b

Nėštumo kalendorius

  >  Kūdikis   >  Kaip yra vertinama vaiko raida ir ką daryti toliau? Su specialiste Dalia Kuliešiene

Kaip yra vertinama vaiko raida ir ką daryti toliau? Su specialiste Dalia Kuliešiene

Vaikas auga būdamas pasaulio dalimi, apsuptas žmonių, jų tarpusavio santykių, gamtos ir miesto aplinkos, kultūrinių ir socialinių reiškinių. Augdamas ir vystydamasis vaikas išmoksta pažinti jį supantį pasaulį bei supranta, ką reiškia būti jo dalimi.

Tačiau kas yra vaiko raida ir kaip ji vertinama specialistų?

 

KAS YRA RAIDA IR RAIDOS VERTINIMAS?

Terminas raida gali būti traktuojamas labai plačiai ir apima visą organizmo vystymąsi: augimą, lytinį brendimą, psichomotorinį vystymąsi, dantų, kaulų ir kitų organų vystymąsi. Visgi, dažniausiai šis terminas naudojamas kalbant apie psichomotorinį vaiko vystymąsi, kartais dar įvardinamą kaip neuroraida.

 

Labai svarbu žinoti ir nepainioti

Raidos sutrikimas nėra liga. Tai tik būklė, kurią stabilizavus, galima gyventi įprastą gyvenimą. Pvz, turint kalbos sutrikimą, logopedo pagalba galima išmokti raides tartis taisyklingai ir šio sutrikimo neliks.

Iki septynių metų vaikams nėra tokios diagnozės, kaip protinis atsilikimas nėra. Protinio atsilikimo diagnozė atsiranda apie 7 metus. Bet net ir šios diagnozės nereikia bijoti, nes ji nustatoma tik terminuotam laikui.

Beje nustačius diagnozę, gamina gauti kompensaciją iš valstybės, kuri dar kitaip vadinama neįgalumo pašalpa. Šių pinigėlių pagalba galima gauti kompleksą paslaugų, kurios padės stabilizuoti vaiko sveikatos būklę.

 

Neuroraidą sudaro:

Kalba. Nors kūdikis motinos balsą puikiai girdi dar būdamas įsčiose, vaikui kalbos suvokimas nėra įgimtas ir kalba savaime neišsivysto. Vaikui įgimtas ir natūralus dalykas yra aplinkos mėgdžiojimas, tad kalbos vaikai mokosi žaisdami ir kartodami žodžius, kuriuos sako mama ir tėtis. Ankstyvosios vaiko kalbos esmė yra bendravimas ir pamėgdžiojimas.

Tobulėjant kalbai, vystosi ir vaiko mąstymas.

Judesys. Vaikui judėjimas yra pasaulio ir savęs pažinimo būdas. Kai vaikas geriau suvokia savo kūną bei jo galimybes, jis labiau pasitiki savimi bei drąsiau jaučiasi. Judesio raida skatina savitarnos, savitvarkos, kultūrinių-higieninių įgūdžių tobulėjimą, pasitikėjimą savo jėgomis savarankiškai judėti, įveikti kliūtis, lavina pusiausvyrą bei koordinaciją.

Pojūčiai. Pojūtis – pirmoji pažinimo pakopa, suteikianti galimybę plėsti pasaulio pažinimą, formuoti vaizdinius ir sąvokas. Žmonės turi išvystę penkis pagrindinius pojūčius: regėjimas, klausa, uoslė, skonis, lytėjimas. Šie pojūčiai yra mums duoti, bet jų nelavinant ir nenaudojant jie silpsta. Visi šie pojūčiai žmogui reikalingi, tačiau netekus vieno žmogus gali gyventi.

Socialinė – emocinė raida. Tai vaiko gebėjimas susipažinti ir bendrauti su kitais žmonėmis, reaguoti į emocijas (į šypseną atsakyti šypsena) ir kitų socialinių įgūdžių vystymasis.

