MANO ANTRASIS NĖŠTUMO MĖNUO (5 – 8 savaitės)
Nėštumas – didelis stebuklas tiek moters, tiek visos šeimos gyvenime! Mums duoti 9 mėnesiai pasirengti vaikelio atėjimui, todėl tuo metu moters organizme vyksta daug fiziologinių pokyčių. Todėl besirūpinadamos Jumis, pateikiame naudingos ir įdomios informacijos apie antrąjį nėštumo mėnesį.
Buvimas motina yra matuojamas ne pagal tai, ką palieki palikdamas kūdikį, bet pagal tai, kiek uždirbi tai darydamas.
Didesnis susitaikymas dažnai ateina tada, kai moteris gauna patvirtinimą iš gydytojų, jog viskas gerai. Moteris nekantriai laukia 12-osios nėštumo savaitės, po kurios sumažėja persileidimo rizika.
Fiziniai pojūčiai, tokie kaip pykinimas, nuovargis, krūtų skausmas, galvos skausmai ir kt., sustiprina jausmą, jog nėštumas yra būsena, kurios mes negalime paveikti ir kuri keičia mūsų gyvenimą, – sunku dirbti, išlikti socialiai aktyviai, kyla pyktis, nepasitenkinimas, nuovargis.
Nerimas dėl to, kad jau tokiame ankstyvame nėštume kartais gyvenimas ir mes pačios smarkiai keičiamės, kyla klausimas, „o kaip bus paskui?“
Pasakyti ar ne? Dažnai viduje kyla abejonių, kam ir kiek sakyti apie nėštumą. Ši ambivalencija kyla iš to, jog imama jausti, kad tai, kas vyksta su mano kūnu, yra labai intymu ir jautru, kita vertus, norisi su aplinkiniais žmonėmis pasidalyti savo džiaugsmu ar nerimu.
Kaip padėti sau? Svarbu mokytis išbūti, priimti tai, ko mes negalime kontroliuoti. Svarbu mokytis įsisąmoninti, kad tai tik laikinas etapas. Kartais padeda to, kas vyksta su mumis, įprasminimas. Užplūstantys fiziniai ir emociniai patyrimai skatina mus atkreipti dėmesį į save, savo jausmus bei kūną ir mokytis pasirūpinti savimi.
Kaip keičiasi mano organizmas?
Hormoniniai pokyčiai:
- didėja choriono gonadotropinio hormono (hCG) kiekis – jis susijęs su nėščiųjų pykinimu ir vėmimu I-ąjį nėštumo trimestrą;
- didėja estrogenų kiekis – dėl šio hormono nėščiųjų dantenos būna hiperemiškos ir lengvai kraujuoja. Rūgštėja seilių reakcija, tai lemia spartesnį dantų irimą;
- didėja AKTH (adenokortikotropinio hormono), antidiuretinio hormono, aldosterono, kortizolio ir kt. kiekis – todėl kinta inkstų funkcija, sulaikomas vanduo ir natris (Na) organizme;
- didėja progesterono kiekis – tai lemia sumažėjusį lygiųjų raumenų tonusą.
Ko tikėtis ateityje:
- kintanti pilvuko forma ir apimtis (dėl augančios gimdos);
- augantis moters svoris;
- didėjančios ir apvalėjančios krūtys (vyksta pieno liaukų hipertrofija);
- šlaunų, krūtų, pilvo srityse atsiradusios strijos (strijos – t.y. elastinių skaidulų atrofija);
- išryškėjusi veido, baltosios linijos, spenelių ar tarpvietės pigmentacija;
- padidėjęs mieguistumas, nuotaikų kaita: šį jausmą gali sukelti sumažėjęs kraujospūdis pirmaisiais mėnesiais. Daugiau energijos turėtumėte jausti antrajame trimestre, o nuovargis dažniausiai vėl grįžta trečiajame dėl fizinių pokyčių.
- “išdidi” eisena nėštumo pabaigoje (dėl pasikeitusio svorio centro), apie taisyklingą laikyseną skaitykite ČIA
Kodėl pykina?
Net iki 80 proc. besilaukiančių moterų pykina, o apie pusę besilaukiančiųjų kankina ne tik pykinimas, bet ir vėmimas. Nėščiųjų pykinimą gali lydėti ir kiti simptomai – šleikštulys, žiaukčiojimas, padidėjęs seilėtekis.
