiais žemėlapiais partneriams lengviau mokytis „kalbėti viena kalba“, ugdytis reikiamas savybes, lygiavertiškai augti šeimoje ir taip išvengti gilių santykių duobių bei mažinti krizių tikimybę.

 

 

 

POROS SANTYKIŲ ŽEMĖLAPIS

 

poros_santykių_zemelapis

Vis dėlto yra akivaizdu, kad šeimoje iškilus sunkumų vien tėvystės problemų sprendimo dažnai nepakanka. Partnerių susiskaldymas tiesiogiai ir labai skaudžiai daro įtaką vaiko gyvenimui ir jo pasaulėžiūros formavimuisi. Taigi, poros santykiai – atskiras ir labai svarbus šeimos elementas, kurį taip pat reikia puoselėti. Todėl po keleto metų Suomijoje buvo sukurtas ir poros santykių žemėlapis.

 

PARTNERIŲ VAIDMENYS POROJE
  • Partneris
  • Santykių sergėtojas
  • Ribų išlaikytojas
  • Buities didvyris
  • Mylėtojas

 

Įsisąmoninus šiuos vaidmenis šeimoje, labai prasminga išmoktą vaidmenų modelį taikyti platesniame giminės ir draugų rate – bendraujant su visais, kuriems svarbus gimsiantis jūsų mažylis. Aptarti šeimos tradicijas su savo tėčiu, nueiti į paskaitą apie žindymą su mama, pažiūrėti komediją apie mamystės džiaugsmus su vyro seserimi, dėdės paprašyti sukalti lentynas virš būsimo vystymo staliuko, o brolio – nuvežti jus atlikti įprastų kraujo tyrimų, kai vyras to padaryti negali. Juk toks platus ir prieraišumu grįstas artimųjų ratas augins jūsų šeimą ir gimus kūdikiui! O mažyliui tai teiks pasitikėjimo ir saugumo jausmą. Teigiamų pasekmių matysite ir tolesnėje vaiko raidoje (tai įrodyta tyrimais!) – jam bus lengviau susirasti draugų, įgyti populiarumą tarp bendraamžių, bendrauti su mokytojais, būti empatiškam, atsakingam, turinčiam savireguliacijos įgūdžius.

 

 

Nėštumas – labai tinkamas metas stabtelėti, pamąstyti, paklausti, ką apie vaidmenis šeimoje galvoja partneris. Jei skirsite laiko santykiams aptarti dabar, bus lengviau gimus mažyliui. Kartais tiesiog užteks persimesti supratingu žvilgsniu ir abu suprasite – dabar užslinko „tas“ sunkaus laiko debesis, bet jis tikrai praeis!

 

 

Nuotrauka @Doug Schneider

Pagal Eglės Bogvilaitės Aronen “Suomiškas ugdymas” tėvystės ir poros žemėlapius ir aiškinimą tekstą rengė Elzė Gerdvilienė.

@Nėštumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, © naudoti tik gavus raštišką sutikimą

 

 

 

Atmintinė tėvams

Tevystes_vaidemu_zemelapis

Komentarai