Tėvai turėtų atkreipti dėmesį, kaip vaikas pažindinasi, komunikuoja su aplinka. Pastebėjus, kad labai mažai bendrauja (verbaliai ir neverbaliai), nereaguoja į savo vardą, nepaiso prašymų, menkai  domisi aplinka, neieško draugijos ir pan. – patartina kreiptis į specialistus išsamesniems tyrimams. Nesėkminga socialinė adaptacija gali vaikui sukelti stresą, baimę, nerimą.

 

Vaiko raidos vertinimas

Raidos vertinimo metodikos yra sukurtos atlikus sudėtingas ir ilgas studijas, parenkamos pagal vaiko amžių, raidos sutrikimą, fizines galimybes, raidos tyrimo tikslus. Vertinimą atlieka psichologai, bet jie neapsiriboja tik intelekto ar kai kurių psichinių pažinimo procesų įvertinimu, vaiko raida vertinama kompleksiškai. Tad testo pagalba galima susidaryti bendrą vaiku gebėjimų vaizdą – kokia vaiko gebėjimų grandis silpnesnė, į ką reikia labiau atkreipti dėmesį.

 

Vaiko raidos vertinimo testų pavyzdžiai

DISC metodika – diagnostinis vaikų raidos vertinimas, kurio metu įvertinami šie vaiko raidos ypatumai:

  • Smulkiosios ir stambiosios motorikos;
  • Kalbos raidos;
  • Dėmesio koncentracijos;
  • Atminties apimties;
  • Socialinės adaptacijos;
  • Savarankiškumo įgūdžių.

Įvertinus vaiko motorinę raidą, nustatomas vadinamasis motorinis amžius. Jo santykis su biologiniu amžiumi, padaugintu iš 100, vadinamas motoriniu koeficientu (MQ). Jei vaiko MQ daugiau kaip 70, laikoma, kad motorinė raida yra normali, jei MQ yra tarp 50 ir 70, laikoma, kad motorinė raida sutrikusi ir tokį vaiką reikia atidžiai stebėti. Tikėtina, jog daugelio šių vaikų motorinė raida normalizuosis savaime ar suteikus nedidelę pagalbą. Jei MQ yra mažesnis nei 50, motorinė raida yra labai sutrikusi, tokiam vaikui reikia pagalbos.

Neišnešiotų vaikų raida pagal DISC metodą vertinama, atsižvelgiant į jų amžių:

  • Neišnešioti vaikai iki 2 metų vertinami pagal koreguotą amžių;
  • Neišnešioti vaikai, kuriems daugiau nei 2 metai, vertinami pagal gimimo amžių.

Šį raidos vertinimą atlieka psichologai, kurių išvados gali būti antrinio arba tretinio lygio.

Vaiko raidos DISC vertinimo išvados pateiktos antrinio lygio psichologo, turi būti patvirtintos gydytojų – vaikų ir paauglių psichiatro ar gydytojo psichiatro, neurologo.

Spalvotų matricų testas. Raveno spalvotų matricų teste plačiai taikoma psichodiagnostika, skirta 5-11 metų vaikų dialektiniam sugebėjimui įvertinti. Testas matuoja sugebėjimą daryti išvadas, mokėjimą lyginti formas, samprotauti pagal analogiją t.y. konstrukcinį intelektą. Testą sudaro 36 užduotys, suskirstytos į tris serijas: A, B ir AB pagal skirtingus matricos komponavimo principus. Tiriamojo prašoma parinkti tinkamą detalę į tuščią piešinio vietą. Serijos yra nevienodo sunkumo, jos laipsniškai sunkėja nuo lengviausios iki sunkiausios.

Wekselerio testas. Wechsler vaikų intelekto vertinimo skalė WISC-III yra vienas populiariausių intelekto testų. WISC-III sudarytas iš įvairių subtestų (žodyno, aritmetikos), kuriuos taip pat sudaro sunkėjančia tvarka pateikiamos užduotys. Subtestai yra suskirstyti į verbalinius ir neverbalinius. Verbaliniais subtestais galima tirti kalbinius įgūdžius, bendrą žinių lygį, socialinę nuovoką. Neverbaliniuose subtestuose pabrėžiami percepciniai – motoriniai įgūdžiai, informacijos apdorojimo greitis, neverbalinis abstraktus mąstymas. Gauti rezultatai verčiami standartiniais balais, intelekto koeficientu (IQ). Testas yra patikimas ir validus.