Nėščiųjų pykinimas dar vadinamas rytiniu pykinimu, tačiau tai yra klaidinantis terminas, nes, nors pykinimas gali prasidėti ryte, pykinti gali ir visą dieną. Kai kurios nėščiosios vėliau dieną pasijunta geriau, tačiau kitoms pykinimas gali sustiprėti kaip tik vakare.
Pykinimą, manoma, sukelia nėštumo pradžioje didėjantis choriono gonadotropinio hormono (hCG) ir estrogenų kiekis. Nėščiosios turėtų nepamiršti, kad prasta savijauta reiškia, kad jūsų organizmas daro, tai ką ir turi daryti – gamina hormonus, kurie padeda vaisiui vystytis.
Rytinis pykinimas paprastai nekenkia nei motinos, nei vaisiaus sveikatai, tačiau pykinimas, vėmimas, šleikštulio pojūtis gali labai varginti. Sunkiausiais atvejais (iki 3 proc. nėštumų) gali pasireikšti užsitęsęs nėščiųjų vėmimas, galintis lemti svorio netekimą, dehidrataciją, kitas komplikacijas. Jei moteris taip dažnai vemia, kad negali gauti pakankamai maisto medžiagų ir skysčių, gali tekti gydytis ligoninėje lašinių ir vaistų pagalba.
Plačiau skaitykite ČIA
Ką galiu padaryti jau dabar?
- Apsilankyti pas gydytoją;
- Atlikti būtinus (rekomenduojamus) tyrimus;
- Pasitarti su gydytoju dėl skiepo nuo gripo;
- Pasikonsultuoti su gydytoju, ar verta atlikti NIPT tyrimą. Jei taip, užsiregistruoti genetiko
konsultacijai; - Susipažinti su nėščiųjų priežiūra Lietuvoje;
- Sužinoti, kiek priklauso atostogų darbe;
- Pasidomėti, kaip gimus kūdikiui pasikeis finansinė padėtis, preliminariai apskaičiuoti;
nėštumo ir gimdymo bei vaiko auginimo atostogų išmokas; - Peržiūrėti naudojamas kosmetikos priemones (rekomendacijas rasite ČIA).
Vaisiaus augimas antrąjį nėštumo mėnesį
Patarimai
Intymioji higiena
Intymioji higiena svarbi moters sveikatai visais gyvenimo periodais, bet nėštumo metu – ypatingai, nes turi įtakos būsimam vaikeliui. Tai viena iš sėkmingo nėštumo sąlygų, nes netinkama higiena gali paskatinti įvairias infekcijas.
Dėl hormoninių pokyčių nėštumo metu padaugėja išskyrų, pakinta makšties gleivinės mikroflora ir greičiau prilimpa infekcijos. Todėl šiuo periodu patariama naudoti specialias higienos priemones, padedančias palaikyti ne tik švarą, bet ir normalią makšties terpę.
Patarimus ir kaip tinkamai prižiūrėti makšties gleivinę aprašėme ČIA
Sportas
Ankstyvojo nėštumo metu labai svarbu saugoti sveikatą, tinkamai ilsėtis ir stengtis kaip galima geriau organizmą paruošti vaisiaus augimui. Dažniausiai nėščiosioms yra rekomenduojamas sportas, jis padeda atsipalaiduoti, mažina skausmus, stiprina raumenis. Atrodo vien tik geri dalykai, taip? Tačiau neverta persistengti, intensyvios ir varginančios treniruotės gali pakenkti vaisiui. Rekomenduojama vengti didelių svorių ir pratimų galinčių sužeisti pilvo sritį.
Dalinamės treniruočių pavyzdžiu:
Dažnai nėščiąsias prižiūrintys gydytojai skatina išbandyti jogą ir taip atsipalaiduoti bei sumažinti varginantį nugaros skausmą.
Smagi idėja palengvinti kasdienybę
- Sureguliuoti vartojamus skysčius: Atsisakyti kofeino pertekliaus, arbatų su kofeinu, žolelių arbatų, daugiau gerti paprasto vandens (išbandyti mobiliąją programėlę-skaičiuoklę ar kitas gudrybes siekiant išgerti reikiamą vandens kiekį);
- Įsigyti patogią liemenėlę itin jautriai krūtinei;
- Per dieną rasti papildomą valandėlę pamiegoti ar bent pagulėti;
- Išbandyti receptus nuo pykinimo;
- Planuoti atostogas!
Viską ir dar daugiau rasite naujuosiuose Nėštumo kalendoriaus leidiniuose
Leidinys
@Nestumokalendorius, VŠĮ „Mediapressa“, naudoti tik gavus raštišką sutikimą.