 

KĄ DARYTI, NORINT ĮVERTINTI VAIKO RAIDĄ 

  1. Kai šeimos gydytojas, vaikų ligų gydytojas arba gydytojas specialistas naujagimiui, kūdikiui arba vaikui pastebi ar nustato raidos (vystymosi) sutrikimus arba mato rizikos veiksnius jiems atsirasti, siunčia jį konsultacijai pas socialinį pediatrą arba raidos pediatrą dėl vaiko raidos vertinimo.
  2. Dėl vaiko raidos įvertinimo konsultuoja ir kompleksinį vaiko raidos įvertinimą teikia:
    • ankstyvosios korekcijos tarnybos, ankstyvosios reabilitacijos tarnybos, teikiančios antrinio lygio ankstyvosios reabilitacijos paslaugas (kontaktai pateikti atmintinėje apie ankstyvąją reabilitaciją);
    • tretinio lygio konsultacinių ir stacionarinių paslaugų organizacijos: Vaiko raidos centras, Vaikų reabilitacijos skyrius Druskininkų “Saulutė”, Vaikų reabilitacijos ligoninė “Lopšelis” (kontaktai pateikti atmintinėje apie ankstyvąją reabilitaciją);
    • savivaldybės pedagoginė psichologinė tarnyba (PPT) arba apskrities pedagoginė psichologinė tarnyba (PPT)
    • privačios įstaigos, atliekančios kompleksinį vaiko raidos vertinimą vaikams, turintiems raidos, emocinių ir elgesio sutrikimų, mokamai.
  3. Raidos vertinimą atlieka psichologai, kurių išvados gali būti antrinio ir tretinio lygio. Vaiko raidos DISC vertinimo išvados pateiktos antrinio lygio psichologo, turi būti patvirtintos gydytojų – vaikų ir paauglių psichiatro ar gydytojo psichiatro, neurologo.
  4. Vaiko raidos įvertinimo testai parenkami pagal vaiko amžių, raidos sutrikimą, fizines galimybes, raidos tyrimo tikslus. Vienas iš pagrindinių tyrimo metodų – DISC metodika – diagnostinis vaikų raidos vertinimas, kurio metu įvertinami šie vaiko raidos ypatumai: smulkiosios ir stambiosios motorikos, kalbos raidos, dėmesio koncentracijos, atminties apimties, socialinės adaptacijos, savarankiškumo įgūdžių.
  5. Neišnešiotų vaikų raida pagal DISC metodą vertinama, atsižvelgiant į jų amžių:
    • Neišnešioti vaikai iki 2 metų vertinami pagal koreguotą amžių;
    • Neišnešioti vaikai, kuriems daugiau nei 2 metai, vertinami pagal gimimo amžių.
  6. Įvertinus vaiko motorinę raidą, nustatomas vadinamasis motorinis amžius. Jo santykis su biologiniu amžiumi, padaugintu iš 100, vadinamas motoriniu koeficientu (MQ). Jei vaiko MQ daugiau kaip 70, laikoma, kad motorinė raida yra normali, jei MQ yra tarp 50 ir 70, laikoma, kad motorinė raida sutrikusi ir tokį vaiką reikia atidžiai stebėti. Tikėtina, jog daugelio šių vaikų motorinė raida normalizuosis savaime ar suteikus nedidelę pagalbą. Jei MQ yra mažesnis nei 50, motorinė raida yra labai sutrikusi, tokiam vaikui reikia kompleksinės pagalbos.

 

Sunku protu suvokti, bet, susilaukusi neįgalaus vaiko, turėjau nueiti į 21 įstaigą, kad susitvarkyčiau dokumentus, – savo patirtimi dalijasi Dalia Kuliešienė, „Žinojimo galia“ sumanytoja bei autorė, taip pat socialinės iniciatyvos „Galių dėžutė“, informacinio tinklalapio www.galiudezute.lt kūrėja

KĄ DARYTI PO VAIKO RAIDOS ĮVERTINIMO

Po to, kai su šeimos gydytojo siuntimu užsiregistravote kompleksiniame vaiko raidos įvertinimui, atlikote visus reikiamus testus ir gavote dokumentus su medicininėmis diagnozėmis bei rekomendacijomis, seka šie žingsniai:

Pasidomėkite, ar pagal nurodytus ligos kodus, Jūsų vaikui gali būti skiriama:

    • švietimo pagalba (mokytojo padėjėjas, logopedas, psichologas) ugdymosi įstaigoje;
    • neįgalumo ir specialiųjų poreikių išmoka.
    • socialinės garantijos slaugančiajam vaiką su negalia.
    • ankstyvoji reabilitacija Lietuvoje ir užsienyje;
    • reabilitacijos paslaugos (masažas, kineziterapija, ergoterapija, fizioterapija, elektrostimuliacija) vietinėje poliklinikoje;
    • sanatorinis gydymas Lietuvoje ir užsienyje;
    • pagalbos specialistų (psichologo, psichiatro, logopedo) paslaugos dienos centruose ar kitose įstaigose pagal gyvenamąją vietą individualių poreikių vaikui ir jo šeimos nariams;
    • techninės pagalbos priemonės (neįgaliojo vežimėlis, vaikštynė) socialiniame paslaugų centre savivaldybėje, seniūnijoje;
    • būsto ir gyvenamosios aplinkos pritaikymo kompensavimas savivaldybėje;
    • slaugos, sveikatos priežiūros (vaistų sugirdymas, gastrostominis maitinimas, kateterizavimas, tracheostomos priežiūra) paslaugos ugdymosi įstaigoje, dienos centre ir kitoje įstaigoje, kurioje vaikas ugdosi, leidžia laisvalaikį, reabilituojasi, stovyklauja;
    • dienos socialinė globa asmens namuose ir integrali pagalba į namus (socialinė globa ir slaugos paslaugos);
    • atokvėpio paslaugos šeimai auginančiai individualių poreikių vaiką iki 18 metų;
    • vaiko, sergančio reta liga, gydymas užsienyje.

 

  1. Švietimo pagalba vaikui

Dėl švietimo pagalbos su med. išrašais kreipkitės į miesto ar rajono švietimo pagalbos tarnybą (ŠPT)/ pedagoginės pagalbos tarnybą (PPT) dėl ugdymo poreikių įvertinimo ir jų lygio nustatymo vaikui.

Su švietimo pagalbos tarnybos/PPT pažyma, kurioje nustatyti ugdymosi poreikiai,  kreipkitės į

  • darželį, mokyklą ar kitą įstaigą, kurią lanko (lankys) jūsų vaikas. Pagal ŠPT pažymą darželis, mokykla ar kita ugdymosi įstaiga, privalo teikti tam tikrą švietimo pagalbą, bet ji nėra griežtai apibrėžta (pvz., spec. pedagoginė logopedo, psichologo, mokytojo padėjėjo pagalba, 1-5 k/sav).
  • Neįgalumo darbingumo nustatymo tarnybą (NDNT), dėl neįgalumo lygio nustatymo vaikui. Pažyma turi įtakos negalios lygio nustatymui, pvz., pateikus tarnybos pažymą, vaiko neįgalumo lygis gali būti koreguojamas iš vidutinio į sunkų.
  • Kai pavienių paslaugų vaiko pagalbos užtikrinimui nepakanka, tėvai kartu su įstaiga / arba tik pati įstaiga, teikianti paslaugas, su dokumentais (vaiko med. išrašais, ŠPT išvada ir neįgalumo pažymėjimu) kreipiasi į tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorių dėl paslaugų (pvz., mokytojo padėjėjo paslaugą galima pirkti kaip socialinę paslaugą)

 

  1. Neįgalumo ir specialiųjų poreikių nustatymas vaikui

Dėl neįgalumo nustatymo su med. išrašais ir švietimo pagalbos tarnybos PPT pažyma kreipkitės į šeimos gydytoją dėl siuntimo neįgalumo lygio ir specialiųjų poreikių nustatymui ir pristatykite dokumentus Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybai.

Gavus dokumentus apie vaiko neįgalumo lygį ir specialiuosius poreikius, kreipkitės į:

  • Sodrą dėl išmokos už vaiko neįgalumo lygį.
  • Savivaldybės socialinės paramos skyrių dėl tikslinės kompensacijos išmokos už nustatytus specialiuosius poreikius.

 

  1. Socialinės garantijos slaugančiajam vaiką su negalia vienam iš tėvų.

Pasidomėkite, ar Jums, kaip slaugančiam vaiką su negalia asmeniui, kaupsis stažas. Turite atitikti šias sąlygas:

  1. Jūsų ir slaugomo vaiko gyv. vieta deklaruota Lietuvoje.
  2. Jūs (globėjas, rūpintojas, tėvas/mama):
    • nesate pensijinio amžiaus ir negaunate valtybinės pensijos, išskyrus valstybinę našlių (maitintojo netekimo, moka Sodra), šalpos arba socialinės pensijos, šalpos pensijos už asmens su negalia slaugą namuose.
    • nesate draudžiamas socialiniu draudimu Lietuvoje ar kitoje valstybėje.
    • neturite pajamųarba pajamos mažesnės negu minimalus atlyginimas.
    • neatliekate laisvės atėmimo bausmės, jums netaikomas kardomasis kalinimas (suėmimas).
    • teisiškai nepasibaigusi globa (rūpyba), neapribotos tėvystės, motinystės teisės
  3. Vaikui su negalia turi būti nustatytas I ir II lygio slaugos, I lygio priežiūros pagalbos poreikis.
  4. Vaikas nėra apgyvendintas globos, auklėjimo ar slaugos įstaigoje.

3.1. Kai slaugančiajam vaiką su negalia nedirbančiam vienam iš tėvų kaupiasi stažas

Gavus dokumentus apie vaiko neįgalumo lygį ir specialiuosius poreikius, kreipkitės į Sodrą dėl stažo kaupimosi už vaiko slaugą), jei esate nedirbanti (-is) vienas iš tėvų, kai vaikui nustatytas I ir II lygio slaugos ir I lygio priežiūros pagalbos poreikiai.

Pasalpos_dydis_negalia

3.2. Kai slaugančiajam vaiką su negalia nedirbančiam vienam iš tėvų stažas nesikaupia

Kai slaugančiajam vaiką su negalia vienam iš tėvų stažas pensijai nekaupiamas, vaiko slaugymo terminas (mažiausiai 15 metų) skaičiuojasi šalpos neįgalumo pensijai senatvėje. Už slaugą šalpos pensija gali būti paskirta tik vienam iš tėvų, globėjų (rūpintojų).

 

Svarbu: būtina kreiptis į ligonių kasas dėl nemokamo sveikatos draudimo, kuriuo būsite draudžiamas tiek laiko, kiek vaikui nustatytas neįgalumo lygis.

 

3.3. Socialinės garantijos slaugančiam vaiką su negalia dirbančiam vienam iš tėvų

Jei esate dirbantis (-i), kreipkitės dėl lengvatų darbovietėje. Pristatykite į darbovietę vaiko neįgalumo lygio  pažymėjimą ir jums bus taikomos lengvatos:

  • Pirmumo teisė kasmetinių atostogų suteikimo eilėje (prioriteto tvarka);
  • Suteikiamos 25 darbo dienų kasmetinės atostogos (jeigu dirbama penkias dienas per savaitę) arba 30 darbo dienų kasmetinės atostogos (jeigu dirbama šešias darbo dienas per savaitę).
  • 1 papildoma poilsio diena (tėvadienis, mamadienis) per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas dviem valandomis per savaitę);
  • iki 30 kalendorinių dienų nemokamų atostogų;
  • Kai iki 18 metų amžiaus vaikui yra nustatytas sunkus neįgalumo lygis, elektroninis pažymėjimas išduodamas ir mokama ligos išmoka 120 kalendorinių dienų per kalendorinius metus.

 

  1. Ankstyvosios reabilitacijos paslaugos.

Jeigu pagal nustatytą diagnozę jums priklauso ankstyvosios reabilitacijos paslaugos, su šeimos gydytojo siuntimu kreipkitės į:

  • ankstyvosios reabilitacijos tarnybą pagal gyvenamąja vietą arba į artimiausią ankstyvosios reabilitacijos tarnybą kitoje savivaldybėje dėl paslaugų ambulatoriškai.
  • skyrių pasinaudoti stacionarinėmis ankstyvosios reabilitacijos paslaugomis (Vaiko raidos centras Vilniuje, Vaikų reabilitacijos skyrius “Saulutė” Druskininkuose, Vaikų reabilitacijos ligoninė “Lopšelis” Kaune).
  • ligonių kasas dėl ankstyvosios reabilitacijos paslaugų užsienyje kompensavimo.

 

  1. Medicininės reabilitacijos paslaugos Lietuvoje ir užsienyje

Dėl medicininės reabilitacijos paslaugų į reabilitologą su med. išrašais ir šeimos gydytojo siuntimu kreipkitės:

  • Dėl reabilitacijos vietinėje poliklinikoje: logopedo / ergoterapeuto / kineziterapeuto / elektrostimuliacijos ir kitų nemedikamentinio gydymo paslaugų.
  • Dėl sanatorinio gydymo skyrimo (Kelialapiai SGG, RII, RIII).
  • Dėl tretinės ambulatorinės reabilitacijos vietinėje poliklinikoje arba bet kurioje Lietuvos reabilitacijos įstaigoje (Kelialapiai Palaikomojo, pakartotinė ir Ar II).
  • Į ligonių kasas dėl gydymo paslaugų, ankstyvosios ir medicininės reabilitacijos užsienyje kompensavimo.

 

  1. Pagalbos specialistų paslaugos dienos centruose, ugdymosi, sveikatos ir kitose įstaigose pagal gyvenamąją vietą

Pagalbos specialistų paslaugos būtinos ne tik vaikui su individualiais poreikiais, bet ir jo šeimos nariams. Pagalbos specialistų paslaugos teikiamos švietimo įstaigose, švietimo pagalbos tarnybose, pirminės sveikatos priežiūros centruose, poliklinikose, psichikos sveikatos centruose, ankstyvosios reabilitacijos tarnybose, dienos centruose. Labiausiai šeimoms reikia psichologų, specialiųjų pedagogų, logopedų, socialinių pedagogų, kineziterapeutų, psichiatrų.

 

  1. Sensorinės priemonės, techninės priemonės, būsto, gyvenamosios aplinkos pritaikymas

Su prašymu kreipkitės:

  1. dėl techninių priemonių į socialinių paslaugų centrą;
  2. dėl būsto ir gyvenamosios vietos (keltuvo, sensorinių, techninių priemonių pritaikymo) vaikui su sunkiu neįgalumo lygiu į socialinės paramos skyrių savivaldybėje arba į seniūniją.

 

  1. Slaugos, sveikatos priežiūros paslaugos įstaigose ir namuose

Priklausomai nuo sveikatos būklės sudėtingumo, individualių poreikių vaikams slaugytojo gali reikėti nuolatos. Tad slaugos, sveikatos priežiūros (vaistų sugirdymas, gastrostominis maitinimas, kateterizavimas, tracheostomos priežiūra) paslaugos būtinos ugdymosi įstaigoje, dienos centre ir kitoje įstaigoje, kurioje vaikas su individualiais ugdosi, leidžia laisvalaikį, reabilituojasi, stovyklauja.

 

9. Atokvėpio paslaugos šeimai auginančiai individualių poreikių vaiką iki 18 metų.

Laikino atokvėpio paslaugomis siekiama suteikti trumpalaikį poilsį šeimos nariams, besirūpinantiems  vaikais su individualiais poreikiais.

 

10. Vaiko, sergančio reta liga, gydymas užsienyje

Kreipkitės į ligonių kasas dėl gydymo paslaugų, pvz., jeigu jūsų vaikas serga reta liga ir jam reikiamų paslaugų Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigose nėra.

                                                                                                         

Parengė Iniciatyvos „Galių dėžutė“ įkūrėja Dalia Kuliešienė.

Nuotrauka @pixabay.com @Nėštumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, © naudoti tik gavus raštišką sutikimą.

 

 

 

 

Komentarai